Yükleniyor

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir? Kekik Çayı Neye İyi Gelir?

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir? Kekik Çayı Neye İyi Gelir?

Eski çağlardan beri kullanılan ve sağlık açısından birçok fayda sunan kekik çayı, çok yıllık kekik bitkisinin yapraklarından yapılan, dünya üzerinde yaygın bitkisel bir infüzyondur. Lezzeti ve aromasının yanı sıra özellikle soğuk algınlığı ve gribin önlenmesiyle birlikte sindirim sorunları, uyku problemleri ve iltihapları azaltma konusunda yardımcı olan kekik çayının elde edildiği kekik bitkisi, akdeniz gibi ılıman iklimlerde yetişme özelliği bulunan ve boyu 20-30 cm’ye ulaşabilen bir bitkidir.

İçindekiler

Kekik Çayı Nedir?

Kekik çayı, eski tarihlerden biri antiviral ve antioksidan özellikleri bulunan, özellikle soğuk algınlığı ve gribi önleme konusunda fayda sağlayan, kekik bitkisinin yapraklarından elde edilen yaygın bitkisel bir infüzyondur.

Kekik çayı, aynı zamanda vitamin ve minerallerle dolu olan kekik otu bir besin deposudur. Lezzeti ve aromasıyla sınırlı kalmamanın ötesinde, 1 çay kaşığı taze yaprağı 160 miligrama kadar C vitamini içeren kekik çayı ayrıca manganez, magnezyum, çinko, potasyum, kalsiyum ve demir de içerir.

Kekik çayı kan basıncını azaltır, bağışıklığı arttırır. Kekik çayı soğuk algınlığı ve öksürük üzerindeki yatıştırıcı etkiye sahiptir, antiseptik olan fenol açısından zengin olan kekik çayı, boğaz ağrılarını azaltır, sindirim için faydalıdır, sinir sistemini sakinleştirir, stresi ve gerginliği azaltır.

Kekik Çayı Faydaları Nelerdir?

Kekik çayı, öksürük ve boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığı ve grip semptomlarına iyi gelir, vücuttaki iltihabı atmayı kolaylaştırır, antioksidan özelliğiyle vücudu serbest radikallerden korumaya yardım eder, adet sancılarını hafifletir, sindirim sorunlarını iyileştirir, mideyi rahatlatır ve uykusuzluk sorunu yaşayanlar için rahatlatıcı etki sağlar.

Kekik çayı şu faydalara sahiptir:

Soğuk algınlığı, grip ve bademcik iltihabı semptomlarını hafifletir

Antibakteriyel ve antimikrobiyal gibi özellikleri bulunan kekik çayının faydaları arasında soğuk algınlığı ve gribe neden olan virüslerin yarattığı semptomları iyileştirmek yatar.

Vücuttaki inflamasyonu azaltır

Kekik çayı, antispazmodik hücreler üzerindeki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olan yüksek antioksidan içeriği nedeniyle vücuttaki inflamasyonu azaltmaya ve iltihap söktürmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Sindirim sistemini rahatlatır

Kekikte bulunan uçucu yağların etkisiyle kekik çayı, gastrointestinal sistemdeki düz kas kasılmalarını uyararak sindirime yönelik fayda sağlar ve sindirim sorunlarının iyileşmesi konusunda etkili bir çözüm sunar.

Bağışıklığı destekler

İçeriğindeki özellikle A ve C vitaminleri sayesinde vücudun enfeksiyonla mücadele gücünü artırmaya yardımcı olan kekik çayının bağışıklığı güçlendirmeye yönelik fayda sağladığı bilinmektedir.

Boğaz ağrısını hafifletir

Yine antispazmodik özelliği sayesinde yatmadan önce tüketilecek kekik çayının boğaz ağrısını dindirdiği ortaya konmuştur.

Öksürüğü yatıştırır

Solunum yollarını rahatlatmak için kullanılan kekik çayının bu etkisinden yararlanabilmek için boğaz şikayetleri başladığında ılık bir fincan kekik çayı ile rahatlama sağlanabilir. Özellikle soğuk algınlığı ve öksürük şikayetlerinde antispazmodik özelliği sayesinde yatmadan önce tüketildiğinde boğazı yumuşatarak şikayetlerin azaltılmasında etkilidir.

Uykusuzluk sorununa iyigelir

İçerdiği anksiyolitik etken maddesi sebebiyle akşam yemeğinden sonra içilecek bir fincan kekik çayı sonrası daha rahat bir uyku uyuyabilirsiniz. Ancak uykusuzluğun altında farklı bir neden yatıyorsa doktora başvurmanız gerekebilir.

Adet ağrılarını azaltır

Kekik çayı, antioksidan ve fitokimyasallar içerdiğinden adet döneminde meydana gelen ağrı ve kramplarının geçmesinde etkili olan bitkisel çaylardan biridir.

Kilo kaybına yardımcı olur

Kekikte bulunan polifenollerin metabolizmayı düzenleyen bazı hormonlarla etkileşime girerek vücutta yağ yakımının artmasına yol açması dolayısıyla kilo kaybını tetiklediği yönünde çalışmalar ortaya konmuştur. Doktor kontrolünde kekik çayı tüketerek kilo verme sürecinize katkı yapabilirsiniz.

