Yükleniyor

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Gebeliğin İlk Belirtileri!

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Gebeliğin İlk Belirtileri!

Hamilelik, vücutta bir embriyo, fetüs veya bebeğin gelişmekte olmasıdır. Bu nedenle anne karnında bebeğin gelişmeye başlaması anne adayında fiziksel bazı belirtilerin gelişmesine neden olur. Her hamilelikte aynı semptomlar yaşanmayabilir ancak genel olarak hamilelikte ortaya çıkan tipik belirtiler söz konusudur. En erken hamilelik belirtisi adet gecikmesidir. Hamileliğin ilk haftalarında sabah bulantısı, alt karın bölgesinde kramp, hazımsızlık, göğüslerde şişme, yorgunluk, bulantı ve kusma, sırt ağrısı, koku hassasiyetinde artış, ruh halinde değişiklik ve sık idrara çıkma gibi belirtiler görülür.

İçindekiler

Hamilelik Nasıl Başlar?

Hamileliğin ilk haftası döllenme ve yumurtlama işlemi henüz tamamlanmadığı için bebek oluşmamıştır. Yumurta olgunlaşma sürecindedir. FSH isimli hormon yumurtlama sürecine hazırlanır. Bu süreçte bebek olmasa da sağlıklı beslenmek, vitamin alımına başlamak gerekir. Gebeliğin ilk haftası, bebek öncesinde görülen son adet dönemine denk gelir. Gebelik süresi bu adetin ilk gününden itibaren sayılır. 

İlk hafta adet görüleceği için tipik adet belirtileri yaşanır. Hatta bazı kadınlarda bu süreçteki regl daha da şiddetli kanamalı geçebilir. Adet ile ilgili bir yumurta seçilir ve bu yumurta büyür. Yumurta büyüdüğü zaman içerisinde bazı hormonlar salgılanır. Bu hormon östrojen hormonudur. Bu hormon rahmi hamileliğe hazırlar. Yumurta belirli bir büyüklüğe geldiğinde beyne uyarı gider. Bu uyarıyla birlikte LH hormonu salgılanır. Bu da yumurtlamayı sağlar. Yumurta küçük bir kistin içindedir. Bu kist atılır, bundan da bir başka hormon salgılanır. Bu hormon da progesteron hormonudur. Bu hormon da rahmi gebeliğe hazırlamaktadır.

Yumurtalığın atılması da adetin ikinci haftasına denk gelir. Bu dönemde de fallop tüplerinin ucunda bulunan fimielar tarafından yumurta tüpün içine çekilir. Bu sırada tüpte bulunan sperm ve yumurta döllenir. Yumurtlama dönemi, 28 günde 1 adet gününden itibaren 12, 13.günlerde meydana gelmekle birlikte siklus uzunluğu farklı olan kişiler de bulunmaktadır.  

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik belirtileri bazı kadınlarda bir veya iki hafta sonra fark edilmeye başlanır. Hamileliğin 1 ve 2. haftaları arasında kan damarlarının implantasyon sonucu parçalanmasıyla birlikte hafif kanama meydana gelebilir. Yerleşme kanaması genelde adet gecikmesi ile birlikte hamileliğin en erken belirtilerinden biridir. Hamilelik belirtilerinin başladığı gebeliğin ilk 1-2 haftası olarak bilinen bu dönem, aslında döllenme süreci de dikkate alındığında hamileliğin 4-6. haftalarına denk gelmektedir.

Yumurtanın döllenmesi ile birlikte hamileliğin ilk belirtileri de anne adayı tarafından hissedilmeye başlar. Hamileliğin ilk belirtileri şu şu semptomlar ile kendini gösterir:

 • Karın ve bel krampları
 • Yorgunluk
 • Memelerde hassasiyet ve meme ucu koyulaşması
 • Mide bulantısı
 • Sık idrara çıkma
 • Koku hassasiyeti
 • Duygu değişimleri

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik ile birlikte hormonlarda yaşanan değişim; adet gecikmesi, hamilelikte mide bulantısı-kusma, hazımsızlık, baş ağrısı, yorgunluk, sık idrara çıkma, göğüslerde hassasiyet, kokulara karşı artan hassasiyet, kısa süreli alt karın ağrısı ve ruh halinde dalgalanmalar gibi erken hamilelik belirtilerine yol açabilir.

Erken dönemde görülen ve hamileliği işaret eden belirtiler şöyledir:

 • Adet gecikmesi
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Memelerde hassasiyet ve şişkinlik
 • Halsizlik ve uyku hali
 • Sık idrara çıkma
 • Bel ve kasık krampları
 • Koku hassasiyetinde artış
 • Ruh halinde yaşanan dalgalanmalar
 • Baş ağrısı

Hamileliğin Erken Döneminde Görülen Lekelenme Nedir?

