Yükleniyor

Siyah Nokta Nasıl Geçer? Siyah Nokta Temizleme Nasıl Yapılır?

Siyah Nokta Nasıl Geçer? Siyah Nokta Temizleme Nasıl Yapılır?

Siyah nokta, yüz, boyun, sırt ve göğüs bölgesinde kıl köklerinin tıkanarak küçük şişlikler meydana gelmesidir. Bu şişlikler siyah nokta diye tanımlanır çünkü yüzeyi siyah ve koyu görüntüdedir. Cilt rahatsızlıkları arasında yer alan siyah nokta, cildin fazla yağlı olması ya da saç foliküllerinin tahriş olması nedeniyle görülür. Tüketilen gıdalar, kirli havaya maruz kalmak ya da kullanılan makyaj ve bakım ürünleri gözenekleri tıkayarak siyah nokta oluşumunu sağlar. Her yaştaki kişide görülebilen siyah nokta genellikle ergenleri etkiler.

İçindekiler

Siyah Nokta Nedir?

Siyah nokta, cilt foliküllerinin yani gözeneklerin aşırı yağlar ve ölü deriler nedeniyle tıkanarak ciltte siyah görüntüdeki şişlikler oluşturmasıdır. Oluşan şişlik içerisinde kir varmış gibi bir görüntü bulunur. Bir tür sivilce olarak tanımlanan siyah nokta, ergenlerden yetişkinlere kadar çeşitli yaşlardaki insanları etkileme potansiyeline sahiptir. Siyah noktalara açık komedon da denir. Genellikle yüz, göğüs, sırt ve özellikle burunda görülen sivilcelerin bir türüdür.

Siyah nokta nasıl oluşur?

Pek çok insanın yaşadığı dermatolojik sorunlardan biri olan siyah noktalar, ciltte çıkan iltihaplı olmayan bir sivilce türüdür. Tüketilen gıdalar, kirli havaya maruz kalmak ya da kullanılan makyaj ve bakım ürünleri gözenekleri tıkayabilir. Tıkanan gözeneklerdeki kir, havayla temas ettiğinde oksitlenir ve siyaha döner. Bu da siyah nokta oluşumuna neden olur. Siyah nokta, boyun, omuzlar, sırt ve vücudun farklı bölgelerinde görülebilir. Fakat en çok burunda ortaya çıkar.

Siyah Nokta Belirtileri Nelerdir?

Siyah noktalar, iltihaplı olmayan, ciltte şişlik yaratan ve koyu renkli görünüm gibi belirtilere sahiptir. Siyah noktalar sivilcenin daha hafif bir şeklidir. Ciltte koyu, açık şişlikler siyah noktaların temel özelliğidir. Beyaz kafalılar gibi acı çekmezler veya kendilerini rahatsız hissetmezler .

Siyah Nokta Neden Oluşur?

Ölü deri hücreleri, tüketilen gıdalar, hormonal dengesizlikler, ilaçlar, stres ve makyaj kalıntıları gözeneklerde birikerek kişinin yağlı bir cildi sahip olmasına neden olur ve siyah nokta oluşturur. Özellikle yağlar ve ölü deri hücreleri folikülün açıkların birikir ve şişlik meydana getirir. Havaya maruz kalan bu şişlik, siyah bir görüntüye dönüşür. Siyah noktalar bir tür akne vulgaris veya hormonal sivilceler olarak bilinir. Kapalı gözenekler oluşturan beyaz noktaların aksine, siyah noktaların açık yüzeyleri vardır ve bu da koyu renkli bir oksidasyon oluşturur.

Siyah nokta oluşumuna neden olan etkenler şu şekilde sıralanır:

 • Cinsiyet ve yaş
 • Genetik siyah nokta yatkınlığı
 • Doğru temizlenmeyen makyaj sonucunda oluşan bakteriler
 • Hava kirliliği, terleme
 • Cilt tipinin yağlı oluşu
 • Artan sebum üretim
 • Anormal keratin oluşumu
 • Artan hormonlar

Siyah Nokta Temizleme Nasıl Yapılır?

En yaygın sivilce türlerinden olan siyah nokta temizleme, düzenli bakımla gerçekleşir. Özellikle yağlı cilde sahip olan kişiler siyah noktalara karşı daha savunmasız olduklarından cilt bakımın daha fazla ağırlık vermeleri gerekebilir. Siyah noktayı sıkıştırmak ya ittirmek temizleme açısından yapılmaması gerekenler arasında yer alarak yaralara ve izlere neden olur.

