Yükleniyor

Zencefil Çayı Faydaları Nelerdir?

Zencefil Çayı Faydaları Nelerdir?

Zencefil, Zingiberaceae bitki ailesini ait olan Asya’ya özgü bir besindir. İnsanlar seneler boyunca rahatsızlıklarını tedavi etmek ve yemeklere baharatlı bir dokunuş katmak için zencefilden faydalandılar. Zencefilin kök ve gövdesinden faydalanılır. Bunun yanında diyabet, öksürük, mide bulantısı ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara da destek olur.  Zencefil, çoğunlukla çay olarak tüketilmektedir.

İçindekiler

Zencefil Çayı Nedir?

Zencefil çayı, taze ya da kurutulmuş zencefilin sıcak suda demlenmesiyle oluşur. Zencefil çayının hafif baharatlı bir tadı bulunur. Zencefil bitki ve baharat olarak dünya çapında en çok kullanılan bileşenler arasında yer alır. Çeşitli rahatsızlıkların yanında grip ve öksürüğü tedavi etmek için de kullanılır. Bunun yanında zencefil çayının sağlık açısından birçok faydası bulunur.

Zencefil Besin Değeri

Zencefil, dünyanın en sağlıklı baharatları arasında yer alır. Güneydoğu Asya kökenli Zingiberaceae familyasına ait olan zencefil, çay olarak tüketildiğinde de sağlığa katkıda bulunur. 1 yemek kaşığı zencefil içerisinde yer alan besin değerleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Kalori: 4,8
  • Karbonhidrat: 1,07 gr
  • Yağ: 0,05 gr
  • Şeker: 0,1 gr
  • Diyet lifi: 0,12 gr

Aynı zamanda doğru oranda tüketilen zencefil çayı, B3 B6 vitaminleri, potasyum, fosfor, çinko, demir ve C vitamini gibi besinler de içermektedir.

Zencefil Çayı Faydaları Nelerdir?

Baharat ya da çay halinde tüketilebilen zencefilin sağlık açısından birçok faydası bulunur. Zencefil çayı faydaları şu şekilde açıklanabilir:

Zencefil Çayı Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Zencefil çayı, bağışıklık sistemini güçlendirerek sağlığa katkıda bulunur. Güçlü anti-bakteriyel özelliği sayesinde vücudunuzu hastalıklara karşı korumada etkili olur.

Konsantrasyonu Sağlamada Etkili Olur

Zencefil çayı, derin odaklanmayı sağlayarak, enerji artırma konusunda etkili olabilmektedir. Beyin sağlığı için faydalı olan zencefil çayı, Alzheimer gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Bunların yanında zencefil çayı, beyindeki hasarları hafifletmeye ve hafıza bozukluklarına karşı etkili olabilmektedir.

Sindirim ve Mide Sağlığını Düzenler

Zencefil çayı, doğru tüketildiğinde gastrointestinal hastalıklara karşı etkili olur. Sindirim sistemini düzenler ve yatıştırıcı etkilerde bulunur. Özellikle ağır yemek tüketiminden sonra zencefil çayı içmek, midenin rahatlamasını ve karın şişkinliğinin azalmasını sağlar. Tüketilen bir fincan zencefil çayı, mide bulantısını azaltarak midede oluşabilecek rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur.

Zencefil Çayının Yan Etkileri

Her besinde olduğu gibi zencefil çayı tüketiminin de bir tüketim sınırı olması gerekmektedir. Sağlıklı bir besin olarak bilinen zencefil, bazı kişilerde yan etkiler oluşturabilir. Günde 4 grama kadar zencefil tüketmek faydalı olsa da tüketimin şekline göre bu oran değişebilmektedir. Bu yüzden zencefil çayı tüketmeden önce mutlaka uzman doktordan görüş almanız gerekmektedir.

Zencefil çayı, tüketim şekline göre diğer zencefil formlarından daha az konsantre olduğundan dolayı yan etkileri az görülebilir. Zencefil çayı yan etkileri, şişkinlik, mide ağrısı, gaz ve bulantı şeklinde ortaya çıkabilir. İshal ve karın ağrısı diğer yan etkileri arasında sayılabilir. Bunların yanında zencefil çayının kan basıncını düşürme gibi bir etkisi olduğundan ilaçlarla birlikte tüketirken dikkat etmek gerekir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 13 Eylül 2023

Yayınlanma Tarihi: 8 Şubat 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al