Yükleniyor

Nane Çayının Faydaları Nelerdir?

Nane Çayının Faydaları Nelerdir?

Yemeklere lezzet katan hoş kokusuyla rahatlatıcı etki sunan nane baharat olarak kullanıldığı gibi çay formatında da tüketilebilir. Nane, aromatik bitkiler grubunda bulunan kekik, biberiye gibi ballıbabagiller familyasına ait bir bitkidir. Akdeniz ikliminin etkin olduğu bölgelerde kolaylıkla yetişebilir. Tarihi MÖ 1200 yıllarına kadar dayanan ve Antik Mısır’da da kullanılan bitki iyileştirici ve sakinleştirici etkisiyle birçok alanda kullanılabiliyor. Nane, ilaç sanayinden, parfüm, kozmetik yapımına kadar birçok alanda yer verilen bir bitkidir. Alternatif tıp alanında doğanın insanlara sunduğu şifa ile nane çayı faydaları geniş bir yelpazede etkisini gösteriyor. Özellikle sindirimi rahatlatmak, mide bulantısı için nane çayı faydaları eşsiz etkisiyle doğal çözümlerde başı çekiyor. Şişkinlik, hazımsızlık sindirim rahatsızlıklarında bir fincan tükettiğinizde nane çayı faydaları ile iyileştirici etkisini kısa sürede hissedebilirsiniz. Anti bakteriyel etkisiyle de bilinen nane çayı faydaları kış mevsiminde tüketildiğinde grip, nezle semptomlarının azaltılmasında yardımcı oluyor. Nane çayı neye iyi gelir sorusuna içeriğindeki mentolün ferahlatan etkisiyle burun tıkanıklığı ve sinüsleri açar cevabı da verilebilir.

İçindekiler

Nane Çayı Faydaları Nelerdir?

Nane çayı faydaları mide bulantısı, şişkinlik, hazımsızlık gibi sindirim sistemi sorunlarında rahatlatıcı etkisiyle öne çıkıyor. Ancak nane çayının faydaları grip nezle gibi hastalık durumlarında da iyileşmeye yardımcı etkisiyle kendisini gösterir. Taze nefes sağlayarak ağız kokusunu gidermeye yardımcıdır. Nane çayı faydaları bunlarla da sınırlı değildir. Hoş kokulu aromatik nane bitkisinin aynı zamanda anti bakteriyel özelliğe sahip olduğu bilinir. Bu özelliği sayesinde nane çayı faydaları bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etki yaratır. Kış mevsiminde tüketilen nane limon çayı faydaları vücudun direnci düştüğünde oluşan soğuk algınlığı semptomlarında rahatlama sağlar.

Burun tıkanıklığını gidermeye yardımcı olur

Özellikle kış mevsiminde soğuk algınlığı, nezle gibi durumlarda yaşanan burun tıkanıklığı can sıkıcı olabilir. Nefes alırken burundaki hava akışını mentol etkisiyle kolaylaştıran nane çayı faydaları burun tıkanıklığını gidermeye de yardımcıdır. Soğuk algınlığının yarattığı çeşitli olumsuz etkiler için nane çayı faydaları solunum yoluyla etkisini gösterir. Burun tıkanıklığı şikayetlerinde sinüslerin açılması için nane çayının buharını soluyarak rahatlatıcı etkisini hissedebilirsiniz. Baş ağrısı şikayetlerini azaltıcı etkisi de bulunur. Nane çayına bir dilim limon ekleyerek tüketildiğinde baş ağrısının giderilmesinde yardımcıdır.

Sakinleştirici etkisi ile rahatlatır

Kokusuyla ve içeriğindeki mentol sayesinde sakinleştirici bir etki bırakır. Nane çayı faydaları stresli durumlarda oluşan sıkıntıları gidermeye de yardımcıdır. Sakinleştirici etkisiyle yatmadan önce bir fincan nane limon çayı tüketildiğinde uyku sürecine geçişi kolaylaştırabilir. Kafein içermediği için gece tüketildiğinde günün stresini azaltarak rahatlamaya yardımcıdır. Kasları gevşetmeye yardımcı olur. Nanenin rahatlatıcı etkisiyle sakinliği hissetmek mümkündür.

Taze bir nefesi oluşumunu destekler

Nane çayı faydaları nefesi rahatlatıcı etkisiyle de kendisini gösterir. Diş macunlarında, sakız gibi ürünlerde sıklıkla kullanılan nane, çay olarak tüketildiğinde nefesi tazeler. Anti bakteriyel özelliğe sahip nane çayı ağız kokusunun giderilmesinde de etkilidir. Nane çayı faydaları arasında yer alan taze nefes oluşumundan yararlanmak için gargara şeklinde de kullanılabilir.

