Yükleniyor

Retinol Nedir? Retinol Krem ve Serum Ne İşe Yarar?

Retinol Nedir? Retinol Krem ve Serum Ne İşe Yarar?

Yağda çözünen A vitamini türü olan Retinol, yaşlanmayı önleme, sivilce etkilerini azaltma, cilt gözeneklerinin açılması gibi amaçlarla cilde topikal olarak uygulanan cilt bakım bileşenidir.

İçindekiler

Retinol Nedir?

Retinol, A vitamininden üretilen ve cilt bakım bileşeni olarak kullanılan bir retinoid türüdür. Serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olan retinol, hücreleri yenileme özelliği ile yaşlanma karşıtı etki gösterir, kolajen üretimini arttır ve cilde daha parlak bir görünüm kazandırır.

Retinol Çeşitleri Nelerdir?

Topikal bir tedavi olarak karşımıza çıkan retinol, cilde doğrudan uygulanabilir. Retinolün çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Retinol krem
 • Retinol serum
 • Retinol merhemler
 • Retinol losyonlar
 • Retinol jeller

Retinol Ne İşe Yarar?

Retinol kolajen üretimini artırarak hücre yenilenmesini teşvik eder, çizgi ve kırışıklıkları azaltır, sivilceleri iyileştirir, cildi nemlendirir, pigmentasyonu azaltır ve gözenekleri temizleyerek cilde daha canlı görünüm kazandırmaya yardım eder. 

 • Retionel hücre yenilenmesini teşvik ederek yaşlanma karşıtı etki gösterir
 • Akne ve sivilce tedavisinin yanı sıra yara izlerinin tedavisinde kullanılır
 • Pigmentasyonu azaltır
 • Gözenekleri temizleyerek daha parlak bir cilt görünümü sağlar
 • Kolajen üretimini artırır
 • İnce çizgi ve kırışıklıkları azaltır

Reçetesiz bir şekilde alınıp retinol krem ve retinol serum formlarında da kullanılabilen retinolün vücutta daha sağlıklı bir şekilde etki etmesi uzman doktor eşliğinde tüketilmesi tavsiye edilir.

Retinolün Faydaları Nelerdir?

Topikal olarak kullanılan retinolün faydaları şöyle sıralanabilir:

Akne tedavisine iyi gelir

Yaralanma ve iltihaplanma sonucu oluşan akneler; pembe, kırmızı ve koyu lekeler halinde kendisini gösterir. Topikal şekilde uygulanan retinol krem ve retinol serumlar, sivilcelerle birlikte meydana gelen şişlik ve iltihaplanmayı azaltır.

Koyu lekeleri azaltır

Yoğun güneşe maruz kalınması sonucu vücutta koyu lekeler(hiperpigmentasyon) meydana gelebilir. Vücuttaki melanin birikimi olarak adlandırılan bu koyu lekeler genelde zararsız olup görüntüsü kişiyi rahatsız edebilir. Bu gibi durumlarda da retinol tedavisi güneş lekeleri için etkili olacaktır. Ancak daha detaylı bilgi sahibi olmak ve sağlıklı bir süreç yönetmek için dermatoloji doktoruna danışmak gerekebilir.

Büyük gözenekleri tedavi eder

Retinol, cildi kalınlaştıran cilt hücresi dönüşümünü artırır ve tıkanmış gözeneklerin gelişimini engelleyerek gözenekleri tedavi eder.

Kaposi sarkomu semptomlarını azaltır

Kaposi sarkomu, bağışıklık sistemi zayıf olan insanları etkileyen ve nadir görülen bir damar tümörü olarak bilinir. Bu hastalığı yaşayan insanlarda koyu renkli lekeler oluşabilir. Kaposi sarkomu vakalarında retinol jeli uygulaması önerilir. Retinol, hastalığı tedavisi etmese de oluşan semptomların etkisini azaltabilir.

Melazma tedavisi için kullanılır

Melazma, güneşe bağlı oluşan lekelerle ortaya çıkan başka bir cilt bozukluğu olarak tanımlanır. Bu durumda da melanin üretimi artar ve ciltte koyu lekeler meydana gelir. En yaygın olarak hamilelikle ortaya çıkan melazma lekelerini iyileştirmek için retinol önerilir ancak hamilelik sürecinde retinol kullanımı için doktora danışmak daha sağlıklı olacaktır.