Hamilelik oluşumunu takip eden 10-14 gün içinde adet kanaması ile karıştırılabilen ancak her hamilelikte görülmeyen hafif bir kanama meydana gelir. Eğer hamilelik kaynaklı implantasyon kanaması yaşıyorsanız:

 • Kanamanın rengi pembe, kırmızı veya kahverengidir
 • Kanama çok hafif olur ve bir kaç saatten bir kaç güne kadar sürebilir
 • Ağrı krampları genellikle hafif olmakla birlikte nadiren şiddetli olabilir

Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nelerdir?

Adet gecikmesi, göğüslerde hassasiyet ve şişkinlik, kasık ağrısı, bulantı, yorgunluk, koku ve tat halma hassasiyetinde değişiklik, yeme isteği ve idrar sıklığında artış gebe olunduğunu düşündüren hamilelik belirtileridir.

Anne adaylarında hamilelik şüphesini destekleyen en yaygın hamilelik belirtileri şunlardır:

 • Adet gecikmesi
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Hafif lekelenme ya da kanama
 • Vajinal akıntıda artış
 • Memede şişme, hassasiyet, karıncalanma hissi
 • Sık idrara çıkma
 • Bel ve kasık ağrısı
 • Karında hafif kramp
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Vücut ısısının yükselmesi
 • Karında şişlik ve gaz
 • Hafif pelvik ağrısı
 • Koku duyusunun yükselmesi
 • Yiyecek isteğinde artış ya da isteksizlik
 • Agresif ve alıngan bir ruh hali
 • Ağızda metalik tat

Her anne adayında görülmemekle birlikte yerleşme kanaması (implantasyon kanaması) da hamileliği işaret eden ilk belirtilerdendir. Hamilelik belirtileri stres veya farklı hastalıklara bağlı da oluşabileceği için hamilelik testi yaptırmak en kesin sonucu verecektir.

Hamilelikte görülen en yaygın belirtiler şunlardır:

Adet gecikmesi

Adet gecikmesi hamileliğin ilk belirtisi olarak değerlendirilir. Hamilelik ile birlikte vücut yumurtlamayı ve rahmin iç tabakasının dökülmesini durduran hormonlar üretmeye başlar. Bu durum, adet döngüsünün durmasına neden olur. 

Yerleşme kanaması

Hamileliğin ilk belirtilerinden biri implantasyon kanaması olarak adlandırılan hafif lekelenmedir.  Bu durum, döllenmiş yumurtanın döllenmeden yaklaşık 10 ila 14 gün sonra rahmin iç yüzeyine tutunmasıyla meydana gelir. İmplantasyon kanaması, adet görmeyi beklediğiniz zaman civarında gerçekleşir ancak tüm kadınlarda yaşanana bir durum değildir.

Mide bulantısı ve kusma

Sabah bulantıları hamilelikte çok sık görülür. Belirtileri bulantı ve kusma şikayetleridir. Daha çok sabah yaşansa da günün herhangi bir saatinde görülebilir. Hamilelik sırasında mide bulantısının nedeni kesin olarak bilinmese de hamilelik hormonlarının bu durum üzerinde rol oynadığı düşünülmektedir.

Memelerde hassasiyet

Hamileliğin erken döneminde başlayan hormonal değişiklikler göğüsleri daha hassas, şiş, dolgun ve ağrılı hale getirir.  Meme ucu çevresi ve meme ucu koyulaşır, meme üzerindeki damarlar belirginleşir. Vücut bu hormonal değişikliklere uyum sağlamaya başladığı için yaşanan hassasiyet bir süre sonra azalacaktır.

Yorgun hissetme

Hamileliğin erken döneminde yorgun, bitkin, tükenmiş hisseder ve uyuma isteği söz konusudur. Hamilelikte yorgunluğun nedeni progesteron hormonunun yüksek seviyelere ulaşmasıdır. Diğer erken gebelik semptomlarına benzer şekilde, yorgunluk ikinci trimesterde (gebeliğin 13. haftasından sonra) azalır ancak bu durum birçok insan için üçüncü trimesterde tekrar yaşanmaya başlar.

Sık idrara çıkma

Rahimdeki şişmenin mesaneye baskı yapması ve hamilelik nedeniyle vücuttaki sıvı dolayısı ile böbrek hareketlerinin artması hamilelikte daha sık idrara çıkma ihtiyacına neden olur. gün içinde sık sık idrara çıkma ihtiyacı hisseder. 

