Yükleniyor

Yerleşme Kanaması Nedir? Ne Zaman ve Nasıl Olur?

Yerleşme Kanaması Nedir? Ne Zaman ve Nasıl Olur?

Gebeliğin erken belirtileri arasında yer alan ve normal bir durum olan yerleşme kanaması döllenmiş bir yumurta rahmin iç yüzeyine yapıştığında meydana gelen az miktarda kanamadır. Döllenmiş yumurtanın rahme yerleştiği anlamına gelen yerleşme kanaması, adet kanaması ile karıştırılabilir. İkisi arasında ki farklılıkları anlayabileceğiniz, Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları tarafından hazırlanan tüm detaylar yazının devamında.

İçindekiler

Yerleşme Kanaması Nedir?

Yerleşme kanaması, gebe kaldıktan yaklaşık 10 ila 14 gün sonra, yani döllenmiş yumurtanın rahimin iç yüzeyine tutunmasıyla küçük kan damarlarının parçalanması sonucu ortaya çıkan hafif kanama veya lekelenmedir. 

Spermin yumurtayı döllemesinden sonra oluşan embriyo, fallop tüplerinden rahme doğru hareket eder. Adet döneminde endometriyum kalın ve damarlı olmaktadır. Gelişim gösterecek olan embriyonun bu noktaya bağlanarak büyümesi beklenir. Tutunma kanaması olarak da bilinen yerleşme kanaması, rahmin astarında yer alan kan damarlarını bozabilir. Bu da yerleşme sırasında görülen kan olarak belirtilir. Yerleşme kanaması herkes yaşamayabilir. Gebelik belirtisi olduğundan normal olarak kabul edilir ve endişe yaratmamaktadır.

Yerleşme Kanaması Neden Olur?

Yerleşme kanaması, döllenen yumurtanın rahim yüzeyine yapışması nedeniyle olur. Rahim astarı, kan damarları ile kaplıdır. Embriyo astarın içerisine gömülerek hafif kanamaya sebebiyet verir. Yerleşme kanamasının oluşması embriyonun yerleşmeye çalıştığının göstergesidir.

Yerleşme tamamlandıktan sonra gebelik gelişmeye başlar ve rahimde Hcg (insan koryonik gonadotropin) adı verilen bir hormon üretilmeye başlar. Bu hormon rahim duvarını kalın tutmakla görevlidir yani embriyonun iyice yerleşerek yerinde kalmasına yardımcı olur.

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur?

Yerleşme kanaması, genellikle hamile kaldıktan 10 ila 14 gün sonra (1.5-2 hafta içerisinde) meydana gelir. Bu kanama embriyonun rahme tutunduğunu gösteren bir belirti olduğu için problem edilecek bir durum değildir. Başka bir deyişle yerleşme kanaması eğer vücut 28 günlük adet döngüsüne sahipse, adet görülmesi gereken günden 2-6 gün içerisinde olur.

Birçok kadın bu dönemde hamile olduğunun farkında olmayabilir. Gebe olan kadınlardaki yerleşme kanaması, hamilelikte lekelenme olarak da bilinmektedir.

Yerleşme Kanaması Kaç Gün Sürer?

Yerleşme kanaması genellikle lekelenme tarzında bir kanama olduğu için bazı kadınlarda sadece bir kez olup, durabilirken genellikle birkaç saatten 2 güne kadar sürer. Yaşadığınız kanama parlak ya da koyu renk ise, pedin dolmasına neden olacak kadar yoğunsa ve üç günden fazla bir süredir devam ediyorsa bu durum yerleşme kanaması olmayabilir.

Yerleşme Kanaması Nasıl Olur?

Yerleşme kanaması, genellikle açık pembe, koyu kahverengi veya kızıl kahverengi renkte lekelenme veya hafif kanama tarzında, pedi dolduracak kadar yoğunluğa sahip olmayacak bir şekilde meydana gelir. İmplantasyon kanaması, adet döneminizin akışından çok vajinal akıntının akışına benzer. Adet döngüsünde yaşanan kanamaya göre farklılık gösterir. Adet dönemlerinde tüm kadınlar aynı kan akışına sahip olmayabilir. Bazı kişilerde yoğun şekilde görülürken bazılarında ise daha akışkan bir yapıya sahiptir. Bu kanama birkaç gün sürebildiği gibi sadece birkaç içerisinde de geçebilmektedir. Kanamanın miktarı kişiden kişiye değişse de genellikle çok az miktarda ve pembe-kahverengi renklerinde görülmektedir. Pembe ya da kırmızı şeklinde başlayarak zamanla kahverengiye dönebilir.