Siyah nokta temizleme yöntemleri şöyle sıralanabilir:

 • Salisilik asitle temizleyin
 • AHA'lar ve BHA'larla ölü cilt hücrelerini giderin
 • Siyah noktaları temizlemek için cilt fırçasından yararlanın
 • Topikal retinoidleri deneyin
 • Kil maskesi kullanın

Salisilik asitle temizleyin

Salisilik asit, siyah nokta ve sivilcelerin tedavisinde yararlanılan bir bileşendir. Günlük temizleyicilerin içerisinde yer alan salisilik asit, gözeneklerde biriken aşırı yağ, günlük kir ve ölü cilt hücrelerinin temizlenmesine yardımcı olur. Birçok kişi salisilik asite karşı duyarlı olabilir. Cildiniz tepki verdiği durumda kullanmayı bırakın.

AHA'lar ve BHA'larla ölü cilt hücrelerini giderin

Siyah noktalar için düzenli yapılan peeling, gözeneklerin tıkanmasına yol açabilecek aşırı miktardaki ölü deri hücrelerinin temizlenmesine yardım eder. Peeling aynı zamanda mevcutta var olan siyah noktaları da nazikçe temizler. Alfa hidroksi asitler (AHA'lar) ve beta hidroksi asitler (BHA'lar) içeren ürünlerden yararlanarak gözenekleri temizlemek mümkündür.

Siyah noktaları temizlemek için cilt fırçasından yararlanın

Cilt fırçası, biriken aşırı yağ ve fazla ölü cilt hücrelerini temizleyerek AHA'lar ve BHA'larla benzer peeling faydaları sağlar. Cilt fırçalarını hijyen açısından sıklıkla temizleyici yardımıyla yıkanması tavsiye edilir.

Topikal retinoidleri deneyin

A vitaminin türevi olan retinoller, gözeneklerin açılmasına yardımcı olarak inatçı sivilce ve siyah noktalar açısından faydalıdır. Kuru cilt yapısına sahip olanların bu kimyasal bileşenden kaçınması gerekir.

Kil maskesi kullanın

Kil maskeleri ciltte bulunan yağların ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve gözenekleri açar. Kil maskeleri kükürt içerdiğinden ölü deri hücrelerini parçalar. Böylelikle siyah noktaların temizlenmesini sağlayarak oluşumunu da engeller.

Evde siyah nokta temizleme nasıl yapılır?

Evde siyah nokta temizleme için maskelerden yararlanarak cildi yağ ve biriken ölü deri hücrelerinden arındırabilirsiniz. Maske uygulaması yapmadan önce cildinizi kullanılacağınız ürünlere karşı alerjisi olup olmadığından emin olun.

Evde yapabileceğini siyah nokta maskeleri şöyle sıralanabilir:

 • Süt ve bal maskesi: Süt, doğal ve cildin temizlenmesin yardımcı olan laktik asit içerir. Cilt tarafından kolayca emilerek, ölü hücreleri uzaklaştırır ve gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Bal ise cildin parlak ve ışıltılı görünmesini sağlar. Siyah noktalara karşı süt ve bal maskesinden yararlanılabilir.
 • Yumurta akı ve limon suyu: Yumurta akı doğal cilt toniği görevi görür. Gözenekleri küçülterek cildin temiz ve lekesiz görünmesini sağlar. Bununla beraber limon suyu doğal beyazlatma maddesidir ve cilde parlaklık verir.
 • Karbonat ve ballı yüz maskesi: Siyah noktalara karşı evde yapabileceğiniz diğer bir maske kabartma tozu ve bal maskesidir. Kabartma tozu, cildin pH'ını nötralize edeR VE ölü cilt hücrelerini temizler. Bal ise cildi parlatır.

Siyah Nokta Nasıl Geçer?

Cildin düzenli temizliği, cilt yapısına göre doğru ürün kullanımı, peeling gibi yüz temizlemelerden yararlanma siyah noktaların geçmesine yardımcı olur. Siyah noktalardan kurtulmak için alınabilecek bazı önlemler bulunmaktadır. Siyah noktayı geçiren yöntemler şöyle sıralanabilir:

 • Cildinizi günde 2 kere jel bazlı temizleyiciler ile temizleyin
 • Cildi temizledikten sonra alfa ve beta hidroksi asit veya retinol içeren peeling yapın
 • Gözenekleri açmak için yüzünüze sıcak su buharı tutun
 • Kil veya kömür maskesi yapın
 • Yeşil çay, e vitamini ve badem yağı gibi antiinflamatuar içerikli serum uygulayın
 • Siyah noktaları asla sıkmayın

Düzenli olarak cilt temizliği yapın

Gün içerisinde cildin maruz kaldığı etkenlerden dolayı cilt dokusunda yağ ve kir oluşur. Cildi arındırmak için düzenli olarak günde iki kez yüz yıkamak siyah noktalardan kurtulmak adına çok önemlidir. Fakat kuru veya hassas cilde sahip kişilerin yüzlerini günde bir kez yıkamaları önerilebilir.

