Jinekolojik Onkoloji (Kadın Kanserleri)

Kolay Randevu Al
Aşağıdaki başlıklara tıklayarak, Jinekolojik Onkoloji (Kadın Kanserleri) alanındaki ilgili içeriklere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bölüm Hakkında

Son yıllarda hızla artış gösteren kanser, dünyada kalp hastalıklarından sonra en sık görülen ölüm nedenidir. Kadınlarda sık rastlanan kanserler arasında meme kanseri başta olmak üzere genital organlara ait türler yer almaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Türkiye’de 2002 yılında gerçekleşen tüm ölümlerin yüzde 12’sinin kanser kaynaklı olduğu ortaya koyulmuştur. 2012 yılında ise bu oran yüzde 21’e çıkmıştır. Bu oranların gelecek yıllarda daha çok artacağı ve kanser kaynaklı ölümlerin kalp hastalıkları kaynaklı ölümlere yaklaşacağı belirtilmektedir.

Kadın kanserleri olarak adlandırılan jinekolojik kanser çeşitleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Rahim kanseri (uterus)

 • Rahim ağzı kanseri (serviks)

 • Yumurtalık kanseri (over)

 • Tüp kanseri (tuba uterina)

 • Vulva kanseri

 • Döl yolu kanseri (vajinal kanser)

Kansere zemin hazırlayan faktörler

Sanayileşme, çevre ve hava kirliliğinin artması, hazır gıdalarla beslenme ve sigara gibi birçok kimyasal ürün, insan organizmasındaki kanser ve tümör oluşumunu önleyen engelleyici genlerin yapısını bozarak kanser hücrelerinin gelişimine zemin hazırlamaktadır. Bu olumsuz faktörlerin engellenmesi ve azaltılması olası görülmemektedir. Bu nedenle kanser gerçeği kabul edilmeli ve önlem alınmalıdır.

Sağlık bilişimindeki gelişmeler kanserde yüz güldürüyor

Kanser vakalarının sayısındaki hızlı artışa rağmen, sağlık teknolojisi alanında atılan önemli adımlar sayesinde kanserin erken teşhisi mümkün olabilmektedir. Ayrıca tıbbi bilgi ve cerrahi deneyimlerin artması tedaviyi daha etkin kılmaktadır. Son 10 yılda üreme sistemi kanserleri hakkında klinik ve moleküler çalışmalar birçok bilinmeyene açıklık getirmiş ve kanseri oluşturan faktörler daha iyi anlaşılmıştır. Direkt kanser hücresine yönelik tedavi, aşılar ve immün tedavi gibi tedaviler kullanılmaya başlanması da sağ kalım oranlarına katkıda bulunmaktadır.

Çocuk isteği ve kadın kanserleri

Kanser görülme sıklığının artması, evlenme yaşının artması ve kadınların iş yaşamı nedeniyle gebe kalmayı ileri yaşlara ertelemesi kadınların ortalama yüzde 10’unda kanserle çocuk isteğini bir araya getiriyor. Çocuk sahibi olmayan kadınlarda kanser erken evrede yakalanmışsa hastalığın türüne göre hormonal veya cerrahi tedavi ile sadece kanserli bölgenin çıkarılması sayesinde üreme yeteneği korunabilir. Çocuk sahibi olduktan sonra eğer tedavi gerekiyorsa cerrahi tedavi tamamlanabilir.

Rahim ağzı kanseri ve üremeyi koruyucu cerrahi; dünyada 20 yılı aşkın bir süredir yapılmaktadır ve tedavi sonrası elde edilen gebelik açısından bakıldığında sonuçlar yüz güldürücüdür. Erken evre rahim kanserinde sadece kanserli bölge çıkarılmakta ve rahim ile vajina birleştirilmektedir.