Yemek isteği

Hamilelik döneminde bazı kadınlarda koku ve tatlara karşı hassasiyet yaşar, bunun sonucunda da bazı madde ve/veya yiyeceklere karşı aşırı bir yeme isteği (aşerme) ya da tiksinme söz konusu olur. Bu istek kimi kadınlarda öyle yoğun olur ki, yiyecek sınıfı dışında kalan kil veya asfalt gibi maddeleri yeme dürtüsü gelişebilir.

Vajinal akıntıda artış

Hamilelikte vajina duvarının genişlemesi beyaz ve şeffaf bir akıntı yaşanmasına sebebiyet verir. Hamilelik süreci ilerledikçe, bu akıntı genellikle daha belirgin hale gelir ve hamileliğinizin sonunda en yoğun halini alır.

Karın ve bel bölgesi krampları

Vücut bebeğe kendini hazırlarken, rahimin büyümesi karın alt bölgesinde hafif çekme gibi adet sancısına benzeyen kramplar yaşanmasına neden olur. Bu hafif kramp şeklinde ki ağrılar, bel, karın ve pelvis bölgesinde görülür.

Ruh hali değişiklikleri

Hamileliğin özellikle erken döneminde vücuttaki hormon seviyesinin değişimi kişiyi kendisini tanıyamayacak kadar duygusal, aynı zamanda huysuz ve agresif yapabilir. Ruh hali değişimleri de yaygın olarak görülen hamilelik belirtileri arasında yerini alır.

Vücut ısısında artış

Bazal vücut ısısı olarak da bilinen, dinlendikten sonra hiç bir fiziksel harekette bulunmadan vücudun sahip olduğu ısı, hamilelik döneminde artış gösterir. Bunun nedeni, progesteron hormonunun seviyesinin yükselmesidir.

Hamile kadınlarda nasıl değişimler meydana gelir?

Hamilelikte meydana gelen değişimler genellikle hormonal değişimlere bağlıdır. Hormonal değişimlere bağlı olarak kişinin cildinde lekeler, sivilceler ve tahrişler meydana gelir. Bununla birlikte ruh halinde yaşanan değişimler de hamilelik sürecinin bir parçasıdır. Diğer yandan kişinin beslenme düzeninde ve yeme-içme isteğinde de gözle görülür değişimler söz konusu olur.

Hamilelik Cildi Nasıl Etkiler?

Hamilelikte kan hacmi arttığı için rahim ve diğer organlara, özellikle de böbreklere ekstra kan akışı söz konusudur. Buna bağlı olarak kadınlarda melazma adı verilen kahverengimsi lekeler meydana gelebilir. Kimi anne adaylarında ise karnın ortasında  Bazıları karnın ortasında koyu bir çizgiler oluşur. Pigment üretiminin artmasına bağlı meme uçlarında, cinsel organın dış çevresinde ve anal bölgede cilt koyulaşması görülebilir. 

Yine artan kan akışı nedeniyle damarlara daha fazla kan gelmesi, yağ bezi salgısınının artması ile sonuçlanır. Bu durum sivilce çıkmasına neden olur çünkü cildin yağ bezleri artık daha fazla yağ üretiyordur. Hamilelikten önce sahip olduğunuz benler veya çiller büyüyüp koyulaşabilir.

Yine hamilelikte nem ve terlemenin bir sonucu olarak isilik de görülebilir. 

Ancak ciltte yaşanan bu değişikliklerin bir çoğu bebek doğduktan sonra iyileşir veya kaybolur.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik testleri idrardaki hCG (insan koryonik gonadotropini) miktarını ölçer. Bu hormon yalnızca hamilelik döneminde olduğu için adet görmediğiniz ilk günden itibaren yapılabilir. Adetin gününüzü not etmediyseniz, yani ne zaman adet göreceğinizi bilmiyorsanız, hamilelik testini korunmasız olarak girdiğiniz son cinsel ilişkinin üzerinden en az 21 gün geçtikten sonra yapabilirsiniz.

Yeterli hCG hormonu oluşması yaklaşık 3 hafta sürer. Bu nedenle testten doğru bir sonuç alabilmek için hamilelik testi yaptırmak için en iyi zaman adet döneminden 1 hafta sonrasıdır. Bu testler, küçük bir test şeridine idrar yapmayı ve ardından sonuç penceresinde bir sembolün (çift çizgi) görünmesini beklemeyi içerir ve çift çizgi test kaynaklı hata söz konusu olduğu durumlar hariç yüzde yüz hamilelik anlamına gelir. 

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi için kaba doldurduğunuz idrar örneğinin içine test çubuğunu daldırın. Bu çubuğun doğru sonuç vermesi için yaklaşık 15 dakika beklemeniz gerekir. Bu süre sonunda test çubuğunda çift çizgi görüyorsanız bu durum testin pozitif sonuçlandığını ve hamile olduğunuzu gösterir. Ayrıca bilinmesi gereken bir diğer husus da hamilelik testini günün herhangi bir saatinde yapabilecek olmanız gerçeğidir.

