Yükleniyor

İnfluenza Nedir? İnfluenza Belirtileri Nelerdir?

İnfluenza Nedir? İnfluenza Belirtileri Nelerdir?

medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Kendi içinde A, B ve C olmak üzere üç farklı türe ayrılan influenza; halk arasında grip olarak bilinen hastalığa sebep olan, damlacık ve temas yoluyla bulaşıp ateş, vücut ağrıları, titreme ve yorgunluk gibi semptomlar oluşturan bir RNA virüsüdür. Genellikle bağışıklık sistemi zayıf olan hastalar, çocuklar ve yaşlı bireyleri etkileyen influenza, erken fark edilip tedavi edilmediği takdirde daha ağır sonuçlara sebebiyet verebilir.

İçindekiler

İnfluenza Nedir?

İnfluenza, influenza virüslerinin neden olduğu bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. A, B ve C tipleri bulunan influenza virüsü solunum yollarının parçası olan burun, boğaz ve akciğerleri enfekte eder. Daha çok mevsimsel olarak ortaya çıkan influenza halk arasında grip olarak bilinen hastalığıa neden olan virüstür. İnfluenza'nın A ve B tipi yaygın olan türü olup, A türü influenza salgınlara neden olabilenidir. C tipi ise daha hafif belirtilere neden olan türüdür. İnfluenza virüsünde kişilerde ateş, vücut ağrısı, boğaz ağrısı, titreme ve  yorgunluk belirtileri görülür.

Solunum sistemine saldıran ve vücudu olumsuz etkileyen bir virüs olan influenza, genellikle bağışıklık sistemi düşük olan hasta, çocuk ve yaşlı bireyleri daha çok etkiler. Diğer yandan influenza insanla birlikte domuz, at, kuş ve deniz memelileri üzerinde de hastalıklara sebep olabilir.

İnfluenza A nedir?

Vücutta ateş, vücut ağrısı ve yorgunluk gibi semptomlar ortaya çıkaran influenza a; genellikle daha şiddetli seyreden influenza çeşididir, yaygın şekilde bulaşı oluşturabilir ve tedavi gerektirir. İnfluenza b daha hafif seyreden influenza çeşidi olarak bilinirken, influenza c ise daha çok hayvanlarda rastlanan bir türdür.

İnfluenza B nedir?

Yalnızca insandan insana yayılan influenza B, influenza’nın 3 ana türünden biri olan, 37.8 derece ve üzeri ateşe neden olan, bulaşıcı bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. İnfluenza B virüsü ile enfekte olan kişilerde ateş yanı sıra, titreme, boğaz ağrısı, öksürme, yorgunluk ve öksürme görülür. İnfluenza B virüsü olan kişiler bol su içmeli ve bolca dinlenmelidir.

İnfluenza Belirtileri Nelerdir?

İnfluenza virüsü ile enfekte olan kişilerde hastalığın ilk 1-3. günlerinde, aniden ortaya çıkan ateş, baş ağrısı, kas ağrısı ve halsizlik, kuru öksürük, boğaz ağrısı ve bazen burun tıkanıklığı belirtileri görülür. 4.gün ve sonrasında ateş ve kas ağrıları azalır. Ses kısıklığı, boğaz kuruması ve boğaz ağrısı, öksürük ve olası hafif göğüs rahatsızlığı da ortaya çıkabilir.

İnfluenza virüsü bulaşan kişilerde genel olarak görülen belirtiler şunlardır:

Genel olarak bağışıklığı düşük çocukları, hasta kişileri ve yaşlı bireylerde kendisini daha çok gösteren influenza belirtilerinin kendiliğinden geçtiği de görülür ancak 1 haftadan uzun süren belirtiler yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir.

İnfluenza virüsünün önemli görülen belirtileri şunlardır:

Ani ve yüksek ateş

Birçok viral ve bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi influenza virüsünde de yaygın görülen ilk belirti yüksek ateştir. 38 derecenin üstündeki ateş kuluçka süresi tamamlanan influenza’da sık görülen belirtidir.

Sık tekrarlayan kuru ve inatçı öksürük

İnfluenza virüsüne bağlı olarak kişinin solunum yolu mukozasında meydana gelen inflamasyon sık tekrarlayan ve rahatsız edici öksürüğe sebebiyet verebilir.

Boğaz ağrısı

İnfluenza virüsünde öksürükle birlikte bireyin boğazında tahriş oluşur ve bu durum da boğaz ağrısına neden olur.

Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı

Solunum yolları ve burun yollarında meydana gelen zorlanmalar influenza belirtisi olarak burun akıntısı veya burun tıkanıklığına yol açar.

Hareket kısıtlayıcı kas ve vücut ağrıları

İnfluenza virüsünün vücuda girmesiyle birlikte kişinin bağışıklık sisteminin düşmesine bağlı olarak kaslarda güçsüzlük yaşanır. Bu durum da vücutta günlük hareketleri kısıtlayacak kas ve vücut ağrılarına sebebiyet verebilir. Ağrıları dindirmek ve yatıştırmak için bağışıklığı güçlendirmek çok önemlidir. Güçlendirmek için yapılması gereken en önemli şey sağlıklı beslenmektir.

