Yükleniyor

Akciğer kanserinde robotik cerrahi nedir?

Akciğer kanserinde robotik cerrahi nedir?

İletişime Geçin

Tüm dünyada kanser türleri arasında en sık hayati riske yol açan akciğer kanseri, her yıl yaklaşık 1, 6 milyon kişinin yaşamdan kopmasına neden oluyor. Özellikle erken evrede tespit edilen akciğer kanserinin tedavisinde ise cerrahi önemli bir yer tutuyor. Teknolojik gelişmelerle birlikte kullanım alanı genişleyen robotik cerrahi, akciğer kanserinde de uygulanabiliyor. Kapalı yöntemler arasında bulunan “da Vinci” robotik cerrahi ile yapılan ameliyatlar sonrasında hastalar konforlu bir iyileşme süreci yaşarken, günlük hayatlarına daha kısa sürede dönebiliyor. Ağrı ve kanamanın daha az olması gibi avantajları bulunan robotik cerrahi, kapalı yöntemle akciğer rezeksiyonu planlanan bütün hastalarda uygulanabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Göğüs Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Sedat Gürkök, akciğer kanserinde robotik cerrahi ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

Akciğer kanserinde robotik cerrahi nedir?

Akciğer kanserinde robotik cerrahi, kapalı yöntem olarak kabul edilen bir uygulama tekniğidir. “da Vinci” robot teknolojisi yardımı ile akciğerde bulunan tümörün alınmasını sağlayan bir cerrahidir.

Akciğer kanserinde robotik cerrahi hangi hastalıklarda uygulanır?

Cerrahiye uygun olarak kabul edilen bütün akciğer kanseri türlerinde robotik cerrahi uygulanabilir.

Akciğer kanserinde robotik cerrahi nasıl uygulanır?

Robotik cerrahi akciğer kanseri ameliyatlarında uygulanan bir tekniktir. Ameliyathane ortamında masaya yatırılan ve gerekli olan pozisyon verilen hasta üzerinde öncelikle yapılacak işleme göre ameliyat giriş yerleri belirlenir. Bu giriş yerlerine uygun şekilde “da Vinci” robot kolları konuşlandırılır. Bu işleme “Docking” denilmektedir. Daha sonra cerrahiyi gerçekleştirecek operatör doktor, üzerinde joystick bulunan ve robot ile masadan bağımsız ünite olan konsola oturur. Bu konsolda parmakların geçirileceği ve simülasyon yapılmasını sağlayan iki adet joystick kolu, kameraya açı verecek ve koagülasyonu gerçekleştirecek pedallar ile 3 boyutlu görüntü sağlayan vizör bulunur.  Ayrıca hasta başında da ikinci bir cerrah operatörün emirlerini ve operasyonu kolaylaştıracak manipülasyonları yapmak için hazır bulunur. Hastanın vücuduna 4 adet 1-1,5 cm genişliğinde delikler açılır. Akciğer rezeksiyonu yapılması durumunda genellikle 3 robot kolu kullanılır. Bu kollardan bir tanesi kamera portu, bir tanesi tutucu, diğeri de hem yakacak hem de diseksiyon yapacak özel bir kol olarak kullanılır. Ekartasyonda ya da aspirasyon işlemlerini gerçekleştirmek için masa başında bulunan operatör de kendine ait port ile cerrahiye yardımcı olur. İşlem sırasında robot kolları yardımı ile gereken cerrahi içeride kapalı olarak gerçekleştirilmiş olur.

Akciğer kanseri ameliyatlarında robotik cerrahinin avantajları nelerdir?

Robotik cerrahi teknik olarak açık ve kapalı yönteme göre daha avantajlıdır. Bu avantajlar şöyle sıralanabilir:

- Robot kolları bir insanın el ve bilek hareketlerini bire bir anlık olarak uygulayabilir. Bu cerraha çok büyük kolaylık sağlar.  Özellikle dar alanlarda damarların daha rahat dönülmesini ve bronş veya lenf düğümlerinin arkasındaki yapıların daha net görülebilmesini sağlar.