Kolesterol ve kan şekeri seviyesini düşürür

Kekik çayı, antioksidan içeriği nedeniyle kan şekeri seviyesinin kontrol edilmesine ve kolesterolün düşürülmesi destek olan bitkisel çaylar arasında yer alır.

Aknelerin iyileşmesine ve cilt sağlığına katkı sunar

Kekik çayı, sivilce tedavisinde etkili olduğu bilinen, iltihaplanmayı azaltmaya ve gözenekleri temizlemeye yardımcı olan yüksek miktarda C vitamini içerdiği için akne tedavisinde ve cilt sağlığında tercih edilebilir.

Fibromiyaljinin etkilerini azaltabilir

Kekik çayının antiinflamatuar özellikleri ağrı ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilecek etkiler içerir.  Dolayısıyla kekik çayının fibromiyalji semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu da kekik çayı faydaları arasındadır.

Multipl Skleroz (MS) için kullanılabilir

Kekik çayının vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olduğu bilinen bileşikleri sayesinde MS hastalığının tedavisinde faydalanabilecek doğal yöntemler arasında olduğu kabul edilmektedir.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik çayı hazırlarken adım adım yapılması gerekenler şunlardır:

  • Kekik çayı hazırlarken önce 1 bardak içme suyunu kaynatın
  • Demleme yapacağınız kaba önceden hazırladığınız 2 tatlı kaşığı kekik yapraklarını koyun
  • Etken maddenin kaybolmaması için kaynama sırasında kekik eklemeyin
  • Demlenmesi için yaklaşık 5 dakikalık bekleme süresinin sonunda süzerek tüketin.

Kekik çayı kekiğin taze yapraklarından hazırlayabileceğini gibi aynı yöntemle kuru kekikten de çay demleyip tüketebilirsiniz. Herhangi bir kronik sağlık probleminiz yoksa kullanım amacınıza uygun olarak taze olarak demlediğiniz kekik çayını günde 2 fincana kadar tüketebilirsiniz.

Kekik Çayı Yan Etkileri ve Zararları Var mı?

Kekik çayı genellikle güvenli kabul edilen ve yan etki riski düşük bir doğal bitki çayıdır. Ancak diüretik görevi gördüğü için çok fazla tüketilmesi sonucu dehidrasyon oluşabilir, bu durum dada baş ağrısına ve baş dönmesine sebebiyet verebilir.

Kekik çayının 12 yaşın altındaki çocuklara, hamile veya emziren kadınlara verilmemesi gerektiği de bilinmelidir. Kekik çayında bulunan bileşikler antikoagülanlar gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebilir, bu nedenle tüketmeden önce doktora danışmanız gerekir.

Bazı kişilerde kekik bitkisine olan duyarlılık sebebiyle olası yan etkiler yaşanabilir. Kekiğin yapraklarına dokunmak cilt hassasiyetlerini ve alerjik reaksiyonları tetikleyebilir; kekik çayını tüketmek ise mide bulantısı, mide yanması, ishal veya kusma gibi ciddi mide-bağırsak rahatsızlıkları meydana getirebilir.

Kekik Çayı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Gece yatmadan önce kekik çayı içmek neye iyi gelir?

Gece yatmadan önce tüketilecek kekik çayı, anksiyolitik etken maddesi sayesinde stres ve kaygıyı azaltarak uykusuzluğa iyi gelebilir.

Kekik çayı neye iyi gelir?

Kekik çayı; antiviral ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde soğuk algınlığına, gribe, öksürüğe, sindirim problemlerine, uykusuzluğa, adet kramplarına iyi gelmekle birlikte bağışıklığı güçlendirip kilo kaybına da destek olur.

Kekik çayı ödem atar mı?

Kekik çayının şişkinliği azaltarak vücuttaki ödemlerin atılması konusunda fayda sağladığı da bilinen yararları arasındadır.

Kekik çayı hangi hastalıklar için tüketilebilir?

Kekik çayı içmek temelde soğuk algınlığı, grip, adet sancısı, uykusuzluk gibi sorunlara iyi gelmekle beraber fibromiyalji etkilerini azaltıcı etki yapabilir.

Kekik çayı adet söktürür mü?

Etkili adet söktürücüler arasında yer alan kekik suyu, regl döneminde adetin sökülmesine yardımcı olur.

Kekik çayı boğaz ağrısına iyi gelir mi?

Özellikle soğuk algınlığı şikayetlerinde yatmadan önce tüketildiğinde boğazı yumuşatarak şikayetlerin azaltılmasında etkilidir.

Kekik çayı ateşe iyi gelir mi?

Ağrı dindirici, ateş düşürmeye yardımcı ve sindirimi kolaylaştırıcı faydalarının yanı sıra geniş bir spektruma yayılan etkileri ile kekik çayının iyileştirici gücünden yararlanmak mümkündür.

Emziren anne kekik çayı içebilir mi?

Özellike hamilelik dönemi geçiren ve emziren annelerde kekik çayı tüketimi tavsiye edilmez.

Kekik çayı ne işe yarar?

Kekik çayı antioksidan, antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile mantar ve bakteriyel enfeksiyonları gidermeye, bağışıklığı artırarak soğuk algınlığı, grip ve bademcik iltihabı gibi rahatsızlıkları iyileştirmeye, bağışıklı güçlendirmeye, boğaz ağrısını hafifletimeye, kan basıncını düşürmeye yardım eder.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 3 Temmuz 2024

Yayınlanma Tarihi: 21 Mayıs 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al