Altın İğne –Fraksiyonel Radyofrekans Teknolojisi

Ameliyatsız yüz gençleştirmede etkili bir yöntem olan 'Altın İğne' ön plana çıkmaktadır.

İletişime Geçin

İnsan vücudunun koruyucusu ve estetik açıdan önemli bir parçası olan cildin yapısında zaman içerisinde çeşitli olumsuz değişiklikler meydana gelmektedir. İleri yaş, güneş ışınları, mevsimsel değişimler, hava kirliliği, yorgunluk, uykusuzluk, stres, sağlıksız beslenme, alkol, sigara tüketimi ve genetik faktörlere bağlı olarak yapısında meydana gelen değişikliklerle cilt, diğer organlardan daha hızlı yaşlanır. Ciltte yaşlanma etkilerine bağlı olarak kırışıklık, elastikiyet ve nem kaybı ile birlikte lekeler de oluşur. Ciltte; yaşlanma ve çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan sorunların tedavisinde sağlıklı ve genç bir görünüm elde etmek için ameliyatsız yüz gençleştirmede etkili bir yöntem olan “Altın İğne” olarak bilinen “Fraksiyonel Radyofrekans” ön plana çıkmaktadır. Memorial Sağlık Grubu Dermatoloji Bölümü Uzmanları, “Altın iğne radyofrekans yöntemi” hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Altın iğne- Fraksiyonel radyofrekans yöntemi nedir?

İnsan vücudunun koruyucusu ve estetik açıdan önemli bir parçası olan cildin yapısında zaman içerisinde çeşitli olumsuz değişiklikler meydana gelmektedir.

İleri yaş, güneş ışınları, mevsimsel değişimler, hava kirliliği, yorgunluk, uykusuzluk, stres, sağlıksız beslenme, alkol, sigara tüketimi ve genetik faktörlere bağlı olarak yapısında meydana gelen değişikliklerle cilt, diğer organlardan daha hızlı yaşlanır. Ciltte yaşlanma etkilerine bağlı olarak kırışıklık, elastikiyet ve nem kaybı ile birlikte lekeler de oluşur. Ciltte; yaşlanma ve çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan sorunların tedavisinde sağlıklı ve genç bir görünüm elde etmek için ameliyatsız yüz gençleştirmede etkili bir yöntem olan “Altın İğne” olarak bilinen “Fraksiyonel Radyofrekans” ön plana çıkmaktadır. İşlem için kullanılan iğnelerin altınla kaplı olmasından dolayı Altın İğne olarak da adlandırılmıştır. Cildin yüzeyine etki etmeden direkt olarak cilt altına ulaşılarak; cildin parlak, gergin ve sağlıklı olmasını sağlayan altın iğne uygulaması ile cilt üzerindeki birçok sorun da tedavi edilebilmektedir.

Avantajları nelerdir?

İşlem sonrasında ciltte oluşan kızarıklık ertesi güne kendiliğinden geçer. Hasta uygulamanın ardından normal yaşamına dönebilir ve ertesi gün işine başlayabilir. Kişinin günlük yaşamı için herhangi bir kısıtlama söz konusu olmaması da altın iğnenin avantajlarından biridir.

Altın İğne tedavisinin diğer popüler ismi olan Scarlet S, adını kullanılan cihazdan almaktadır. Scarlet S cihazındaki altın uçlu mikro iğneler ile cildin en üst tabakası yani epidermis aşılıp direkt olarak orta deriye ulaşılmaktadır. Altın iğneler yardımıyla derinin alt tabakalarına verilen radyofrekans enerjisi cilt yüzeyine zarar vermeden cilt alt tabakasına ulaşır ve kolajen ile elastin üretimini tetikler. Uygulama süresince iğnelerden dokuya ısı verilerek kolajen lifler uyarılmaktadır. Bu sayede ciltte hızlı bir toparlanma sağlanmakta ve yeniden kolajen üretimi ve hasarlı kolajenin tamiri gerçekleşmektedir. Böylece ciltte yenilenme, hasarlı dokuların onarımı, parlak ve gergin bir cilt oluşumu gözlenir.

Uygulamada kullanılan cihazın başlığı içerisinde 25 adet altın kaplama mikro iğne bulunmakta olup bu iğneler 0,5'den 3,5 mm derinliğe kadar atış yapabilmektedir. Bu sayede uygulanacak olan radyofrekans enerjisini hastanın cildinin yüzeyinden cildin alt kısımlarına kadar iletmek mümkün olmaktadır.

