Yükleniyor

Grip Belirtileri Nelerdir? Gribe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Grip Belirtileri Nelerdir? Gribe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Grip, ani gelişen yüksek ateş, öksürük, titreme, kas ağrıları ve burun akıntısı gibi semptomlarla ortaya çıkan, influenza A ve B virüslerinin neden olduğu bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Genellikle kendi kendine iyileşme eğilimi gösteren grip, özellikle bebekler, bağışıklık sistemi düşük kişiler ve yaşlılarda daha şiddetli bir şekilde seyredebilir. Bu sebeple belirtilerin yoğunlaştığı ve komplikasyonların arttığı durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

İçindekiler

Grip Nedir?

Grip, influenza A ve B virüslerinin neden olduğu, ani başlayan yüksek ateş, öksürük, yorgunluk ve kas ağrısı gibi semptomlar gösteren, burun, boğaz ve bazen akciğerleri etkileyen bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bebekler, bağışıklığı düşük bireyler, kronik hastalığı olanlar ve yaşlıları daha olumsuz etkileyen bir hastalık olan grip, semptomları açısından bu kişileri çok daha fazla etkiler.

Mevsimsel bir hastalık olarak bilinen grip, genellikle kış aylarında toplumun birçok kesiminin hastalandığı ve salgına dönüştüğü zamanlarda daha sık görülür.

Genellikle kendi kendine ve evde uygulanacak doğal yöntemlerle iyileşme eğilimi gösteren grip, semptomların şiddetlenip yoğunlaştığı durumda doktor kontrolü gerektirebilir. Hastanın durumuna bağlı olarak uygulanabilecek tedavi yöntemlerinin yanı sıra gripten korunmanın etkili yollarından biri de düzenli olarak yaptırılması gereken grip aşısıdır.

Grip Neden Olur?

Grip; temel olarak burun, boğaz, bronşları ve daha ender olarak akciğerleri etkileyen influenza virüsüne bağlı solunum yolu enfeksiyonudur. Öksürük, hapşırma, yakın temas, öpüşme, tokalaşma ile çok çabuk bulaşabilen influenza virüsü ellerin gün içinde sık sık yıkanmaması sonucu yayılmaktadır.

Gribin bulaşması kapalı ortamlarda çok daha kolaydır. Hasta öksürdüğünde ve hapşırdığında milyonlarca virüs havaya yayılır. Sağlıklı insanlar solunum yoluyla virüsü alır. İnfluenza virüsüne karşı bağışıklığı olmayan kişiler 1-4 gün içinde gribe yakalanır.

Grip Belirtileri Nelerdir?

Gribin en yaygın belirtileri ateş, ateş kaynaklı üşüme ve titreme, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya tıkanıklığı, kas ve vücut ağrıları, baş ağrısı ve yorgunluktur.

Grip olan kişilerde yaygın olarak görülen belirtiler şunlardır:

Grip Çeşitleri Nelerdir?

Gribe sebep olan dört tip influenza virüsünden söz edilebilir. Bunlar İnfluenza A, B, C ve D virüsleridir. İnfluenza A ve B virüsleri, özellikle her kış ortaya çıkan kişilerde mevsimsel hastalık salgınlarına neden olur.

İnfluenza A virüsleri, grip salgınlarına neden olduğu bilinen tek grip virüsleri olarak kabul edilir. İnfluenza C virüsü enfeksiyonları hafif şekilde hastalığa sebep olur ve insan salgınlarına neden olduğu düşünülmemektedir.

İnfluenza D virüsleri ise diğer hayvanlara bulaşarak öncelikle sığırları etkiler, ancak insanları hastalığa neden olacak şekilde enfekte ettiği bilinmemektedir.

Gribe Ne İyi Gelir?

Dinlenmek, ılık duş almak, bol sıvı tüketmek, et suyu, tavuk veya paça çorbası içmek, sarımsak yemek, portakal, limon ve mandalina gibi C vitamini içeren besinler almak, ekinezya, nane-limon veya ballı zencefil çayı tüketmek grip hastalığını iyileştirmeye yardımcıdır.

