Yükleniyor

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Sağlıklı ve konforlu bir yaşam sürmek için günlük hayatımızda doğru bir şekilde nefes alınması gerekir. Bu da burundan alınan nefesle ilgili bir durumdur. Burundan doğru nefes almanın yanı sıra tıkanıklık yaşamadan net bir nefes almak da önemlidir. Burun tıkanıklığı, günlük konforu ve yaşam kalitesini bozduğu için evde bireysel olarak uygulanabilecek doğal yöntemler bu tıkanıklığın önüne geçme konusunda etkilidir.

İçindekiler

Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Günlük hayatı olumsuz etkileyen burun tıkanıklığının nedenleri arasında genelde grip, soğuk algınlığı, virüsler ve sinüs gibi küçük hastalıklar vardır. Bu sebepler burnun içini kaplayan dokuların tahrişine, iltihaplanmasına, şişmesine ve mukus üretimine neden olur bu da burun tıkanıklığına neden olur. Sebebine bağlı olarak genelde tıkanıklık 1-2 hafta içerisinde iyileşir, 2 haftayı aşan burun tıkanıklıklarında tıbbi olarak yardım almayı gerektiren durumlar olabilir. Genel olarak burun tıkanıklığının nedenleri şunlardır:

 • Tozlar (Polen, küf, evcil hayvan tüyleri)
 • Deviasyon (Kıkırdak eğriliği)
 • Alerjik durumlar
 • Hava kirliliği
 • Parfüm ve kolonya
 • Kuru hava
 • Hamilelik sırasındaki hormonal değişimler
 • Burun eti şişmesi
 • Çeşitli alerjiler
 • Kronik sinüzit
 • Yüksek tansiyon
 • Burun polipleri
 • Uyku apnesi

Burun Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Burun tıkanıklığı durumunda ortaya çıkan bazı belirtiler mevcuttur. Kişiler burnu tıkalı olduğu zamanda ağzından nefes almaya başlar. Geceleri ağzı açık uyuma, horlama, mukus oluşumu, burun akıntısı ve burun dokusunun şişmesi burun tıkanıklığının yaygın belirtileridir. Ayrıca hapşırma, baş ağrısı, burun bölgesinde kuruluk ve kaşıntı durumu da ortaya çıkabilir.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Tuzlu suyu buruna çekmek, bol su içmek, buhar solumak, sıcak kompres uygulamak ve bulunduğunuz ortamda nemlendirici bulundurmak burun tıkanıklığını gidermenin en hızlı yollarıdır.

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun tıkanıklığına iyi gelen yöntemler şunlardır:

 • Buruna tuzlu su çekmek
 • Nemlendirici kullanmak
 • Yüze sıcak kompres uygulamak
 • Sıcak duş veya buhar banyosu yapmak
 • Nane veya okaliptus yağı soluyun
 • Bol su tüketmek
 • Başı yüksekte tutarak uyumak
 • Burun spreyleri, oral ve nazal dekonjestanlar kullanmak

Burunu tuzlu su ile yıkayın

Tuzlu su ile burunu yıkamak iltihap varsa bunu giderebilir ve tıkanıklığı azaltabilir. Özellikle sinüzit nedeniyle yaşanan tıkanıklıkta tuzlu su spreyleri yararlı olabilmektedir.

Nemlendirici kullanın

Kuru hava, burun kanallarını kurutabilir. Soğuk hava üreten nemlendiriciler mukusu inceltip gevşetir ve daha rahat nefes almayı sağlar.

Yüze sıcak kompres uygulayın

Yüze sıcak kompres uygulamak burun pasajlarının rahatlamasına ve dolayısı ile mukusun gevşemesine yardımcı olur . Sinüs basıncını azaltmaya yardımcı olmak için yüzün üstüne günde bir kaç kere sıcak, nemli bir bez uygulayabilirsiniz.

Buhar banyosu yapın

Burun tıkanıklığında burun içini nemlendirip, tıkanıklığı açmanın en hızlı yollarından biri sıcak su buharı solumaktır. Sıcaklık ve nem burun içindeki zarları gevşeterek rahatlama sağlayabilir. İster sıcak bir duş, istersenizde sıcak suyun yer aldığı bir leğene başınızı eğip, kafanızın üstünü de bir havlu ile kapatarak buharı soluyup sinüsleri rahatlatabilirsiniz.

Nane veya okaliptus yağı soluyun

Nane ve okaliptus yağını burun ve sinüs tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olmak için buhar inhalasyonunda kullanabilirsiniz. Her iki yağda mentole benzer bir şekilde burun mukozasındaki reseptörlere etki eder ve tıkanıklığı açmaya yardımcı olur.

Bol su tüketin

Bol su tüketimi burun, sinüs ve solunum yollarının ürettiği mukusun ince ve akıcı bir kıvamda kalmasını sağlar, sinüslerde ve akciğerlerde katı mukus oluşumu önler.

Başı yüksekte tutun

Burun tıkanıklığı geceleri daha da kötüleşebilir. Gün içinde ve gece uyurken başınızı birkaç yastık yardımı ile yüksekte tutarak sinüslerin daha kolay boşalmasını sağlayabilirsiniz.

