Yükleniyor

Glikolik Asit Nedir? Glikolik Asit Ne İşe Yarar?

Glikolik Asit Nedir? Glikolik Asit Ne İşe Yarar?

Glikolik asit, ciltteki ölü hücreleri ve yağları çözerek temiz bir görünüm oluşmasına yardımcı olan bir madde olarak kullanılır. Aynı zamanda kolajen üretimini de destekleyerek cilt neminin dengelenmesine de destek olur. Cildin en üst katmanında oluşan akne, hiperpigmentasyon ve yaşlanmanın yarattığı görüntüyü tedavi etmede etkilidir. Diğer kimyasal asit ürünlerinde olduğu gibi glikolik asidin de fazla kullanımı ciltte tahrişe sebep olabilir.

İçindekiler

Glikolik Asit Nedir?

Glikolit asit, nemlendirici etkisi olan, hücre yenilenmesini hızlandırma ve kolajen üretimini artırmada kullanılan, şeker kamışından yapılan suda çözünür bir alfa hidroksi asittir. Doğal bir asit olan glikolik asit, cilt yüzeyinde bulunan ince çizgileri yumuşatmak, cilt dokusunu iyileştirmek, cilt lekeleri ve yaşlanma karşıtı olarak kullanılır.

Bunun yanında iltihabın azalması ve ultraviyole ışınlarına karşı korunmasında glikolik asit etkili olmaktadır. Sivilce ve akne oluşumuna karşı bakterilere karşı da yararlanılır.

Glikolik Asit Ne İşe Yarar?

Glikolik asit, ölü cilt hücrelerinin üst katmanlarının yenilenmesi, güneş kaynaklı lekeleri geçirme, sivilce izlerinden kurtulma ve cilt yaşlanmasını önleme ve yenilemeye yardımcıdır.

Glikolik asit ciltte şunları sağlar:

  • Ciltteki ince kırışıklıkları yumuşatır
  • Cildin tonunu ve dokusunu iyileştirir
  • Cildi dolgunlaştırır, nemlendirir ve kurumasını önler
  • Kıl dönmesini önler
  • Cildin ölü deri hücrelerini atmasına yardımcı olur
  • Gözeneklerin daha küçük görünmesini sağlar
  • Güneş hasarının sebep olduğu koyu lekeleri giderir
  • Düzenli kullanıldığında cildi aydınlanmasına yardımcı olur
  • Akne, komedonlar, siyah noktaları ve iltihaplı sivilceleri önlemek için gözenekleri temizler

Glikolik asit sivilce ya da diğer yaraların ciltte bıraktığı koyu lekeleri hafifletebilir. Aynı zamanda çukurlaşmış yara izlerinin görünümünü de yumuşatabilir.

Glikolik Asidin Cilde Faydaları Nelerdir?

Glikolik asit, tüm AHA'lar arasında en küçük boyutlu moleküllere sahip olan asit türüdür. Bu durum da glikolik asidin cilt tarafından emilmesini ve diğer AHA'lardan daha iyi bir şekilde pul pul dökülmesini sağlayarak cilde temiz bir görüntü verilmesinde etkili olur.

Glikolik asit hücre yenilenmesini hızlandırıp çalıştırarak cilt hücrelerini bir arada tutan bağları çözülmesini sağlar. Bu nedenle ciltte yer alan ölü deri hücrelerini kendi başına olduğundan daha hızlı bir şekilde dökebilmektedir. Bunun yanında glikolik asit ciltte daha fazla kolajen üretilmesini destekleyerek dolgun ve sıkı bir görünümün elde eder.  

Yaş aldıkça cilt daha az kolajen üretmeye başlar. Güneş altında çok fazla vakit geçirdiğinizde kolajen de yok olarak cildin yaşlanmasına neden olur. Glikolik asit kullanmak, kolajenin parçalanmasını önlemeye yardımcı olarak yaşlanma karşıtı olarak kullanılabilir.

Glikolik Asit Nasıl Kullanılır?

Glikolik asit de diğer asit çeşitlerinde olduğu gibi güneş koruyucu kullanmak önemlidir. Çünkü glikolik asit cildinizi güneşe karşı hassas hale gelmesine neden olur. Glikolik asit kullanırken cildinizin alışmasına izin vermeniz gerekir. Haftada üç kez uyguladıktan sonra tahriş ya da kırmızılık görülmüyorsa bu sayı haftada dörde çıkarılabilir.

İlk kullanıma başladıktan sonra ciltte sertlik meydana gelebilmektedir. Bu normal olarak karşılanır ve glikolik asidin çalıştığı anlamına gelir. Cildinizde tahriş meydana gelirse kullanmayı bırakın.

Glikolik asit kullanımına başlamadan önce cilt için uygun olan glikolik asidi seçmek önemlidir. Bu seçimi yaparken şu yöntemlerden yararlanabilirsiniz:

Ciltte yama testi: Glikolik asit barındıran ürünü cildinizin küçük bir bölgesinde deneyerek reaksiyon gösterip göstermediğini kontrol edin.

Kullanımı yavaşça artırın: Glikolik asit içeren ürün kullanırken dozunu gün gün artırarak cildin tepkisine bakın.

Geceleri kullanın: Güneş ışığına karşı hassaslık yaratan glikolik asidi gece kullanmak güneş yanıklarının önlenmesi açısından önemli olacaktır. Bu yüzde gece kullanmayı tercih edin.

Glikolik asitin dengesiz ve kontrolsüz kullanımı istenmeyen yan etkilerin oluşmasına neden olur. Bu tarz olumsuz sonuçlardan kaçınmak için glikolik asidi bir dermatolog kontrolünde kullanılması gerekir.

Glikolik Asit Nelerde Bulunur?

Glikolik asit, tonik, peeling, yüz maskesi, serum, nemlendirici ya da yüz temizleyici gibi cilt bakım ürünlerinin içeriğinde yer alır.

Glikolik Asit Hakkında Sık Sorulan Sorular

Her gün glikolik asit kullanmak güvenli midir?

Glikolik asit cildi tahriş edebilir ve cildin buna alışması biraz zaman alabildiğinde haftada üç kez olacak şekilde uygulamaya başlamak önemlidir. Cildiniz alıştıkça gün sayısını artırabilirsiniz.

Glikolik asit yara izlerini tedavi eder mi?

Glikolik asidin yara izlerini ortadan kaldırılmasını destekleyen hiçbir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Glikolik asit yara izlerinin yarattığı görünümünü yumuşatmaya yardımcı olabilir fakat onları yok etmemektedir.

Glikolik asit kimler kullanamaz? Herkes kullanabilir mi?

Glikolik asit her yaşa ve her cilt tipine uygun bir yapıya sahip olsa çok hassas ve kuru cildi bulunanların ve rosacea, egzema gibi şikayetleri olanların kullanılması önerilmemektedir. Ciltte tahrişe ve daha çok kuruluğa sebep olabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 5 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 23 Ağustos 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al