Yükleniyor

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Geleneksel Çin tıbbında kullanılan ve sağlık açısından birçok fayda sunan hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen bir bitkidir. Uykusuzluk sorunundan öksürüğe, bağışıklık sistemini güçlendirmekten kabızlığa kadar birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan hünnap meyvesi, lif, potasyum ve C vitamini içeriğiyle öne çıkar. Güçlü besin değeri sayesinde kişinin tok kalmasını sağlayan hünnap aynı zamanda kilo verilmesine de yardımcı olur. Güney Asya’ya özgü bir bitki olan hünnap, Türkiye’de ise Batı ve Güney Anadolu’da yetiştirilir, 6 cins ve bu cinslere bağlı 25 türü bulunur.

İçindekiler

Hünnap Nedir?

Hünnap, ziziphus jujuba ağacında büyüyen, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da adlandırılan, uykusuzluktan öksürük ve kabızlığa kadar birçok hastalığa iyi gelen Güney Asya’ya özgü bir bitkidir. Kurutularak tatlılarda kullanılabilmesinin yanı sıra sağlıklı bir atıştırmalık şeklinde taze ve tek başına da tüketilebilen hünnap meyvesi, düşük kalorisinin yanı sıra antioksidan ve yüksek C vitamini özelliğiyle ön plana çıkar.

Daha çok alternatif Çin tıbbında kullanılan hünnap, günümüzde de popüler olarak dünya çapında tüketilen bir meyve haline gelmiştir. Özellikle uykusuzluğu gidermek için tüketilmesiyle popüler olan hünnap meyvesi, öksürükle birlikte balgam söktürücü özelliğinin dışında kabızlık sorunuyla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar sağlık konusunda birçok fayda sunar.

Hünnap Besin Değeri Nedir?

Hünnap meyvesi özellikle yüksek potasyum ve C vitamini içeriğiyle dikkat çeker. Bunun yanı sıra hünnap düşük kalorili bir meyve olmasıyla da faydalıdır.

Hünnap meyvesinin 100 gr’lık besin değeri şöyledir:

 • Kalori: 79
 • Yağ: 0,2gr
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 3 mg
 • Potasyum: 250 mg
 • Karbonhidrat: 20 gr
 • Protein: 1,2 gr
 • A Vitamini: 40 IU
 • C Vitamini: 69 mg
 • Kalsiyum: 21 mg
 • Magnezyum: 10 mg
 • Demir: 0,5 mg

Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, kabızlığı önler, tok tutmayı sağlayarak kilo vermeyi kolaylaştırır, zengin lif içeriği sayesinde kolorektal kanser riskini azaltır, kolesterol seviyesini dengelemeyi kolaylaştırarak kalp hastalığı riskini düşürür, kan şekeri seviyelerini düzenler ve bağışıklığı güçlendirmeye yardım eder.

Lif ve antioksidan açısından zengin olan hünnap meyvesinin faydaları şunlardır:

 • Hünnap kan basıncını düzenlemeye yardım eder
 • Sindirim sistemini düzenler, kabızlığa iyi gelir
 • Kolesterolü düşürür, kalp hastalıklarını önler
 • Antioksidan kaynağı olup, bağışıklığı güçlendirir
 • Antiinflamatuar ve antibakteriyel etkisi ile kanser hücreleriyle savaşmaya yardım eder
 • Mukus oluşumunu azaltarak solunum yollarını temizler
 • Hünnap meyvesi uykusuzluğa iyi gelir
 • Kemik gücünü artırır
 • Dolaşım sistemini düzenler
 • Stres ve kaygıyı azaltır, zihin sakinliği sağlar
 • Tok tutma etkisiyle kilo verilmesine yardımcı olur
 • Hünnap aynı zamanda cilt tahrişlerini giderir
 • Kanın temizlenmesini sağlar

Kan basıncını düzenlemeye yardım eder

Hünnap potasyum açısından oldukça zengindir. Potasyum damar genişlemesine yardımcı olduğu için kan basıncını en iyi şekilde korumaya yardımcı olur.

Sindirimi düzenleyerek kabızlık gibi sorunları ortadan kaldırabilir

Hünnap, içindeki lif içeriğiyle birlikte saponinler ve triterpenoidler sayesinde besinlerin alımını optimize ederek ve gıdanın bağırsaklarda sağlıklı hareketini tetikleyerek sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlar. Bu durum kabızlığın, krampların, şişkinliğin ve aşırı gazın yanı sıra ciddi gastrointestinal rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

Kolesterolü düşürerek kalp hastalıkları riskini azaltır

Hünnapta yer alan saponinler kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. Kolesterolün düşmesi de kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.

Serbest radikallerle savaşmaya, inflamasyonu azaltmaya yardım edebilir

İçeriğindeki polisakkaritler ve triterpenik asitler gibi zengin bir bileşikleri ile antioksidan kaynağıdır.  Aynı zamanda antiinflamatuar ve antibakteriyel özellikler gösteren bileşenler içeren hünnap bu anlamda serbest radikallerle savaşmaya, inflamasyonu azaltmaya yardım edebilir.