Uygulandığında gribe iyi gelen doğal yöntemler şunlardır:

  • Bolca dinlenerek ter atmak
  • Su başta olmak üzere bol sıvı tüketmek
  • Ballı ve limonlu zencefil çayı ya da zerdeçal çayı içmek
  • Et suyu, tavuk suyu veya paça çorbası tüketmek
  • C vitamini yönünden zengin portakal, limon ve mandalina gibi meyve ve sebze tüketmek
  • Sıcak duş almak veya sıcak su buharı solumak
  • Ekinezya, kekik, ıhlamur ve nane-limon gibi bitki çayları içmek
  • Tuzlu su gargarası yapmak
  • Boğaz pastili emmek
  • Sarımsak yemek

gribe iyi gelen yöntemler

Et suyu, tavuk suyu veya paça çorbası

Et suyu ve tavuk suyu, gripken bağışıklığı yeniden artırmaya, grip semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilirler. Besin ve antioksidan değeri yüksek olan bu besinlera aynı zamanda, protein, demir, çinko ve içerdikleri vitaminler ile bağışıklığı artırmaya yardımcıdır.

Su ağırlıklı olmak üzere bol sıvı

Gribin meydana getirdiği dehidrasyon sonucu vücut susuz kalır. Susuzluğun önüne geçmek için bol sıvı tüketimi gribe karşı yapılması gereken yöntemlerdendir.

Ekinezya, kekik, ıhlamur ve nane-limon gibi bitki çayları

Grip virüsünü ve semptomlarını ortadan kaldırmaya yardım eden doğal antiinflamatuar ve antimikrobiyal özelliğe sahip ekinezya, ıhlamur ve nane-limon gibi bitki çayları hastalık döneminde tercih edilebilir.

C vitamini içeren yiyecek ve içecekler

Grip olunduğunda virüs kaynaklı olarak bağışıklık sistemi zayıflayacağı için bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı doğal C vitamini ya da takviyeleri alınması önemlidir. C vitamini içeren besinlerden portakal, limon, domates, greyfurt, kivi, çilek, patates, domates, brokoli, ıspanak ve kavun tercih edilebilir.

Sıcak duş veya buhar banyosu

Özellikle terlemek gribin yarattığı ateşi düşürmeye yardımcı olur. Ardından alınacak ılık bir duş ise bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlayarak gribin iyileşmesini ve kişinin rahatlamasını sağlar. Ayrıca banyoda sıcak su içine nane ve okaliptus gibi uçucu yağlar atarak burun ve boğazlarınızı rahatlatmayı da deneyebilirsiniz.

Dinlenme

Hastalığın yarattığı tahribata ve vücut yorgunluğuna bağlı olarak dinlenmek ve ter atmak gribi atlatmayı daha da kolaylaştıracaktır.

Ilık tuzlu su gargarası

Gribin meydana getirdiği boğaz ağrısı ve öksürük semptomlarını iyileştirmek ılık tuzlu suyla gargara yaparak boğazdaki tahrişi giderebilirsiniz.

Boğaz pastili

Pastiller tükürük üretimini artırarak gribin boğazda yarattığı tahrişi azaltabilir.

Ballı ve limonlu zencefil ya da zerdeçal çayı

Antiinflamatuar etkileri sayesinde zencefil çayı tüketmek de gribe iyi gelir. iltihaplanmayı azaltan bileşikleri ile mukusu parçalamaya da yardım eder.

Sarımsak

Antiviral özelliklere sahip olan sarımsağı yemeklere ekleyerek veya çiğ bir şekilde tüketerek gribe karşı çözüm üretmiş olursunuz.

Gripte Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Gripte burun tıkanıklığına iyi gelen yöntemler arasında ılık suya tuz karıştırıp burna çekmek, burun spreyleri ve bol su içmek yer alır. Bol su içmenin en büyük faydası burun dokusunun nemli kalmasını sağlamasıdır.

Grip Nasıl Geçer? Grip Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gribi geçirmek ve semptomlarını azaltmak için grip ilaçları, antiviral ilaçlar, ateş düşürücüler, öksürük şurupları ve burun spreyleriyle birlikte kas ağrılarını yatıştırmak için sıcak su kompresi uygulanır. Tıbbi müdahalenin yanı sıra grip sürecinde dinlenmek, bol sıvı tüketmek ve sağlıklı beslenmek de gribi geçiren yöntemler arasındadır.

Grip tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır?