Peeling ürünlerinden yararlanın

Cildi düzenli olarak temiz tutmak ve gözenekleri tıkayabilecek kiri yok etmek yeterli gelmiyorsa, siyah nokta temizleme rutininize uzman doktor önerisi ile peeling ekleyebilirsiniz. Peeling, düzenli kullanıldığında gözeneklerin temizlenmesini sağlayarak, siyah nokta oluşumuna engel olur.

Yağsız ürünleri tercih edin

Günlük bakımda özellikle kadınların tercih ettiği bakım ürünleri siyah nokta oluşumuna zemin hazırlayabilir. Cilt yapınıza uygun bakım ürünü tercih etmek siyah noktaları önlemede en büyük etkenler arasında yer alır. Yağ içeren ürünler yerine cilt tipinize uygun yağsız makyaj malzemesi, güneş kremi ve nemlendirici seçmek daha uygun olacaktır.

Yastık kılıfını sık sık değiştirin

Birçok kişi yastık kılıflarının siyah nokta oluşumuna neden olduğunu tahmin edemeyebilir. Fakat yastık kılıfları üzerinde görünmeyen kir ve yağ birikimi, cildin bu bakteriyel ortamdan etkilenmesine yol açar. Bu durum, cilt üzerinde siyah noktaların oluşmasına zemin hazırlar. Haftada bir kez yastık kılıfı değişimi bu nedenle önemlidir.

Burundaki siyah noktalar nasıl geçer?

Yüzün en hassas bölgelerinden biri olan burnun siyah noktalardan temizlenmesi için uzmana danışılarak doğal maskeler kullanılabilir Bunların dışında burun bantları da siyah noktalardan kurtulmada etkin olabilir. Ancak her cilt için uygun olmayabilir. Siyah noktaların oluşmaması için düzenli cilt bakımı çok önemlidir. Tedavi sonrası da doğru ve düzenli bir bakım planlaması yapılmalıdır.

Yüzdeki siyah noktalar nasıl tedavi edilir?

Siyah noktalar, yüz bölgesinde sık rastlanan görüntü bakımından birçok kişiyi rahatsız edebilen bir sivilce türüdür. Cildin yapısından ve maruz kaldığı dış etmenlerden dolayı siyah nokta yoğunluğu değişim gösterir. Bir dermatoloji uzmanından yardım alınmadan müdahale edilen siyah noktalardan dolayı cilt tahriş olabilir, bu da kalıcı bir iz oluşmasına neden olur. Özellikle yüz bölgesinde cildi temiz tutmak ve düzenli bakım yapılarak siyah nokta oluşumunun önüne geçilebilir. Eğer ciltte yoğun bir şekilde siyah nokta oluşumu görülüyorsa bir dermatoloji uzmanına başvurulmalı ve destek alınmalıdır.  

https://cdn.memorial.com.tr/files/Uploads/Editör/siyahnoktanasilgecerjpg_6d51.jpg

Siyah Noktalara Ne İyi Gelir?

Cilt tiplerine göre siyah noktalara iyi gelen yöntemler de farklılık gösterir. Cildin yağlı ya da kuru olması ve kullanılan ürünlerin de buna göre seçilmesi oldukça önemlidir. Dermokozmetik ürünler, kimyasal peeling, aqua peel, hydrafacial, altın iğne ve ışık terapisi gibi yöntemler siyah noktaların temizlenmesini sağlayarak iyi gelen tedaviler arasında sayılır.

Dermokozmetik ürünler

Siyah nokta tedavisinde en çok tercih edilen dermokozmetik ürünler uzman kontrolünde doğru bir şekilde kullanıldığında siyah noktaları azaltabilir. Krem, maske ya da jel olarak kullanılan bu ürünler cilde doğrudan uygulanabilir. Dermokozmetik ürünlerinin içeriğindeki benzoil, resorsinol, salisilik asit gibi maddeler cilde etki ederek siyah nokta oluşumunu engeller.

Reçeteli ilaçlar

Siyah nokta tedavisinde reçetesiz kullanılan dermokozmetik ürünler yeterli gelmediğinde uzman doktor tarafından daha etkili ilaçlar verilebilir. Bu ilaçlar siyah noktaların temizlenmesi ve oluşumunun önlenmesinde etkili bir rol oynar. Reçeteli ilaçlar içeriğindeki tazaroten, adapalen ve tretionin sayesinde siyah nokta tedavisine etki eder.

