Yükleniyor

Patoloji
Aşağıdaki başlıklara tıklayarak, Patoloji alanındaki ilgili içeriklere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bölüm Hakkında

Türkiye’de, sağlık sektöründe öncü olan ve uluslararası alanda da pek çok ilke imza atarak dünyanın 167 ülkesinden hastaya sağlık hizmeti sunan Memorial Sağlık Grubu, 2020 yılının son çeyreğinde hayata geçirdiği ‘Memorial Patoloji ile bu alanda da Türkiye ve Dünya’da referans merkezi olmayı hedeflemiştir.

İçindekiler

Kanser ve kanser dışı pek çok hastalığın, tanı ve tedavi yönlendirmesinde çok önemli bir rol oynayan patoloji; Memorial Hastanelerinde hemen tüm branşlara konsültasyon hizmeti sağlayarak, hastaya özel tedavilerin belirlendiği “Memorial Multidisipliner Konseylerinde” de görev alarak,  klinik ve laboratuvar arasında köprü görevi görmektedir.

Patoloji nedir?

Patolojnin kelime anlamı ‘Hastalık bilimi’dir. Patoloji hastalıkların tanısı, tedavi seçenekleri ve genetik sendromlarla ilişkili hastalıkların belirlenmesine kadar hastalıkların tüm evrelerinde rol alır. Patoloji uzmanları, aynı zamanda tıbbi gelişim süreci ve araştırmalarda virüs, enfeksiyon ve kanser gibi ciddi hastalıklarla savaşmak için yeni tedaviler geliştirmede kritik bir rol oynamaktadır.

Patoloji hangi hastalıklara bakar?

Patoloji başta kanser olmak üzere pek çok hastalığın tanısında önemlidir. Özel tanı yöntemleri ile sıklıkla kanser tanısının konması, evresinin saptamasını, gereğinde tedavi seçeneklerinin belirlenmesini sağlar. Patoloji sonuçları alınan hücre ya da dokunun niteliği, şüphe duyulan hastalığın tanı güçlüğüne bağlı olarak net tanı elde etme süresi değişmektedir. Sıklıkla kesin tanı için ek istenilecek testlere bağlı 2-10 gün arasında sonuçlar elde edilmektedir. Ancak bazı durumlarda alınan doku sonrası ek incelemelere duyulan ihtiyaç nedeniyle, bu süreler uzayabilmektedir.

MEMORİAL PATOLOJİ

Donanımlı Laboratuvar alt yapısı

Memorial Patoloji, İstanbul’da 800 metrekare alana sahip “Merkez Laboratuvar”ın yanı sıra Memorial Antalya Hastanesi bünyesindeki ikinci bir laboratuvar ve tüm lokasyonlarında “İntraoperatif Konsültasyon” hizmeti sağlayacak uzman kadrosu ve teknik alt yapısı ile hizmet vermektedir. Kurulduğu ilk yılda tüm Türkiye’deki 5 ilde, 11 hastane ve yıllık 65.000 hastaya hizmet veren ve bu kapasitesini her yıl geliştirmek hedefinde olan Memorial Patoloji’nin temel ilkesi; Memorial Sağlık Grubunun misyon ve vizyonuna paralel olarak ‘Doğru, Zamanında, ve Güvenilir Patoloji Hizmeti’ vermek ve ‘Kalitesini Her Alanda Belgelendirebilen’ bir patoloji laboratuvarı olmaktır. Dijital patoloji ve moleküler patoloji ile çağın gereklerini sağlayan bir donanıma sahiptir.

