Yükleniyor

Mezoterapi Nedir? Mezoterapi İşlemi Nasıl Uygulanır?

Mezoterapi Nedir? Mezoterapi İşlemi Nasıl Uygulanır?

İletişime Geçin

Mezoterapi, cildi gençleştirip sıkılaştırmak, saç dökülmesini önleme, yara izlerini giderme ve vücuttaki istenmeyen yağların atılmasını kolaylaştırmak için vitamin, enzim, antioksidan ve bitki özlerinin mikro enjeksiyonlarını içeren Fransız gençleştirme tekniğidir. Estetik bir uygulama olan mezoterapi ciltte oluşan yaşlanma görüntüsünün azalmasına yardımcı olur. Yüz, boyun, dekolte bölgesi, el ve saçlı deriye uygulanarak derinin yenilenmesi amaçlanır. Mezoterapi uygulaması kişinin sağlık durumu, yaşı, fiziksel özellikleri, ihtiyacı gibi çeşitli faktörler bağlı olarak yapılır. Bu sebeple kişiye özel uygulanmaktadır.

İçindekiler

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi, sorunlu bölgelerde dokunun mezodermal tabakasına hyaluronik asit, vitaminler, mineraller ve amino asitlerin enjeksiyonlarını içeren kozmetik prosedürdür. Dermatolojide estetik amaçlı kullanılan mezoterapi, ilk kez 1952 yılında Dr. Michel Pistor tarafından uygulanmıştır. Cilde enjekte edilecek maddeler amaca ve kişiye göre farklılık gösterir. Mezoterapi genellikle cildi gençleştirmek, sıkılaştırmak ve fazla yağları gidermek için kullanılır.

İğnesiz Mezoterapi Nedir?

İğnesiz mezoterapi, cilt bakımında yararlanılan, mezoterapinin bir çeşidi olarak kullanılan invaziv olmayan bir yöntemdir. Cilde iğne kullanılmadan uygulanan iğnesiz mezoterapi, cildin derin katmanlarına etki etmek için farklı teknolojilerden yararlanılmasını içerir. Normal mezoterapide olduğu gibi lekelerden kurtulmak, cildi sıkılaştırma ve canlılık katmak için uygulanır. Yapılacak olan bölgeye ve kişinin cilt yapısına bağlı olarak uygulanacak olan yöntem de farklılık gösterebilir. İğnesiz mezoterapi her cilt tipine ve cilt sorunlarına uygun olmayabilir. Bu nedenle uzman doktorun yönlendirmesi doğrultusundan bu cilt bakım tedavisinde yararlanılabilir.  

Mezoterapi Ne İşe Yarar?

Mezoterapi, enjeksiyonun yapıldığı bölgedeki yağ dokularının erimesini sağlayarak sıkılaşma, cildi yenileme, yara izlerini giderme ve saç dökülmelerine karşı kullanılır. Mezoterapi uygulanırken egzersiz ve diyet ile desteklemek oldukça önem taşır ve tedavi sürecinin hızlanmasına yardımcı olur. Yaşlanmaya bağlı olarak çıkan etkileri yok etmek için yapıldığı için cildinde kırışma, sarkma, renk değişimi olan ve saç dökülmesinden şikayetçi olan herkese yapılır. Ancak 20 yaşın altına yapılması uygun değildir. Mezoterapinin uygulandığı alanlar şöyle sıralanır:

 • Selülit tedavisi
 • Saç dökülmesi
 • Skar revizyonu (ciltteki nebbe dokularının iyileşmesi)
 • Yüz gençleştirme
 • Lokal (bölgesel) yağlanma
 • Ciltteki pigmentasyon problemleri
 • Akne tedavisi
 • Leke tedavisi

Cilt belli bir yaşa kadar ihtiyacı olan vitamin, mineral ve aminoasitleri düzenli bir şekilde üreterek kendisini yenilenmektedir. Belirli bir yaştan sonra vücut bu maddeleri üretmediği için ciltte yenilenme olmamakta ve yaşlanma süreci başlamaktadır. Cildin temel yapı taşı olan hyalüronik asit, kolajen ve elastin vücutta yaşa bağlı olarak eksildiğinde cilt; esnekliğini, rengini ve parlaklığını kaybetmektedir. Cilt yaşlandıkça pigment hücreleri lekelenmeye ve su kaybetmeye başlamaktadır. Özellikle yaşlı ciltlerde nemsiz ve kuru cilt tipi ortaya çıkmaktadır. Kuruyan cilt yıpranarak kırışmaya başlamaktadır. Bu döngüden kurutulabilmek için cilt hücreleri tedavi etmek için yapılan işlemlere mezoterapi adı verilmektedir.