Burun spreyleri ya da dekonjestanlar kullanın

Dekonjestanlar ve burun sepreyleri kan damarlarındaki şişmeyi azaltarak solunum yollarının açılmasına yardımcı olur.

Ayrıca burun tıkanıklığına neden olan soğuk algınlığı, grip gibi durumlar söz konusuysa, C vitamini kullanmayı ihmal etmeyin, sıcak tavuk çorbası için, baharatlı yiyecekler tüketmeye çalışın. Zencefil veya toz zerdeçal tüketmeyi ya da zencefil ve nane çayı gibi bitki çayları içmeyi de deneyebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra burun tıkanıklığına 25 saniyede iyi gelen çözümü de deneyebilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı 25 Saniyede Geçiren Çözüm Nedir?

25 saniyede burunu açmak için, öncelikle dilinizin ucunu, ağzınızın iç kısmının en yüksek noktasına kadar değdirmeye çalışın. Orta ve işaret parmağınızı birleştirip kaşınızın tam ortasına gelecek şekilde ileri ve geriye hareketler yapın. İlk iki adımı sırayla 20 saniye boyunca uygulayın. Son olarak da nefesinizi tutarak adımları sonlandırın.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Ne İyi Gelir?

Bebeklerin yaşadığı burun tıkanıklığını gidermek için hassas davranmak gerekir. Bebekler burunlar tıkandığı nasıl nefes alacaklarını bilemedikleri için doğru tekniklerle tıkanıklığın açılması sağlanmalıdır. Özellikle yenidoğan bebekler ve çocukların bağışıklığı düşük olduğu için virüs ve bakterilere karşı daha savunmasız olurlar.

Doktor kontrolüyle birlikte tıkanıklığın altında yatan nedenlerin belirlenmesinin yanı sıra başvurulacak doğal yöntemler de sorunların giderilmesinde yardımcı olacaktır. Burun tıkanıklığı yaşayan bebeklerde öncelikle uygulanacak yöntemlerden biri tuzlu sudur. Tuzlu suyun yanı sıra burun damlası da bebekler için güvenli yöntemlerden biridir.

Ayrıca bebeklerde burun tıkanıklığını açmak için şu yollara başvurulabilir:

 • Buhar yöntemi
 • Burun ampulü şırıngası
 • Anne sütü
 • Burun aspiratörü
 • Sıcak meyve suyu

Burun Tıkanıklığı İçin Ne Zaman Doktora Başvurulur?

Burun tıkanıklığının altında çeşitli nedenler bulunabilir. Bu nedenlerin ortaya çıkması doktor kontrolünde muayene önem arz eder. Burun tıkanıklığıyla yaşadığınızda aşağıdaki belirtileri yaşıyor ve uzun sürüyorsa uzman bir doktora başvurmanız önerilir.

 • Burun tıkanıklığınız 10 günden fazla sürüyorsa,
 • Burnun içinden gelen mukusların rengi yeşil, sarı veya kanlı geliyorsa,
 • Ateşiniz varsa,
 • Kulak ağrınız mevcutsa,
 • Öksürme şikayetiniz varsa,
 • Yenidoğan bebeğinizin, emzirme ve biberonla süt içme süreçlerinde bir aksama ve zorlanma yaşanıyorsa uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilir.

Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Burun tıkanıklığı şikayetiyle doktora gittiğinizde size uygulanacak muayene ve testlerin ardından hekim tarafından uygun görülen ilaç ve sprey tedavisine başlanabilir. Doktorların tavsiyesi dahilinde kullanılacak antihistamik ilaç kullanımıyla birlikte yaşanılan ortamın nemlendirilmesi ve yoğun sıvı tüketimi sonucu burun tıkanıklığının önüne geçilebilir. Ancak burun tıkanıklığının nedeni anatomik ise açık ve kapalı rinoplasti operasyonu uygulanabilir.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tıkalı burun en hızlı nasıl açılır?

Bol sıvı tüketmek, sıcak, nemli bir bezi günde birkaç kez yüze uygulamak, nemlendirici kullanmak ve buruna tuzlu su uygulamak burun tıkanıklığını gidermenin en hızlı yollarındandır.

Burun tıkanıklığı ilaçsız geçer mi?

Burun tıkanıklığı şikayetinin ilaçsız geçmesi mümkündür. Buhar soluması, nemlendiriciler, tuzlu su ve sıvı tüketimi sonucu tıkanıklıktan kurtulmanız kolaylaşır.

Gece burun tıkanıklığı neden olur?

Eğer gece burnunuz tıkanıyorsa bunun sebebi burun boşluğunda yer alan dokuların şişmesidir. Damar ve dokulardaki sıvı birikimi sonucu oluşan bu tıkanıklık, genellikle kişinin yatağa uzanmasıyla birlikte daha da artar.

Burun tıkanıklığı için evde ne yapılabilir?

Burun tıkanıklığını evde en hızlı şekilde geçirmek için tuzlu su, buhar desteği ve burun spreylerini kullanabilirsiniz.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 12 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 11 Mayıs 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al