Yükleniyor

Mide Şişkinliğine Ne İyi gelir? Şişkinlik Nasıl Geçer?

Mide Şişkinliğine Ne İyi gelir? Şişkinlik Nasıl Geçer?

Mide şişkinliği, midede gerginlik, doluluk ve çoğunlukla ağrı hissiyle karakterize bir şekilde ortaya çıkan, genellikle yemeklerden sonra meydana gelen bir sindirim sistemi problemidir. Birçok soruna bağlı olarak ortaya çıkan mide şişkinliğinin temel sebepleri aşırı gaz üretimi ve sindirim sistemi kaslarının hareketindeki bozukluklardır. Karın bölgesinde belirgin büyüme, karın ağrısı ve kramp gibi belirtilere konu olan mide şişkinliği, doğal yöntemler sayesinde iyileşmesi mümkün olan bir sorundur.

İçindekiler

Mide Şişkinliği Nedir?

Mide şişkinliği genelde yemeklerden sonra, aşırı gaz üretimi veya sindirim sistemi kaslarının hareketindeki bozukluklar nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülen mide şişkinliği problemi yaşam kalitesini ciddi anlamda düşüren önemli bir sorundur.

Sindirim sisteminde şişkinliğe neden olan az miktarda oluşan gaz normaldir. Ancak gaz miktarının artması ve sürenin uzaması mide şişkinliğini ciddi bir sorun haline getirir. Hastalarda bazen hayat kalitesini çok etkileyen geğirme, makattan veya ağızdan gaz çıkarma ihtiyacı da olabilmektedir.

Midede yaşanan şişkinlik, gergin, dolu ve çoğunlukla ağrılı bir his verir. Bu durum genellikle sindirimle ilgili bir sorundur. Ağır bir yemek yemek, gazlı içecek tüketmek, adet kanaması, kabızlık, irritabl bağırsak sendromu ve asit reflü gibi durumlar da mide şişkinliğe yol açan faktörler arasındadır. Ayrıca kişinin yaşam tarzı da mide şişkinliğine neden olabilir.

Karın bölgesindeki belirgin büyüme, ağızdan çıkan gaz, karın ağrısı ve kramplar ise mide şişkinliğinde görülen yaygın belirtiler arasındadır.

Mide Şişkinliği Neden Olur?

Mide şişkinliğinin en önemli nedeni sindirim sistemindeki aşırı katı, sıvı veya gazın ortaya çıkmasıdır. Bununla birlikte, bazı insanlarda ise şişkinliğe sadece hastanın artmış hassasiyetinin de neden olduğu düşünülmektedir. Şişkinlik karın ağrısına, rahatsızlığa ve midede dolgunluk hissine yol açar.

Ayrıca şişkinlik, karın bölümünün olduğundan daha büyük (hamile gibi) görünmesine, spazm ve ağrıya neden olabilir. Sindirim sisteminde mide şişkinliğine neden olan iki gaz kaynağı vardır. Biri bağırsaktaki bakteriler tarafından üretilen gazdır, diğeri ise yediğimiz veya içtiğinizde yutulan havadır. Öte yandan, vücutta biriken aşırı miktardaki sıvı yani ödemin şişkinliğe neden olduğu düşünülür. Ancak şişkinlik vücutta su-ödem toplanması ile aynı şey olarak değerlendirilmemelidir. Çünkü şişkinliğin kaynağı vücutta biriken gazdır.

Mide şişkinliğine neden olan durumlar şöyledir:

 • Yiyecekle birlikte yutulan hava miktarı 
 • Bazı yüksek lifli yiyecekler, fasulye ve mercimek gibi baklagiller ve bazı tam tahıllar
 • Karbonhidrat değeri yüksek besinlerin aşırı tüketilmesi 
 • Gıda alerjileri ve intoleransları bir şişkinlik nedenidir
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Yoğun stres altında yaşamak
 • Mide mikrobu olarak bilinen helikobakter pylori
 • Adet kanaması
 • Kabızlık
 • İrritabl bağırsak sendromu

Mide Şişkinliği Belirtileri Nelerdir?

Mide şişkinliği, sindirim kaynaklı bir sorun olduğu için belirtileri de bu sorunun yansıma olarak ortaya çıkar. Karın bölgesinde belirgin bir büyüme, ağızdan gaz çıkarma-geğirme, karın bölgesinde zaman zaman şiddetlenen ağrı ve kramplarla birlikte spazm, dolgunluk ve basınç hissi de mide şişkinliği belirtisidir.

