Yükleniyor

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? Güneş Lekesi Tedavisi

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? Güneş Lekesi Tedavisi

Özellikle yaz aylarının yaklaşması ile birlikte sıcak havaların da kendisini göstermesi ile güneş yanıklarına maruz kalınabiliyor. Bu dönemde maruz kalınan güneş ışınların etkileri açık tenli kişilerde daha bariz görülmekle birlikte yüz ve vücudun belirli bölgelerinde güneş lekelerinin oluşmasına neden oluyor. Güneş lekelerini doğal yöntemlerde geçirmenin mümkün olabileceği bilinmekle birlikte lekelerin durumuna göre tıbbi müdahale de gerekebiliyor.

İçindekiler

Güneş Lekesi Nedir?

Güneş lekesi, lekenin oluştuğu bölgenin yoğun bir şekilde güneş ışınlarına maruz kalması nedeniyle deriye renk veren melanosit hücrelerinin artması sonucu özellikle açık tenli kişileri etkileyen, ciltte görülen zararsız kahverengi izlerdir. UV ışınları vücudun melanin üretimini arttırır ve cildin devamlı yoğun güneşe maruz kalan bölgelerinde birikerek ciltte daha koyu görünen lekelere neden olabilir.

Uzun süre güneşe maruz kalınması sonucu oluşan güneş lekeleri, doğal yöntemlerle iyileşebileceği gibi tıbbi müdahale de gerektirebilir.

Güneş Lekeleri Neden Olur?

Vücuttaki deriye renk veren melanosit hücrelerinin artması sonucu koyu kahverengi renkler şeklinde ortaya çıkan güneş lekelerinin en belirgin nedeni güneşe (UV ışınları) maruz kalmaktır. Bunun dışında lekelere olan genetik yatkınlık, gebelik, kozmetik işlemler ve ilaçlar da güneş lekelerinin meydana gelmesine neden olur.

Güneş lekelerinin neden olduğu durumlar şöyledir:

  • Güneşten gelen sert ultraviyole ışınları
  • Tirozinazın (melanin üretimi enzimi) aşırı hareketliliği
  • Genetik durumlar
  • Gebelik
  • Kullanılan ilaçlar

Güneş Lekesi Çeşitleri Nelerdir?

Koyu kahverengi olarak, yüz ve vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan güneş lekeleri farkı isimlerle de adlandırılabilir.

  • Yaşlılık lekeleri
  • Çil

Genellikle zararsız olan güneş lekeleri cilt kanserine sebebiyet vermez. Ancak kronik olarak güneş ışığına maruz kalmak cildin diğer bölgelerinde cilt kanseri oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Güneş Lekesi Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Yüz, boyun, sırt ve vücudun belirli bölgelerinde koyu kahverengi olarak meydana gelen güneş lekelerini evde uygulanabilecek doğal yöntemlerle geçirmek mümkündür.

Yüzdeki güneş lekeleri de dahil olmak üzere güneş lekelerini geçirmek için evde uygulayabileceğiniz yöntemler şunlardır:

Cildinizi nemli tutun

Cildinizi nemlendirmek için hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Bu yağ güneş lekelerini onarmaya yardımcı olabilecek E vitamini içerir.

E ve C vitamini

Doğal bir antioksidan olan C vitamini, cildi UV ışınlarından koruduğu gibi vücuttaki kollajen üretimini destekleyerek lekeleri giderici etki ortaya koyarken, E vitamini de cildinizi iyileştirmeye, cilt hasarını azaltmaya, erken yaşlanma belirtilerini yavaşlatmaya ve cildinizi korumaya yardımcı olur.

Aloe vera

Aloe vera bitkisinin içinde bulunan aloin isimle aktif bileşikler hiperpigmentasyonu etkili şekilde azaltabilmektedir.

Yeşil çay ve su

Bol sıvı tüketmek ve bol sıvı tüketmek cildinizi sağlıklı, parlak ve genç görünümlü tutmayı sağladığı için günde en az 8 bardak sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Ayrıca yeşil çayda bulunan polifenoller hasarlı cilt hücrelerini yenilemeye yardımcı olabildiği için, her gün iki bardak yeşil çay içmek güneşe maruz kalmanın etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

Süt ve ayran

Süt ve ayran içeriğindeki laktik asit, ciltteki pigmentasyonu hafifletmeye yardımcıdır.

Reçetesiz kremler

Güneş lekelerini silikleştirmek için cilt rengini açan ve leke açıcı etkili, reçetesiz olarak satılan hidroksi asit, glikolik asit ya da kojik asit içeren kremler kullanılabilir.

Meyan özü

Özellikle hamile kadınlarda meydana gelen güneş lekelerinin tedavisinde kullanılan meyan özü, aktif bileşenleri sayesinde melazma olarak bilinen güneş lekelerinin iyileşmesinde etkili olur. Ayrıca güneş lekeleri tedavisinde kullanılan birçok topikal kremin içeriğinde de meyan özü kökü bulunur.

