Yükleniyor

Saç mezoterapisi nedir? Nasıl yapılır?

Saç mezoterapisi nedir? Nasıl yapılır?

Saç köklerinin zayıflayarak dökülmesi çevresel faktörler ve genetik nedenlerle ortaya çıkabiliyor. Güvenli ve konforlu bir yöntem olan saç mezoterapisinde, saç köklerine enjekte edilen vitamin, mineral ve amino asitler kılcal damarları uyararak daha sağlıklı saçların çıkması amaçlanıyor. Bu uygulamanın dermatoloji uzmanları veya estetik cerrahlar tarafından yapılması önem taşıyor. Memorial Kayseri Hastanesi Dermatoloji Bölümü Uzmanları, saç mezoterapisiyle ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

Saç mezoterapisi nedir?

Saç mezoterapisi, erkek ya da kadın tipi saç dökülmelerinde (androgenetik alopesi), besinsel yetmezlik ve hormonal değişime bağlı dökülmelerde, herhangi bir hastalık nedeniyle ortaya çıkan dökülmelerde ya da çevresel faktörler nedeniyle saç köklerinin canlılığını kaybetmesi durumunda uygulanmaktadır. Saç mezoterapisi, kıl köklerinin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve aminoasitlerin küçük dozlarla doğrudan hedef bölgeye enjekte edilmesi ile gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Aslında doğal saç köklerinde yenilenme süreçlerini uyaran bir tedavidir. Saç mezoterapisi, olumsuz şartlar nedeniyle zayıflayan ve dökülen saç köklerinin yeniden canlanması için yapılmaktadır.

Saç mezoterapisi, birçok olumsuz değişikliği tersine çevirmeyi veya durdurmayı mümkün kılmakta ve yaşlanma karşıtı bir uygulama olarak ön plana çıkmaktadır.

Saç mezoterapisi kimlere uygulanır?

İşlem her iki cinse de uygulanabilmektedir. Ek olarak kadınların belirgin hormaon değişikliği yaşadığı;

  • Hamilelik sonrası
  • Menopoz nedeniyle oluşan saç dökülmeleri için de mezoterapi etkin bir yöntem olarak kullanılabilmektedir.

 İnsanların görüntüsüne belirgin etkisi olan saçlar, yeterince güçlü ve çok olmadığında kelleşme sorunu ortaya çıkmaktadır. Saçların az ya da hiç olmaması estetik açıdan bir sorun haline gelmektedir. Bu sorunun zamanla psikolojik ve sosyal açıdan olumsuz etkileri ortaya çıkmaktadır. Saç derisi mezoterapisi özellikle saç dökülmesi ve alopesi sorunu yaşayan kişilere önerilir. Aşırı saç dökülmesi genellikle hem erkeklerin hem de kadınlar için önemli bir sorunudur. Kadınlar, kelliğin ilk belirtileriyle erkeklere göre daha erken yaşlarda karşılaşır. Kadınlarda tedavi etkinliği tatmin edicidir, ancak olumlu sonuçların görülmesi birkaç ayı bulabilmektedir. Ayrıca;

Aşırı stres nedeniyle saç dökülmesi olanlara

Hamilelik sonrası yoğun saç dökülmesiyle karşılaşan kadınlara

Menopoz nedeniyle saçları dökülenlere önerilmektedir.

Saç mezoterapisinin avantajı nedir?

Saç mezoterapisi saç dökülmelerinde sağlıklı saçların çıkmasını sağlayan modern bir yöntemdir.

Saç mezoterapisi hangi durumlarda uygulanır?

Saç derisi mezoterapisi, saç kalitesini iyileştirme, saç dökülmesini azaltma gibi değerli faydalar sağlamaktadır. Yeni saçların çıkmasın desteklenerek, saç büyümesini uyaran ve saç dökülmesini azaltan maddeler sayesinde saç kaybının önüne geçilmektedir.

