Yükleniyor

Kanser Tedavisinde Truebeam STx

Kanser Tedavisinde Truebeam STx

TrueBeam STx; milimetrik ışınlama yapabilen bir sistemi ile radyoterapi gerektiren tüm kanser türlerinin tedavisinde kullanılmaktadır.

İletişime Geçin

TrueBeam STx; milimetrik ışınlama yapabilen bir sistemi ile radyoterapi gerektiren tüm kanser türlerinin tedavisinde kullanılmaktadır.

İçindekiler

TrueBeam STx Kanserin radyoterapi ile tedavisinde de günümüzde “hedefe yönelik ışınlama” prensibinden hareket edilmektedir. Işın tedavi teknolojilerinde kanserli hücreye odaklanılarak, sağlıklı hücrelerin en az zarar görmesi sağlanmaktadır.

TrueBeam STx Nedir?

TrueBeam STx sistemi, bir ışın tedavi teknolojisidir. TrueBeam STx, Radyasyon Onkolojisinde vücudun her noktasındaki tümörün ışınlanmasında kullanılmaktadır. Sistem; robotik görüntüleme, otomatik hasta konumlandırma, hareket yönetimi ve tedaviyi dinamik olarak senkronize etmek için tamamen yeniden yapılanmış bir kontrol özellikleri ile birçok teknik yeniliği kullanır. Genellikle ulaşılması güç bölgelerdeki tümörlerin tedavisinde kullanılmaktadır. TrueBeam STx tedavide daha yüksek dozu kısa sürede verebilmekte ve bu yönüyle de seans, süre ve sayısını büyük ölçüde azaltmaktadır.

Truebeam Hangi Kanser Türlerinin Tedavisinde Kullanılır? 

TrueBeam STx, vücudun her noktasındaki tümörün ışınlanmasında kullanılmakta, radyoterapi ve radyocerrahiyi bir arada gerçekleştirebilmektedir. Cihaz kafa içi ile birlikte vücudun her bölgesinde görülebilen büyük tümörlerde de ışınlama özelliğine sahiptir.

Memorial Şişli Hastanesi, Memorial Ankara Hastanesi ve Memorial Antalya Onkoloji Merkezi Radyasyon Onkolojisi Bölümü’nde TrueBeam STx teknolojisi ile hizmet verilmektedir. 

Tedavi Nasıl Uygulanıyor?

TrueBeam işlemi tamamı bilgisayar kontrollü olarak uygulanmaktadır.

Hasta, cihazın hareketli masasına yatırılır. Cihaz hasta etrafında sürekli dönerek, verdiği doz ve görüntüleme işlemini senkronize etmektedir.

Işınlama, solunum hareketi izlenerek yapılabildiği için tümörün bulunduğu alana doğrudan yüksek tedavi dozu verilebilmektedir.

Standart radyoterapi süreçleri geçerlidir, tedavi süresinin yaklaşık beş kata kadar kısaltabildiği için hastanın tedaviye de uyumu artmaktadır. Tedavi sürecinde görüntüleme yöntemlerinin koordinasyonu ve hızı sayesinde normal doku korunma oranı artırılarak yan etkiler azaltılır ve tümör üstünde tedavi etkinliği yoğunluk ayarlanarak artırılır.

Truebeam’in Özellikleri Nelerdir?

Tümörü saptama ve ışınlama özelliği

TrueBeam; tümörü hedefleyen, nokta atış ve tümörü takip edebilme özelliği sayesinde milimetrik ışınlama yapabilen bir sistemi ile radyoterapi gerektiren tüm kanser türlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Tedavi cihazının en büyük özelliği tedavi öncesi ve sırasında alınan 3 boyutlu görüntülerle tümörün yerini saptamak ve ışınların devamlı tümörü hedeflemelerine imkan sağlamaktır. Tümörler genellikle düzgün şekilli değildir. TrueBeam STx, ışınları şekillendirerek tümörün şekline uydurur ve böylece tümörün etrafındaki sağlam dokunun daha az doz almasını sağlar.

