Yükleniyor

Gebelik Hesaplama Nedir? Hafta Hafta Gebelik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Gebelik Hesaplama Nedir? Hafta Hafta Gebelik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Gebelik hesaplama, bebeğin büyüme süresinde yani 9 aylık süreçte kaçıncı gününde, haftasında, ve ayında olduğunu ortaya çıkan durumdur. Hamile olan kişi genellikle 38-40 hafta aralıktan sonra doğumu gerçekleştirir. Gebelik hesaplama genellikle son adet dönemi bilgisiyle yapılabilir. Doğumun meydana geleceği tarih tahmin edilebilse de, gebeliğin gerçek süresi yaş, önceki gebeliklerin süresi ve annenin doğumdaki kilosu gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Memorial Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Emine Barın, gebelik hesaplama yöntemleri hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Gebelik Hesaplama Nedir?

Gebelik hesaplama, son adet tarihinin ilk gününden itibaren 280 gün(40 hafta) sayılarak bebeğin tahmini doğum tarihini tespit edilmesidir. Bebek rahimde yaklaşık olarak 38 hafta kalır ancak ortalama hamilelik süresi veya gebelik süresi 40 hafta olarak dikkate alınır.

Gebelik haftası hesaplanırken düzenli 28 günde bir adet olan bir kadında, son adetin ilk günü baz alınırken, gebelik ay olarak hesaplandığında yaklaşık son adetin ilk gününden 2 hafta sonraki döllenme zamanı baz alınır.

Gebe kalındığında, döllenmenin ne zaman olduğunun bilinmemesi, gebeliğin net olarak hesaplanmasında zorluğa neden olduğu için, adetin başlangıcı net olarak bilindiği için, gebelik haftası hesaplanırken son adetin ilk günü baz alınır.

Hamilelik belirtileri yazımız için tıklayınız

Gebelik Haftası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gebelik hesaplama yapmanın en yaygın olarak kullanılan yöntemlerinden biri son adet döneminden itibaren 280 gün yani 40 hafta olarak saymak olacaktır. Bunun yanında şu andaki zamandan son adet tarihi çıkartıldıktan sonra çıkan sonuç 7'ye bölündüğünde gebelik hesaplama yapılır.

Gebeliğin ya da bebeğin olası doğum tarihini hesaplama, aylık, haftalık veya günlük olarak yapılır. Gebelik toplam 280 gün, 9 ay 10 gün ve 40 hafta sürer. Gebeliğin 9 ay 10 gün sürdüğü bilinse de gebelik genellikle hafta hafta hesaplanır. Bunun nedeni haftalık hesaplamanın daha kolay olması, gebelik sürecinin ve anne karnındaki bebeğin gelişiminin bu yolla daha kolay takip edilebilmesidir.

Gebelik haftası hesaplama anne adaylarının bebeklerinin doğum tarihini de hesaplamak için başvurduğu yöntemlerden birisidir. Bu durumda anne adayı gebeliğinin kaçıncı haftasında olduğunu hesaplayarak doğuma ne kadar süre kaldığını öğrenebilir.

https://cdn.memorial.com.tr/files/Uploads/Editör/evdesagliksosyalmedyahamilelikbanner950x350minjpg_c784.jpg

Bebeğin doğum tarihini yani gebelik hesaplamanın bir diğer yolu da son adet kanamasının ilk gününden 3 ay çıkarıp 7 gün eklemektir. Örnek olarak son adet kanamasının ilk günü 10 Mayıs olan bir kişi, bu tarihten 3 ay çıkarıp 10 Şubat gününü bulduktan sonra 7 gün ekleyerek 17 Şubat tarihini bulabilir. Başka bir deyişle son adet kanamasının ilk günü 10 Mayıs olan bir kişinin 17 Şubat tarihinde doğum yapacağı söylenebilir. Gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunu bilmek anne adayının olası semptomlarını ve alması gereken önlemleri öğrenmek adına da kullandığı bir yöntemdir. Hafta hafta gebelik hesaplama işlemi için son adet kanamasının ilk gününü bilmek önemlidir. Anne adayının bu tarihi kesin olarak bilmemesi durumunda gebelik haftasının hesaplanması ultrasonografi ölçümleri ile yapılır.