Bağışıklığı güçlendirir ve kanser hücreleriyle savaşır

Güçlü A ve C vitaminleri barındıran hünnap, bağışıklık sistemini güçlendirerek kişiyi enfeksiyonlara karşı daha da güçlü bir konuma getirir ve kanser hücreleriyle savaşmaya çalışır.

Üst solunum yolu enfeksiyonu ve öksürük sorununa iyi gelebilir

Hünnap meyvesi, balgam ve mukus oluşumunu azalttığı tespit edilen bromelain adı verilen özel bir enzim içerir. Bromelain içeriği ile öksürüğe ve üst solunum yolu enfeksiyonuna iyi gelir.

Uyku kalitesini artırır

Hünnap, içeriğindeki organik bileşikler ve antioksidanlar sayesinde vücudu rahatlarak uyku kalitesini artırarak daha bir uyku uyunmasını sağlar.

Kemik yapısını güçlendirir

Demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor içerikleri sayesinde hünnap meyvesi kemik gücünü artırarak kemiklerin daha esnek ve güçlü kalmasına yardımcı olur.

Dolaşım sistemini düzenler

Hünnap meyvesi tüketerek vücuda demir ve fosfor takviyesi yaparak akışını arttırabilir, böylece dolaşım sistemine ve organlara daha etkili bir şekilde oksijen verebilirsiniz.

Stres ve kaygıyı azaltır

İçerdiği anksiyolitik özellikleri sayesinde hünnap meyvesi, kişideki stres ve kaygı durumunu azaltarak daha zihinsel olarak rahatlanmasını sağlar.

Kilo verilmesine yardımcı olur

Düşük kalorili, yüksek protein ve lif değeri olan hünnap, günlük beslenme ihtiyaçlarını karşılayarak gün içinde tok kalınmasını sağlayarak öğün aralarında atıştırma yapılmasını engeller. Bu durum da kişinin sağlıklı bir şekilde kilo vermesine destek olur.

Cilt tahrişlerini giderir

Özellikle hünnap suyu ve özü; sedef hastalığı, egzama ve sivilce dahil olmak üzere birtakım cilt tahrişlerini ve iltihaplarını tedavi etmek için topikal olarak kullanılarak fayda sağlar.

Kanın temizlenmesini sağlar

Hünnap meyvesinin içeriğinde yer alan saponinler ve alkaloidler, kanın temizlenmesi ve zararlı toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardım eder.

Hünnabın Yan Etkileri ve Zararları Var mı?

Her şeyin fazlasının zarar olduğu gerçeğini düşündüğümüzde hünnap meyvesini fazla tüketmek de vücutta bazı yan etkiler ve reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Çok fazla hünnap tüketmek düşük tansiyona neden olabileceği gibi mide bulantısı ve şişkinlik, kan şekerinde değişimler, ciltte kaşıntı veya alerjik reaksiyon gibi durumlar ortaya çıkarabilir.

Hünnap Nasıl Tüketilir?

Hünnap bitkisi kuru, çiğ veya meyve olarak tüketilebileceği gibi kuru hünnaptan çay yapılıp içilmesi de mümkündür. Ayrıca hünnap sirkesi suyu, hünnap meyvesi suyu da hünnabın kullanım formları arasında yer alır.

Hünnap Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hünnap nerede yetişir?

Başta Çin olmak üzere Güney Asya’ya özgü bir bitki olan hünnap, Türkiye’de daha çok Batı ve Güney Anadolu’da yetiştirilir.

Hamileyken hünnap yenir mi?

Hünnap meyvesini hamile olanlar ya da emzirme dönemindeki anneler tüketmeden önce mutlaka doktora danışmaları gerekmektedir. Aksi takdirde hünnap, kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Hünnap meyvesi kilo aldırır mı?

Hünnap meyvesi düşük kalorili olması ve lif içeriği sayesinde tüketildiğinde tokluk hissi vererek kilo kaybını destekleyip kilo aldırmaz. Çünkü kilo alımında önemli rol oynayan glikoz seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

Hünnap meyvesi günde kaç tane yenmeli?

Fazlasının vücutta reaksiyon vermemesi adına meyvenin büyüklüğüne göre günde en az 1 en fazla 3 adet hünnap meyvesi yenmesi önerilir.

Hünnap yüksek tansiyona iyi gelir mi?

Aynı zamanda kemik gücünü artırmada önemli rol oynayan kalsiyum, fosfor ve demir yüklü olan hünnap osteoporoz ve diğer kemik hastalıklarına karşı korur. Hünnap bunların yanında kan basıncını düzenler ve kaygıyı yatıştırmada etkilidir.

Hünnap aç karnına yenir mi?

Hünnapın faydalarını görmek için aç karnına tüketilmesi tavsiye edilir.

Güncelleme Tarihi : 27 Şubat 2024

Yayınlanma Tarihi: 20 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al