Mide şişkinliği belirtileri şunlardır:

 • Ağızdan gaz çıkarma ve geğirme,
 • Karın bölgesinde gözle görülür dışa doğru büyüme
 • Karın bölgesindeki ağrı ve kramplar,
 • Karın bölgesinde oluşan spazm, dolgunluk ve basınç hissi

Mide Şişkinliğine Neden Olan Besinler Nelerdir?

Mide şişkinliğini tetikleyen bazı besinler söz konusudur ve bu besinlerin tüketimi midede şişkinlikle birlikte gaz, ağrı ve kramp meydana getirebilir.

İşte mide şişkinliğine neden olan besinler:

 • Fazladan hava yutulmasına neden olan gazlı ve fermente içecekler.
 • Fasulye, nohut ile mercimek gibi baklagiller ile bazı tam tahıllar 
 • Aşırı yağlı gıdalar
 • Sarımsak ve soğan
 • Brokoli ve lahana gibi sindirimi zor olan yeşil sebzeler 
 • Süt ve süt ürünleri (peynir ve yoğurt)
 • Yüksek oranda lif içeren tam tahıllı gıdalar ve bazı meyveler (portakal, kayısı, elma)
 • İçeriğinde yüksek miktarda früktoz olan kurutulmuş meyveler

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

Hareket etmek sindirim sisteminin kasılmasına yardımcı olacağı için yürüyüşe çıkmak, sabahları limonlu su içmek, zencefil, zerdeçal ve nane çayı gibi bitki çayları içmek ve karın masajı yapmak mide şişkinliğini geçirmeye yardım edebilir.

Mide şişkinliğine iyi gelen doğal yöntemler şöyle sıralanabilir:

Zencefil, zerdeçal, nane ve karahindiba çayı

Zencefilin içindeki gingerol, zerdeçalın içindeki kurkumin, faydalı bir bitki olan nane ve su tutulmasını hafifletmeye yardımcı olan karahindiba bitkiler, çay formunda tüketildiğinde mide şişkinliğine iyi gelir.

Yeşil çay, rezene çayı ve papatya çayı

Vücuttaki iltihaplanmayı azaltan antioksidanlar bakımından güçlü bir bitki çayı olan yeşil çay tüketimi, sindirim sistemini uyarır ve doğal bir müshil görevi görür. Ayrıca günde 1 fincan rezene çayı ve papatya çayı içerek de mide kaslarınızı rahatlatabilir ve mide şişkinliği şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

Muz, elma, ananas, avokado ve salatalık gibi meyveler

Büyük oranda su içeren salatalık, lif bakımından zengin bir içeriğe sahip avokado, oldukça besleyici bir meyve olan muz ve elmayla birlikte bromelain enzimi içeren ananas da mide şişkinliğine iyi gelen meyveler arasındadır.

Lif oranı yüksek meyveler (Çilek, yaban mersini, böğürtlen)

Çilek, yaban mersini ve böğürtlen gibi meyveler antioksidan ve vitamin açısından oldukça zengindirler. Ayrıca bu meyveler içeriğinde bulunan lif oranı sayesinde bağırsak sağlığına iyi gelir, kabızlık ve şişkinlik şikayetlerinizi azaltır.

Yoğurt

Probiyotik açısından güçlü bir besin olan yoğurt, bağırsak sağlığında önemli bir destekçidir. Probiyetikler, irritabl bağırsak sendromununun neden olduğu şişkinliği azaltmasıyla bilinir.

Kereviz

Kereviz, yüksek su içeriğine sahip olması sebebiyle suyu sindirim sistemine çekerek buradaki düzenliliği sağlar. Ayrıca kereviz sebzesinin kökü idrar söktürücü olarak da kullanılır.

Kuşkonmaz

Güçlü bir lif kaynağı olan kuşkonmazın mide şişkinliğinin yarattığı olumsuz etkileri azalttığı azalttığı değerlendirilir.

Limon suyu

Sindirimi kolaylaştırıcı etkisi bulunan limon suyu, mide şişkinliği ve şişkinliğin ortaya çıkardığı semptomları azaltmasıyla bilinir.

