Yükleniyor

Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis) Nedir? Neden Olur?

Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis) Nedir? Neden Olur?

Göz kapağı düşüklüğü, üst göz kapağının olması gerekenden daha aşağıya, göz bebeğini 2mm den fazla örtecek kadar sarkması sonucu görüşün sınırlanması ya da tamamen engellenmesi olarak tanımlanabilir. Bu durum yaşlılarda sıklıkla görülse de çocuklar ve yetişkinlerinde karşılaştığı problemlerdendir.

İçindekiler

Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis) Nedir?

Blefaroptoz olarak da bilinen pitozis yani göz kapağı düşüklüğü, deri veya yağ fazlalığı, kas ya da bağların zayıflaması ve genetik yatkınlık nedeni ile bir gözün veya her iki gözün üst göz kapağının kornea üzerini örtecek şekilde kapatmasıdır.

Normalde gözün üstünde yer alan göz kapakları göz kenarını üstten 2mm kadar örterken, altta ise 1mm ile örter. Üst göz kenarının 2mm den daha fazla örtmesine neden olan sarkma ya da düşme göz kapağı düşüklüğü ile sonuçlanır.

Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis) Neden Olur?

Göz kapağı kaslarındaki sinirlerin herhangi bir nedenle doğuştan hasarlı olması ya da hasar görmesi, göz kapaklarında ki şişkinlik, yaşlılık ile birlikte deri ve kas zayıflaması, katarakt gibi göz için geçirilen ameliyatlar ya da tümör göz kapağı düşüklüğünün en önemli nedenleridir. Ayrıca,

 • Anne karnında kas gelişiminin olması gerektiği gibi tamamlanamaması
 • Yaşın ilerlemesi ile beraber kasların zayıflaması
 • Hastalık ya da ilaçların yan etkisi
 • Diyabet ya da hipertansiyonda hastalığının bulunması
 • Göz tümörü
 • Göz üzerine alınan darbe ya da yaralanmalar da tek taraflı göz kapağı düşüklüğü nedenleri arasında yer alır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Tek gözde görülen düşüklük, dışarıdan gözlem ile belirlenebilir. İki gözde görüldüğü durumlarda ise kişinin hareketleri belirtileri oluşturur. Görüşünüzü iyileştirmek için başı geriye atma ya da çeneyi kaldırma, kaşları kaldırma, gözlerin aşırı sulu ya da kuru olması, belirtileri arasında yer alır. Yine kişinin yüzünde oluşan yorgun görüntü de bu rahatsızlığın belirtilerindendir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Tanısı Nasıl Konur?

Yukarıda sayılan belirtilere sahip kişilerin çeşitli sağlık kuruluşlarına başvurmaları ile tanı süreci başlar. Kapak düşüklüğünün ne zaman fark edildiği, tek veya çift taraflı mı olduğu, gün içinde değişkenlik gösterip göstermediği, ek başka bir yakınma olup olmadığı, öyküde diyabet ve hipertansiyon sorgulanması gereken özelliklerdir.

Her hastada nöro-görüntüleme yapmaya gerek yoktur. Beraberinde gözbebeklerinde asimetri veya göz hareketlerinde kısıtlılık olan hastalarda daha dikkatli olunmalıdır. Olası bir nörolojik nedeni araştırırken ayrıntılı bir göz muayenesi yapılarak, gözle ilgili diğer nedenlerin de dışlanması uygun olacaktır. Kapak düşüklüğüne yol açan etkene bağlı olarak klinik düzelme de değişiklik gösterir. Kalıcı kapak düşüklüğü gelişen hastalarda kapak kaldırma operasyonları gündeme gelebilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz kapağı düşüklüğü tedavisi rahatsızlığın düzeyi ve kişinin yaşına bağlı olarak farklılaşır.  Tedavide “levator rezeksiyonu” ve “frontal askı” adı verilen yöntemler kullanılmaktadır.

Göz kapağını oynatan kas dokusunun problemli olması, göz kapağını aşağı çekiyor ise bu durumda küçük bir kesi ile göz kapağı kasına ulaşılarak, kas kısaltılmakta ve şikayetlerin önüne geçilmektedir. Göz kapağı düşüklüğü doğuştan ise, sinir hasarı ile oluşmuşsa ve kas çalışmıyorsa göz kapağı içeriden olacak şekilde kaşı kaldıran kasa asılır. Hasta kaşını kaldırdığında ve indirdiğinde göz kapağını kaldırıp indirmiş olur.

Yetişkinlerde Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi

Yetişkinler de oluşan sağlık sorunlarında ise genellikle cerrahi yöntemlere başvurulur.  Göz kapağını tutan kasların daha iyi çalışması için ayakta tedavi ile göz kapağını kaldıran levator kasının güçlendirilmesi sağlanabilir.

Çocuklarda Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi

Genelde çocuklarda da levator kasının kuvvetlendirilmesi ya da göz kapağını kaldırmaya yardımcı olabilecek kasları bağlama prosedürü uygulanabilir. Ayrıca göz kapağı düşüklüğüne bağlı olarak göz tembelliği ortaya çıktı ise zayıf gözü güçlendirmek için göz bandı, göz damlası ya da özel gözlük kullandırılır. Küçük yaş gruplarındaki çocuklar için tedavi; düzenli kontrol, göz damlası ya da gözlük ile yapılabilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis) Ameliyatı Sonrası Tedavi Süreci Nasıldır?