Yerleşme Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Yerleşme kanaması, adet döngüsünde oluşan kanamayla karıştırılabilir. Bu yüzden yerleşme kanamasının ayırt edici belirtilerini bilmek gerekir:

  • Kahverengi ya da pembemsi lekelenme şeklinde olması
  • Akışı hafif olan ve yoğun olmayıp, 2 gün içinde durması
  • Hafif kramp yaratması
  • Şişkinlik ve mide bulantısı

Yerleşme Kanaması ve Adet Kanaması Arasındaki Farklar Nedir?

Yerleşme kanaması ve adet kanaması arasında temel farklar vardır. Bunları ayırt edebilmek için şu maddelerden yararlanabilirsiniz:

Renk farkı

Adet dönemleri hafif ya da ağrı şekilde devam etse de çoğu kadın rengine aşina olmaktadır. Bu da genellikle ilk zamanlar koyu kırmızı, bitmesiyle beraber kahverengiye döner. Yerleşme kanamasında ise açık pembe ve koyu kahve lekeler halinde görülür.

Pıhtılaşma

Pıhtılaşma görülmesi kadından kadına değişiklik gösterebilir. Yerleşme kanamasında pıhtı görülmemesi olasıdır.

Miktar

Yerleşme kanaması lekelenme ve hafif bir şekilde görülür. Aralıklı olarak sabit ya da akışkan olabilir. Adet kanamasından ayrılan en önemli özelliklerinde biri de bu olmaktadır.

Süre

Yerleşme kanamasında lekelenme tarzında olan kanama birkaç saat ile 2 güne kadar sürebilirken, tipik olarak adet döngüsünde kanama süresi 4-7 gün arasıdır.

Yerleşme Kanaması Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yerleşme kanaması rengi nasıldır?

Az miktarda olan yerleşme kanaması pembe ve kahverengi olabilecek şekilde çamaşırda çizgi şeklinde görülebilir. Adet döngüsündeki gibi yoğun bir kırmızılık olmamaktadır.

Yerleşme kanaması adetten kaç gün önce olur?

Yerleşme kanaması genellikle adet döngüsünün 20 ila 24. günleri arasında gerçekleşir.

Yerleşme kanaması ağrılı olur mu?

Yerleşme kanamasında genellikle ağrı görülmese de bu durum kişiye göre farklılık gösterir. Bazı kadınlarda nadir de olsa adet sancısı benzeri ağrı görülebilir.

Yerleşme kanaması adet gecikmesinden sonra olur mu?

Yerleşme kanaması, adet döneminden önceki zamanda meydana gelerek birkaç gün kadar sürebilir. Kişide adet gecikmesi gibi bir düzensizlik var ise bu durum farklılık gösterir.

Yerleşme kanaması sırasında gebelik testi yapabilir miyim?

Gebe olup olmadığınızı öğrenmek için hamilelik testi yapmadan önce birkaç gün beklemeniz önerilir. Böylelikle daha doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Yerleşme kanaması olduğunda ne yapılmalıdır?

Yerleşme kanaması durumunda tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır. Tehlikeli arz eden bir durum olmadığından normal karşılamak gerekir. Yerleşme kanamasının artması, uzun sürmesi ve ağrılı olması halinde uzman doktora başvurabilirsiniz.

Yerleşme kanaması gebelikten ne kadar sonra olur?

Yerleşme kanaması herkesin yaşadığı bir durum olmamakla birlikte, bazı kadınlarda hamile kaldıktan 10 ila 14 gün sonra ortaya çıkar.

Yerleşme kanaması hamilelik belirtisi mi?

Evet, yerleşme kanaması hamileliğin erken belirtilerindendir ve bir veya iki gün süren hafif kanama veya lekelenme olarak ortaya çıkar. 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 23 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 11 Temmuz 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al