Yükleniyor

Sigaranın Zararları Nelerdir? Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Sigaranın Zararları Nelerdir? Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Tütün dumanı içerisinde yer alan kimyasal maddeler ilk çekişten sonrası 10 saniye içerisinde kalbe, beyine ve diğer organlara ulaşarak zarar vermeye başlar. Bunun yanında sigara tüketmek birçok hastalığa zemin hazırlar. Ruh haline, görüşünüze ve maddi durumunuza zarar verir. Ölümcül riski bulunan sigara vücutta geri dönüşü olmayan etkiler yaratabilir.

İçindekiler

Sigara Vücudu Nasıl Etkiler?

Sigara içildiği andan itibaren bütün organlara zarar vermeye başlar. Tütün ürünü kullanmak ya da sigara içmek, kana, akciğerlere ve organlara nikotinin yanında içerisinde kanserojen madde barındıran birçok kimyasalın da vücuda girmesine neden olur. Sigara içmek yaşam süresini kısaltmaktadır. Birçok ülkede de ölümlerin bir numaralı nedenidir.

Sigara Vücuda Neden Zarar Verir?

Tütün dumanıyla beraber vücuda alınan kimyasal maddeler sağlığa birçok açıdan zarar verir. Sigara ile birlikte vücuda giren maddeler ve zararları şu şekilde sıralanabilir:

Nikotin

Atardamarları ve damarları daraltarak kalbin düzgün çalışmasına engel olur. Kan akışını yavaşlatır ve vücuttaki oksijenin azalmasına neden olur.

Karbon monoksit

Kalbin kan pompalamak için ihtiyaç duyduğu oksijenden mahrum bırakır. Hava yıllarını şişirir ve ciğerlere daha az girmesine neden olur.

Katran

Ciğerleri kaplayan ve sağlıklı çalışmasını engelleyen yapışkan benzeri bir maddedir. Ciğeri yorarak hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Fenoller

Solunum yollarında bulunan enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan tüy benzeri hücrelerin ölmesine neden olur. Böylelikle vücut daha fazla virüse ve bakteriye maruz kalabilir.

Amonyak ve formaldehit

Tütün dumanı ile vücuda giren bu maddeler göz, burun ve boğazı tahriş eder ve hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Kanserojen maddeler

Hücrelerin orantısız ve hızlı bir şekilde gelişmesine neden olan bu maddeler çeşitli kanserlerin oluşumuna zemin hazırlar.

Sigaranın Zararları Nelerdir?

Sigara dumanın içerdiği  7.000'den fazla kimyasal maddenin en az 250'sinin zararlı olduğu bilinmektedir; bunlar arasında hidrojen siyanür, karbon monoksit ve amonyak gibi zararlı maddeler yer almaktadır. Sigaranın bilinen en önemli zararları damar tıkanıklığına neden olarak kalp hastalığına ve felce, akciğer hasarına, diyabete, kronik bronşit ve KOAH hastalığına neden olmasıdır. Sigara içmek ayrıca tüberküloz, bazı göz hastalıkları ve romatoid artrit dahil bağışıklık sistemi sorunları riskini de artırır.

Kalbe ve kan dolaşımına zarar veren sigaranın neden olabileceği zararlar şunlardır:

 • Kalp krizine
 • Felce
 • Damar hastalıklarına
 • Öksürüğe
 • Akciğer ve mide başta olmak üzere kanser türlerine
 • Bronşit ve amfizemi içeren  kronik obstrüktif akciğer hastalığına (KOAH)
 • Astım gibi solunum yolu hastalıklarına
 • Cinsel işlev bozukluğuna
 • Göz hastalıklarına
 • Ağız ve diş sağlığı sorunlarına

Kanser

Sigara içmek en başta akciğer kanserine sebep olarak diğer kanser türlerine de neden olur. Tütün dumanı 7.000’den fazla kimyasal içeren zehirli maddeler barındırdığından kanserin en önemli faktörüdür. Sigara aynı zamanda yemek borusu, ağız, serviks ve mesane kanserlerine de sebep olabilir.

Solunum yolu hastalıkları

Tütün ve sigara dumanından en çok etkilenen organ akciğer olduğundan buna yönelik hastalıklar da artmaktadır. Özellikle sigara içerisinde yer alan katran akciğere en büyük zararı veren madde olarak bilinir. Sigara yüzünden astım, KOAH, bronşit ve amfizem gibi çeşitli akciğer hastalıkları ortaya çıkar.

Kalp ve damar hastalıkları

Vücutta oksijenin tükenmesine ve azalmasına neden olan sigara, koroner arter ve periferik arter gibi kalp hastalıklara neden olur. Kalbin çalışmasına etki eden maddeler içeren sigara kalp krizi riskini artırır. Bunların yanında yüksek tansiyon ve kolesterolü oluşmasına sebebiyet verir.

Diyabet

Sigara tüketen kişilerin diyabete yakalanma olasılıkları tüketmeyenlere oranla daha yüksek olmaktadır.