Hamilelik hesaplama

Hamilelik haftası hesaplama işlemi genellikle kişinin adet döngüsü ve takvimine göre yapılmaktadır. Hamilelik hesaplama işleminin sağlıklı olması için adetinizi takip etmeniz önemlidir. Hamile kalmayı planladığınız dönemde hamile takvimi tutarsanız, gebelik takibi yaparken zorlanmazsınız. Gebelik döneminde her hafta farklı bir belirti ile karşılaşmak mümkündür. Hamilelik haftaları ve bu süreçte hangi belirtilerle karşılaşıldığı takip edilerek sağlıklı bir gebelik dönemi geçirilebilmektedir.

Hamilelik Dönemleri Nelerdir?

Hamilelik üç trimester döneminden oluşur. Son adet döneminin ilk gününden başlar ve normal bir hamilelik sürecinde 40 hafta sürer. Her trimesterde bebek belirli gelişimsel dönüm noktalarına ulaşır.

İlk üç aylık dönem: 1-12 hafta, ikinci üç aylık dönem: 13-28 hafta ve üçüncü üç aylık dönem: 29–40 haftalara denk gelir.

1. Trimester (İlk 12 Hafta)

Spermin yumurtaya girmesiyle başlayan hamileliğin 1. trimesterinde zigot yani döllenmiş yumurta anne adayının fallop tüpünden geçerek rahme gider ve burada kendisini rahim duvarına yerleştirir. Zigot, daha sonra fetüsü ve plasentayı oluşturacak bir hücre kümesinden oluşur. Plasenta anneyi fetüse bağlar ve fetüse besin ve oksijen sağlar. İlk 12 hafta içerisinde bebeğin önemli organları gelişmeye başlamış olur ve bu da anne adayında bazı değişikliklerin yaşanmasına neden olur. Bunlar:

 • Adet gecikmesi
 • Yorgunluk
 • Göğüslerde hassasiyet ve şişkinlik
 • Duygu durumda değişiklik
 • Aşerme
 • Baş ağrısı
 • Daha sık idrara çıkma
 • Sabah bulantıları ve kusma
 • Hazımsızlık
 • Kabızlık
 • Kilo artışı

2. Trimester (13-28. Hafta)

2. trimesterde fetüs daha da gelişmiştir. Bebeğin ilk bağırsak hareketi olan mekonyum bağırsaklarda gelişir, bebek emme hareketi yapabilir, görüp duyabilir. Akciğerleri henüz tam çalışamasa da oluşmuştur. Deri, saç ve tırnaklarıda çıkmıştır.

 • Fetüs büyüdükçe annede ortaya çıkan 2. trimesterın belirtileri de şöyledir:
 • Karın bölgesi genişler
 • Karın, uyluk, göğüs ve kalçalarda çatlaklar oluşabilir
 • Meme uçlarının etrafındaki deri olan areola koyulaşır.
 • Ayak bilekleri, parmaklar ve yüzde şişlik meydana gelebilir
 • Kaşıntı yaşanabilir
 • Bu trimesterde bebeğin hareketleri hissedilir hale gelir

3 Trimester (29. Hafta -)

Son trimesterde bebeğin gözleri açıktır ve ışığı fark edebilir. Bir önceki trimesterde tam fonksiyonu ile çalışmayan akciğer artık çalışır durumdadır. Hamileliğin son aylarında anne adayı şunları yaşayabilir:

 • Göğüste ağrılı yanma hissi
 • nefes darlığı
 • Ayak ve el parmakları yanı sıra yüzde şişme
 • Uyumada zorlanma
 • Göğüslerden süt sıızması
 • Meme başında değişiklik
 • Sık idrara çıkma
 • Hemoroid
 • Ruh hali değişiklikleri

Hamilelik Belirtileri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hamilelik nasıl anlaşılır?

Hamilelik oluştuğunda hormonlarda ve kan üretiminde yaşanan değişim, hazımsızlık, baş ağrısı, yorgunluk, sık idrara çıkma, bulantı ve kusma, kokulara karşı artan hassasiyet ve göğüs ağrısı gibi erken hamilelik belirtileri hamileliğin anlaşılmasında belirgin semptomlardır.

Hamileliğin ilk haftası nelere dikkat edilmeli?

Hamileliğin ilk haftası aslında son adet gününün ilk günüyle başlamaktadır. Bu süreçte ilk olarak yapılması gereken şey bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gidilmesidir. Hamilelikte ilk hafta doktor tarafından çeşitli kan testleri, ultrason ve jinekolojik muayene ile geçer. Doktor gebelik planından önce olan bir sorun varsa onun tedavisi yoluna gider.