Gebelik Hesaplama Cetveli Nedir?

Gebeliğin hesaplanması cetveli, hamilelik sürecinde kaçıncı haftada, ayda olduğunun ortaya çıkarılması için kullanılan bir araçtır. Bu cetvel sayesinde hamilelik haftalarının kaçıncı aya denk geldiği görülür. Gebelik, 1. Trimester, 2. Trimester ve 3. Trimester olmak üzere üç süreçte ifade edilir. Bu dönemler içerisinde bebeğin gelişminde de farklı süreçler gözlemlenir.

Trimester dönemlerinin kapsadığı haftaları şöyle sıralanır:

 • 1.Trimester dönemi: 1 ve 13 hafta arası gebelik dönemi
 • 2.Trimester dönemi: 14 ve 26 hafta arası gebelik dönemi
 • 3.Trimester dönemi: 27 ve 40 hafta arası gebelik dönemini

Gebelik cetvelinde her 4 hafta 1 aya karşılık gelir.

Ayrıntılı Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ayrıntılı gebelik hesaplama için gerekli olan en önemli bilgi son adet tarihidir. Bunun yanında normal adet döngüsünü uzunluğunu bilmek de ayrıntılı gebelik hesaplama konusunda yardımcı olur. Bununla beraber son adet tarihinden yaklaşık olarak 14 gün sonrası gebelik başlangıç tarihi olarak kabul edilebilir. Bu da çoğunlukla kadınlarda ovulasyon yani yumurtlama dönemine denk gelir. Böylelikle son olarak gebelik başlangıç tarihinden bu güne geçen gün sayısı 7’ye bölünür ve hamilelik haftası ortaya çıkarılır.

Ayrıntılı gebelik hesaplama yaparken bebeğin haç hafta ve kaç günlük olduğunu takip ederiz. Bu şekilde gebeliği ve bebeğin büyümesini daha ayrıntılı takip etmiş oluruz.

Hafta Hafta Gebelik Hesaplama Nasıl Olur?

Hafta hafta gebelik hesaplama işlemini en doğru şekilde yapabilmek için düzenli adet gören kadının son adet tarihini kesin olarak bilinmelidir. Bunun yanında bu hesaplamayı kadın doğum doktoruna başvurarak da ortaya çıkarmak mümkündür. Böylelikle hafta hafta gebelik hesaplama uzman doktor tarafından takip edilebilir.

Uzman doktor, muayeneye gelen gebeye, bebeğin kaç haftalık olduğunu ve USG ile gelişiminin uygun olup olmadığını kontrol eder.. Bebeğin gelişimi, kilosu, boyu, hangi organlarının hangi haftada geliştiği, hareketleri takip edilebilir. Bu şekilde bebekte oluşabilecek sorunlar, gelişimsel problemler daha erken tespit edilebilir. Annenin bu gelişimi bilerek bebeğini beklemesi onu daha huzurlu yapabilir.

Ay ay gebelik hesaplama nasıl olur?

Ay ay gebelik hesaplamada başlangıç tarihi olarak döllenme zamanı baz alınır. Döllenme zamanı her zaman bilinmeyebilir. 28 günde bir düzenli adet gören bir kadında yumurtlama zamanı yaklaşık 14. günlerdedir. Gebelik de bu günlerde meydana gelir. Ay ay gebelik hesabı bu tarihten başlatılır ve her ay eklenerek devam eder. Fakat genelde bütün USG cihazlarında, bilgisayar ve cep telefon uygulamalarında gebelik son adet tarihinden itibaren hafta hafta hesaplanır. Hafta hesabını ay hesabına çevirebiliriz.