Mezoterapinin Faydaları Nelerdir?

Mezoterapi, cilt için önemli bir madde olan kolajen ve elastini uyararak yaşlanma karşıtı bir avantaj sağlar. Anti-aging uygulamaları arasında yer alan mezoterapinin faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Cilt elastikiyetini sağlar
 • Daha parlak bir cilt rengi verir
 • Cildi nemlendirir
 • Cildi sıkılaşmasını sağlayarak kırışıklığı azaltır
 • Oksidatif stresi önler
 • Pigmentasyonu azaltır
 • Cildin yenilenmesinde etkili rol oynar

Mezoterapi, cilt altındaki protein yapılarının yeniden sentezlenmesini ve yenilenmesini sağlamak için yapılan uygulamalardır. Mezoterapi uygulamalarında, hyalüronik asit ve aminoasitler (glisin, prolin, lizin, lözin, alanin ve valin) cilt altındaki orta dermis tabakasına enjekte edilir.

Mezoterapi İşlemi Nasıl Uygulanır?

Mezoterapi uygulaması kişinin ihtiyacına yönelik olarak uygulanır. Akupunktur tekniğiyle benzerlik gösteren mezoterapi uygulanırken cildin orta tabakası hedeflenir. İhtiyaca yönelik olarak belirlenen madde, cilde enjeksiyonla verilir. Kullanılan iğneler cilt için uyumlu ve ince yapıdadır. Uygulama yapılmadan önce anestezik bir kremle yapılacak bölge uyuşturulur böylelikle ağrı ve acı en aza indirilmeye çalışılır.

Mezoterapide Hangi İlaçlar Kullanılır?

Mezoterapi sırasında kullanılan ilaçların içerisinde birçok vitamin, mineral, aminoasit ve bitki özü yer alır. Kişinin cildindeki ihtiyaca yönelik olarak aşağıdaki ilaçlardan yararlanılarak mezoterapi uygulaması yapılır:

 • Hyaluronik asit: Yüz mezoterapisinde kullanılan bu madde insan dokusunda yaygın şekilde bulunan doğal bir polimerdir. Bu madde suyu emerek şişer ve dokuda nem ve elastikiyet sağlar.
 • Vitaminler: Vitamin A deri gelişimini kontrol eder. Yaşla birlikte incelen deriyi düzeltir; vitamin E ise dokuları zararlı maddelerden koruyan bir antioksidandır. Vitamin C kollajen sentezini uyarır. Deri renk hücrelerinin üretimini yavaşlatır; vitamin B deriyi besler, dokuların biyolojik dengesini düzenler; vitamin K dokuların kan dolaşımını düzenler.
 • Aminoasitler: Proteinlerin yapı elemanıdır. Dokuların gelişiminde rol oynarlar. Aminoasitler yaşla ortaya çıkan doku hasarını onarır ve düzenler.
 • Mineral tuzlar: Hücrelerin pek çok yaşamsal faaliyetlerinde düzenleyici ve destekleyici rolleri vardır. Yüz mezoterapisinde bunlar dokuların metabolizmasını iyileştirir.
 • Koenzimler: Dokuların biyokimyasal reaksiyonlarını düzenler. Dokuların yenilenme hızını arttırır.
 • Nükleik asitler: Derinin temel protein sentezini destekler. Yeni oluşan proteinler de cildin bağ dokusuna destek verir.
 • DMAE (Dimetil amino etanol): DMAE son yıllarda kullanıma girmiş ve yüz mezoretapisinde çok tercih edilen bir aktif maddedir. Başlıca etkisi cilt sarkmalarını ortadan kaldırması yönündedir.

Mezoterapi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Mezoterapi işlemi sonrasında ilk 24 saat uygulanan bölge yıkanmamalı ve güneşten uzak durulmalıdır. Mümkün olduğunca sigara kullanılmamadır. Bunun yanında bol su tüketmek ve ağır sporlardan kaçınmak da önemlidir.