El ile temizleme

Cilt bakımında uygulanan el ile temizleme yöntemi, ucu yuvarlak ve halka şeklinde olan siyah nokta aparatı ile gözeneklerin siyah noktadan temizlenmesini sağlar. Gözenekte küçük bir açıklık oluşturularak baskı uygulanır ve siyah nokta dışarı çıkarılır. Ancak siyah noktalara kişinin kendi kendine müdahale etmesi ya da bunların başka birine sıktırılması doğru değildir. Mutlaka dermatoloji uzmanına danışılmalıdır.

Mikrodermabrazyon

Ciltteki hasarların giderilmesinde kullanılan mikrodermabrazyon, doktor kontrolünde cilt bakım uzmanları tarafından uygulanabilir. Hava kirliliği, kullanılan kozmetik ürünler, yaş ve genetik yatkınlık yüzünden oluşan siyah noktalar, mikrodermabrazyon ile cildin ilk katmanının soyulması sonrası temizlenir. Bu tedavi yöntemi akne ve cilt lekelerinin yok edilmesinden de etkili olmaktadır. Bu işlem lazer cihazları ile yapılabilmektedir.

Kimyasal peelingler

Normal peelinglerden farklı olarak kimyasal peelingin, dermatoloji uzmanı kontrolünde uygulanması gerekir. Soyma anlamı taşıyan peeling, ciltte bulunan ölü deriyi ve kirleri temizler. Pürüzsüz bir cildin kaynağı olan kimyasal peelingler, uygulandıktan sonra cildin soyularak arınmasını ve yenilenmesini sağlar. Kimyasal peeling uygulamaları için ideal mevsimler sonbahar ve kış aylarıdır.

Aqua peel

 Aqua peel uygulamasıyla ciltteki gözenekler, siyah noktalar ve akneler giderilebilmektedir. Su basıncı ve vakum gücüyle cilt üstündeki gözenekler ve siyah noktalar derinlemesine temizlenir. Cilt temizliğinden sonra uygulanan solüsyonlar ise ciltteki gözenekleri sıkılaştırarak siyah nokta oluşumunu engeller. Aqua peel uygulaması yağlı ve akne eğilimli ciltlerde başarılı sonuçlar vermektedir.

Hydrafacial

Hydrafacial, tüm cilt tiplerinin gerekli olan nem, bakım ihtiyaçlarını karşılayan bir “antiaging” bakım sistemidir. Hydrafacial vakumlu başlığı ile cilt, ölü hücrelerden, siyah noktalardan, aşırı yağdan arındırılmakta ve mikro düzeyde soyulmaktadır. Cildin problemine göre uygun serumlar kullanılarak ince çizgiler, cilt tonu düzensizlikleri, lekeler tedavi edilmektedir.

Fotona SP Dynamis Lazer ve Işık terapisi

Özellikle siyah nokta oluşumuna neden olan yağ üretimini en aza indirgemek ve ciltte bulunan bakterileri temizlemek için lazer ve ışık terapisinden yararlanılır. Lazer tedavileri ile yüzeyel peelingler yapılarak ciltteki gözenekler temizlenir ve sıkılaşır. Bu uygulamalar sayesinde ciltteki gözenekler sıkılaşarak cilt pürüzsüzleşir ve siyah nokta oluşumunun azaltılması hedeflenir.

Altın iğne- radyofrekans

Ameliyat gerektirmeden cilt yenileme ve gençleştirme işlemlerinde etkili olan altın iğne- radyofrekans, siyah nokta ve sivilce sorunları için de tercih edilmektedir. Ciltte; yaşlanma ve çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan sorunların tedavisinde sağlıklı ve genç bir görünüm elde etmek için yapılan altın iğne, siyah noktaları yok etmede etkili bir yöntemdir. Cildin yüzeyine etki etmeden direkt olarak cilt altına ulaşılarak; cildin parlak, gergin ve sağlıklı olmasını sağlayan altın iğne uygulaması ile cilt üzerindeki birçok sorun da tedavi edilebilmektedir.

Siyah Nokta Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kolonya ile siyah nokta temizleme yapılır mı?

Kolonya içerisinde yer alan maddeler yüzde ferahlık sağlasa da yüz teması yapılmaması önerilir. Yüz derisine temas eden kolonya ciltte kuruluk, kızarıklık ve egzamaya neden olabilir. Siyah nokta temizliğinin kolonya ile yapılmaması tavsiye edilir.

Siyah nokta nasıl sıkılır?

Ciltte iz kalmaması için siyah noktaların zarar verecek şekilde sıkılmaması gerekir. Siyah nokta sıkılmak istendiğinde her iki tarafından baskı uygulanır. Sıcak buhar ya da duş sonrasında yapılan bu uygulama siyah noktanın daha kolay çıkmasını sağlar.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 16 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 4 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al