 • 4-5 haftalık gebeliklere 1aylık,
 • 8-9 haftalık gebeliklere 2 aylık,
 • 12-13 haftalık gebeliklere 3 aylık,
 • 16-17 haftalık gebeliklere 4 aylık,
 • 20-21 haftalık gebeliklere 5 aylık,
 • 24-25 haftalık gebeliklere 6 aylık,
 • 28-29 haftalık gebeliklere 7 aylık,
 • 32-33 haftalık gebeliklere 8 aylık,
 • 36-37 haftalık gebeliklere 9 aylık,
 • 40 hafta bittiğinde ise 9 ay 10 gün tamamlanmış diyebiliriz.

İlişki tarihine göre gebelik hesaplama nasıl olur?

İlişki tarihine göre gebelik hesaplama çok doğru bir yöntem olmamakla birlikte diğer yöntemler gibi ortalama bir süre verebilir. Spermlerin rahim içinde yaşam süreleri 72 saati bulabilir. Yumurtlamanın da genellikle adet başlangıcından 14 gün sonra gerçekleştiği kabul edilmekle birlikte bu her zaman doğru olmayabilir. Planlı gebeliklerde dahi cinsel birleşme gerçekleştikten sonra döllenme hemen gerçekleşmeyebilir. Yumurta, spermlerin rahimdeki 72 saatlik ömürleri içinde herhangi bir zamanda döllenebilir. Dolayısıyla ilişki tarihi tam olarak bilinse bile yine de ‘Kaç haftalık gebeyim?’ sorusunun tam olarak cevabının belirlenmesinde ve doğum tarihi hesaplanmasında ilişki tarihi değil, son adet tarihinin birinci günü belirleyicidir.

Tüp Bebekte Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Tüp bebek gebelik hesaplamasında normal gebelikten farklı olarak döllenmenin hangi tarihte olduğu bellidir. Tüp bebek işlemi sırasında da doğal adet siklüsü takip edildiği için embriyonun rahim içine yerleştirilme tarihi, son adet tarihinin ilk günüden iki hafta sonraya gelir. Muhtemel doğum tarihi, embriyonun rahim içine yerleştirildiği güne 266 gün (yaklaşık 38 hafta) eklenerek hesaplanır. Embryo yerleştikten 12 gün sonra yapılan B-hCG testi ile gebelik tespit edilir ve gebelik oluştuysa gebelik haftası 4 haftalık olarak kabul edilir.

Gebelik Hesaplama Hakkında Sık Sorulan Sorular

Son adet tarihine göre gebelik hesaplama nasıl olur?

Son adet tarihine göre gebelik hesaplamada gebe kalmadan önceki son adet tarihinizi bilmeniz önemlidir. Eğer son adet tarihiniz örneğin 8 Ağustos ise; son adet tarihinizin ilk gününden itibaren yani 8 Ağustos’tan bulunduğunuz tarihe kadar sayarak gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak beklenen doğum tarihini hesaplayabilir, kaç haftalık gebe olduğunuzu tespit edebilirsiniz.

Çin takvimine göre gebelik hesaplama nasıl olur?

Çin takvimiyle bebeklerin cinsiyetinin doğumdan önce öğrenilebileceği gibi yaygın bir kanı vardır. Yine aynı yöntem kullanılarak belli bir cinsiyetteki bebeğe sahip olmak için Çin takvimine göre hamile kalmaya çalışan kadınlar da bulunmaktadır. Ancak bu takvimin hiçbir bilimsel yönü bulunmamaktadır. Normal bir insanın hiçbir bilgiye sahip olmadan yapacağı cinsiyet tahmini ile Çin takvimi sonucunda ortaya çıkan cinsiyet tahmininin gerçekleşme olasılığı aynıdır  % 50 kız veya erkek. Bu nedenle bu şekilde yapılan cinsiyet tahmin ve gebelik haftası tahminlerine itibar edilmemelidir.

B-hCG’ye göre gebelik hesaplama nasıl olur?

