Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji)

Kolay Randevu Al
Aşağıdaki başlıklara tıklayarak, Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) alanındaki ilgili içeriklere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bölüm Hakkında

Dermatoloji; deri, saç, tırnak, ağız mukozası ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır. Memorial Şişli Hastanesi Dermatoloji Bölümü, uzman hekim kadrosu ve modern teknolojik yöntemleri ile dermatolojik muayene, takip ve tedaviler konusunda hizmet vermektedir.

Dermatoallerji: Allerjik deri hastalıklarının tanı ve tedavisi yapılmakta, deri yama testi ve prick test uygulanmaktadır.

Dermatoonkoloji: Deri kanserlerinin erken tanı ve tedavisi uygulanmaktadır.

Girişimsel Dermatoloji: tanı amaçlı deri biyopsisi, eksizyonel biyopsi, kriyoterapi ( buz tedavisi), kistik deri lezyonlarının tedavisi, elektrokoterizasyon, tırnak batığında matriks koterizasyonu ile hızlı ve etkili iyileşme sağlanmaktadır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Kondiloma akuminata ( genital siğil), molluscum contagiosum, genital herpes enfeksiyonu (genital uçuk ), sfiliz ( frengi), gonore ( bel soğukluğu) hastalıkların tanı ve tedavisi uygulanmaktadır.

FOTOTERAPİ ÜNİTESİ

PUVA tedavisi: Güneş ışınlarının deride bağışıklık sistemini baskılayıcı etkisine dayanan bu tedavi şekli; özellikle sedef hastalığı, vitiligo ( beyaz lekeler), parasöriasis, mikozis fungoides (deri lenfoması) gibi bağışıklık sistemini ilgilendiren ve kaşıntı ile seyreden bazı deri hastalıklarında uygulanan etkin, yan etki olasılığı düşük olan bir yöntemdir.

DERİ KANSERİNİN ERKEN TANISI VE BENLERİN TAKİBİ

Dijital Dermoskopi Cihazı

 1. Ben taraması ve takibinde kullanılmaktadır.

 2. Deri kanserinin erken tanısında büyük rol oynayan bu cihaz ile vücuttaki benlerin haritası oluşturularak noktasal lokalizasyonları belirlenir. Ardından her bir ben için dermoskopik görüntü alınır ve kaydedilir. Çıplak gözle erken evre deri kanseri tanı şansı daha az iken, bu yöntemle %90’lara çıkar.

 3. Tıp dilinde “Malign Melanom” olarak adlandırılan cilt kanseri, deriye renk veren hücrelerden köken alır ve çok hızlı ilerler. Cilt Kanseri, dünyada görülme sıklığı oranı en hızlı artan kanser türlerinden biridir. Deri kanseri lezyonlarının %30’u ben üzerinden gelişirken, %70’i normal bir cilt zemininde oluşur. Erken evrede tanı konulduğunda etkin bir şekilde tedavi edilebilir. Benlerin tanı ve takibinde ile deri kanserlerinin erken tanısı, bilgisayarlı ben tarama cihazı ile gerçekleştirilmektedir.

AYAK SAĞLIĞI VE BAKIMI

Bir ömür boyu bizi taşıyan ayaklarımız; fazla kilolar, yanlış ayakkabı seçimleri ve çeşitli hastalıkların etkisiyle yıpranıyor. Nasır, topuk çatlağı, tırnak batması gibi ayaklarda görülen sorunlar, kişinin hayat kalitesini düşürüp psikolojisini bozabiliyor. Ayaklarda sık görülen bu problemler ayak sağlığı konusunda deneyimli uzmanlar tarafından uygulanan tedavilerle kolayca giderilebiliyor. Deneyimli podoloji uzmanları Memorial Şişli Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nde hizmet vermektedir.

Podoloji nedir?

Podoloji, ayak sağlığı ve hastalıklarıyla ilgilenen tedavi ve bakım hizmeti sunan sağlık alanıdır. Podoloji 12. yüzyıldan itibaren yeni bir meslek dalı olarak gelişmeye başlamıştır. Basit cerrahi işlemlere yönelik uygulamalar, berber ve hamamcılıkla birlikte yürütülmekteydi. Zamanla farklı isimlerle günümüze kadar gelmiştir. Podologlar konservatif bakım hizmeti sunan, koruyucu ve önleyici tedaviler yapan sağlık teknikerleridir.

Memorial Şişli Hastanesi Podoloji Bölümü’nde;

 • Tırnak batması,

 • Nasır tedavisi,

 • Topuk çatlakları,

 • Protez tırnak,

 • Diyabetik ayak bakımı,

 • Medikal ayak bakımı

 • Doğru ayakkabı seçimi hizmetleri verilmektedir.

Medikal ayak bakımı nasıl yapılır?

Medikal ayak bakımı kişinin ayağındaki problem özelinde gerçekleştirilen hem sağlık hem de estetik görünüm için yapılan ayak bakımıdır. Medikal ayak bakımında ilk olarak ayak muayenesi yapılarak ayakta var olan problemler tespit edilmektedir. İhtiyaca göre gereken tedavi, dezenfeksiyonu sağlanmış podoloji odalarında, ameliyathane standartlarında steril edilmiş aletler ile mikromotor yardımıyla yapılmaktadır.

