Yükleniyor

Siğil Nedir? Siğil Nasıl Geçer?

Siğil Nedir? Siğil Nasıl Geçer?

Siğil, insan papilloma virüsü olarak bilinen HPV'nin neden olduğu bir tür cilt enfeksiyonudur. En yaygın olarak görülen cilt hastalıkları arasında yer alan siğil, daha çok çocukları ve gençleri etkilemekle birlikte her yaşta görülebilir. Bu oluşumlar deri yüzeyinde, ağız içinde genital ve anal bölgede ortaya çıkar. 

İçindekiler

Siğil Nedir?

Siğil, viral enfeksiyonların neden olduğu küçük cilt büyümeleridir. Genellikle yüz, el, ağız ve cinsel organ gibi cilt ve mukozalarda ortaya çıkar ve insan papilloma virüsü (HPV) kaynaklıdırlar. Ortaya çıkış süresi birkaç haftada ile bir yıldan uzun sürelere kadar değişebilen siğiller, klinik görünüm HPV tipine, anatomik bölgeye ve kişinin bağışıklık durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

Siğilleri olan hastalar çoğu zaman diğer açılardan sağlıklıdır. Ancak bağışıklık sistemi ve hastalığın ortaya çıkması bağlantılı olduğu için bu durum değişebilir. İmmunsupresyona yol açan bir hastalık ya da kortizon gibi bağışıklığı baskılayan ilaç kullanımı ve organ nakli olanlarda siğil görülme riski daha yüksektir. 

Siğilin en temel semptomu ciltte etli ve ağrısız büyümelerdir. Etkilenen ortak alanlar arasında eller, ayaklar ve cinsel organlar bulunur. Genellikle zararsız cilt büyümeleri olarak değerlendirilen siğiller, vücudun bir yerinden başka bir yerine veya kişiden kişiye temas yoluyla yayılabilir.

https://www.youtube.com/embed/_NMNl44wipQ

Siğil Neden Çıkar?

Siğilin nedeni insan papilloma virüsü olarak bilinen HPV isimli virüsün bazı türleridir. HPV, cildin üst katmanında keratinin çoğalmasına neden olur, fazladan biriken keratin siğilin dokusunun kaynağıdır. Genelde elde, ayakta, yüzde veya genital bölgede görülür ve direkt temasla ya da enfekte eşyalarla kişiden kişiye de bulaşabilirler.

Siğil oluşumunu tetikleyen faktörler şunlardır:

 • İnsan Papilloma Virüsü (HPV)
 • Bağışıklık sisteminin düşük olması 
 • Kontrolsüz diyetler ve beslenme bozukluğu
 • Aşırı yorgunluk 
 • Yoğun stres 
 • Uyku bozukluğu
 • Alerji hassasiyetinin yüksek olması

Siğil Türleri Nelerdir?

HPV virüsünün neden olduğu siğillerin kendi içinde birkaç farklı türü bulunur. 

Bazı siğil tipleri şunlardır;

Basit siğiller (Verruka plantaris)

HPV-1, 2, 4, 27 ve 57 plantar siğillere neden olur. Bu siğiller genellikle ayaklarda basınç noktalarında görülür. Sıklıkla tek ayakta çok sayıda lezyon halinde bulunur. Bazen kümelenirler ve bitişik lezyonlar birleşerek tek lezyon gibi görülebilirler.

Düz siğiller (Verruka plana)

Düz siğiller (HPV-3, 10, 28 ve 41), hafif hiperkeratoz (deri kalınlaşması) bulunan, üzeri düz, deri renginde veya hafif hiperpigmente ( koyu renkli) lezyonlardır. Genelde çocuklar ve genç erişkinlerde görülür. Tipik olarak üzeri düz, soluk (koyu tenli kişilerde hiperpigmente) deri üzerinde, hafifçe kızarık veya kahverengi, 2-4 mm boyutlarında kabarıklıklar bulunur. Genellikle çok sayıdadır ve yüz, boyun, el üstleri, bilekler, dirsekler ve dizlerde kümelenirler. En sık yerleştiği yerler el üstleri, alın, yanaklar, burun ve özellikle ağız çevresidir.

Filiform siğiller (Verruka filiformis)

Filiform siğiller saplı lezyonlarla seyredeler. Daha çok erkeklerde, yüzde ve boyunda görülürler. Yüzde özellikle dudaklar, göz kapakları ve burun kanatlarında düzensiz olarak yerleşirler. Çocuklarda sıklıkla ağız çevresi ve dudaklarda görülürler ve sıklıkla enfeksiyonun kaynağı olduğu farz edilen ellerdeki siğillere eşlik ederler.