Gebelik testlerinde kanda ve idrarda bakılan hormonun adı HCG (Human Chorionic Gonadotropin)dir. Bu hormonun alfa ve beta olmak üzere 2 çeşidi vardır. Hamile olup olmadığına bakılan hormon beta olduğu için Beta-hCG olarak adlandırılır. Gebe olmayan bir kadında B-hCG hormonu 0-10 mIU/ml’dir ama daha çok 0’a yaklaşan bir değerdedir.

Hamileliğin oluşumundaki ilk evrelerde bile artışlar gösterdiğinden, hamleliğin tespiti açısından çok önemli bir parametredir. Kan ve idrar testi ile kolay ve hızlı bir şekilde ölçülebilir. Kan testi sonuçları, idrar testine göre daha kesin bilgi verir. Özellikle ilk gebeliğin ilk günlerinde idrar testlerinde yapılan bazı ölçümlerde sapmalar (sıvı kaybı, testin yapıldığı saat gibi) oluşurken, kan testlerinde erken dönemde daha kesin sonuç verebilir ve idrar testlerinin ölçemeyeceği seviyedeki hormon yükselişlerini saptayabilir.

Beta hCG hormonu, döllenmenin olması ile beraber salgılanmaya başlar. Döllenmeden yaklaşık 11 gün sonra kanda saptanır. Kan testindeki yükselme bize hamileliğin kaçıncı haftasında olduğuna dair bilgiler verir.

 • Gebeliğin 3. haftası: 5-50 mIU/ml
 • Gebeliğin 4. haftası: 5-426 mIU/ml
 • Gebeliğin 5. haftası: 18-7.340 mIU/ml
 • Gebeliğin 6. Haftası: 1080-56.500 mIU/ml
 • Gebeliğin 7- 8. haftası: 765-229.000 mIU/ml
 • Gebeliğin 9-12. haftası: 25.700-288.00 mIU/ml
 • Gebeliğin 13-16. haftası: 13.300-254.000mIU/ml
 • Gebeliğin 17-24. Haftası: 4.060-165.400 mIU/ml
 • Gebeliğin 25-40 haftası: 3.640-117.00mIU/ml

Beta HCG hormonun en önemli rolü gebeliğin erken dönemde tespitini sağlamasıdır. 5. haftadan sonra katlanırcasına büyümeler olur. 4. ve 5. haftadan sonra vajinal USG ile gebelik görülebildiği için takip etmeye gerek kalmaz.

Gebelikte kilo hesaplama nasıl olur?

Gebelikte kilo alma durumu kişiye göre değişebilir. Her anne adayının başlangıçtaki kilosuna bağlı olarak değişmektedir. Kişinin hamilelik döneminin başında boyun kiloya olan oranına göre hesaplanmaktadır.

Vücut kitle indeksinin hesaplanması (VKİ); kilogram olarak kilonun, metre olarak boyun karesine bölümüdür. Örneğin; kişi 55 kg ve boyu 1.60 metre ise 55/1.60x1.60 şeklinde hesaplanmaktadır. Burada sonuç 21 çıkar. Bu sonuç ortalama bir kiloda hamile kaldığını gösterir.

18.5’ten küçük vücut kitle indeksi (VKİ) düşük ise; kişi çok düşük kiloda gebe kalmış demektir. Buna bağlı olarak gebelikte ortalama olarak 12-18 kilo arasında kilo alması gerekir.

Vücut kitle indeksi 18.5-26 arasında ise ortalama kilo ile gebe kalmış demektir. Bu yüzden gebeliği boyunca 11-16 kilo alabilir.

Vücut kitle indeksi 26-29 arasında ise kilolu gebe kalmış demektir. Bu yüzden gebelikte 7-11 kilo alması uygundur.

Vücut kitle indeksi 29’dan büyük ise fazla kilolu gebe kalmış demektir. Bu yüzden gebelikte 6-7 kilo alması gerekir.

Güncelleme Tarihi : 16 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 1 Eylül 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al