Yükleniyor

Vulva Kanseri Nedir? Vulva Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Vulva Kanseri Nedir? Vulva Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Vulva kanseri, kadınların vulva denilen dış genital bölgesinde, daha çok labium minör (iç dudaklar), labium majorada (dış dudaklar) ve perineumda (vajina ile anüs arasındaki deri) meydana gelen bir kanserdir. Kanser türleri arasında çok yaygın olarak görülmeyen vulva kanseri genellikle HPV virüsü sonucu meydana gelir. En yaygın vulva kanseri belirtileri arasında genital bölgede kaşıntıya neden olan ağrı ve şişlik yer alır. Ağrı, cinsel ilişki sırasında ortaya çıkabileceği gibi normal zamanda da yaşanabilir. Erken tanı, vulva kanseri için kapsamlı tedaviye ihtiyaç duyulma olasılığını azaltır. Vulva kanserinin tedavisi ise genellikle kanseri ve çevredeki az miktarda sağlıklı dokuyu çıkarmak için yapılan ameliyattır.

İçindekiler

Vulva Kanseri Nedir?

Vulva kanseri, kadınların cinsel organının dış yüzey bölgesi olan vulvadaki hücrelerin anormal büyümesi sonucu kaşıntıyla birlikte ağrılı bir şekilde ortaya çıkan ve nadir görülen bir kanser türüdür.

Vulvar kanseri genellikle vulvada sıklıkla kaşıntıya neden olan bir şişlik veya ağrı belirtisiyle ortaya çıkar. Her yaşta ortaya çıkabilme ihtimaline rağmen vulva kanseri sık olarak yaşlı kadınlarda meydana gelir. En yaygın nedeni hücrelerin mutasyona uğraması olarak görülen vulva kanseri HPV virüsüne maruz kalınması ve yoğun sigara tüketimi sonucu da meydana gelebilir.

Vulva kanseri tedavisi genellikle kanserin ve çevresindeki az miktardaki sağlıklı dokunun alınması için yapılan ameliyatla söz konusu olur. Bazen ise vulva kanseri ameliyatı vulvanın tamamının çıkarılmasını gerektirebilir. Vulva kanseri ne kadar erken teşhis edilirse, tedavi için kapsamlı bir ameliyata ihtiyaç duyulması olasılığı da o kadar az olur.

Vulva Kanseri Neden Olur?

Vulva kanseri, dış genital bölge olan vulvadaki hücrelerin anormal büyümesiyle ortaya çıkan mutasyonlar sonucu meydana gelir. Bununla birlikte kişinin HPV virüsüne yakalanması, HIV enfeksiyonu, bağışıklık düşüklüğü ve sigara tüketimi de vulva kanserine neden olan durumlar arasında yer alır.

Vulva kanseri nedenleri genel olarak şunlardır:

 • Vulvadaki hücrelerin kontrolsüz ve anormal büyümesi
 • HPV virüsüne maruz kalınması
 • HIV enfeksiyonu
 • Yaş faktörü
 • Liken skleroz
 • Vulvar intraepitelyal neoplazi (VIN)
 • Bağışıklık düşüklüğü
 • Aşırı sigara tüketimi

Vulva Kanseri Türleri Nelerdir?

Vulva kanseri türleri kendi içinde ikiye ayrılır. Yaygın olarak görülen vulva kanseri türleri vulvar skuamöz hücreli karsinom ve vulvar melanomdur.

Vulva kanseri türleri şöyledir:

Vulvar skuamöz hücreli karsinom

Vulva kanserinin yaklaşık %90'ı skuamöz hücreli karsinomdur. Cildin yüzeyindeki hücrelerde gelişir ve yaygın olarak görülür.

Vulvar melanom

Vulva kanserinin yaklaşık %5'i melanom olarak kabul edilir. Vulvar melanomlar hızla gelişme özelliği gösterir ve vücudun diğer bölgelerine yayılma riski daha yüksektir.

Yaygın olarak görülmeyen diğer vulva kanseri türleri ise aşağıdaki gibidir:

 • Bazal hücreli karsinom
 • Bartholin bezi adenokarsinomu
 • Vulvanın Paget hastalığı
 • Sarkom
 • Verrüköz karsinom

Vulva Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Vulva kanserinin kişide meydana getirdiği yaygın belirtiler kaşıntıyla birlikte ortaya çıkan şişlik ve ağrıdır. Anormal kanamalar, genital bölgede yanma, vulva derisinde renk değişimi ve geçmeyen yaralar da vulva kanseri belirtileri olarak sayılır.

Cildin dış katmanında ki anormal büyüme ve değişiklikler ile fark edilebilen vulva kanserinin belirtileri şunlardır:

 • Dış genital bölgede kaşıntı, yanma ve kanama
 • Dış genital bölgedeki deri renginin anormal kırmızı veya beyaza dönmesi
 • Vulvada döküntü, siğil gibi cilt değişiklikleri ve asimetrik görünüm
 • Vulva derisinin daha kırmızı veya beyaz bir renge dönüşmesi
 • Cinsel ilişki veya idrar yaparken pelviste ağrı veya hassasiyet

Yukarıda yer alan belirtileri yaşadığınız takdirde bir jinekoloji uzmanına danışmanızda fayda vardır. Doktorunuz yapılacak tetkiklerin ardından vulva kanserinin teşhisini yapıp bir tedavi süreci belirleyecektir.

