Yükleniyor

Onkolojik Cerrahi Merkezi

Onkolojik Cerrahi Merkezi

Kolay Randevu Al
Aşağıdaki başlıklara tıklayarak, Onkolojik Cerrahi Merkezi alanındaki ilgili içeriklere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bölüm Hakkında

Kanser cerrahisi kanser tedavisinde önemli bir yer tutmaktadır. Kanser cerrahisi yani onkolojik cerrahinin alanlarında deneyimli ekipler tarafından, modern yöntemlerle ve tam donanımlı hastanelerde gerçekleştirilmesi çok önemlidir.

İçindekiler

Memorial Onkolojik Cerrahi merkezleri; tüm kanserlerin görüntüleme, evreleme ve ameliyatla tedavisinde, ileri teknolojik altyapı ve yenilikçi cerrahi seçeneklerine sahiptir. Kanserin ameliyatla tedavisi, cerrahinin ulaştığı en ileri düzeyde; minimal invaziv (küçük kesi), laparoskopik ve robotik tekniklerle gerçekleştirilmektedir. 

Tümör cerrahisine multidisipliner bakış açısı ile yaklaşan Memorial Onkolojik Cerrahi merkezleri, kanser tanısı almış ve cerrahi tedavi gerektiren her hastaya, özel konsey değerlendirmesinin ardından “kişiye özel” ameliyat seçenekleri sunmaktadır. Genel cerrahi, göğüs cerrahisi, jinekolojik onkoloji, üroloji, beyin cerrahisi, baş boyun cerrahisi, ortopedik onkoloji, meme ve onkoplastik cerrahi alanlarında, seçkin akademik kadro ve ileri düzeyde hasta bakımı tecrübesine sahip sağlık personeli ile hizmet verilmektedir.      

Onkolojik Cerrahi (Kanser Cerrahisi) Nedir?

Onkolojik (kanser) cerrahisi, kanserli tümör ya da dokuların vücuttan çıkarılması, bölgenin kanserden temizlenmesidir. 100 yıllık bir geçmişe sahip olan onkolojik cerrahi, yapılmaya başlandığı dönemden bu yana klasik açık olarak gerçekleştirilmekte, günümüzde ise hem kozmetik görünüm hem de iyileşme süresini kısaltma amaçlı olarak vücutta daha küçük kesi oluşturmayı hedefleyen farklı tekniklerle uygulanmaktadır. ‘Küçük kesi’ olarak adlandırılan minimal invaziv, bir ya da birkaç delikten kapalı olarak gerçekleştirilen laparoskopik ve teknolojinin ulaştığı en ileri nokta olan robotik sistemlerle uygulanan yeni nesil cerrahiler, hastayı sağlığına kavuştururken konforu da ön planda tutmaktadır.  

Onkolojik Cerrahinin Amaçları Nelerdir?

Son 20 yılda büyük gelişmelerle hastalara ayrıcalık, konfor ve günlük yaşama hızlı dönüş imkanları sunan onkolojik (kanser) cerrahisinde amaç, oluşan tümörün vücuttan tamamıyla uzaklaştırılmasıdır. Burada; zamanlama ve diğer branşlarla çok iyi bir kurgulama yapmak gerekir. Ameliyat, tedavi sürecinin en kritik aşamalarından biridir. Tedavi sürecindeki başarılı sonucun elde edilebilmesi, tümörün olduğu yerde hastalığın tekrarlamaması ve uzak organ metastazlarının olmaması yani hastalığın tam olarak ortadan kaldırılması gerekir. Bunun tam karşılığı küratif tedavidir. Kanser cerrahisinde birincil ve vazgeçilmez hedef budur. Kanser cerrahisinde kişiye özel tedavi seçenekleri arasında açık, laparoskopik ( kapalı) ya da robotik yöntemler tercih edilmektedir. Başarılı bir kanser cerrahisinde kanserli hücrelerin en doğru şekilde temizlenmesi ile birlikte hastanın daha az ağrı hissetmesi, tüm fonksiyonlarının korunması ve kısa sürede iyileşmesi amaçlanmaktadır.

