Yükleniyor

Salisilik Asit Nedir? Salisilik Asit Ne İşe Yarar?

Salisilik Asit Nedir? Salisilik Asit Ne İşe Yarar?

Salisilik asit, cildin ölü hücreleri atmasına yardım ederek, akne, siğil, sedef hastalığı, kafa derisinde oluşan seboreik dermatit gibi cilt sorunları tedavisinde kullanılan ve yağda çözünebilen bir beta hidroksi asittir. Salisilik asit, yoğun sebum (yağ) üretimini kontrol altında tutup, gözeneklerin açık kalmasını ve cildi eksfoliye (ölü hücreden arındırma) ederek cildin daha pürüzsüz olmasını sağlar. Bu sayede ciltteki yağ ve kir birikimlerini azaltır, akneye neden olan bakterileri öldürür. Aynı zamanda cildin mat ve cansız görünümünü düzeltir, cilt tonunu eşitler ve cildi parlaklaştırır. Bu nedenle cilt bakımında geniş bir kullanım alanına sahiptir.

İçindekiler

Salisilik Asit Nedir?

Salisilik asit, cilde nüfus ederek, gözenekleri tıkayan ölü deri hücrelerinin pul pul dökülmesini sağlayan, iltihap önleyici işlevi bulunan ve cildin yağ dengesini koruyan organik bir bileşiktir. Yağlı ve akneli ciltlerin tercih ettiği, tıkanmış gözeneklerin açılmasını sağlayarak sivilceleri temizlemesiyle bilinen ve cilt bakımında sıklıkla yararlanılan asit çeşididir.

Aynı zamanda beta hidroksi asit (BHA) olan salisilik asit, cilt bakımında sıklıkla kullanılan bileşenler arasında yer alır. Yağda çözünür bir yapıya sahip olan salisilik asit, oluşan sivilce sayısını azaltır ve iyileşmeyi hızlandırır. Kiraz, çilek gibi kırmızı meyvelerde salisilik asit görülür. Bunlarında yanında baklagiller, kabuklu yemişler ve tahıllarda da salisilik asit bulunmaktadır.

Salisilik asidi, krem, serum, tonik formlarında cilt bakım ürünlerinde bulmak mümkündür. Serum olarak kullanılan ürünleri kullanmadan önce mutlaka cildinizin temiz olduğundan emin olmanız gerekir. Düzenli olarak uygulandığında cildin yenilenmesini sağlayarak temiz bir görüntü oluşturur.

Salisilik Asit Ne İşe Yarar?

Salislik asit, yağda çözünebilir yapısından dolayı sedef hastalığı, siğil, nasır ve kepeğin neden olduğu ciltte birikme ve pullanmayı ortadan kaldırır. Gözenekleri hedef alarak tıkanıklıkların giderilmesini ve antibakteriyel özelliği ile cilt hastalıklarının oluşmasını önlemeye yardım eder.

Şampuanlarda, serumlarda, toniklerde ve losyonlarda bulunan salisilik asit, siyah noktaların, aknelerin azalmasına yardımcı olarak sedef hastalığının tedavisinde kullanılır. Kırışıklıkların azalmasında da cilde fayda sağlar. Cilt bakım rutininize salisilik asit eklemeden önce cilt yapınızı belirleyerek uzman doktor tavsiyesiyle beraber uygulamaya başlamak gerekir. Salisilik asit, ciltte çeşitli etkilerde bulunarak şu faydaları sağlar:

Cilt gözeneklerini temizler

Mevsim değişimi, hava kirliliği, cilt yağlanması ve ölü derilerden kaynaklı olarak cilt nefes almamaya başlar ve gözeneklerde tıkanıklık oluşur. Bunların devamında ciltte siyah nokta, sivilce, yağ bezeleri gibi cilt problemleri görülmeye başlar. Salisilik asit kullanımı bu noktada ciltte gözeneklerin açılmasını sağlayarak nefes almasına yardımcı olur. Ölü deri hücrelerinin de temizlenmesinde etkili olarak kullanılır.