Vulva Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Vulva kanserinin teşhisi için doktor tarafından öncelikle dış genital bölge olan vulvanın fiziksel muayenesi yapılır. Vulva meydana gelen olası değişimler inceledikten sonra doktor kesin tanı için bazı testler isteyebilir.

Vulva kanseri teşhisinde faydalanılan yöntemler şu şekildedir:

Tıbbi geçmiş

Doktor tarafından alışkanlıklar ve hastalıklar da dahil olmak üzere genel sağlık durumu hakkında sorular sorulur.

Pelvik muayene

Vulvaya bakarak rahim, vajina, yumurtalıklar, mesane ve rektum hissedilerek fiziksel olarak vulvadaki kanser belirtileri belirlenmeye çalışılır.

Kolposkopi

Kolposkop adı verilen bir büyütme aracı vajina, vulva ve rahim ağzınızdaki kritik bölgelere yakından bakarak teşhis için fikir verir. Bu işleme vulvoskopi adı da verilir.

Biyopsi

Biyopsi işleminde mikroskop altında incelenmesi için vulvadan bir miktar doku alınarak laboratuvara gönderilir.

Görüntüleme testleri

X-ışınları, CT ve PET taramaları, MRI'lar, vulva kanserinin varlığını veya ne kadar yayıldığını öğrenilmesi için vücudun ayrıntılı görüntülerini alır.

Vulva Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vulva kanseri tedavisi genellikle vulvadan bir miktar parça alınmasını içeren ameliyattır. Bununla birlikte radyasyon, kemoterapi gibi yöntemler de vulva kanseri tedavisi seçenekleri arasında yer alır.

Vulva kanseri tedavi seçenekleri şöyle sıralanabilir:

Ameliyat

En yaygın olarak tercih edilen tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyatın amacı vulvadaki kanserli dokunun çıkarılmasıdır. Vulva kanseri ameliyatı da kendi içinde şu şekilde ayrılır:

 1. Ultrason cerrahi aspirasyonu: Ses dalgaları tümörü küçük parçalara ayırır ve doktor tarafından bu küçük parçalar çıkarılır
 2. Lazer ameliyatı: Lenf düğümleri, vulvanın bazı kısımları veya diğer organlar gibi etkilenen dokuyu kesmek veya çıkarmak için bir lazer kullanılır. Bu tedavi invaziv tümörler için kullanılmaz.
 3. Eksizyon: Eksizyon işlemi sırasında tümör ve etrafındaki doku alınır. Geniş bir lokal eksizyon, dokunun bir kısmını çıkarır. Radikal bir lokal eksizyon ise büyük miktarda dokuyu ve lenf düğümlerini çıkarmakla ilgilidir.

Vulvektomi

Vulvektomi işlemi sırasında vulvanın bir kısmı veya tamamı çıkarılır. Vulvektomi de kendi içinde türlere ayrılır:

Vulvektomi derisi yüzülerek vulvanızdaki derinin üst katmanını alınır.

Basit vulvektomi yöntemiyle tüm vulva ve derinin hemen altındaki doku çıkarılır.

Kısmi veya değiştirilmiş radikal vulvektomi, vulvanızın çoğunun ve yakındaki lenf düğümlerinin çıkarılmasını kapsar.

Radikal vulvektomi ise vulvanın tamamını ve yakındaki lenf düğümlerini çıkarmaktır.

Pelvik ekzenterasyon işleminde vulva ve lenf düğümlerinizin yanı sıra yakındaki organlardan bir veya daha fazlası çıkarılır: Bu bölgeler alt kolon, rektum, mesane, rahim, rahim ağzı veya vajinadır.

Radyasyon tedavisi

Radyasyon tedavisi, vulva kanserini yok etmek için için yüksek ve güçlü X ışınları kullanır. Vücudunuzun içine, kanserin üzerine veya yakınına radyoaktif bir iğne veya tohum yerleştirilerek bu işlem gerçekleştirilir.

Kemoterapi

Kemoterapi tedavisindeki ilaç kullanımıyla kanser hücrelerini öldürmek veya büyümesini durdurmak amaçlanır. Bu ilaçlar genellikle ağızdan alınır. Bazı kemoterapi ilaçları cildinize sürdüğünüz losyon veya krem ​​şeklinde de olabilir.

Biyolojik tedavi veya immünoterapi

Biyolojik tedavi veya immünoterapi uygulaması ise vücudun kansere karşı savunmasını güçlendirmek için bağışıklığı yükseltmeye yönelik bir uygulamadır.

Vulva Kanseri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Vulva kanserinde ilk bulgu nedir?

Vulva kanserinin göstergesi sayılabilecek ilk belirtiler geçmeyen kaşıntıyla birlikte ortaya çıkan vulvadaki ağrı ve şişliktir.

Vulva kanseri nerede olur?

Vulva kanseri, kadınların genital bölgesinde meydana gelen ve kasık bölgesindeki lenf düğümlerinde meydana gelir.

Vulva kanseri hastaları ne kadar yaşar?

Vulva kanserinde kritik nokta erken teşhisle birlikte kanserin ilerlemesini ve yayılmasını durdurmaktır. Birçok kanserde olduğu için vulva kanseri de diğer organlara yayılım gösterdiğinde hayati tehlikeye sebep olabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 4 Ocak 2024

Yayınlanma Tarihi: 3 Ekim 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al