Cerrahi Onkoloji Hangi Kanser Türlerinde Etkilidir? Tedavi Edilen Hastalıklar Nelerdir?

Cerrahi onkoloji veya kanser cerrahisi; Genel Cerrahi, Endrokrin Cerrahisi, Göğüs Cerrahisi, Jinekolojik Onkoloji, Üroloji, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Baş-Boyun Cerrahisi, Ortopedik Onkoloji, Meme ve Onkoplastik Cerrahi alanlarında uygulanmaktadır.   

Genel Cerrahi

Meme ve tiroid kanserleri, karaciğer tümörleri, safra kesesi ve safra yolları kanserleri, pankreas ve ana bölge tümörleri, mide, kalın bağırsak ve rektum kanserleri ile yemek borusu tümörlerinin cerrahileri uygulanmaktadır. 

Göğüs Cerrahisi

Akciğer ve akciğer zarı kanserleri, göğüs duvarının tümörleri, solunum yolu ve mediyasten tümörleri, akciğer ve diğer organların ileri evre kanserlerinde palyatif yöntemler, akciğer ve solunum yolu tümörlerinde girişimsel işlemler ve stent uygulamaları gerçekleştirilmektedir.

Jinekolojik Onkoloji

Kadın kanserleri olarak da adlandırılan; rahim, rahim ağzı, yumurtalık, tüp, vulva ve dölyolu kanserlerinin cerrahileri yapılmaktadır. 

Üroloji

Prostat kanserinin sinir koruyucu yöntemle laparoskopik ve robotik cerrahisi, mesane tümör cerrahisi ve yeni mesane rekonstrüksiyonun kapalı cerrahi uygulamaları, böbrek tümör cerrahileri ve böbrek koruyucu yöntemler, böbrek üstü bezi kanserleri ile testis tümörlerinin cerrahileri uygulanmaktadır. 

Beyin Cerrahisi

Çocukluk çağı beyin ve sinir tümörleri, hipofiz tümörleri başta olmak üzere kafa kaidesi tümörlerinde mikrocerrahi ve endoskopik tekniklerle cerrahi girişimler yapılmaktadır. Beynin hassas bölgesine yerleşmiş olan tümörlerin cerrahisinde, ameliyat sonrası oluşabilecek felç riskine karşı nöromonitorizasyon teknolojisinden yararlanılmaktadır.    

Baş-boyun Cerrahisi

Gırtlak, yutak, paranazal sinüs ve burun boşluğu tümörleri, bademcik ve tükürük bezi kanserleriyle; ağız boşluğu, ağız tabanı, dil, boğazın en üst kısmı, gerisini boğaza bağlayan alan, boğazın alt kesimi ve altındaki alan, kulak kepçesi ve dış kulak yoluna yerleşen tümörlerin cerrahi tedavileri yapılmaktadır. 

Ortopedik Onkoloji Bölümü

Kemiğin kendisinden kaynaklanan tümörler, başka organ tümörlerinin kemik metastazları, iskelet sistemini oluşturan dokuların kötü huylu tümörleri, adale, yağ dokusu, bağ dokusu, damar ve sinirleri kapsayan yumuşak doku tümörleri ile çocukluk ve erişkin çağdaki tüm iskelet sistemi tümör cerrahileri uygulanmaktadır.    

Meme ve Onkoplastik Cerrahi

Meme kanserli hastaların yalnızca kanser tanısı nedeniyle değil meme ameliyatları sonrası ortaya çıkan meme kayıplarını ortadan kaldırmak üzere onkolojik ve estetik cerrahinin bir arada olduğu özellikli cerrahiler uygulanmaktadır. Onkolojik ve plastik cerrahi prensiplerinin birleştirilmesiyle uygulanmaya başlayan yöntemlerle, daha önce kanser nedeniyle meme kaybı yaşamış hastalar için konforlu seçenekler sunulmaktadır.

Hangi Durumlarda Kanser Cerrahisi Yapılamaz?