Örneğin bir kadında kansızlık varsa buna uygun tedavi önerilir. İdrar yolu enfeksiyonu varsa bunun çözümü gerçekleştirilir. Gebelik planlaması yapan kadınlar beslenme ve egzersiz gibi düzenlemelerini yapması gerekir. Sağlıklı beslenme, düzenli yaşam, hafif egzersizlerle hamileliğe hazırlık yapılabilir. Tabii ki folik asit kullanımına dikkat edilmelidir. Doktorun önerdiği ölçüde folik asit alımı yapılmalıdır.

Hamileliğin ilk haftası kanama olur mu?

Spermin yola çıkmasından yumurtaya ulaşmasına kadar geçen süre yaklaşık 12 saattir. Gebelikte 1 hafta içinde yüzlerce sperm yumurtaya yönelir, ancak sadece bir tanesi yumurtanın dış yüzeyinden içeri girer. Gebeliğin ilk günleri görülen hafif kanama, hamileliğin başladığının işaretidir.

Hamileliği işaret eden değişiklikler nelerdir?

Farklı sebeplerle de adet döngüsünde sorun yaşanabilir ancak hamileliğin vücutta yarattığı ilk değişiklik  adet gecikmesidir. Bir arada görülen adet gecikmesi, göğüslerde hassasiyet, sabah bulantıları ve idrar sıklığında artış yüzde yüz hamilelik belirtileridir. Hamile kalan bir kadında görülebilecek değişiklikler şunları içerir:

 • Alt karın bölgesinde, eklemlerde ve sırtta ağrı
 • Sabah ağırlıklı bulantı (günün herhangi bir saatindede olabilir)
 • Baş dönmesi
 • Göğüslerde büyüme ve hassasiyet
 • Vajinal akıntı ve vajinada pamukçuk
 • Yorgunluk ve enerji eksikliği
 • Yiyeceklere karşı istek ve isteksizlik
 • Hazımsızlık ve midede yanma
 • Daha sık idrara çıkma
 • Ciltte leke oluşumu ve kaşıntı

Hamileliğin ilk haftalarında yapılmaması gerekenler nelerdir?

Radyasyona maruz kalınabilecek ortamlarda bulunmak, sağlıksız beslenmek, ağır işler yapmak, doktorun önermediği ilaçları kullanmak, enfeksiyona karşı korunmamak, alkol ve sigara kullanmak gebelikte yapılmaması gereken şeylerdendir.

Hamileliğin ilk haftası testte çıkar mı?

Adet gecikmesinden yaklaşık 8 gün sonra evde yapılan testlerde hamilelik çıkabilir. Eğer adet gecikmesinden bir iki gün sonra test yaparsanız pozitif sonucunu göremeyebilirsiniz çünkü idrarda yeterli miktarda hCG olmayabilir. hCG, sadece hamile kadınların kanında ve idrarında bulunan bir hormondur. Kan testleri hCG'yi idrar testinden daha erken tespit edilebilir. Kan testleri yumurtlamadan 6-8 gün sonra pozitif sonuç verirken, idrar testleri yumurtlamadan yaklaşık 3 hafta sonra pozitif sonuç verebilir. Kan testi genelde klinik ortamda yapılır. İdrar testinde pozitif sonuç elde edildiyse mutlaka doktordan randevu almalısınız.  

Hamileliğin ilk haftası bebek ultrasonda görülür mü?

“Hamileliğin ilk haftası yani bir haftalık hamilelik ultrasonda görünür mü?” şeklinde internetten araştırma yapanlara bu sorunun yanıtı “Hayır” olur. Gebelik testi pozitif çıkan bir kadının 4 haftalık hamileyken ultrasonda gebelik kesesi görülebilir. Beş ya da altıncı haftalık hamilelikte de kalp atışları ultrasondan duyulabilir.

Hamileliğin ilk haftası baş ağrısı olur mu?

Bazı kadınlar birinci haftalık gebelikte baş ağrısı yaşayabilirler. Bu hormonal değişimlerden kaynaklanır.

Östrojen ve progesteron hormonu gebelikte neden önemli?

Bu iki hormon vücudun gebeliğe hazır olmasını sağlar. Bu iki hormonun artışı rahim duvarını da gebelik için hazırlar. Bunun için iki hormon gebeliğin oluşmasında önemlidir.  

Hamileliğin ilk haftası beslenme önemli midir?