Branşlarında uzman güçlü doktor kadrosu

Patoloji hemen tüm branşlara hizmet sunması sonucu çok geniş bir ilgi alanına sahiptir. Bilginin yarılanma ömrünün günlerle ifade edildiği günümüzde, pek çok branşta olduğu gibi patolojide de ‘branşlaşma’/’yan dal uzmanlıkları’ mevcuttur. Memorial Patoloji; ileri teknoloji ürünü sistemlerle donatılmış laboratuvarlarının yanı sıra, branşa spesifik uzmanlaşmış yetkin akademik ve uzman doktor kadrosuyla, Memorial Sağlık Grubu bünyesinde yer alan 5 ildeki 11 hastaneye hizmet sunmaktadır. Ayrıca tüm Türkiye ve özellikle yakın coğrafya ülkelerine hepsi alanlarında uzman hekim kadrosu ile hizmet sunmak üzere kurgulanmıştır.

Kanser genetiğine özel çalışmalar

Bilimsel gelişmeler ve özellikle ‘Tüm Genom Haritalama’ çalışmalarının ışığında kanserin ‘şifreleri’ her geçen gün daha da çözülmektedir. Bu çalışmalar, kanser hücresinin genetik yapısına odaklanmıştır. Patoloji hücreler ile ilgilenirken, ‘Moleküler Patoloji’ hücrelerin genleri, aminoasit dizileriyle alakalıdır. Bu sayede sadece kanser hücresini gösteren belirteçler bulunmakta ve özellikle tedaviler için daha doğru hedefler belirlenmektedir. Son yıllarda her geçen gün önemi daha da artan ‘Hedefe Yönelik’ tedavinin temelinde bu moleküler çalışmalar yer almaktadır. Özellikle bazı tümör tiplerinde (bazı yumuşak doku ve beyin tümörleri) ise hem tanı hem prognoz (hastalığın gidişatı) tayini için de ‘Moleküler Patolojik’ tetkikler gerekli olabilmektedir.

Memorial Patoloji; çalışmalarını, grup bünyesinde yer alan kapsamlı genetik laboratuvarı ile ortak çalışmalar da yaparak yürütmektedir. Kanser hastalarına yönelik moleküler patolojik çalışmalar, hedefe yönelik tedavi seçeneklerinin belirlenmesi ve kanser genetiği konusunda da genetik laboratuvarı ile ortak hareket edilmektedir.

Dijital patoloji ile yakın coğrafyada referans merkezi

Memorial Patoloji, günümüz yapay zeka çağındaki teknolojik gelişmelere bağlı olarak, küresel bir platforma dönüşen, “dijital patoloji” alanındaki altyapısı ile de öne çıkmaktadır. Dünyanın her noktasından ulaşılabilir olan ve herhangi bir sağlık kuruluşundaki patoloji uzmanının görüntüleyebileceği sanal ortama taşınan veriler; bilgisayar ortamına aktarılabilmekte, bilgisayar programları ile değerlendirilebilmekte ve yapay zeka uygulamaları ile zenginleştirilmektedir. Dijital patoloji ile mikroskop altında incelenen lamlar ve patoloji preparatları, HD görüntü kalitesine sahip büyük ekranlarda daha ayrıntılı olarak incelenebilmektedir. Bu sayede, uzman kadrosunun tüm hastanelerinde hizmet vermesi sağlanmakta, lokasyondan bağımsız olarak, yurtdışında da hastalara ulaşma şansı yakalamaktadır. Dijital Patoloji hem -gerekli olduğunda- yurtdışındaki daha donanımlı patoloji laboratuvarlarından danışmanlık hizmeti almayı, hem de patoloji hizmetine, branşlaşmış patoloji kadrosuna ulaşımı kısıtlı coğrafyalara hizmet vermeyi sağlayarak, Memorial Patoloji’yi güçlendirmektedir.

 

Patoloji hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Bölüm Uzmanları

Anlaşmalı Kurumlar

Hastanelerimizin anlaşmalı olduğu özel sigorta şirketleri, tamamlayıcı sigortalar, diğer kurum ve şirket anlaşmalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Sonuç bulunamadı.

    İletişim Formu

    Aşağıdaki İletişim formunu doldurarak hastanemiz ile ilgili bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

    * Bu alan gereklidir.
    Sosyal Medya Hesaplarımız
    Canlı Destek Kolay Randevu Al