Bazı hasta gruplarında yapılan yanlış menikür ve pedikür gibi kozmetik bakımlar sonucunda tırnak kendini korumaya alarak batık, mantar, tırnak da şekil bozukluğu, tırnak altında yoğun hiperkeratoz meydana gelmektedir. Medikal ayak bakımı, doğru tırnak kesimi yapılarak başlanır, tırnak altında ki nasırlaşmış dokular, tırnak yüzeyleri, ayak derisinde bulunan hiperkeretoz ve nasırlar frezeler yardımıyla dikkatlice temizlenmektedir. Bakım, ayağa uygun kremlerle masaj yapılarak tamamlanmaktadır.

Podolojiyi gerektiren durumlardan bazıları;

 • Yanlış tırnak kesimi,

 • Aşırı kiloya bağlı tırnaklarını kesememe,

 • Yanlış ayakkabı seçimleri,

 • Çeşitli travmalar,

 • Sürtünme ve baskı sonucu nasırlar,

 • Pedikür kaynaklı batıklardır.

Diyabet hastaları düzenli ayak bakımı yaptırmalıdır

Diyabet, yaşam boyu süre gelen, dikkatli kontrol gerektiren bir hastalıktır. Diyabetli hastaların diğer kişilere oranla ayaklarında problem yaşama olasılığı yüksektir. Diyabetik ayak sorunları tedavisi güç ve önemli bir sağlık sorunudur. Kan şekeri kontrolünün uzun vadede sağlanamaması sinir uçlarının hasar görmesine yani nöropatiye (his kaybına) neden olmaktadır. His kaybı olduğunda batma, yanma, donma fark edilmeyebilir. Kaslar esnekliğini kaybeder, ayak parmaklarında ve tabanda şekil bozukluğu oluşur. Ayaktaki yağ ve ter bezlerinin çalışmaması sonucu ciltte kuruluk, çatlaklar gelişmektedir. Gün boyunca ağrılığımıza taşıyan ayaklarda sürtünme ve travmalar nasırlar oluşturmakta ve zamanla yumuşak dokuda kanama yetersizliğine bağlı ülserler meydana gelmektedir. Tırnaklar da ise dolaşım bozukluğuna bağlı tırnak batması, tırnak mantarı, tırnak da şekil bozukluğu ve kalınlaşmalar görülebilmektedir.

Düzenli ayak bakımı yaptırması gerekenler arasında, diyabet hastalarının dışında sporcular, hamileler, topuklu ayakkabı giymek zorunda kalanlar bulunmaktadır. Ayda 1 kez düzenli ayak muayenesi ve bakımı podologlara yaptırılmalıdır. Podologlar ayak muayenesini yaptıktan sonra 6 ayda bir, 3 faklı testle ( monofilament, vibrasyon ve sıcak-soğuk) his kaybı bulunup bulunmadığına, bulunuyorsa ne kadar ilerlediğine bakılarak ayaktaki problem kontrol altına alınıp, düzenli bakım hizmeti sunulmaktadır. Gerekli olan durumlarda hastalar dermatoloji ve ortopedi uzmanlarına yönlendirilmektedir.

Ayak bakımın devamlılığı için bunları mutlaka yapmalısınız

 • Doğru ayakkabı tercihi yapılmalı, ayakkabıların boyuna, yüksekliğine, genişliğine, kalıbına ve malzemesine dikkat edilmelidir.

 • Ayakkabıda parmaklar hareket edebilmeli ve en önemlisi ayakkabının hava alabilir özellikte olması gerekir.

 • Ayakkabılar kadar çoraplarda önemli bir faktör, pamuklu veya gümüş telinden yapılma çoraplar tercih edilmelidir.

 • Ayaklar her gün yıkanmalı ve fön makinasının soğuk tarafıyla kurutulmalıdır.

 • Ayaklar kuruluk ve çatlaklardan korunmak için parmak araları hariç düzenli kremlenmelidir.

 • En önemlisi de ayakkabı temizliğine özen gösterilmelidir.

Bölüm Doktorları

Anlaşmalı Kurumlar

Hastanelerimizin anlaşmalı olduğu özel sigorta şirketleri, tamamlayıcı sigortalar, diğer kurum ve şirket anlaşmalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Sonuç bulunamadı.

  Teknolojilerimiz

  Memorial Sağlık Grubu’nun teknolojik altyapısı, uluslararası standartlarda ileri teknoloji ürünü cihazlarla donatılmış ve hasta konforuna özel olarak dizayn edilmiş sistemlerden oluşmaktadır. Kullanılan ileri teknoloji sayesinde, hastaların teşhis ve tedavi süreçlerini, konforlu ve güvenli bir şekilde geçirmeleri hedeflenmektedir. Bu teknolojilerin birçoğu Türkiye’de ilk kez hastanelerimizde kullanılmaktadır.

  Son Teknolojilerimiz

  Tüm Teknolojileri Gör
  İletişim Formu

  Aşağıdaki İletişim formunu doldurarak hastanemiz ile ilgili bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

  Sosyal Medya Hesaplarımız
  Kolay Randevu Al