Yükleniyor

Timus bezi kanseri nedir?

Timus bezi kanseri nedir?

Halk arasında uykuluk olarak isimlendirilen timus bezinin vücutta önemli görevleri bulunuyor. Bağışıklık sisteminin vazgeçilmez bir organı olan timus bezi, çocukluk çağında daha büyükken, ergenlik döneminde görülmeyecek kadar küçülüyor. Çağımızın en ciddi hastalıklarından biri olan kanser, timus bezinde de görülebiliyor. Ancak timus bezi kanserleri tüm kanserler içinde en nadir görülen kanserleri oluşturuyor.  Timus bezi kanserinin en sık görülen türü ise timoma tümörü olarak biliniyor. Timoma tümörü çok yavaş ilerleyen bir hastalık olduğu için hastanın yaşam süresi diğer kanser türlerine göre daha uzun olabiliyor. Timus bezi kanserinin sebebi henüz tam olarak bilinmiyor. Her hastalıkta olduğu gibi timüs bezi kanserinin de erkenden fark edilmesi ve gerekli tedavi planlamasının yapılması hastaların yaşam kalitesi ve süresi açısından önem taşıyor. Memroial Şişli ve Bahçelievler Hastaneleri Göğüs Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Adnan Sayar, timus bezi, timus bezi kanserleri, timus bezi kanserinin nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Timus bezi nedir?

Vücutta iman tahtası olarak adlandırılan bölgenin arkasında, soluk borusunun önünde, tiroid bezinin altında ve kalbin önünde bulunan timüs bezi, halk arasında uykuluk olarak bilinmektedir. H harfini andıran kapsüllü küçük bir organ olan timüs bezi, pembe- gri renktedir. Doğum sırasında büyük olan timüs bezi, ergenlik döneminde küçülerek görünmez olabilmektedir. Yaşlı erişkinlerde yaklaşık 5 gram ağırlığında olduğu tahmin edilmektedir. Erkek çocuklarda boyutu kız çocuklarına göre biraz daha büyük olan timus bezi, çocuklarda 3 yaşına kadar direkt grafilerde görülebilmektedir. Timus bezi her ne kadar ergenlik sonrası boyutu küçülerek görünmez hale gelse de, işlevlerini ömür boyu sürdürmektedir.

Timus bezinin görevleri nedir?

Çok az bilinen organlardan birisi olan timus bezinin vücutta önemli görevleri bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminin vazgeçilmez bir organı olan timüs bezi, doğum sırasında tam olarak gelişmiştir. Bağışıklık sisteminin en önemli elemanları olan T hücrelerin üretimini yapmaktadır. Timus bezi, vücut için yabancı olan mikroorganizmalara karşı antikor üretmektedir. Timus bezi hem bademcikler, adenoidler ve dalak ile birlikte lenfatik sistemin hem de endokrin sistemin bir parçasıdır. Vücutta enfekte veya kanserli hücrelerin yok edilmesine yardımcı olan T hücreleri, timus bezi tarafından üretilmektedir. Timus tarafından oluşturulan T hücreleri, bağışıklık sistemindeki diğer organların da düzgün bir şekilde büyümesine yardımcı olmaktadır.  

Timus bezi kanseri nedir?

Timus bezi kanseri nadir görülen bir kanser türüdür. Timus bezindeki kanserlerin iki çeşidi bulunmaktadır. Timus bezinde en sık görülen kansere tipine timoma kanseri denilmektedir. Timus bezinde çok nadir görülen diğer kanser tipine de timik karsinom adı verilmektedir.

Timik karsinom nedir?

Timik karsinom tümörleri, en nadir görülen timus bezi kanseridir. Timik karsinom tümörleri daha hızlı büyümektedir. Ayrıca vücudun diğer bölgelerine daha hızlı yayılabilmektedir. Bu nedenle timik karsinom tümörlerinin tedavi edilmeleri daha zordur. Timik karsinom ile otoimmün koşullara sahip olmak, timoma ile olduğundan çok daha nadirdir.  

Timoma tümörü nedir?

Timoma, timus bezinden kaynaklanan ve erişkinlerde mediasten bölgesinin kendisine ait en sık görülen tümörüdür. Kötü huylu olan bu hastalık çocukluk çağında çok nadir olarak görülmektedir.  Erkek ve kadınlarda eşit olarak görülen timoma tümörleri genellikle 50 ile 60’lı yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Timoma tümörleri yavaş büyüdükleri için hastanın sağ kalım oranı diğer kanser türlerine göre daha yüksektir.  

Timoma tümölerinin tanısı nasıl konulur?

Timoma tümörleri çoğunlukla hiçbir belirti vermeden ilerlediklerinden, genellikle başka bir hastalık için yapılan tetkikler sırasında tesadüfen ortaya çıkmaktadır. Timus bezindeki büyüme çok fazla olmadıkça akciğer grafisinde de görülmemektedir. BT, MR ya da başka sebeple çekilen PET/CT’de timus bezindeki boyut ve şekil değişikliğinin fark edilmesi üzerine biyopsi yapılarak tanı konulmaktadır. İnce iğne aspirasyon biyopsisi, mediastinotomi ve VATS (video aracılı torakoskopik cerrahi)  ile biyopsi alınmaktadır.  İnce iğne aspirasyon biyopsisinin doğruluk oranı daha düşük olduğu için en sık VATS yöntemi kullanılmaktadır.