  • Vitamin ve mineral eksiklikleri nedeniyle güçsüzleşen ve dökülen saçlar için
  • Gebelik sonrası ortaya çıkan dökülmeler ile metabolik faktörlere bağlı saç dökülmelerinde
  • Erkek tipi (androjenik) dökülmeler ile genetik kaynaklı saç dökülmelerinde
  • Bölgesel saç kayıplarıyla ve aşırı derece seyrelmiş alanlara
  • Canlılığını kaybetmiş saçlar ile incelip ve zayıflamış saç köklerine
  • Saç derisindeki kuruluk ve kepeklenme sorunları için

Saç mezoterapisi nasıl yapılır?

Saç dökülmesi mezoterapisi, büyümeyi uyaran ve saçın dökülmesini önleyen maddelerin kafa derisine yüzeysel olarak enjekte edilmesini içermektedir. Mezoterapide kullanılan ilaçlar, hastaların ihtiyacına göre belirlenmektedir. Saçlı deriye mikro iğnelerle mikro enjeksiyonlar yapılmaktadır. Enjekte edilen maddeler saç köklerini besleyen vitamin, mineral ve amino asitleri içerir. Bu uygulamayla hem saç kökleri beslenmekte hem de köklerin bağlı olduğu doku tamir edilmektedir.

Saç mezoterapisi hakkında sık sorulan sorular

Saç mezoterapisinin etkisi ne zaman belli olur?

Saç mezoterapisinin sonuçları her zaman kişiden kişiye değişir, ancak çoğu durumda sonuçların fark edilmesi 2-3 ay sürmektedir. Bazı hastalarda tedaviye başladıktan sonraki birkaç hafta içinde iyi sonuçlar elde edilse de, tedavinin tam etkisini göstermesi için 3 ila 6 ay beklemek gerekir.

Saç mezoterapisinden sonra süreç nasıl işliyor?

Saç mezoterapisi cilt altındaki protein yapılarının yeniden sentezlenmesini ve yenilenmesini sağlayan bir uygulamadır. Saç mezoterapisinde kullanılan hyalüronik asit ve aminoasitler (glisin, prolin, lizin, lözin, alanin ve valin) cilt altındaki orta dermis tabakasına enjekte edilmektedir. Vücutta yeteri kadar aminoasidin olmaması cildin elastikiyetini kaybetmesine neden olmaktadır. Saç mezoterapisinden sonra kolajen üretimi hızlanarak yenilenme süreci başlamaktadır.

Saç mezoterapisi kimlere uygulanmaz?

Saç mezoterapisi hamilelere ve emziren annelere uygulanmamaktadır. Daha öncesinde alerjik reaksiyon yaşayan hastalarda değerlendirme sonrası uygulanabilen bir yöntemdir

Saç mezoterapisinin zararı var mı?

Dünyada ve ülkemizde şimdiye kadar yapılan uygulamalarda önemli bir yan etkisi görülmemiştir. Ancak uygulama yapılmadan önce saçlı derinin analiz edilmesi gerekir. Bağışıklık sisteminin bir alerjen ile tetiklenmesi sonucu ortaya çıkan cilt alerjisi söz konusuysa bu tür uygulamalar kesinlikle yapılmaz. Ayrıca uygulamada mikro iğneler kullanıldığı için kısa süreli morluk ve kızarıklıklar ortaya çıkabilmektedir.

Saç mezoterapi sonrasında nelere dikkat edilmeli?

Uygulama sonrasında ilk 24 saat saçlı bölge yıkanmamalıdır.

Saç mezoterapisi saç ekimine alternatif bir yöntem mi?

Saç mezoterapisi saç ekimine alternatif değil, yardımcı bir yöntemdir. Özellikle genç yaşta saçlarını kaybeden erkekler saç ekimi için belirli yaşı beklemek zorunda kalmaktadır. Bu süreçte saç mezoterapisi ile dökülmenin yavaşlatılması ve azaltılması sağlanmaktadır.

Saç mezoterapisi kaç seans yapılmalı?

Saç dökülmesinin şiddetine göre değerlendirme yapılarak seans sayısı uzman hekim tarafından belirlenmelidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 6 Haziran 2023

Yayınlanma Tarihi: 28 Temmuz 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al