Yükleniyor

 TOETVA yöntemiyle tiroit ameliyatı nedir? Nasıl uygulanır?

TOETVA yöntemiyle tiroit ameliyatı nedir? Nasıl uygulanır?

İletişime Geçin

Tiroid rahatsızlıklarında bazen ameliyat seçeneği kaçınılmaz olabiliyor. Tiroid ameliyatlarında oluşan dikiş izi özellikle kadınlarda estetik kaygılara neden olabiliyor. Uygun hastalarda başarıyla gerçekleştirilen halk arasında izsiz tiroit ameliyatı olarak bilinen vestibüler yaklaşımla transoral endoskopik tiroidektomi yani TOETVA tekniğiyle görünen hiçbir dikiş izi olmadan ameliyatın gerçekleştirilmesi mümkün olabiliyor.

İçindekiler

image_alternative_text
Prof. Dr. Ömer USLUKAYA
Genel Cerrahi
Kolay Randevu Talebi

TOETVA (İzsiz tiroid ameliyatı) nedir?

Halk arasında izsiz tiroid ameliyatı olarak bilinen ağız içinden tiroid ameliyatı yani vestibüler yaklaşımla transoral endoskopik tiroidektomi (TOETVA) görünür yara izi olmayan gerçekleştirilen cerrahi bir tekniktir. Ağız içinde alt dudak iç kısmından kamera ve bu ameliyat şekli için geliştirilmiş cerrahi aletler yardımı ile endoskopik olarak yani halk arasındaki tabiriyle kapalı olarak yapılan bir tiroid ameliyatı şeklidir.

TOETVA tekniğinin (izsiz tiroid ameliyatı), ülkemizde giderek uygulaması artmaktadır. Özellikle, estetik kaygıların ön planda olduğu gençler ve manken, spiker gibi kamuoyu önündeki mesleklerle uğraşanlarda tercih sebebidir.

İlk kez 2015 yılında tanımlanan ve uygulanmaya başlanılan bu ameliyat tekniği henüz gelişme aşamasındadır ve hızla popüler hale gelmektedir.

Hangi hastalarda TOETVA (İzsiz Tiroid Ameliyatı) ameliyatı uygulanabilir?

Kapalı tiroid ameliyatı ya da izsiz tiroid ameliyatı olarak bilinen TOETVA tekniğinde güvenliğini sağlamak için hasta seçim kriterlerine kesinlikle uyulmalıdır.

Bunlar;

  • Tiroid bezinin çapı 10 cm’ den küçük olmalıdır
  • Tiroid bezinin hacmi 45 ml’ den küçük olmalıdır
  • Tiroitteki en büyük nodülün (yumru) çapı 5 cm’ den küçük olmalıdır
  • Tiroid kisti veya nodüler guatr gibi selim bir hastalık olmalıdır
  • Foliküler neoplazi
  • Tiroidin kanserlerinden şu an için sadece yayılma şüphesi olmayan mikropapiller tip tiroid kanserine yapılabilir.

TOETVA (İzsiz Tiroid Ameliyatı) ile ilgili sık sorulan sorular  

TOETVA (izsiz tiroid ameliyatı) ameliyatı nasıl yapılır?

Ağız içinde alt dudak iç kısmından kamera ve bu ameliyat şekli için geliştirilmiş cerrahi aletler yardımı ile endoskopik olarak yani halk arasındaki tabiriyle kapalı olarak yapılan bir tiroid ameliyatı şeklidir. Ameliyat esnasında doğal açıklıklar (ağız içi) kullanıldığı için kesinlikle dışarıdan gözle görülebilen bir ameliyat izi oluşmamaktadır. Ağız içindeki iz 1-2 ay içersinde tamamen kaybolmaktadır.

TOETVA (İzsiz tiroid ameliyatı) ameliyatına nasıl hazırlanılır?