Fraksiyonel radyofrekans uygulaması yaz kış fark etmeksizin her mevsimde yapılabilmektedir. Fraksiyonel radyo frekans yöntemi mutlaka bu konuda deneyimli kişiler tarafından, gerekli hijyen şartlarının sağlandığı merkezlerde yapılmalıdır.

Altın iğne hangi sorunlarda uygulanmaktadır?

Altın iğne hem yüz hem vücut için uygun uygulanmaktadır.

Fraksiyonel radyofrekans uygulamaları;

 • İnce kırışıklıkların giderilmesinde,

 • Cilt gençleştirmede,

 • Sivilce izleri ve yara izlerinin giderilmesinde,

 • Gözaltı morluklarının tedavisinde,

 • Cilt çatlaklarında,

 • Gözenek sıkılaştırmada,

 • Akne tedavisinde,

 • Yanık izleri tedavisinde,

 • Boyun ve dekolte bölgesini toparlamada

 • Vücut sıkılaştırmada

 • Aşırı koltuk altı terleme tedavisinde kullanılmaktadır.

Altın iğne nasıl uygulanmaktadır?

Fraksiyonel radyofrekans (altın iğne) uygulaması öncesi, işlemin yapılacağı bölge temizlenir ve ağrıyı azaltmak için anestezi etkisi olan krem uygulanır. İşlem bölgesi antiseptik bir solüsyonla temizlenir. Scarlet S sisteminde her hastaya özel altın iğne başlıkları bulunmaktadır. Altın iğne uygulamasının süresi bölgeye bağlı olarak değişmekle birlikte, genellikle 30-45 dakika sürmekte, işlem sonrasında hafif kızarıklık ve ödem olabilir.

Cilt gençleştirme tedavisinde Altın İğne uygulamaları ortalama ayda bir yapılmaktadır. Seans sayısı da doktor tarafından yapılan işleme göre değişmektedir.   Bu tedavinin PRP ve diğer başka mezoterapi işlemleri ile birlikte uygulanması etkinliği daha da artırmaktadır. 2-4 hafta ara ile ortalama 3 seans uygulama yapılır. Ancak kırışıklık, sivilce izi veya yara izi gibi durumlarda 4-6 seans uygulama gerekebilir.

Altın iğne fraksiyonel radyofrekans uygulaması ile ilgili sık sorulan sorular 

İşlem hemen etkisini gösterir mi?

Radyofrekans uygulaması ile ciltte parlaklık, gerginlik, yüz ovalinde toparlanma ve cildin yapısında düzelme görülür. Cildin durumuna göre ortalama 3 seans sonunda etki görülemektedir. Cilt gençleştirme tedavisinde Altın İğne uygulamaları ortalama 2-4 hafta ara ile yapılmaktadır. Seans sayısı da doktor tarafından yapılan işleme göre değişmektedir. Kırışıklık, sivilce izi veya yara izi gibi durumlarda 4-6 seans uygulama gerekebilir. İşlem sonrası cilt atlında onarım devam eder ve ciltte canlanma günden güne daha fazla belirgin hale gelir. Hedeflenen sonuca ne kadar seansta ulaşılabileceği, uygulanan bölgedeki problemin boyutuyla doğru orantılıdır. .  Bu tedavinin PRP ve diğer başka mezoterapi işlemleri ile birlikte uygulanması etkinliği daha da artırmaktadır.

İşlem sonrası nelere dikkat edilmelidir?

İşlem sonrası cilt yüzeyinde hafif bir kızarıklık oluşmaktadır. Uygulama yapılan bölgenin nemlendirilip güneşten korunması gereklidir. Seanstan sonra ciltte minik kabuklanmalar olabilir, seanstan 3-4 gün sonra kendiliğinden düşerler. Seans yapıldığı gün yüz yıkanmamalıdır. Seanstan sonra makyaj yapılmamalıdır.

Hangi durumlarda uygulanmamalıdır?

Uygulama bölgesinde aktif bir enfeksiyon varsa, uçuk varlığında, hamilelik döneminde, kanser ya da epilepsi hastalığı varsa, kişi kalp pili taşıyorsa işlem yaptırılmamalıdır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 28 Nisan 2021

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

Altın İğne Teknolojisi Bulunan Hastanelerimiz

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al