Doktorunuzun vereceği grip ilaçları genellikle parasetamol grubu ilaçlardır. Önemli olan bu ilaçların düzenli bir şekilde kullanılmasıdır. Grip ilaçlarıyla birlikte ateş düşürücüler, ağrı kesiciler, öksürük şurupları gibi antiviral ilaçlar grip tedavisinde tercih edilir ancak grip olan herkese antiviral ilaçlar önerilmez. Kişinin yaşadığı gribin şiddetine göre karar verilir.

Grip Aşısı Hakkında

Grip aşıları; influenza virüslerinin neden olduğu gribe yakalanmayı önlemek için her yıl yaptırılması gereken aşılardır. Her yıl, ortaya çıkan grip virüslerinin türüne göre üretiminde değişkenlik gösteren grip aşılarının düzenli olarak yaptırılması önerilir. Gribe karşı yüksek koruyuculuk içeren grip aşısı, özellikle bebeklere, kronik hastalara ve yaşlılara karşı uygulanması doktora bağlı olan aşılardır.

Grip aşısının yaptırılması önerilen tarih aralığı ise grip mevsimi ortaya çıkmadan öncedir. Bu da Eylül-Ekim aylarını kapsar.

Grip Hakkında Sık Sorulan Sorular

Grip hastalığında ne içmek iyi gelir?

Grip hastalığında tavuk çorbası, ballı sıcak zencefil çayı hastalığın belirtilerini ortadan kaldırmaya yardım edebilir. Terleme veya ateş gibi belirtiler bulunuyorsa bu durum vücuttaki su oranını azaltabileceği için bol sıvı tüketilmelidir. Özellikle su ve sıcak sıvılar grip için tercih edilebilir. Çayın kendisi boğazı, sıcak buharı ise burun tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olabileceğinden grip semptomlarını hafifletmeye yardım edebilir.

Gribi en hızlı ne geçirir?

Bol bol dinlenip ter atmak, bol sıvı tüketmek, et ve tavuk suyu gibi gribe iyi gelen çorbalar içmek, c vitamini almak, balla tatlandırılmış ekinezya, yeşil çay, zerdeçal, zencefil veya karanfil çayı içmek, burunu tuzlu su ile durulamak, nemlendirici kullanmak ve buhar solumak grip hastalığını atlamaya yardım eder.

Bal gribe iyi gelir mi?

Bal, gribi ve onun altında yatan semptomları tedavi edebilen antioksidan, antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikler içerir. Ayrıca boğaz ağrısını veya kaşıntısını doğal olarak gidermeye yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardım edebilir.

Grip olduğunu nasıl anlarsın?

Grip; 3-6 saat içinde aniden üşüme, aşırı halsizlik, ateş yükselmesi, burun akıntısı veya tıkanıklık özellikle göğüste rahatsızlık (baskı) ile birlikte kuru öksürük şeklinde kendini gösterir

Grip ile nezle arasındaki fark nedir?

Nezle ile grip arasındaki en büyük fark gripte hapşırma olmamasıdır. Ayrıca gripte yüksek ateş olağan bir bulgu iken nezlede nadir olur. Baş ağrısı, eklem ve kas ağrıları gripte olabilirken nezlede beklenmez. Nezle gribe göre daha hafif atlatılan bir hastalıktır.

Grip kaç günde geçer?

Gribin meydana getirdiği semptomlar genellikle 4-7 gün içinde kaybolmaya başlar. Bazı kişilerde öksürük ve yorgunluk hissi daha uzun süre devam edebilirken iştah kaybı da bir süre etkisini yitirmeyebilir.

Grip aşısı yan etkileri var mı?

Grip aşısının yan etkileri arasında aşı yapılan bölgede kızarıklık, şişlik ve ağrıdır. Ancak bu etkiler çok yaygın bir şekilde görülmez. Nadiren de olsa ateş, halsizlik ve kas ağrısı gibi etkiler de ortaya çıkabilir.

Grip olan kişi banyo yapabilir mi?

Bilinenin aksine gripken banyo yapmanın faydalı bir eylem olduğu tavsiye edilir. Ilık suyla duş almak vücuda ve kaslara iyi gelir.

Grip için evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir?

Evde gribi tedavi etmenin en etkili yolu dinlenme ve bol miktarda sıvı tüketimidir. Ancak grip enfeksiyonu şiddetli ise mutlaka bir doktora görünülmeli ve doktor tarafından yazılan antiviral ilaç alınmalıdır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 16 Ocak 2024

Yayınlanma Tarihi: 11 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al