Isıtma yastığı veya sıcak bir banyo

Isıtma yastığı veya sıcak bir banyonun vereceği rahatlık sayesinde karın kaslarında bir gevşeme yaşanması mümkündür.

Mideyi rahatlatmak için karın masajı

Mide şişkinliği şikayetiniz varsa, düzenli aralıklarla karın masajı yaparak karındaki kaslarınızı gevşetebilir ve şişkinliği azaltabilirsiniz.

Bunlarla birlikte yemekler küçük ve az öğünler şeklinde tüketilmeli, bazı besinler şişkinliğe yol açacağı için miktarları azaltılmalı, şekersiz sakızlar ve şeker alkolleri tüketilmemelidir. Ayrıca düzenli su tüketiminin yanında yapılacak egzersizler de mide şişkinliğinin yaratacağı olumsuz etkilerden kurtulmanıza fayda sağlayacaktır.

Mide Şişkinliği Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Mide şişkinliği, beraberinde bazı hastalıkları da tetikleyebilir. Bunların başında irritabl bağırsak sendromu, çölyak hastalığı, ülser, dispepsi ve kabızlık gelir.

 • İrritabl bağırsak sendromunun (IBS) önemli bir belirtisi mide şişkinliğidir. IBS hastalarının çoğu şişkinlik yaşar ve bunların yaklaşık% 60'ı şişkinliği en kötü semptom olarak bildirir. Bu gruptaki hastalarda mide şişkinliği karın ağrısından bile daha rahatsız edicidir. FODMAP adı verilen karbonhidratlar, özellikle irritabl bağırsak sendromu olan kişilerde şişkinlik ve diğer sindirim semptomlarına neden olabilir.  Onun için yüksek FODMAP içeren (buğday, soğan, sarımsak, brokoli, lahana, karnabahar, enginar, fasulye, elma, armut, karpuz) uzak durulmalıdır. Bu yiyeceklerin çoğuna karşı aşırı ilgi varsa, disiplinli bir diyet uygulanmalıdır.
 • Çölyak hastalığının önemli bir belirtisi karındaki şişkinliktir. Bazı gıdalarda bulunan glutene karşı vücudun gösterdiği reaksiyonun bir sonucu olarak çölyak hastalığı ortaya çıkar. Gluten, buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir proteindir. Ancak burada çölyak dışı gluten duyarlılığı olan hastaları ayırmak gerekir.
 • Ülserin bir belirtisi olan mide şişkinliği ağrıyla birlikte görülmektedir. Mide veya onikiparmak bağırsağı, mide asidi ve pepsin gibi sıvılar tarafından tahrip edilmesiyle ülser oluşmaktadır. Bu süreçte ortaya çıkan gaz, mide şişkinliğine neden olur. 
 • Dispepsi, bir aydan fazla süre devam eden ağrı ile karnın üst bölgesindeki şişlikle kendini belli eder. Halk arasında hazımsızlık olarak bilinen ve çok önemsenmeyen bu sorun nedeniyle geğirme yoluyla gaz çıkarma isteği ortaya çıkar.
 • Kabızlık mide şişkinliğini artıran bir faktördür. Artan su alımı, fiziksel aktivite kabızlığa karşı etkilidir. Daha fazla çözünür lif almak genellikle kabızlık için önerilir.
 • Mide ve bağırsak kanserlerinin ilk belirtileri arasında mide şişkinliği vardır. Kanser nedeniyle mide şişkinliği artarak devam eder.

Mide Şişkinliği Nasıl Teşhis Edilir?

Uzman doktor tarafından yapılan muayene ve genelde hastanın şikayetleri doğrultusunda teşhis edilir. Mide şişkinliğinin hangi sorun nedeniyle ortaya çıktığını belirlemek için karın- batın bölgesi röntgen veya ultrasonla görüntülenmeli, sonuç elde edilmez ise endoskopi ve kolonoskopi yapılarak kesin teşhis konulmalıdır. 

Mide Şişkinliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mide şişkinliğini tedavi edebilmek için şişkinliğe neden olun sorunun bulunması gerekir. Sorun belirlendikten sonra uygun olan kişiye özel tedavi protokolü uygulanmalıdır. Bazı ilaçlar mide şişkinliğine iyi gelir.