-Robotik cerrahinin olağanüstü hassasiyeti ve 540 derece dönebilen yüksek manevra kabiliyetine sahip “bilekleri”, gerekli akciğer dokularını rezeke etmek ( çıkarmak) ve lenf düğümlerini kesmek için idealdir.

-Operasyonu gerçekleştiren cerrah oturduğu konsolda sadece kolları değil kamerayı da çok rahat kontrol edebildiği için istediği alanları çok daha net, istediği açıda ve büyüklükte görebilir. Bu cerrahı çok rahatlatan bir avantajdır.

-Robotik cerrahide kullanılan kamera 3 boyutlu ve yüksek çözünürlüklü görüntü sağlar. Bununla birlikte bu kamera çift gözlü olduğu için derinlik hissini gerçekçi olarak yansıtır.

-Robotik akciğer kanseri cerrahisi ayrıca, cerrahın akciğer yapılarını göğüs duvarının önden görmesini sağlar; bu, açık cerrahiye daha çok benzeyen bir yaklaşım olmaktadır.

-Robotik cerrahi ile yapılan akciğer kanseri ameliyatlarında kanama riski daha az olur.

-Hastanede yatış süresi ve gelişebilecek komplikasyon oranları düşer.

-Ameliyat ağrısı daha az olur.

- Hasta günlük yaşantısına daha kolay dönebilir.

Akciğer kanserinde robotik cerrahi hakkında sıkça sorulan sorular 

Robotik cerrahi ile yapılan akciğer kanseri ameliyatlarından sonra iyileşme süreci nasıldır?

Robotik cerrahi ile yapılan akciğer kanseri ameliyatından sonra hastanın iyileşme süreci diğer yöntemlere göre daha kısadır. Yapılan işleme ve hastaya göre değişmekle beraber, diğer yöntemlerle kıyaslandığında hastanın iyileşmesi daha çabuk gerçekleşir. Çünkü bu cerrahi de yapılan insizyon (kesi) azdır. Bununla birlikte hasta az ağrı duyarken, daha kontrollü işlem yapıldığı için komplikasyon oranı daha düşük olur. 

Akciğer kanserinde robotik cerrahiden sonra kemoterapi ya da radyoterapi gerekir mi?

Robotik cerrahiden sonra kemoterapi veya radyoterapi gerekip gerekmediği tümörün evresine göre değişiklik gösterir. Cerrahi ile alakalı olmayan bu durumun nasıl olacağına onkoloji ve radyasyon onkolojisi bölümü uzmanları karar verir.

Akciğer kanserinde robotik cerrahinin açık ve kapalı ameliyatlardan farkı nedir?

Ameliyat sırasında hastaya uygulanan kesi açık ve kapalı ameliyatlara göre daha az olur. Ayrıca hastanın iyileşme konforu yüksektir ve hastanede yatış süresi diğer ameliyat yöntemlerine göre daha kısadır.

Akciğer kanserinde robotik cerrahinin riskleri var mıdır?

Teknikten bağımsız olarak cerrahilerde meydana gelebilecek her türlü risk robotik cerrahi için de geçerlidir.

Akciğer kanserinde robotik cerrahi her hastada uygulanabilir mi?

Kapalı yöntemle akciğer rezeksiyonu planlanan bütün hastalarda robotik cerrahi kullanılabilir. Robot da bir kapalı yöntemdir ve her türlü rezeksiyonda robot tercih edilebilir.

Ameliyattan sonra hastanede kaç gün kalınır?

Ameliyata ve hastaya göre değişmekle birlikte diğer yöntemlere göre daha kısa süre hastanede kalınır.

Ameliyat sonrasında ağrı meydana gelir mi?

Robotik cerrahi sonucunda ağrı oluşabilir. Ancak bu ağrı diğer yöntemlere göre daha az olur.

Ameliyat sonrası yoğun bakımda kalmak gerekir mi?

Ameliyat sonrasında yoğun bakımda kalmak gerekebilir ancak diğer yöntemlere göre daha kısa süre yoğun bakımda kalınır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 1 Kasım 2023

Yayınlanma Tarihi: 11 Ocak 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al