Tedavi ile eş zamanlı görüntüleme sistemi

TrueBeam STx, sistemi, robotik görüntüleme, otomatik hasta konumlandırma, hareket yönetimi ve tedaviyi dinamik olarak senkronize etmek için tamamen yeniden yapılanmış bir kontrol sistemi ile birçok teknik yeniliğe sahiptir. TrueBeam STx, solunum takip sistemi sayesinde özellikle akciğer, meme, prostat ve spinal bölge kanserlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Hasta etrafında sürekli dönerek verdiği doz ile görüntülemeyi senkronize ederek ve tümör hareketini göz önüne alarak telafi eden ‘‘Gated’’ RapidArc teknolojisini de olanaklı kılmaktadır. Sistemin bir özelliği de tedavi ile eş zamanlı görüntüleme sayesinde, ışının tümörü tam olarak hedef alıp almadığı kontrol edebilir olmasıdır. İyi ve kötü huylu beyin tümörlerinde, Akustik Nörinoma, Kavernoma, Hipoz Adenomaları, Meningioma, Karaciğer Tümörleri / Metastazları, Akciğer Tümörleri / Metastazları, Kraniofarengioma, Pediyatrik Beyin Tümörleri, Gliomalar, Prostat Kanseri, Spinal Tümör / Metastazlar Trigeminal Nevralji, Adrenal Metastazlar, Pankreas Tümörleri, Baş - Boyun Kanserleri ve Oligometastazların tedavisinde kullanılmaktadır.

TrueBeam STxcihazı, radyoterapi ve radyocerrahiyi aynı platformda gerçekleştirebilmektedir. TrueBeam, odaksal radyoterapi olarak adlandırılan radyocerrahi özelliği sayesinde, 3 santimetreden küçük tümörlerin yok edilmesine yönelik tedavi gerçekleştirilmektedir. Radyocerrahi bazı tümörlerde cerrahiye alternatif olarak uygulanabilmektedir.

TrueBeam STx, tedavi sürelerini kısaltarak hastaya daha fazla rahatlık sunar ve çok kısa sürede yaptığı doz gönderimi sırasında tümör hareketlerine daha az zaman bırakarak daha isabetli ışınlama sağlar. Normalde 10-15 dakika süren yoğunluk ayarlı radyoterapi tedavisi 5 dakikadan az zamanda yapılabilmektedir. 40 dakikadan 2 saate kadar süren kompleks bir radyocerrahi uygulaması da 5 ila 20 dakikada tamamlanabilir.

Hastaya sağladığı faydalar;

 • "Akıllı’’ otomasyon, görüntüleme, konumlandırma ve hastaların tedavisinde gerek duyulan adımların sayısında beş kata kadar azalma ile tedavi süreçlerini hızlandırır.
 • FFF (Flattening Filter Free-Filtresiz Demet) modu ile 2400 MU/dakikaya kadar doz hızıyla, tedavi sürelerini kısaltarak hastaya daha fazla rahatlık sunar. Normalde 10-15 dakika süren standart bir IMRT tedavisi iki dakikadan daha az zamanda tamamlanabilir.
 • 40 dakikadan iki saate kadar süren kompleks bir radyocerrahi uygulaması ise 5 ile 20 dakika arasında tamamlanabilir.
 • Çok kısa sürede yaptığı doz gönderimi sırasında tümör hareketine daha az zaman bırakarak daha isabetli ışınlama yapabilmektedir. TrueBeam sisteminin hassasiyeti bir milimetreden küçüktür. Bu keskin ve hassas görüntüleme, hasta konumlandırma, hareket yönetimi, ışın şekillendirme ve doz gönderme teknolojileri arasında yeni bir senkronizasyon seviyesi oluşturan, tedavi boyunca her on milisaniyede bir doğruluk kontrolleri yapan sistemin modern mimarisi ile sağlanmıştır. Tedavi devam ederken 100.000'den fazla veri noktası sürekli gözlenerek sistemin ‘‘doğru bir izomerkez’’ veya tedavi için odak noktasını koruması temin edilmektedir. Bu yükselmiş hassasiyet seviyesi doktorların hareket eden bir organ içindeki tümörü yüksek doğrulukla tedavi etmesine olanak sağlar.
 • İsabetlidir (ya da doğru hedef üstünlüğü): Tedavi odağına daha iyi isabet eden ışınlama yapar.
 • Hızlıdır ve tedavi süresini kısaltır.
 • Yüksek performanslı bir tedavi süreci sağlayabilir.
 • Radyoterapi ve Radyocerrahi seçeneklerini hasta için konforlu bir şekilde entegre ederek aynı platformda sunabilen bir teknolojidir.