Akne oluşumunu engeller

Salisilik asit, antimikrobiyal özelliği bulunduğundan akne oluşumuna karşı neden olan bakterilere karşı savaş açar. Ciltte iltihaplanmaların yaşanması durumunda antienflamatuar özelliğinden de faydalanılır. Bu yüzden cilt bakım alanında akne ve sivilce tedavisinde salisilik asitten yararlanılır.

Ciltte hiperpigmentasyonun giderir

Güneş yanıkları gibi deride çeşitli sebeplerden dolayı cilt tonunda değişiklik meydana gelebilir. Deride bu sebeple ortaya çıkan, kahverengi lekeler şeklinde kendini gösteren bir cilt hastalığı olan melazma, hiperpigmentasyona neden olur. Hiperpigmentasyon tedavisi sürecinde bazı asitlerden yararlanılır, bunlardan biri de salisilik asit olarak bilinir.

Cildin yağ dengesini sağlar

Salisilik asit, yağda çözünen yapısı sayesinde ciltte oluşan ve biriken yağ hücrelerine karşı temizleyici görevi görür. Cildin yağ dengesini sağlayarak yağ bezesi ve akne oluşumunun önüne geçerek cilde matlık verir.

Saç sağlığını destekleyerek yağlanmayı önler

Salisilik asit, yağda çözünen özelliğini saçlarda da gösterir. Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan saç diplerindeki yağ hücreleri saçların yağlanmasına neden olur. Salisilik asit sayesinde bu yağlanma kontrol altına alınabilir.

Salisilik Asidin Kimyasal Özellikleri

Salisilik asit, kimyasal olarak bir beta hidroksi asit olarak bilinir. Kimyasal olarak değerlendirildiğinde ölü hücrelerin yok olmasını hedefleyen bir eksfoliyatör görevi görür. Bunun yanında derinin pul pul olmasını sağlayan ve deriyi çözen keratolitik olarak da karşımıza çıkar.

Salisilik Asidin Kullanım Alanları Nelerdir?

Salisilik asit, dozajına bağlı olarak sedef hastalığı, kepek, akne, kafa derisi seboreik dermatiti, siğil gibi birçok cilt bozukluğunun tedavisinde kullanılır. Bunların yanında salisilik asit, suda az çözünen yapısı sayesinde aspirin yapımında kullanılır.  Özellikle ilaç sektöründe, kozmetik ürünlerde, cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir madde olarak bilinir.

Salisilik Asit ve Dermatoloji

Salisilik asit, dermatoloji alanında cilt tonu eşitsizliklerinden akneye kadar pek çok cilt probleminde etkili çözüm olarak sunulur. Anti – inflamatuar özelliği sayesinde gözeneklerin temizlenmesini sağlar ve kızarıklık azaltıcı etkilerde bulunur. Akneli ciltler için önerilen ürünler arasında yer alsa da günlük kullanımında güneş hassasiyetine dikkat etmek gerekir.

Salisilik Asit ve Endüstriyel Kullanımlar

Salisilik asit, fenolik bir bitki hormonudur. Bu yüzden bitki büyümesi ve gelişimi, fotosentez, terleme ve iyon alımı ve taşınmasında rolleri olan bitkilerde bulunur. Tohum çimlenmesi, tomurcuk çiçeklenmesi ve meyve olgunlaşması yoluyla bitki gelişimine yardımcı olabilmektedir. Söğüt ağacının kabuğu, yaprakları ve gövdesinden salisilik asit elde edilebilir. Bu da, ağrı kesici ya da ateş düşürücü olarak bilinen aspirinin üretiminde kullanılan ana bileşendir.