Rahim kanserleri vakalarının yüzde 20’si 45 yaşın altında, yüzde 5’i de 40 yaşın altında görülmektedir. Bu nedenle rahim kanseri ve çocuk isteği olan hasta sayısı oldukça fazladır. Bu durumda hastalık erken evrede ise yani rahim iç duvarı dışına yayılmamışsa ve hücre tipi çok kötü değilse ilaç ile tedavi edilip hastalık geriletildikten sonra gebe kalması sağlanabilir. Bu durumda progesteron tedavisi ile yüzde 70 kadar başarı elde edilebilir.

Yumurtalık kanserlerinde üremenin korunması da son yıllarda gittikçe artan sıklıkta uygulanmaktadır. Özellikle erken yaşta görülen germ hücreli yumurtalık kanserleri ve borderline tip yumurtalık kanserlerinde sadece kanserli doku veya kanserli yumurtalık çıkarılıp, rahim ve karşı yumurtalık korunarak gebe kalmak mümkündür.

Bu tedaviler önemli bir bilgi birikimi ve teknolojik alt yapı gerektirmektedir. Memorial Sağlık Grubu jinekolojik onkoloji, medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi ve IVF üniteleri ile birlikte değerlendirme yapıp uygun yöntemi uygulama açısından ülkemizin ve Avrupa’nın önemli merkezlerinden biri olarak hizmet vermektedir.

İleri cerrahi tekniklerle tedavide başarı oranları yükseliyor

Dünyada ve Türkiye’de hızla gelişen cerrahi teknikler ve laparoskopik ameliyatların daha yaygın olması, erken iyileşme ve açık ameliyat risklerinin azalmasını sağlamaktadır. Tüm bunlar kanserin erken teşhisine ve etkin tedavisine de ciddi anlamda katkıda bulunmaktadır.

Laparoskopik ve robotik cerrahi rahim kanserlerinde, rahim ağzı kanserlerinde ve erken evrede yakalanmış yumurtalık kanserlerinde etkinliği giderek artan tedavi yöntemleridir. Bu yöntemler sayesinde hastanın hastanede kalma, iyileşeme, iş ve sosyal yaşama dönme süresi kısalmakta ve hastada kozmetik açıdan önemli bir cilt hasarı olmamaktadır.

Memorial Sağlık Grubu’nda, kanserin erken teşhisinin ve etkin tedavisinin çok önemli olduğu gerçeği göz önünde bulundurularak jinekolojik kanserlerin teşhisi ve tedavisi batı standartlarında yapılabilmektedir. Bunun için gerekli olan hem açık cerrahi hem de laparoskopik ve robotik cerrahide yeterli bilgi ve deneyime sahip jinekolojik onkoloji bölümü bulunmaktadır.

Ayrıca kalıtsal kanser genetik danışma ve tanı merkezimiz, medikal onkoloji ve yüksek teknoloji donanımlı radyasyon onkolojisi ünitelerimiz ve jinekolojik kanserlerde deneyimli patoloji ünitemizle oluşturulan multidisipliner yaklaşımla kanser tedavisi planlanmaktadır.

Bölüm Doktorları

Anlaşmalı Kurumlar

Hastanelerimizin anlaşmalı olduğu özel sigorta şirketleri, tamamlayıcı sigortalar, diğer kurum ve şirket anlaşmalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Sonuç bulunamadı.

  Teknolojilerimiz

  Memorial Sağlık Grubu’nun teknolojik altyapısı, uluslararası standartlarda ileri teknoloji ürünü cihazlarla donatılmış ve hasta konforuna özel olarak dizayn edilmiş sistemlerden oluşmaktadır. Kullanılan ileri teknoloji sayesinde, hastaların teşhis ve tedavi süreçlerini, konforlu ve güvenli bir şekilde geçirmeleri hedeflenmektedir. Bu teknolojilerin birçoğu Türkiye’de ilk kez hastanelerimizde kullanılmaktadır.

  Son Teknolojilerimiz

  Tüm Teknolojileri Gör
  İletişim Formu

  Aşağıdaki İletişim formunu doldurarak hastanemiz ile ilgili bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

  Sosyal Medya Hesaplarımız
  Kolay Randevu Al