Hamilelikte aşırı kilo almaya gerek yoktur. Sağlıklı beslenmek hamilelikte bebeğin gelişimi ve annenin sağlığı için büyük önem taşır. Hamilelikte iki kişilik yemek sadece annenin kilo almasına neden olur. Oysa hamilelikte kilo alımı nitelikli olmalıdır. Gebelikte süt ve süt ürünlerinin tüketimi oldukça önemlidir. Pişmemiş, işlenmiş etlerden, ürünlerden uzak durulmalıdır. Protein açısından zengin, lifli besinlerden oluşan, taze meyve ile sebzeden oluşan beslenme en iyisi olabilir.

  Hamilelik belirtileri ilk ne zaman görülmeye başlar?

  Adet gecikmesi, yorgunluk, mide bulantısı ve göğüslerde hassasiyet gibi erken hamilelik belirtileri yumurtanın döllenmesinden bir hafta sonra başlar.

  Hamilelikte vajinal akıntı nasıl olur?

  Hamilelikte normalden daha fazla vajinal akıntı yaşanır. Genellikle berrak veya beyaz görünür ve ağır bir kokusu yoktur . Östrojen ve progesteron hormonlarının daha yüksek düzeyde olması bu vajinal akıntıda ki artışın nedenidir.

  Hamileliğin ilk haftası kanama yaşanır mı?

  Hamileliğin ilk haftasında çok net belirtiler görülmeyebilir ancak bazı anne adaylarında pembe veya kahverengi renkte adet kanamasından farklı olarak hafif implantasyon kanamaları yaşanabilir.

  Hamileliğin ilk haftası bulantı veya kusma yaşanır mı?

  ‘Sabah bulantısı’ olarak ifade edilen mide bulantısı hamileliğin ilk haftasında birçok anne adayında görülebilen bir hamilelik belirtisidir. Sabah bulantısına kusma da eşlik ettiğinde kişi hamilelik ihtimalini değerlendirmeye başlayabilir ve kesin sonuç için hamilelik testine başvurmalıdır.

  Hamileliğin ilk haftası karın ağrısı yaşanır mı?

  Adet ağrılarına benzeyen kramplar, hamileliğin erken dönemlerinde ve ilk haftalarında ortaya çıkabilir. Bunlar genellikle hormon değişimleri ve büyüyen rahimden kaynaklanır. Genellikle ilk haftada hafif ağrı ve kramp yaşanırken hamilelik ilerledikçe bu ağrılar daha da şiddetlenebilir.

  Hamileliğin ilk haftası baş dönmesi yaşanır mı?

  Hamileliğin ilk haftasında baş dönmesi belirtisi çok yaygın görülen bir belirti değildir ancak bazı kişilerde ortaya çıktığı görülmüştür. Bunun nedeni hem vücuttaki hormonal değişiklikler hem de artan kan hacminizdir. Haftalar ilerledikçe baş dönmesi şikayetleri daha da artabilir.

  Hamileliğin ilk haftası baş ağrısı yaşanır mı?

  Hamileliğin ilk haftası hafif baş ağrıları görülebilir ancak bu durum yaygın değildir. Haftalar ilerledikçe baş ağrısı şikayetlerinin daha da artması beklenir.

  Yüzde yüz hamilelik belirtileri nelerdir?

  Yüzde yüz hamilelik belirtisi yoktur. Hamilelik kesin olarak yalnızca gebelik testi ile anlaşılabilir. Fakat gebe kalan her kadın adet dönemini kaçıracaktır. Adet döngüsü bozulduysa, idrar sıklığında artış başladıysa, göğüslerde hassasiyet yaşanıyorsa, duygusal değişimler ve bulantı hissi yaşanıyorsa bunlar hamilelik belirtisi olduğundan, kesin sonuç almak için gebelik testi yaptırılabilir.

  Cinsel ilişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur?

  Hamilelik cinsel ilişkinin gerçekleştiği gün hemen başlamaz. Aslında cinsel ilişki sonrası hamile kalmayı sağlayan döllenme süreci 1-3 hafta arasında sürebilir. Sperm ve yumurtanın döllenmesi ilişkiden sonraki 6 gün içinde gerçekleşir.

  Cinsel ilişkiden kaç gün sonra hamilelik belirtileri ortaya çıkar?

  Hamilelik korunmasız cinsel ilişki sonrasında yaklaşık 2 ila 3 hafta içinde meydana gelir. Bazı kadınlar hamilelik belirtilerini hamileliğin başlamasından bir hafta sonra, yani döllenmiş bir yumurta rahminizin duvarına yapıştığında ortaya çıkan yerleşme kanaması ile fark edebilir.

  1 haftalık hamilelik testte çıkar mı?

  Hamileliğin ilk haftasında kan testi yaptırılarak gebe olup olmadığınız ortaya çıkabilir. Kan değerleri bu noktada doğru sonucu sizlere verecektir.

  Adetten önce yaşanabilecek erken hamilelik belirtileri nelerdir?