Salisilik Asit ve Kozmetik Ürünler

Kozmetikte salisilik asit kullanımı oldukça yaygındır. Salisilik asit, kozmetik alanında her yerde karşımıza çıkabileceği gibi şu ürünlerin içeriğinde yer alır:

  • Akne tonerleri,
  • Antibakteriyel jeller ve kremler,
  • Peeling,
  • Sabunlar,
  • Cilt maskeleri,
  • Kepek önleyici şampuanlar

Salisilik Asit Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Salisilik asit içeren cilt bakım ürünlerini kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri cildinizin temiz olduğundan emin olmaktır. Eğer salisilik içeren toniklerden yararlanıyorsanız cildinizi yüz temizleme jeliyle temizledikten sonra pamuk yardımıyla temizleyebilirsiniz. Böylelikle salisilik asit, gözeneklerin arınmasına destek olarak cildin yağ dengesinin oluşmasına yardımcı olur.

Salisilik Asidin Yan Etkileri ve Riskler 

Salisilik asit kullanırken, doğru kullanımın dışına çıkarak aşırı kullanımı durumunda cildin üst tabakasında soyulma yapabilir. Ciltte yer alan fazla yağı attıktan sonra kuruma ya da tahrişe sebebiyet verebilir. Bunların yanında ciltte yanma, karıncalanma, kaşıntı gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Böyle bir durumda salisilik asit kullanımını durdurarak uzman doktora danışmanız gerekir.

Bunun yanında salisilik asit kullandıktan sonra mutlaka güneş kremi sürmek önemlidir. Cilt hassasiyeti oluşturacağından doğrudan cilde gelen güneş ışınları lekelenme yaparak cildin zarar görmesine neden olabilir.

Salisilik Asit Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte salisilik asit kullanımı güvenli midir?

Hamilelik döneminde salisilik asit kullanımının zararları kesin olarak kanıtlanmamış olsa da, uzmanlar hamilelerin ve emziren annelerin salisilik asit kullanmamalarını önerir.

Salisilik asit ve benzoil peroksit birlikte kullanılabilir mi?

Benzoil peroksit de sivilce oluşan lekelere karşı kullanılan bir maddedir. Salisilik ile birlikte kullanıldığında cilt sağlığını korumada etkili olur. Yine de uzman doktora danışarak kullanılması önerilir.

Salisilik asit günlük kullanım için uygun mu?

Salisilik asit günlük cilt bakım rutinine dahil edilerek kullanılabilir. Her gün düzenli kullanımda etkisini gösterir. Kullanım sıklığını cildinizin hassasiyetine karşı karar vermeniz gerekir.

Salisilik asit içeren ürünler nasıl seçilir?

Salisilik asit barındıran ürünler arasında krem, tonik, temizleyici, peeling ve maske yer alır. Bunları seçtiğinizde cilt tipiniz için en uygun ürünü seçmeniz gerekir. Akneli ve yağlı bir cildiniz varsa salisilik asit barındıran tonik ya da temizleyiciden yararlanabilirsiniz.

Salisilik asit ile güneşe çıkabilir miyim?

Salisilik asit, cildin soyulmasına yardımcı olarak yeni dokuların oluşmasını sağladığından kullanırken güneşe çıkacaksanız mutlaka güneş kremi sürmeniz gerekir.

Salisilik asit yüze sürülür mü?

Salisilik asit, yüz ya da sivilcelerin olduğu bölgeye sürülebilir. Önemli olan uygulanacak bölgenin temizlenerek, sonrasında nemlendirilmesidir.

Salisilik asit hangi cilde uygun?

Salisilik asit, cildin yağ dengesini sağladığından yağlı ve karma ciltler için uygun bir ürün olarak bilinir. Tüm cilt tiplerinde kullanılsa da sivilce içeren akneli ciltlerde daha etkilidir.

Salisilik asit cilde zarar verir mi?

Her cilt bakım ürününde olduğu gibi salisilik asit de ölçülü bir şekilde kullanıldığında zarar vermemektedir. Hassas ciltlerde kullanımına dikkat ederek alerji durumlarında kullanımını bırakılmalıdır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 5 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 3 Ağustos 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al