Elma sirkesi

İçeriğinde bulunan asetik asit sayesinde elma sirkesi de cilt pigmentasyonunu hafifletir ve lekelerin tedavisinde tercih edilir.

Limon suyu

Antiseptik özelliği bulunan limon suyu, cilde uygulandığında cildi lekelerden arındırır ve daha sağlıklı bir görüntüye kavuşulmasını sağlar.

Hint yağı

Antimikrobiyal özellikleriyle bilinen hint yağı da güneş lekeleri tedavisinde tercih edilen bitkisel yağ çözümlerinden biridir.

Güneş Lekeleri Nasıl Önlenir?

Güneş lekelerini önlemenin ve güneş lekelerinden korunmanın bazı yolları söz konusudur. Aşağıdaki yer alanları uygulayarak güneş lekeleri oluşumunu engelleyebilirsiniz:

Güneşte kalma sürenizi azaltın

Pratikte dışarı çıkmamanın mümkün olmayacağını düşünerek çıktığınızda güneşte kalma süresi sınırlanarak ışınların güneş lekesi oluşturma durumunu önleyebilirsiniz.

Güneş koruyucu kremler kullanın

Güneş koruyucu kremler kullanarak cildinizi güneş lekelerine karşı koruyabilirsiniz.

Cildinizi güneşten koruyacak kıyafet tercihleri yapın

Şapka ve güneş gözlüğü, yüzünüzü ve boynunuzu güneş lekelerine neden olan UV ışınlarından koruyabilir.

Güneş Lekesi Tedavisi

Doğal yöntemlerin iyi gelmediği durumlarda güneş lekelerinin tedavisi için uzman doktor tarafından yapılacak işlemler ile güneş lekeleri kalıcı olarak yok edilebilir.

Peeling başta olmak üzere güneş lekeleri tedavisinde etkili olan tedavi yöntemleri şunlardır:

Kimyasal peeling

Cilde uygulanan asit solüsyon sonucunda güneş lekelerinin giderilmesi amaçlanır.

Lazer tedavisi

Güneşten etkilenen ve zarar görmüş cilt katmanlarını ortadan kaldıran çubuğa benzer bir cisim aracılığıyla tedavi uygulanır. Bu tedavi sonrası iyileşme süreci maksimum 21 gün olarak planlanır.

Kriyoterapi

Güneş lekelerini gidermek için uygulanan tedavi yöntemlerinden biri kriyoterapidir. Ciltte oluşan güneş lekelerini sıvı nitrojen solüsyonla gideren kriyoterapi tedavisi, güneş lekelerini dondurarak giderir.

Mikrodermabrazyon

Cildin en dış tabakasını aşındırıcı uçlu aplikatör vasıtasıyla çıkarıp ölü deriyi emmeyi içeren bir tedavi yöntemidir.

Dermaplaning

Cildin en üst katmanında uygulanan minimal invaziv ile uygulanan kozmetik prosedürdür. Hasar görmemiş cildi ortaya çıkararak izleri azaltmak için kullanılır.

Yoğunlaştırılmış atışlı ışık (IPL)

Yoğun ışık (IPL) tedavisi de güneş lekelerini iyileştirmek için kullanılan güvenli tedavi yollarından biridir. Yoğun ışık tedavisiyle pigmentler yeniden düzenlenerek güneş lekelerinin varlığı azaltılır.

Güneş Lekeleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Güneş lekeleri en hızlı nasıl geçer?

Doğal yöntemlerin yanı sıra profesyonel tedavi yöntemlerinden kimyasal peeling, kriyoterapi, mikrodermabrasyon güneş lekeleri uzman bir cilt doktoru tarafından uygulanarak hızlı sonuç elde edilir.

Güneş lekeleri kalıcı mı?

Güneşe maruz kalındıktan oluşan güneş lekelerini kısa bir süre içinde tedavi etmek kalıcılığı önler ancak tedavi edilmediği takdirde güneş lekelerinde kalıcılık olabilir ancak bu durum zararsızdır.

Ciltteki güneş lekeleri geçer mi?

Çoğu güneş lekesi zamanla silikleşmeye başlasa da cildin kalıcı hasar gördüğü durumda tamamen yok olmayabilirler. Leke izlerini azaltmak beyazlatıcı kremler ve asitli peelingler kullanılabilir.

Güneş lekesi daha çok kimlerde olur?

Güneş lekesinin en yaygın görüldüğü kişiler açık tene sahip olanlardır. Melanin açık tenli kişilerde koyu tenlilere nazaran daha az üretildiği için güneş ışınlarına maruz kalındığında cildin bronzlaşması yerine güneş lekesi oluşumu daha muhtemeldir.

Güneş lekesi nasıl yok olur?

Lazer tedavileri, kimyasal peeling, mikro iğneleme, mezoterapi, kriyoterapi ve mikrodermabrazyon yanı sıra C ve D vitamini ile leke açıcı kremler güneş lekelerinin yok olmasına yardım eder.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 29 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 3 Haziran 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al