 • Probiyotik takviyeleri, bağırsaktaki bakteri ortamını iyileştirmeye yardımcı olabilir ve bu da gaz ve şişkinlik semptomlarını azaltabilir.
 • Şişkinlik sindirim sistemindeki kasların işlevinin değişmesinden de kaynaklanabilir. Kas spazmlarını azaltmaya yardımcı olabilecek antispazmodikler adı verilen ilaçların yararlı olduğu belirlenmiştir. Nane yağı, benzer şekilde işlev gördüğüne inanılan doğal bir maddedir. Nane yağının, en azından IBS hastalarında şişkinlik ve diğer sindirim semptomlarına karşı etkili olduğu gösterilmiştir.
 • Simetikon etken maddesi içeren ilaçların şişkinlik, gaz ve distansiyonu azaltmaktadır.
 • Lubiproston ve linaclotide İBS-C etken maddeli ilaçlar mide şişkinliğinde kullanılmaktadır.
 • Desipramin-sitalopram etken maddeli antidepresan ilaçlar davranış terapisi ile birlikte şişkinlikte azalmaya yol açmaktadır.
 • Midede mikrop varsa tedavisi sayesinde şişkinliğin geçmesine çok fayda sağlamaktadır.

Mide Şişkinliği Nasıl Önlenir?

Mide şişkinliğini önlemek için bazı uygulamaları harekete geçirmek gerekir. Mide şişkinliğini önlemek için yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • Düzenli olarak egzersiz yapılmalı
 • Hava yutmamak için besinler ağız kapalı bir şekilde çiğnenmeli
 • Bol su tüketilmeli
 • Lif oranı yüksek yiyecekler yenmeli
 • Büyük öğünler yerine daha küçük, daha sık öğünler tüketilmeli
 • Oluşan gazı serbest bırakmak için mideye sağdan sola masaj yapılmalı

Mide Şişkinliği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Mide şişkinliği genellikle kimlerde görülür?

Sağlıklı olan birçok kişi %10 ila %25'i ara sıra karın şişkinliğinden şikayet etmektedir. %75 kadar olanı semptomlarını orta ila şiddetli olarak hisseder. İrritabl bağırsak sendromu (IBS) teşhisi konan kişilerde bu oran %90'a kadar çıkabilmektedir.

Mide şişkinliği neyin habercisi?

Mide şişkinliği, irritabl bağırsak sendromu, ülser, kabızlık, mide ve bağırsak kanserleri, safra kesesi problemleri, dispepsi, gastrit, mide fıtığı gibi hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Mide şişkinliği gebeliğin belirtisi midir?

Hamileliğin ilk haftalarında anne adaylarının vücutlarında bazı değişimler ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan biri de gaza bağlı olarak ortaya çıkan karındaki şişkinliktir.

Mide şişkinliği nefes darlığı yapar mı?

Mide şişkinliği, karın bölgesindeki hacmin artmasına bağlı olarak nefes darlığına ve kalpte çarpıntıya yol açabilir.

Mide şişkinliği tehlikeli mi?

Hemen her yaş ve cinsiyetten kişide gaz oluşumuna bağlı olarak mide şişkinliği yaşanabilir ve bu durum normal kabul edilir. Ancak uzun süre devam eden kronik şişkinlik söz konusuysa şişkinliğin altında farklı hastalıklar yatıyor olabilir.

Hamilelikte mide şişkinliğine ne iyi gelir?

Hamilelik döneminde mide şişkinliği yaşamamak için öncelikle gaz yapıcı gıda ve içeceklerden uzak durmak gerekir. Bol sıvı tüketimiyle beraber lifli gıdalar tüketmek, şişkinliğin azalmasına yardımcı olur.

Mideyi rahatlatan içecek nedir?

Mideyi rahatlatmak için nane çayı, papatya çayı, zencefil çayı ve karahindiba çayından yararlanabilirsiniz.

Karın şişliğine hangi hareketler iyi gelir?

Yemek sonrasında yürüyüş yapmak, karına küçük masajlar uygulamak karın şişliğine iyi gelen hareketler arasında yer alır.

Reflü mide şişkinliği yapar mı?

Reflü, mide şişkinliğinin yanında, geğirmeye ve hazımsızlığı da neden olarak kendini belli eder.

Güncelleme Tarihi : 17 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 16 Şubat 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al