Anogenital siğiller (Verruka anogenitalis, Kondiloma aküminata)

Otuzdan fazla HPV tipi genital siğillerle ilişkilidir. Hastalar sıklıkla çok sayıda HPV tipi ile enfekte olur. Kondiloma aküminata, en sık düşük onkojenik riskli olan HPV-6 ve 11 ile daha az sıklıkla da HPV-2, 4, 16, 18 ve 30 ile oluşur. Lezyonlar değişik klinik görünümde olabilir. En yaygın görülen küçük düzgün yüzeyli kahverengimsi kabarıklıklar şeklindedir ve genellikle çok sayıdadır. Bunun yanında karnabahar gibi büyümüş pembe kahverengi kanamalı lezyonlar şeklinde de görülebilir. Bunlar dev boyutlara ulaşabilir. Bazen beyaz renkli küçük saplı çıkıntılar şeklinde de oluşabilir.

Siğil Belirtileri Nelerdir?

Boyutu ortalama 1 ila 10 milimetre arasında değişebilen ciltteki küçük, ağrısız şişlikler, siğilin olduğu bölgedeki kaşıntılar, küçük, pıhtılaşmış kan damarları olan küçük siyah noktalar siğilin yaygın belirtileri arasındadır. Bu belirtiler genellikle deri yüzeyi, el, ayak ve genital bölgelerde ortaya çıkar.

Siğil belirtileri şunları içerir:

 • Ciltteki küçük, etli, ağrısız şişlikler
 • Siğillerin olduğu bölgedeki kaşıntılar
 • Küçük, pıhtılaşmış kan damarları olan lüçük siyah noktalar
 • Cilt renginde değişim

Siğil Tanısı Nasıl Konur?

İyi huylu cilt değişiklikleri her zaman cilt kanserinden net bir şekilde ayırt edilemeyeceğinden, mutlaka doktora gidilmelidir. Tanı esas olarak klinik görünümle konulur. Histolojik inceleme ile desteklenebilir. PCR ve DNA probu gibi moleküler yöntemlerle HPV tiplerini belirlemek mümkündür. “İmmünoperoksidaz” ve “In situ hibridizasyon “ yöntemleri değerlendirmeye yardımcı olabilir.

Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Siğillerin tedavisinde hastanın yaşı, lezyonların yaygınlık ve süresi, hastanın bağışıklık durumu ve hastanın tedavi isteği gibi faktörlere bağlı olarak yaklaşılmalıdır. Kimi hastalarda tedavi kısa sürebilir, bazı hastalarda ise tekrarlayan ve uzun süreli tedaviler  gerekebilir.

Kriyoterapi(Sıvı nitrojen): Kriyoterapi muhtemelen siğillerin tedavisinde kullanılan en yaygın yöntemdir. Siğil -196°C sıvı nitrojen ile dondurulmaktadır. Dondurma işleminin başlıca dezavantajı ağrıdır. Özellikle uzun dondurma süresi uygulanan bazı olgularda şiddetli ve birkaç saat, hatta birkaç gün devam edebilir.

Elektrokoterizasyon: Saçlı deri, yüz, boyun, diz, dirsek ve ağız lezyonlarında uygulanabilir. Lokal anestezi gereklidir. Çocuklarda lokal anestezi için kremler kullanılmaktadır.

Cerrahi: Siğiller (özellikle anogenital bölgede bulunan büyük ve topikal tedavilere yanıt alınmayan siğiller ve kılsız derideki az sayıdaki siğillerde) kürete edilebilir veya cerrahi olarak eksize edilebilir

Kimyasal ajanlar: Sıklıkla kriyoterapi ile birlikte olmak üzere çok çeşitli topikal keratolitik ajanlar uygulanabilir. Başlıca salisilik asit, %10-40 arası konsantrasyonlarda krem, jel, boya, merhem ve %40-60’lık plasterler ve özel jel yamalar içinde kullanılabilir. Bunun yanında podofilin kimi antimitotik ajanlardan da yararlanılabilir.

Olguların çoğunda 1-2 yıl içinde spontan iyileşme olduğundan, kutanöz viral siğiller, çocukların çoğu için sadece geçici rahatsızlık veren bir durumdur. Tüm klinik HPV enfeksiyonları içinde en yüksek spontan remisyon yani ani gelişim oranına sahip olanlar düz siğillerdir.