Mezoterapi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Mezoterapi nasıl bir tedavidir?

Mezoterapi, iğneler aracılığıyla derinin orta katmanına, vitamin, aminoasit, mineral tuzlar, koenzim ve hyaluronik asit gibi doğal maddelerin enfeksiyon edilmesiyle yapılan cildi yenileme yöntemidir.

Saç mezoterapi nedir?

Saç mezoterapisi, saç köklerinin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, aminoasitler, kılcal dolaşım hızlandırıcı ilaçlar ve epitelyum dokusunu besleyen organik materyallerin cildin orta tabakasına enjekte edilmesidir. Bu uygulama sayesinde saç kökleri hem beslenir hem de köklerin bağlı olduğu doku tamir edilir. Son zamanlarda Avrupa ve Amerika’ da yapılan birçok araştırma saç mezoterapisinin içeriklerini değiştirmiş ve destek tedaviler ortaya çıkarmıştır.

Yüz mezoterapisi (mezolift) nedir?

Yüzdeki derinin yaşlanmasının ilk belirtileri, ince çizgi ve kırışıklıkların belirmesi ve derideki elastikiyet kaybıdır. Zamanla kırışıklıklar derinleşir ve cilt sarmaya başlar. Mezolifting yani yüz mezoterapisi yönteminde, deri içine doğal maddeler mikro enjeksiyon yapılarak, derinin üst ve alt tabakasında doku yenilenmesini sağlamaktadır.

Mezoliftte kullanılan maddelerin karışımları derinin metabolizmasını etkilemektedir. Mezolifting tedavisinde, deri için çok önemli olan maddeler verilerek daha fazla kollajen oluşması sağlanmakta, elastin kalitesi artarak derinin yapısı sağlamlaşmaktadır. Artan oksijenlenme nedeni ile haftalar içinde cilt; sağlıklı, parlak ve tazelenmiş görünmeye başlayacaktır.

Mezoterapi kimlere uygulanmaz?

Hamileler, inme (felç) geçirmişler, insülin bağımlı diyabet yani şeker hastalığı olanlar, kanser hastaları, kan pıhtılaşma bozukluğu olanlarda, çoklu ilaç tedavisi gerektiren kalp hastalığı bulunanlarda mezoterapi uygulanmaz.

Mezoterapi vücuda zarar verir mi?

Günümüze kadar yapılan uygulamalarda önemli bir yan etkisi ortaya çıkmamıştır. Ancak mezoterapi yapmadan önce cildin kesinlikle iyi analiz edilmesi gerekir. Bağışıklık sisteminin bir alerjen ile tetiklenmesi sonucu ortaya çıkabilecek cilt alerjisi söz konusuysa bu tür uygulamaların yapılmaması gerekir. Ayrıca uygulamada iğne kullanıldığı için kısa süreli morluk ve kızarıklıklar olabilmektedir.

Mezoterapinin etkisi ne zaman ortaya çıkar?

Etkisinin kısa sürede ortaya çıktığı düşünülmektedir. Ortala 7-10 gün arasında ciltte belirgin bir değişiklik ortaya çıkar. Etkisinin ise 6 aya kadar devam ettiği bilinmektedir. Ayrıca gençleşme uygulamalarından olan altın iğne, lazer ve botoks ile kombine olarak yapıldığında etkisi daha kısa sürede belli olmaktadır.

Mezoterapi kaç seans yapılmalı?

Cildin yapısına göre seans sayısı belirlenmelidir. 1-4 seans arasında haftada bir yapılması tavsiye edilmektedir. 

Mezoterapi nasıl etki eder?

Mezoterapide problemin olduğu bölgeye uygun solüsyonlar hazırlanarak işlem uygulanır. Bu şekilde o bölgedeki kan dolaşımı, lenfatik dolaşım ve immün cevap düzenlenir.

Mezoterapi gebelere yapılır mı?

Mezoterapi uygulamalarının gebelere yapılmasında bir sakıncanın olmadığı düşünülmektedir. Ancak bu döneminde problemlerle karşılaşma olasılığı yüksek olduğu için mezoterapi yapmak için gebelik sürecinin bitmesi beklenmelidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 22 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 15 Aralık 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al