Timoma tümörlerinin evreleri nelerdir?

Timoma tümörü 4 evresi bulunmaktadır.

  • Timoma tümörü evre 1: Timoma tümörü birinci evrede henüz daha kapsül içinde bulunmaktadır.
  • Timoma tümörü Evre 2: Timoma tümörü ikinci evrede kapsüle yayılmış ve etrafındaki yağlı dokulara ilerlemiş olabilir.
  • Timoma tümörü Evre 3: Timoma tümörü üçüncü evrede kapsül dışındaki çevre dokular, nefes borusu, akciğer ve kalp zarına kadar ulaşmış olabilir.
  • Timoma tümörü Evre 4: Timoma tümörü dördüncü evrede akciğer zarı ve diğer uzak organlara kadar yayılabilir.

Timoma tümörlerinin tedavisi nedir?

Timoma tümörünün tedavisi evresine göre yapılmaktadır. Erken evrelerde teşhis edilen timoma tümörleri yalnızca cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir. Torakoskopik ya da açık cerrahi yöntemi ile lezyon çıkarılmaktadır. Timoma tümörlerinin daha ileri evrelerinde ise kemoterapi veya kemoradyoterapi ile cerrahi tedavi kombine edilerek uygulanabilmektedir. Uzak organlara yayılım gösteren timomalar ise ameliyat edilmez.

Timus bezi kanseri hakkında sık sorulan sorular 

Timoma tümörleri neden olur?

Timoma tümörlerinin bilinen nedenleri henüz tam olarak bilinmemektedir. Yapılan bazı çalışmalarda nedeni ve potansiyel risk faktörleri tam olarak bilinemeyen timoma tümörine radyoterapi ve EBV virüsü ile erken yaşta enfekte olmanın risk oluşturabileceği belirlenmiştir.   Timoma tümörlerinin genetik bir hastalık olup olmadığı yani timoma ile kromozomlar arasındaki ilişkinin netleştirilmesi için çalışmalar yürütülmektedir.

Timoma tümörleri hangi şikayetlere yol açar?

Timoma tümörleri genellikle hastaların büyük bir kısmında hiçbir şikayet ya da belirtiye yol açmamaktadır. Ancak hastaların  %30 ile 35’i gibi bir oranında şu belirtilerle kendisini belli etmektedir:

Timoma ile birlikte en sık görülen paraneoplastik sendrom ise “miyastenia gravis”tir. Paraneoplastik sendrom, tümörün kendisinin direkt yapmadığı ancak tümörden salınan hormon ya da maddelerin sebep olduğu etkilerdir. Timoma tümörlerinin %30 ila 50’sine miyastenia gravis eşlik etmektedir.

Miyastenia gravis nedir?

Miyastenia gravis, istemli kaslarda çabuk yorulma şeklinde ortaya çıkan, sinir-kas sistemi ile ilgili bir hastalıktır. En önemli bulgu yorulunca artan ve dinlenince geçen kas güçsüzlüğüdür. Hastalar genellikle sabahları uyandıklarında kendilerini iyi hissetmektedir. Ancak hastaların genel durumu gün içerisinde giderek kötüleşmektedir. Hastalık bir göz kapağı düşmesi şeklinde de ortaya çıkabilir. Belirtiler daha çok, yüz, göz, ağız çevresinde; dilde, çiğneme ve yutma kaslarında güçlük şeklinde kendini göstermektedir.

Timus bezi kanseri ölümcül bir hastalık mıdır?

Timus bezinin kanseri olan timoma tümörleri tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilmektedir. Ancak timoma tümörü yavaş büyüyen bir tümör olduğu için diğer kanser türlerine göre hastanın sağ kalım süresi uzundur. Özellikle erken evrelerde ameliyat edildiğinde hastanın sağ kalım süresi çok uzun olmaktadır.

Timus bezi kanseri teşhis ve tedavisini hangi bölüm ve doktor gerçekleştirir?

Timus bezi kanserinin teşhis ve tedavisi hastanelerin göğüs cerrahisi bölümünde göğüs cerrahi uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Timus bezi kanseri genetik bir hastalık mıdır?

Timus bezi kanserlerinin kesin nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak radyoterapi ve EBV virüsü ile erken yaşta enfekte olan kişilerin risk faktörlerinin daha yüksek olduğu düşünülmektedir. Timus bezi tümörlerinin genetik bir hastalık olup olmadığı ise araştırılmaktadır.

Timus bezi kanseri daha çok kadınlarda mı yoksa erkeklerde mi görülür?

Timus bezi kanseri erkekler ve kadınlarda eşit oranda görülmektedir?

Timus bezi kanseri hangi yaşlarda daha sık görülür?

Timus bezi kanseri özellikle de timoma tümörleri çocukluk çağında görülmeyecek kadar nadirdir. Timoma tümörleri daha çok 50 ile 60’lı yaşlarda görülmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 18 Temmuz 2023

Yayınlanma Tarihi: 29 Eylül 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al