Nane Çayının Mideye Faydaları

Mide bulantısında ilk akla gelen doğal çözümlerden birisi nane çayı içerek bu durumdan kurtulmaya çalışmaktır. Evde kolayca hazırlanan bir fincan nane çayı bulantı için oldukça etkili olur. Sakinleştirici özelliği sayesinde kısa sürede bulantı sorununun giderilmesinde iyileştirici etki sunar. Nane çayının içerisinde bulunan mentol mide şikayetlerinde spazm çözücü olarak sindirim sistemi üzerinde rahatlatıcı bir rol oynar. Sindirim sorunlarında başı çeken şişkinlik, hazımsızlık, kabızlık, kramp gibi sıkıntılar için nane çayı faydaları etkili bir çözüm olabilir. Şişkinlik şikayeti için yemek sonrası bir fincan nane çayı tüketilebilir. Mide ekşimesinde de nane çayı faydaları etkisini gösterir. Sindirim sistemi rahatsızlıklarında etkili nane çayı faydaları ishal durumunda ise semptomların azaltılmasına yardımcıdır.

Nane Çayının Cilde Faydaları Nelerdir?

Nane bitkisinin rahatlatıcı fonksiyonu cilt üzerinde de etkisini gösterir. Nane bitkisi çay olarak demlenip cilt üzerinde uygulandığında tonik etkisi ile derinin sıkılaştırılmasında yardımcıdır. Yağlı ve karma ciltlerde temizleyici etkiye sahiptir. Siyah nokta oluşumunu gidermeye yardımcıdır. Ciltte oluşan siyah noktalar hem estetik hem de sağlık yönünden olumsuz sonuçlar doğurur. Nane çayı faydaları içeriğindeki salisilik asit ile ciltteki sivilcelerin önlenmesinde de etkisini gösterir. Ciltte oluşan lekeler ve siyah noktaları önleme de nane çayı faydaları arasındadır. Nane çayı gözlerdeki yorgunluk izlerinin giderilmesi için de kullanılabilir. Taze nane çayı göz çevresine kompres şeklinde uygulandığında yorgunluk etkilerini azaltıcı etki yapar. Cilde olumlu etkiler sunan nane çayı faydaları saçlar için de kullanılabilir. Nane bitkisinin çayı saç diplerine uygulandığında tazelik ve ferahlık hissi uyandırır. Ayak derisinde de nane çayı faydalarından yararlanmak mümkün. Banyo sonrası ayakları dinlendirmek ve rahatlatmak için nane çayı kullanılabilir.

Nane Çayı Nasıl Yapılır Tarifi

Şifa deposu ferahlatıcı etkisiyle rahatlatan nane çayını evde kuru ya da taze nane yaprakları kullanarak hazırlamak mümkün. Mide bulantısı için ya da kış mevsiminde soğuk algınlığının etkilerini azaltmak için nane limon çayı sıklıkla tüketilir. Limonda bulunan C vitamini desteği ve anti bakteriyel içerikli nane ile oluşan karışım kafein bulundurmaması nedeniyle günün her saati kolaylıkla tüketilebilir. Sindirim şikayetleri için yemeklerden sonra içilmesi uygun olur. Uyku öncesi bir fincan nane çayı faydaları ise günün stresini arkada bırakmak için rahatlatıcı etki sunar. Nane çayı demlerken taze nane yaprakları kullanılmasının daha etkili olduğu bilinir. Ancak tazesi bulunmadığında aynı şekilde kuru nane olarak da çayı hazırlanabilmektedir. Taze nane yaprakları kullanarak çay demlerken önceden 2 su bardağı içme suyu kaynatarak hazırlanır. Kaynayan suyu ocaktan aldıktan sonra içerisine 10-15 adet taze nane yaprağı ilave edilir. Nane çayı faydalarından maksimum olarak yararlanmak için taze nane kullanımında 3 dakika demlenmesini beklemek gerekir. Ancak kuru nane kullanarak çay hazırlanıyorsa demlenme süresini 5 dakikaya çıkarmak gerekir. Nane aromatik bir bitki olduğu için çayı da keskin bir tat verebilir. Bu nedenle bir dilim limon ekleyerek rahatlıkla tüketilebilir. İsteğe bağlı olarak bir çay kaşığı bal ilavesiyle de içilebilir. Taze ya da kuru nane kullanılarak demlenen nane çayını kullanım ihtiyacına uygun olarak sıcak ya da soğuk olarak tüketmek mümkün. Soğuk algınlığında semptomların giderilmesi için sıcak limonlu nane çayı bal ile birlikte içilebilir. Nane çayı soğuk olarak buzlu çay şeklinde de tercih edilebilir. Bunun için bardağın altına önce buz parçaları üzerine demlenmiş çay ilave edilebilir. Limon dilimleri ile hem şifalı hem de lezzetli bir içecek oluşturabilir.

Nane Çayının Zararları

Tüm bitki çaylarında olduğu gibi şifa deposu nane çayının tüketiminde de bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Nane çayı faydaları olduğu gibi bazı hastalıklarda zararlı etkileri de oluşabilir. Keskin tadı ve aroması ile fazla tüketiminde boğazda tahriş oluşturabilir. Bazı sindirim sistemi rahatsızlıklarında da kullanımı sakıncalı olabilir. Safra kesesi taşı olan kişilerin nane çayı tüketirken dikkatli olmaları gerekir. Reflü sorunu yaşayanlar için de nane çayı tüketimi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Nane çayının hamilelerde kullanımı ise sorun yaratabilir. Bu nedenle uzman hekime danışılmadan kullanılmaması gerekir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 4 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 10 Ekim 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al