Yükleniyor

Çileğin Faydaları Nelerdir? Çilek Tüketmek Ne İşe Yarar?

Çileğin Faydaları Nelerdir? Çilek Tüketmek Ne İşe Yarar?

Gıda/içecek sektöründe yaprak ve meyvesinin kullanımıyla dikkat çeken, hoş kokusu ve beğenilen tadı ile vazgeçilmezler arasında yer alan çilek faydaları ile de bir çok bilimsel ve klinik çalışmalarda denenmiştir. Makro ve mikro bileşenleri ile zengin içeriğe sahip meyvenin insan vücudunda birçok metabolik yararları olduğu düşünülür.

İçindekiler

Çileğin İçinde Neler Bulunur?

Çilek günümüzde 20'den fazla türü bulunan gülgiller ailesinden bir bitkidir. Halk arasında yaygın olarak bilinen türü ise bahçe çileğidir. Kalori indeksinin düşük olması ile yazın favori meyveleri arasında yer alan çileğin faydaları içeriğinden kaynaklıdır.

Vitamin ve mineral açısından zengin olan meyve A, B (en çok folik asit), C vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, fosfor, demir minarellerini yoğunlukla ihtiva eder. Bununla birlikte, fonksiyonel etken madde içeriğine sahip olması çileğin faydalarını yükseltir. Bu komponentler arasında polifenoller, antosiyaninler, yağ asitleri, lifler, bazı sekonder metaobolitler vardır.

Özellikle çileğe rengini veren antosiyaninler flavonoid özellikte olan özel bir renkli pigmenttir. Ayrıca, zengin lif içeriği sindirim sistemi üzerinde çileğin faydalarını diğer meyvelerden ayırır. Bu bağlamda, suda çözünür ve suda çözünmeyen lifleri bulundurması çok yönlü etkileri ortaya çıkarır.

Çileğin Faydaları Nelerdir?

Çilek, C vitamini ve flavanoid kompleksinden oluşan çileğin faydaları vücutta istenmeyen toksinlerin atılmasını sağlayarak güçlü bir detoksifiye sağlamaya destek olur. Diğer bir taraftan, lifçe zengin meyvenin bağırsak hareketlerini desteklemesi metabolizmanın hızlanmasına da yardımcı olur.

Çileğin faydaları genel olarak şunlardır:

  • Bağırsaklarda sindirimin sağlanmasını destekler
  • Kan şekerini dengelemeye yardım eder
  • Kolesterolü düşürür
  • Kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır
  • Libidoyu dengeler
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Hafızayı güçlendirir
  • Diş minesini korur
  • Mikroorganizmalara karşı vücudu savunmayı destekler

Çilek Tüketmek Ne İşe Yarar?

Prebiyotik etki gösterir

Lif içeriği bağırsaklarda yaşayan yararlı bakteriler açısından prebiyotik özellik göstererek daha uzun yaşamasına vesile olur. Böylece, bağırsaklarda kimyasal sindirimin sağlanmasına katkı sağlar.

Glisemik indeksi düşüktür

Glisemik indeksi düşüktür: Kan şekerinde ani değişiklere sebep olmamasıyla beraber enerji açığının da oluşmasını engellemeye yardımcı olur.

Kolesterolü azaltmaya yardım eder

Sindirimi yavaşlatarak sindirilen metabolitlerin kana karışmasını dengelemeye yardımcı olur. Kolesterol gibi yağ birimlerinin kanda çok miktarda yükselmenin önüne geçilmesinde de destekleyicidir. Bunun sonucunda total kolesterol ve LDL'nin (kötü huylu kolesterol) kanda düzeylerin azalmasına yardımcıdır.

Antioksidan kaynağıdır

Antioksidan açısından zengindir: Antioksidanlar vücutta zararlı maddelerin birikiminin hücre ve organ düzeyinde azalmasını destekler. Yine antioksidanlar, kronik hastalıklar olarak bilinen diyabet, kalp, kanser, alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskinin azalmasında destekleyicidir.

Afrodizyak etkili etken maddeler içerir

Afrodizyak özellikli etken maddeleri barındırır: Bu özelliği libido dengeleyici bir etki alanı da yaratmaya yardımcı olur.

Bağışıklığı güçlendirir

C vitamini açısından zengindir: Kanser, diyabet, inme ve kalp hastalığı gibi ciddi sağlık sorunlarının riskini azaltmaya yardımcı olan C vitamini ve diğer antioksidanlar açısından zengindir.

Hafızayı güçlendirir, nörodejeneratif hastalık riskini azaltır

Magnezyum ve fosfor kaynağıdır: Fosfor, hafızayı güçlendirici, öğrenme becerilerinin korunması ve alzheimer gibi nörodejenaratif hastalıklara yakalanma riskini minimize edilmesinde yardımcıdır.

Diş minesini korur, kas-iskelet ağrılarını hafifletir

Kalsiyum içeriği ile diş minesini korur: İskelet sistemi hastalıklarına ağrı sürecini azaltmaya ve onarım-yenilenme sürecini hızlandırmayı da destekler.

Vücudu mikroorganizmalara karşı korur

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekleyen vitaminler içerir: Çileğin içerisindeki vitamin ve bileşenler mikroorganizmalara karşı ekstra bir savunma kalkanı oluşturma özelliğine sahiptir.

Çileğin Yan Etkileri Var mıdır?

Her meyve ve sebzede olduğu gibi çilek meyvesinin de gıda koteksinde günlük olarak tüketilmesi önerilen bir miktarı vardır. C vitamini içeriği ile dikkatleri üzerine toplayan meyvenin günlük 8 adet tüketildiğinde C vitamini ihtiyacını karşıladığı belirtilir.

100 gram çileğin kalori değeri 32 Kcal kadardır. Diyete bu meyve eklenmek isteniyorsa günlük bir çay bardağı kadarının (150 gram) yeterli olabilir. Tüm bu faydalarının ötesinde fazla tüketildiğinde bazı alerjen durumlar gelişebilir. Potasyum ve fosfor seviyesinin yüksek olması nedeniyle böbrek yetmezliği hastalığı olan kişilerin uzman hekime danışarak tüketmesi önerilir.

Ayrıca, çocukların bu meyveye karşı alerjen duyarlılığı daha fazla olabilir. Polen alerjisi olan kişiler için çileğe de dikkat çekilerek huş ağacı poleni ya da elmaya duyarlı kişilerin dikkatli tüketmesi tavsiye edilir. Tüm meyvelerde olduğu gibi tam anlamıyla yıkanması önemliyken yeterince özen gösterilmediği taktirde çeşitli mikrobiyal bulaşmalar söz konusu olabilir. 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 19 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 31 Temmuz 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al