Sedef hastalığına iyi gelir

Ciltteki iltihaplanma sonucu oluşan sedef hastalığı yeni hücrelerin birikmesiyle birlikte kırmızı renkli kalın, pullu bir döküntü açığa çıkarır. Retinol ise bu süreçte devreye girer ve hücrelerin aşırı büyümesini engelleyerek iltihabı azaltır, kızarıklığın giderilmesine yardımcı olur.

Çatlakları iyileştirir

Hamilelik, aşırı kilo veya kilo kaybı ve hızlı kas büyümesi gibi sebepler sonucu ortaya çıkan çatlakların etkisi retinol kullanımıyla azalabilir.

Bunları yanı sıra ciltteki kırışıkların etkisini azaltmak için de tercih edilen retinol tedavisi, genellikle retinol krem ve retinol serum formunda kullanılır. Jel ve losyon olarak da kullanımı mümkün olan retinolü özellikle hamileler ve hassas cilde sahip olanların doktor kontrolünde kullanmaları önerilir.

Retinol Nasıl Kullanılır?

Retinolü kullanmadan önce ciltte herhangi bir reaksiyona yol açıp açmayacağını öğrenmek önemlidir. Cilde uygulanacak hafif bir retinolün birkaç gün içinde olumsuz bir belirti ortaya çıkarmamasıyla birlikte retinolü cilt bakımınıza dahil edebilirsiniz.

Retinolün kullanımıyla ilgili adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Temizleyici yardımıyla cildinizi temizleyip kurulayın.
 • İnce bir tabaka halinde retinolü cildinize uygulayın. Ağız, burun ve göz gibi hassas bölgelere temas etmemesi için dikkat edin.
 • Gözenekleri tıkamayacak bir nemlendiriciyle birlikte süreci tamamlayın.

Retinol Ne Sıklıkla Kullanılır?

Ciltte herhangi bir tepkiye yol açıp açmama konusunda fikir sahibi olmak için retinol kullanımının başlangıcını yumuşak yapmak gerekir. İlk olarak birkaç günde bir kullanımı önerilen retinolün olumsuz sonuçları doğurmaması sonrası günde bir veya iki kez kullanacak şekilde devam edebilirsiniz. Başlangıçta kızarıklık, kaşıntı, yanma ve soyulma gibi yan etkiler ortaya çıkarma ihtimali olsa da cildiniz retinole alıştıkça bu belirtiler gün geçtikçe kaybolur.

Retinol ve Retinoid Arasındaki Fark Nedir?

Hem retinol hem de retinoid, cilt bakımı konusunda faydalı A vitamini türevleri olarak kullanılır. Aralarındaki temel fark güçleridir. Retinol, reçetesiz olarak krem ve serum şeklinde kullanımı tercih edilen, yaygın bir vitamindir. Retinoid ise daha güçlü konsantrasyonda aktif bileşik içeren ve sadece reçeteli olarak satılan A vitamini türevidir. Reçeteli retinoid kullandığınızda etkisini daha güçlü ve hızlı bir şekilde görmeniz mümkündür.

Retinol Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Retinol kaç günde bir kullanılır?

Başlangıçta haftada birkaç kez kullanılması önerilen retinol, olumsuz bir durum meydana gelmediği sürece her gün kullanılabilir.

Retinolden sonra ne sürülür?

Cildinize retinol uyguladıktan sonra nemlendiriciyle birleştirerek nemin buharlaşmasını engelleyebilirsiniz.

Retinol mü C vitamini mi?

C vitamininin kullanımı sabahları önerilirken, retinol takviyesini gece almak daha sağlıklı olacaktır.

Retinol etkileri ne kadar sürede ortaya çıkar?

Kullanıldıktan sonra hücreler içerisinde etkilerini oluşturmaya başlayan retinolün cilt görünümünde iyileşme göstermesi birkaç haftayı bulabilir.

Retinol neyi tedavi eder?

Topikal olarak cilde uygulanan retinol, akne ve akne izleri yanı sıra çatlakları tedavi eder ve yaşlanma karşıtı etki yaratır.

Retinolün cilt üzerinde ne gibi etkileri vardır?

Retinol tıkanmış gözeneklerin açılmasını, ince çizgilerin ve kırışıklıkların azalmasını ve cildin daha taze, dolgun bir görünüm kazanmasını sağlar.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 7 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 5 Haziran 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al