Yorgunluk, halsizlik, enerji düşüklüğü ve tükenmişlik hissi

Yine bağışıklığın düşmesine bağlı olarak influenza belirtileri arasında yaygın görülen semptomlar arasında yorgunluk ve halsizlik görülür.

Çocuklarda kusma ve ishal

Özellikle çocuklarda yaygın görülen influenza belirtileri arasında kusma ve ishal oluşur.

İnfluenza belirtileri arasında yer alan bu durumlar virüse yakalanan her kişide görülmeyebilir. Enfeksiyonun şiddetine göre belirtilerin durumu da değişkenlik gösterebilir.

İnfluenza Nasıl Teşhis Edilir?

İnfluenza tanısı için öncelikle doktor tarafından hastanın fizik muayenesi gerçekleşir. Hastanın ateş, boğaz ağrısı, üşümeyle birlikte titreme, kas ağrıları ve yorgunluk gibi belirtilerin kontrol edilmesi sonrası PCR testiyle sürüntü alınarak vücuttaki influenza virüsünün varlığı belirlenir. İnfluenza virüsüyle birlikte aynı zamanda kişi PCR testi sonucunda koronavirüs’e yakalanmış da olabilir.

Ayrıca doktor PCR testinin yanı sıra vücuttaki enfeksiyon varlığının kontrolü ve detaylı değerler için kan tahlili de isteyebilir.

İnfluenza Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnfluenza ve virüsün neden olduğu grip, soğuk algınlığı gibi durumlarda hastalığın şiddetine bağlı olarak tedavi yöntemi uygulanır. İnfluenza virüsünde öncelikle destek tedaviler uygulanır. Doktor tarafından dinlenme ve bol sıvı tüketimi önerilir. Bunlarla birlikte sağlıklı bir diyet listesi ve C vitamini takviyeleri de virüsün vücuttan atılması için önerilen tedavi yöntemlerindendir.

Daha şiddetli influenza vakalarında ise doktor tarafından antiviral ilaçlar reçete edilir. Bu ilaçlar sayesinde influenza’nın meydana getirdiği belirti ve komplikasyonların ortadan kaldırılması amaçlanır.

İnfluenza Testi Nedir?

Özellikle influenza A/B ve Covid-19 virüsleri, birbirine çok benzer semptomlarla seyredebilen grip benzeri hastalıklara neden olurlar. Grip (ınfluenza) ve Covid-19’ u birbirinden ayırt edecek çok önemli klinik bir belirti yoktur. Bu ayrımı yapabilmemize yardımcı, hastaya tanı koymada destekleyici antijen testlerinden biri influenza testidir.

İnfluenza Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yetişkinlerde influenza belirtileri nelerdir?

Özellikle yetişkinlerde görülen influenza belirtileri arasında 38 derece üstünde seyreden ateş, boğaz ağrısı, yorgunluk ve enerji düşüklüğü ve vücut ağrıları daha sık görülür.

Bebeklerde influenza belirtileri nelerdir?

Çocuklarda ani ve beklenmedik şekilde yükselen ateş meydana gelirse influenza virüsünden şüphe edilebilir. Bunlarla birlikte halsizlik ve öksürükle birlikte yaygın olarak kusma ve ishal de çocuklarda görülür.

İnfluenza bulaşıcı mı?

İnfluenza; kişiden kişiye doğrudan temas ve damlacık yoluyla geçtiği için bulaşıcı bir virüs olarak değerlendirilir.

İnfluenza nasıl geçer?

İnfluenza; genel olarak doktorun dinlenme, bol sıvı tüketimi, sağlıklı beslenme ve vakanın şiddetine göre reçeteli antiviral ilaçları önermesi sonucu iyileşir. 

İnfluenza virüsü kaç gün sürer?

İnfluenza virüsü ve virüse bağlı olarak gelişen hastalıkların genellikle 3-5 gün içinde geçmesi beklenir. 1 hafta ve daha uzun süren influenza vakalarında doktora başvurmak gerekir.

İnfluenza ve nezle farkı nedir?

Grip (influenza) ve nezle birbiri ile sık karıştırılan iki hastalıktır. Her iki hastalık farklı virüslerle meydana gelmektedir. Nezleye sebep olan bir çok farklı virüs bulunmaktadır. Bu yüzden bir kişi yılda bir kaç kere nezleye yakalanabilmektedir. Nezlede sadece üst solunum yolları etkilenirken, gripte hem üst solunum yolları hem de akciğerler etkilenebilmektedir. Ayrıca grip nezleye göre bazen çok daha şiddetli seyretmektedir. Aralarındaki en büyük fark influenzada ateşin daha sık, nezlede ise daha seyrek görülmesidir. Ayrıca influenzada genellikle baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, kuru öksürük görülürken nezlede ise burun tıkanıklığı ve hapşırığa daha sık rastlanmaktadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 29 Ocak 2024

Yayınlanma Tarihi: 1 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al