Teknolojik özellikleri

 • Yüksek doz hızı özelliği ile kısa sürede tedavi olanağı sunmaktadır.
 • Gelişmiş robotik görüntüleme özelliği sayesinde hastanın tedavi pozisyonun da 3 boyutlu görüntülemesini yaparak, dışarıdan bir müdahaleye gerek kalmaksızın hızlı ve hassas bir şekilde tedavi pozisyonlaması yapabilmektedir. Nefes kontrollü volümetrik tedavi özelliği ile hassas nefes kontrollü tümör takibi yapabilmektedir.
 • Sektördeki en ince mlc lif kalınlığı ile (3mm) hassas tümör şekillendirmesi yapabilir.
 • Ar-Ge faaliyetleri için özel geliştirilmiş developer mode sayesinde klinik dışı bilimsel çalışmalar yapma imkanı sağlar.
 • Geniş ve çeşitli enerji aralığına sahiptir.
 • Gerçek zamanlı imaj işleme teknolojisi ile çarpma ve sıkışmalara karşı maksimum güvenlik sağlar.
 • Geliştirilmiş özel otomasyon sistemi sayesinde sistem üzerindeki 100.000 noktada 10mili saniyede bir kontrol yaparak, tedavinin en doğru şekilde uygulanmasını sağlar.
 • Tedavi hassasiyeti 0.5 mm altındadır.

Truebeam Stx İle İlgili Sık Sorulan Sorular

TrueBeam nasıl bir teknoloji?

TrueBeam, “hedefe yönelik ışınlama” teknolojisidir. Kanserli hücreye odaklanarak, milimetrik ayarlar ile ışınlamayı yalnızca bu bölgeye gerçekleştirir. Bu sayede, geçmişte radyoterapi teknolojilerinde olduğu gibi sağlıklı hücrelerin ışınlardan etkilenerek cilt yanıkları gibi yan etkilerin oluşma risklerini ortadan kaldırır.

Tedavi sırasında ne hissedeceğim?

Röntgen çektirirken bir şey hissedilmediği gibi, TrueBeam uygulamaları esnasında da bir şey hissedilmez.

Tedavi sırasında uyanık olacak mıyım?

Evet, uyanık olacaksınız. TrueBeam uygulaması sırasında bir şey hissedilmediğinden narkoz ya da anesteziye gerek duyulmaz.

Tedavi güvenli mi?

Evet, tümüyle güvenlidir. İnvaziv (girişimsel) bir tedavi yöntemi olmadığından, açık cerrahi girişimlerde ortaya çıkabilecek tüm komplikasyonlardan da korunmuş olursunuz.

Tedavi günlük yaşantımı etkiler mi?

TrueBeam tedavisi sırasında günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz, bu tedavi türüne özel bir kısıtlama yoktur.

Tedavi her yaştan hastaya uygulanabilir mi?

Her yaştan hastaya uygulanabilir. Özellikle de ileri yaş gibi nedenlerle anestezi almasında sakınca bulunan hastalarda önemli avantaj sağlar.

Yan etkileri nelerdir?

Sadece yapıldığı bölgeyi etkilediği için vücut genelinde yan etkisi olmaz, uygulandığı bölgeye göre farklı yan etkiler gelişebilir. Her hastanın tedavi sürecine tepkisi farklılık göstereceğinden doktorunuza danışmanızı öneririz.

Vücudumda yanıklar oluşur mu?

TrueBeam STx cihazı ile verilen dozun özelliği nedeni ile cilt yanıkları minimuma indirilir.

Saçlarımı tıraş etmeme gerek var mı?

Hayır, saç tıraşına gerek yoktur.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 27 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al