  Adet dönemi yaklaşırken hamileliğini henüz fark etmeyen anne adaylarında, ruh hali değişimi, memelerde hassasiyet ve ağrı, yorgunluk, kanama(implantasyon), baş ağrısı ve iştah değişikliği görülebilir. Özellikle mide bulantısı, meme ucunun koyulaşması ve adetin gecikmesi erken dönem belirtilerdir.

  3 günlük hamilelik belirtileri nelerdir?

  Hamileliğin 3. günü ile birlikte her kadında görülmeyebilen bazı belirtiler ortaya çıkabilir. 3 günlük hamilelik belirtileri, vajinadaki akıntı artışı, lekelenme, sık idrara çıkma ve göğüs bölgesindeki hassasiyettir.

  3 günlük hamilelikte görülebilecek belirtiler şunlardır:

  • Vajinada olağan dışı artan akıntı
  • Yerleşme kanaması olarak da bilinen lekelenme
  • Sık sık idrara çıkma ve tuvalet ihtiyacı
  • Göğüs bölgesinde ağrı, şişlik ve hassasiyet
  • Ruh halinde meydana gelen dalgalanmalar
  • Hareket etmeyi zorlaştıracak şekilde kasık krampları
  • Mide yanması ve hassasiyet

  15 günlük hamilelik belirtileri nelerdir?

  Anne adaylarının ilk 15 gün ile birlikte yaşayabileceği erken hamilelik belirtileri, adet gecikmesi, bulantı ve kusma, alt karın bölgesinde ağrı, ruh halinde değişiklikler, koku hassasiyetinin artması, göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet, daha sık idrara çıkma, yorgunluk ve uyuma isteğidir.

  1. hafta hamilelik belirtileri nelerdir?

  Hamilelik hesaplaması ile ilgili yanılgı hamileliğin haftası ile ilgili de kafa karışıklığı yaratabilmektedir. 1. hafta normalde daha döllenmenin olmadığı bir dönemdir ve bırakın belirtiyi, testlerde dahi sonuç vermez. Ancak döllenmeden sonraki ilk haftada ise belirti görülmeye başlanır. Hemen hemen her kadında görülen yüzde yüz hamilelik belirtileri, adet gecikmesini takip eden göğüste ağrı ve hassasiyet, mide bulantısı, yorgunluk, kasık ağrısı, hafif karın krampları ve sık idrara çıkma ihtiyacıdır.

  1.haftada görülebilen hamilelik belirtileri şöyledir:

  • Adet döneminin kaçırılması
  • Göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet
  • Meme ucu koyulaşması
  • Sabahları yoğunlaşan bulantı
  • Sık idrara çıkma
  • Bel ve kasık ağrıları
  • Koku hassasiyetinde artış
  • Yorgunluk ve uyku hali
  • Ruh hali değişimleri
  • Bazal vücut ısısında artış
  • Gıdalara karşı istek ve isteksizlik
  • Baş ağrısı
  • Ağızda metalik tat
  • Şişkinlik

  Belirtiler hamileliği ortaya koyabilsede bir kişinin hamile olup olmadığını anlamak için en kesin yol gebelik testi yaptırmaktır. 

  Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar?

  Bazı anne adaylarında mide bulantısı zamanı değişkenlik gösterebildiği gibi genel olarak hamilelikte mide bulantısı hormonal değişimlere bağlı olarak hamileliğin 6 ila 10. haftaları arasında yani trimester döneminde görülmeye başlar.

  Hamilelik baş ağrısına ve baş dönmesine neden olur mu?

  Baş ağrısı hamileliğin erken dönemlerinde görülen belirtilerdendir. Vücuttaki hormonal değişiklikler ve artan kan hacmi baş ağrısı ve baş dönmesinin nedenidir.

  Hamilelikte burun tıkanıklığı yaşanır mı?

  Bazı anne adaylarında hormon seviyelerindeki ve kandaki artışa bağlı olarak hamileliğin erken döneminde burun tıkanıklığı görünür. Burun mukozalarında ki kuruma burunda kanamayada neden olabilir.

  Hamilelikte karşılaşılan tuhaf belirtiler nelerdir?

  Hamilelikte anne adaylarının karşılaşılabileceği tuhaf hamilelik belirtileri şöyledir:

  • Gıda dışı maddeleri yeme ihtiyacı
  • Kabızlık
  • Baş ağrısı
  • Bağışıklığın düşmesi
  • Mide yanması
  • Saçların daha hızlı uzaması
  • Koku alma duyusunda artış
  • Nefes darlığı
  • Burun kanaması
  • Akne oluşumu

  Hamileliğin ilk haftasında karın ve kasık ağrısı olur mu?