Göz kapağı düşüklüğünü ortadan kaldırmak için yapılan ameliyat ayakta tedavi olarak uygulanır. Dolayısı ile operasyon sonrasında gün içinde eve dönebilir durumda olunur. Ameliyat sonrasında doktor tavsiyeleri kapsamında buz uygulaması yapılır. Buz uygulaması, şişlik ve ağrının azaltılmasına yardımcı olabilir. Yara üzerine yaklaşık bir hafta boyunca düzenli pansuman yapılır. İyileşme sürecinde ilgili bölgenin su ile temas etmemesi gereklidir.

Pitozis Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Göz kapağı ameliyatı avantajları şu şekildedir:

 • Kişinin düşüklükten kaynaklanan görme problemleri çözümlenir.
 • Ameliyat öncesinde görüş açısının iyileştirilmesi için yapılan kaş kaldırma benzeri davranışlar sona erer. Bu durum, baş ağrısı ya da kırışıklık benzeri problemlerin giderilmesini de sağlayabilir.
 • Yüzde oluşan yorgun ifade giderilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Pitozis göz kapağı ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken bazı önemli notalar vardır. Bu noktalar şu şekilde çeşitlendirilebilir:

 • İyileşme sürecini hızlandırmak adına bölgenin su ile temas etmemesi gereklidir.
 • Doktorun tavsiye ettiği damlaların düzenli kullanımı da hastaların dikkat etmesi gereken önemli noktalardandır.
 • Doğrudan güneş ışına bakmak da göz sağlığını tehlikeye atabilir.

Yukarıda belirtilen önemli noktalara dikkat ederek iyileşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Olunmadığında Ortaya Çıkabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı olunmaması durumunda bazı rahatsızlıklar görülebilir. Yorgun bir görüntü, derin kırışıklıklar oluşabilir. Aynı zamanda bazı durumlarda göz içi iltihaplanmaları ile de karşılaşılabilir. 

Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis) Kimlerde Görülür?

Pitozis, yeni doğan bebeklerde oluşabileceği gibi göz üzerine darbe alan ya da göz hastalıkları ile karşılaşan yetişkinlerde de görülebilir. Yaş alma ile kas tembelliği sonucunda da oluşabilir.

Göz Kapağı Düşüklüğünün (Pitozis) Zararları Var mıdır?

Pitozis, görüş açısının kısıtlanmasına sebep olabilir. Bu durum, kişinin günlük hayatında bazı problemler ile karşılaşmasına neden olabilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis) Ameliyat Fiyatı Nedir?

Göz kapağı ameliyatı fiyatı; rahatsızlığın düzeyi, yaş faktörüne bağlı olarak belirlenir. Bu sebeple kişiye bağlı olarak farklılık gösterir.

Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Göz kapağı düşüklüğü hangi hastalığın habercisi?

Pitozis, kas ve sinir hastalıklarının habercisi olabilir. 

Göz kapağı düşüklüğü hangi vitamin eksikliği?

Yapılan çalışmalara göre vitamin eksikliği, sağlık sorununun nedenleri arasında yer almayabilir.

Göz kapağı kasları nasıl güçlendirilir?

Düzenli yapılan çeşitli egzersizler ile kaslar güçlendirilebilir. Bu egzersiz için öncelikle gözünüzü açabildiğiniz kadar büyük açmalısınız. Gözünüzü kocaman açıp karşıya bakarak beş saniye bekleyin. Ardından tekrar gözünüzü kocaman açıp sıra ile sağ, sol, yukarı ve aşağıya bakın. Her bir hareketi 5 saniye yapmalısınız. 5 saniye sonunda kısa bir süre gözünüzü dinlendirebilir, ardından hareketlere devam edebilirsiniz. Süreyi beş saniyeye tamamlamada zorlanıyorsanız 3 saniye ile başlayabilir, zamanla beş saniyeye çıkarabilirsiniz.

Göz kapağı düşüklüğü kimlerde görülür?

Rahatsızlık; yaşlılar, kas tembelliği yaşayan, hipertansiyon ya da diyabet gibi sağlık sorunları ile karşılaşan kişilerde görülebilir.

Göz kapağı düşüklüğü tehlikeli mi?

Bu sağlık sorunu zaman ile görüş açısını kapatarak çeşitli aksaklıklara sebep olabilir. Bununla birlikte baş ağrıması ya da gözde bulanıklık gibi çeşitli sıkıntılara yol açabilir.

Hangi durumlarda cerrahi operasyon gerekir?

Göz kapak uçlarının ve kirpiklerin içe dönmesi sonucunda yaşarma ve batma gibi şikayetler olabilir, bu da gözün saydam tabakasında (kornea) zamanla yara oluşmasına neden olur, buna müdahale edilmezse görme kaybı ortaya çıkabilir. Alt göz kapağının uçları içe değil de dışa dönerse, kapağın gözle teması olmayacağından gözyaşı dağılımı düzensiz olacaktır. Bunun sonucunda gözde sürekli olarak sulanma, kızarıklık ve enfeksiyonlar oluşabilmektedir. Geçmeyen göz sulanmasını ve enfeksiyonları engellemek için cerrahi gerekmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 12 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 21 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al