Kapalı tiroid ameliyatı olarak bilinen TOETVA ameliyatları ağız içinden gerçekleştirildiği  için  ameliyat öncesi ağız için hijyeni önemlidir. Kötü ağız içi hijyen ağız içi bakterilerin dokuda enfeksiyona katkı sağlayabilir. Bu yüzden iyi yapılan bir ağız içi ve diş bakımı ameliyat sonrası enfeksiyon gibi istenmeyen durumları önleyebilir.

Özellikle diyabet ve kalp damar hastalığı olan yüksek riskli hastalara izsiz tiroid ameliyatından (TOETVA) 1 ay önce diş kontrolü ve bakımı önerilmektedir.

Hastalara ameliyat öncesi günde 3 defa gargara (klorheksidinli) önerilir ve bu uygulamaya ameliyat sonrası 5-7. güne kadar devam edilebilir.

TOETVA (İzsiz tiroid ameliyatı) sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Kapalı tiroid ameliyat tekniği olan TOETVA ameliyatından önce hastalarda ağız için hijyen için kullanılan gargara (klorheksidinli) ameliyat sonrası 5-7. güne kadar devam edilebilir.

TOETVA ameliyatından (izsiz tiroid ameliyatı) yaklaşık 1 hafta sonrada dişler fırçalanmaya başlanır.

TOETVA ameliyatından sonra ağız içi bakterilere bağlı enfeksiyon riski nedeniyle ameliyattan sonra 5-7 gün boyunca antibiyotik tedavisi uygulanır.

Hastalarda ameliyat akşamı gıda tüketimine başlanır.

TOETVA ameliyatından (İzsiz kapalı tiroid ameliyatı) sonraki 4.-6. saatte hasta hareket etmeye başlar.

TOETVA (İzsiz tiroid ameliyatı) ameliyatı riskli midir?

Tiroid ameliyatının genel risklerinin yanı sıra issiz tiroid ameliyat yöntemi TOEVTVA ameliyatı olan hastalarda;

  • Boyunda hafif kızarıklık
  • Boyunda şişlik
  • Morluklar
  • Alt dudakta şişlik olabilir.

Bu şikayetler genelde ameliyat sonrası 1-2 gün içinde düzelir.

Bazı hastalarda çene etrafında duysal his kusuru olabilir ve bu 1 ay içinde kaybolur.

TOETVA (İzsiz tiroid ameliyatı) ameliyatı kaç saat sürer?

TOETVA (İzsiz kapalı tiroid ameliyatı) ameliyatı hastalığın derecesine göre değişebilmektedir. TOEVTA ameliyat süresinde açık ameliyatla karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Genel olarak belirtmek gerekirse tiroid ameliyatları yaklaşık 1-2 saat sürmektedir.

TOETVA (İzsiz tiroid ameliyatı) sonrası ses kısıklığı ihtimali var mıdır?

“Tiroid ameliyatı ses kısıklığı olur mu?”,  “Tiroid ameliyatı ses tellerine zarar verir mi?” , “Tiroid ameliyatı sonrası ses kısıklığı ne kadar sürer?” soruları tiroid ameliyatlarında en sık merak edilen konuların başında gelmektedir. Kapalı tiroit ameliyatı olarak da bilinen TOETVA (İzsiz tiroid ameliyatı) yönteminde ses kısıklığı yaşanma ihtimali açık ameliyatlarla aynı orandadır. Sinir görüntüleme yöntemi kullanıldığı için ses kısıklığı yaşanma ihtimali yüksek değildir.

TOETVA (İzsiz tiroid ameliyatı) kanser vakalarında kullanılabilir mi?

Kapalı ve izsiz tiroid ameliyatı olarak bilinen TOETVA ameliyatı uygun hastalarda yapılabilmektedir. Tiroid kanserinde izsiz ameliyat tekniği olan TOEVTVA yönteminin uygulanıp uygulanamadı merak edilen konuların başında gelmektedir. TOETVA ameliyatı iroid kanserlerinde şu an için sadece yayılma şüphesi olmayan mikropapiller tip tiroid kanserine yapılabilir

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Temmuz 2023

Yayınlanma Tarihi: 24 Ağustos 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al