Kanserin cerrahi tedavisi, günümüzde artık tek bir tedavi yöntemi olmaktan çıkmış ve organize bir tedavi sürecinin en önemli parçalarından biri olmuştur. Teknolojinin kanser cerrahisine etkisi ile birlikte, bu alandaki tüm cerrahlar için kanser daha aktif olarak mücadele edilebilir bir hastalık haline gelmiştir. Hem doktor hem de hasta konforuna yönelik gündeme gelen cerrahiler sayesinde, yapılamayan ameliyatlar giderek azalmış ve dokunulmazlığı olan organlara müdahale nispeten kolaylaşmıştır. Bunun en iyi örneği olan pankreas kanserinin cerrahisinde, tümörün yakın çevredeki damarları da tutmasının önüne geçmek için uygulanan yapılan yapay damar ameliyatlarının yanı sıra onkolojideki çok etkili ilaç rejimleriyle, ameliyat edilemez denilen pankreas kanseri ya da karaciğere metastaz yapmış olan vakalarda tümörü önce küçültmek suretiyle, hastalar opere edilmektedir. Kanser cerrahisi, olması gereken şekli ile yaşam kalitesi ve süresini uzatan bir tedavi şeklidir.

Ancak tüm bu gelişmelerin yanında her kanser ameliyat edilebilir özellikte değildir. Ameliyat seçeneği solid organ tümörleri için geçerlidir ve kan kanserlerinde hastaya ameliyat dışı tedavi yöntemler uygulanmaktadır. Bununla birlikte, yine tümörün ameliyatla çıkarılabilir olması için bazı özelliklerde olması gerekir. Tümörün ameliyatla çıkarılamayacağı kadar büyük olduğu durumlar, hastanın genel sağlık durumunu etkileyen uzak organ metastazları, yine ileri yaş nedeniyle ameliyat komplikasyonlarını kaldıramayacak hasta grupları için cerrahi bir seçenek olarak uygulanamayabilir. Böyle durumlarda tümörün küçültülerek ameliyat edilebilir duruma getirilmesi için cerrahi dışı tedaviler tercih edilebileceği gibi cerrahi sonrasında da geride kanser hücresi kalma riskini ortadan kaldırmak için koruyucu olarak yine cerrahiye destek tedavileri gündeme gelmektedir. Mide kanserinin erken evrede yakalanması durumunda, hastaların neredeyse tamamı cerrahi ile hastalıktan kurtulabilmektedir. Ancak ileri evre pankreas kanseri olan ve aynı zamanda bazı kronik hastalıkları da bulunan kişiler için farklı tedavi alternatifleri de öne çıkmaktadır. Bu nedenle doğru tedavi yönteminin uygulanabilmesi için hasta seçiminin doğru yapılması ve tedavinin uygulanma sırasının belirlenmesi önemlidir.  Kanser tanısı konulmuş hastaların bir kanser merkezi çatısı altında tedavisinin doğru yönetilmesi, tedavinin sonuçlarını olumlu etkileyecektir.

Bölüm Uzmanları

Anlaşmalı Kurumlar

Hastanelerimizin anlaşmalı olduğu özel sigorta şirketleri, tamamlayıcı sigortalar, diğer kurum ve şirket anlaşmalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Sonuç bulunamadı.

  Teknolojilerimiz

  Memorial Sağlık Grubu’nun teknolojik altyapısı, uluslararası standartlarda ileri teknoloji ürünü cihazlarla donatılmış ve hasta konforuna özel olarak dizayn edilmiş sistemlerden oluşmaktadır. Kullanılan ileri teknoloji sayesinde, hastaların teşhis ve tedavi süreçlerini, konforlu ve güvenli bir şekilde geçirmeleri hedeflenmektedir. Bu teknolojilerin birçoğu Türkiye’de ilk kez hastanelerimizde kullanılmaktadır.

  Son Teknolojilerimiz

  Tüm Teknolojileri Gör
  İletişim Formu

  Aşağıdaki İletişim formunu doldurarak hastanemiz ile ilgili bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

  * Bu alan gereklidir.
  Sosyal Medya Hesaplarımız
  Canlı Destek Kolay Randevu Al