En düşük riskli HPV tipleri, HPV-6 ve HPV-11 iken, en sık HPV’ye bağlı genital displaziye neden olan HPV-16 ve HPV-18’dir. Kondom kullanımı genital HPV enfeksiyonundan kısmen koruma sağlamaktadır.

Siğil Nasıl Önlenir?

Ciltte siğil oluşumunu önlemek için uygulanması gereken bazı yöntemler mevcuttur.

Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Vücudun bağışıklık sistemini destekleyin;
 • Sigara içmeyin
 • Dengeli beslenin
 • Temiz havada düzenli egzersiz yapın
 • Banyodan sonra el ve ayak parmakları arasındaki boşlukları dikkatlice kurulayın
 • Kuru cilde, özellikle ellere düzenli olarak nemlendirici losyon sürün
 • Tırnağın etrafındaki deri parçalarının koparmayın
 • Yüzme havuzlarında, spor tesislerinde, saunalarda ve otel odalarında terlik giyin
 • Siğil olan aile üyeleriyle aynı havluyu paylaşmayın
 • Siğil ile doğrudan temas eden havluları ve giysileri en az 60 derece sıcaklıkta yıkayın.

H2: Siğil Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ayakta siğil nedir?

Plantar siğil olarak da adlandırılan ayakta siğil, insan papilloma virüsüne bağlı meydana gelen sert şişliklerdir. Bu sert şişlikler nasıra benzer bir görüntü oluşturur ve kişide batma hissi yaratır. 

Elde siğil neden çıkar?

Elde siğil çıkmasının başlıca sorumlusu insan papilloma virüsüdür. Bu siğiller, doğrudan cilt teması ve ortak kullanılan eşyalara bağlı olarak kişiye bulaşır. 

Siğil bulaşıcı mı?

HPV virüsünün neden olduğu siğiller kişiden kişiye direkt temas ile bulaşırken genital siğiller ise cinsel ilişki ile bulaşır. Enfeksiyonun vücuda girişi ve siğil oluşumu için kolaylaştırıcı faktörler vardır. Ancak indirekt bulaşmalar da gözlenebilir. Havuz kenarları, ortak kullanılan banyolar, hamam, kaplıcalar gibi ıslak ve sıcak ortamlardan ve ortak kullanılan havlu, bornoz, terliklerle de bulaşma görülebilir

Siğil tehlikeli midir?

Erişkinlerde siğilin kendiliğinden geçmesi oldukça nadirdir. Çocuklarda görülen siğiller 1 yıl zaman içinde kendiliklerinden gerileyebilirler. Hastalığın tanısı konulduğunda en doğru olan tedavi edilmesidir. Deride gelişen siğillerde kanser çok nadir olarak görülmektedir. Özellikle mukozalara yerleşen tipleri( ağız içi, genital ve anal bölge) kanser oluşumu için risk oluştururlar. Ancak kişi 50 yaş ve üzeri bir yaş grubuna dahilse, hızlı bir şekilde büyüyen ve kanayan siğil ya da siğilleri bulunuyorsa mutlaka bir dermatoloji uzmanına danışmalıdır.

Genital siğil, HPV’ye bağlı olarak ortaya çıkan ve cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. 150’den fazla farklı tipi bulunan HPV virüsün yaklaşık 40 tipi genital siğile neden olurken, 15 tipi de kadında rahim ağzı kanseri ile ilişkilendirilmektedir. Daha önce erkekler üzerinde pek etkisi olmadığı düşünülen genital siğilin seyrek de olsa erkeklerde de kansere neden olduğu artık bilinmektedir.

Her siğil HPV midir?

Siğil oluşumunun temel nedeni HPV virüsü olduğu için neredeyse her siğil HPV ile bağlantılıdır. 

Siğil kökü nasıl çıkarılır?

Siğil kökünden kurtulmak için yapılan siğil kökü çıkarma işlemi için genellikle uzman bir dermatolog eşliğinde kriyoterapi uygulanır. Kriyoterapi, siğil üzerine sprey veya pamuklu çubukla sıvı nitrojen uygulanmasını içerir ve yaygın bir yöntemdir. Ayrıca salisilik asit içeren reçeteli siğil ilaçları, siğilleri tek seferde katman halinde kaldırarak çıkarmaya çalışır. Diğer yanda siğil kökü çıkarmak için elektrocerrahi veya cerrahi eksizyon yöntemleri de denenebilir.

Güncelleme Tarihi : 18 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al