  Gebeliğin ilk haftalarında kasık ağrısı, karın ağrısı olması normaldir. Gebeliğin oluşmasıyla birlikte vücutta bir takım değişikliklerin olması doğaldır.

  Hamileliğin ilk haftası akıntı olur mu?

  Hamileliğin ilk haftasında akıntı görülür. Bu akıntının rengi genellikle berrak veya süt beyazıdır. 

  Hamileliğin ilk haftası mide bulantısı olur mu?

  Hamileliğin ilk haftası hormonal değişimler nedeniyle mide bulantısı olabilir.

  Hamileliğin ilk haftası yapılan diyetle cinsiyet belirlenebilir mi?

  Bir diyet ile bebeğin cinsiyetini ayarlamak mümkün değildir.

  Hamileliğin ilk haftalarında cinsel ilişki önerilir mi?

  Hamilelik cinsel hayat için bir engel değildir. Ancak anne adayının düşük ya da erken doğum gibi riskleri varsa bu kısıtlanabilir.

  Hamileliğin ilk haftası antibiyotik kullanımı olmalı mı?

  Hamilelik planlandığından itibaren doktorun önermediği hiçbir ilacı kullanmamak gerekir.

  Trimester nedir?

  Hamileliğin süresi tıbbi olarak 40 hafta kabul edilmektedir. Gebeliğin her üç aylık bölümlerine de trimester denilmektedir. Hamilelikte ilk hafta birinci trimester içinde yer almaktadır.

  Hamilelikte sürecinde tükürük salgısı nasıl olur?

  Hamilelikte sürecinde meydana gelen belirgin semptomların yanında tükürük salgısında da değişim yaşanabilir. Bu süreçte anne adayının tükürüğü daha kalın veya aşırı olur. 

  Hamilelik en hızlı nasıl öğrenilir?

  Eğer adet döneminiz 1 hafta veya daha uzun bir süre gecikti ise evde idrar damlatılarak yapılan hamilelik testleri ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Test bu süreden daha önce yapılacak olursa kesin sonuç vermeyebilir zira hamileliğin artırdığı hCG hormonu henüz idrar testi ile anlaşılacak düzeye gelmemiş olabilir.

  Hastanede yaptırılacak olan kan testleri ile hamileliği evde uygulanan idrar kitlerinden daha önce tespit edilebilir. Kan testi ile ölçülen hCG, idrar testine göre daha kesin bir sonuçtur ve kanda daha erken tespit edilir. Kan testleri yumurtlamanın gerçekleşmesini takip eden 6-8 gün aralığında pozitif sonuç verebilirken, idrar testi için yumurtlamanın üzerinden 3 hafta gibi bir süre geçmesi gerekir.

  Hamilelikte kabızlık neden olur?

  Hamilelikte karşılaşılan sorunlardan biri de kabızlıktır. Hamilelik hormonları, tüketilen besinlerin gastrointestinal sistemden geçişini yavaşlatır. Hamileliğin ilerleyen aşamalarında rahminiz kalın bağırsağınıza baskı yapabilir. Kabızlık ayrıca hamilelikte hemoroid gelişmesine de neden olabilen bir durumdur. 

  Hamilelik hemoroide neden olur mu?

  Evet, hamilelikte hemoroid karşılaşılan bir sorundur. Artan kan hacmi ve rahmin pelvise yarattığı baskı, rektumdaki kan damarlarının genişlemesine neden olur. Özellikle dışkılama sırasında hemoroid kaynaklı kanama ve kaşıntı yaşanabilir.

  Hamilelikte ruh hali değişimi yaşanır mı?

  Hamilelikte anne adayının ruh halinde dalgalanmalar yaşanması çok yaygındır. Özelliklle İlk üç aylık dönemde ve üçüncü üç aylık dönemin sonuna doğru bu değişimler sıklaşır. Her şeyden alınan, kolayca üzülüp ağlayabilen, hormonlar kaynaklı duyguların tavan yaptığı anlar görülür. Hatta birçok hamile kadın hamilelik sırasında depresyona da girebilir. Ruh hali değişimleri yanı sıra, uyku sorunları ve yeme alışkanlıklarında değişikliklerde görülür.

  Hamilelikte bebek hareketleri ne zaman hissedilmeye başlanır?

  Anne adayları genelde bebeğin hareketlerini hamileliğin 20. haftası ile birlikte hissetmeye başlar.

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Güncelleme Tarihi : 11 Temmuz 2024

  Yayınlanma Tarihi: 5 Mayıs 2023

  Bu Konuda Uzman Doktorlar

  İletişim Formu

  Detaylı bilgi için iletişime geçin.

  * Bu alan gereklidir.
  Sosyal Medya Hesaplarımız
  Canlı Destek Kolay Randevu Al