Depresyon, endişe ve sinirlilik

Sigara içerisinde yer alan nikotin ruh haline etki eder. Alışkanlık haline gelen sigarayı bırakmak zorlaşır. İçerisindeki nikotin beyne etki ederek kısa süreliğine enerji verir. Fakat yorgunluk hissi de yaratarak düşüncelerinizi bozarak olumsuz durumlarda sebebiyet verir.

Cinsellik ve üreme sistemi sorunları

Tütün ve sigara kullanımı ile birlikte vücuda alınan nikotin hem kadın hem de erkeklerde kan akışını etkilemektedir. Kadınlarda doğurganlık problemlerine sebep olarak cinsel isteğin azalmasında önemli bir rol oynar.

İskelet sistemi problemleri

Sigara ve tütün kullanımı kemik yoğunluğunun azalmasına neden olarak kemik kaybına sebebiyet verebilir. Sigara kullanımı osteoporoz ve kemik kırıklarıyla bağlantılıdır. Kemik kırıkları yaşandığı durumlarda iyileşmesini zorlaştırır.

Diş ve diş eti hastalıkları

Sigara ve tütün kullanan kişilerin ağızlarında bakteri üretimi daha fazla olduğundan diş eti hastalıkları görülebilir. Sigara oksijen eksikliği yarattığından diş etlerinin iyileşmesini geciktirir ve diş kayıplarına neden olabilir.

Sigaranın Cilde Zararları Nelerdir?

Sigara dumanında bulunan bu kimyasal maddeler, kanserojen etkilerde bulunarak dokularda hücre hasarına neden olur. Cilt yüzeyinde de benzer etkiler yaratarak ciltte erken yaşlanmaya, kırışıklığa ve yaraların geç iyileşmesine sebebiyet verir. Bunların yanında deri kanseri riskinin artmasına da zemin hazırlar.

Sigaranın Hamilelere Zararları Nelerdir?

Hamilelik döneminde sigara tüketimi olduğunda bebek tütün dumanına ve karbon monoksite maruz kalarak oksijenini kısıtlar. Tütün dumanına ve nikotine maruz kalan bebeği kalp atışı zayıflar ve solunum sıkıntısı yaşayabilir. Hamilelikte sigara tüketimi yapılıyorsa, doğmamış çocukların da etkilenmesine neden olur. Gebelikte sigara tüketimi şu sağlık sorunlarını beraberinde getirir;

 • Bebeği kaybetme riski
 • Düşük riski
 • Doğum esnasında nefes almada güçlük
 • Çocukluk çağında solunum yolu enfeksiyonları, kulak enfeksiyonu, astım, dikkat eksikliği
 • Ani bebek ölümü sendromu
 • Yarım damak gibi doğum kusurları

Sigara Nasıl Bırakılır?

Sigarayı bırakmak için öncelikle duygusal ve zihinsel açıdan kendini hazırlamak gerekir. Sigarayı bırakmanın yolları şu şekilde açıklanır:

 • Elinizdeki tüm sigara ve çakmaklardan kurtulun
 • Yakınınızda sigara kullanan birileri varsa onlardan uzak durun ya da içmemelerini rica edin
 • Sigara isteği vurduğunda odaklanmaktan kaçın
 • Kendini meşgul edecek bir şeyler bulun
 • Sigara molası yerine uzun yürüyüşlere çıkın
 • Sigara içme isteği geldiğinde derin bir nefes alın
 • Sigara içilmesine izin verilmeyen yerlere gidin
 • Bol sıvı tüketimi yapın
 • Egzersiz yapın

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücutta Ne Olur?

Hangi yaşta olursanız olun sigarayı bırakmak sağlınız açısından iyi olacaktır. Yıllardır sigara içen bir kişi sigarayı bıraktığında vücudunda şu durumlar gerçekleşir:

20 dakika sonra kalp atış hızında düşüş olur ve kan basıncı dengelenir. El ve ayakların ısısı yükselir.

8 saat sonra kanda karbon monoksit oranı düşer ve oksijen seviyesi yükselir duruma gelir.

24 saat sonra kalp krizi riski azalmaya başlar.

48 saat sonra sinir uçları nikotin yokluğuna alışmaya başlar ve böylelikle daha iyi tat ve koku almaya başlanır.

2 hafta ila 3 ay sonra kan dolaşımı düzenlenir ve egzersizi yaparken daha az zorlanmaya başlanır.

3 – 9 ay sonra vücuttaki enerji yükselir, öksürük azalır. Bunların yanında sinüs tıkanıklığı, nefes darlığı ve yorgunluk zamanla normale döner.

1 yıl sonra kalp hastalığı riski yarı yarıya olacak şekilde azalır.

5 ila 15 yıl sonra inme riski hiç sigara kullanmamış kişilerle aynı seviyede olur.

10 yıl sonra akciğer kanserinden riski düşüşe geçer ve diğer oluşabilecek kanserlerin risk de azalır

15 yıl sonra kalp sağlığınız hiç sigara içmeyen bir kişinin sağlığına ulaşır.

  Sigaranın Zararları Hakkında Sık Sorulan Sorular

  Sigara sağlığa ne tür zararlar verir?

  Sigara kullanımı, kanser, kalp damar hastalıkları, akciğer hastalıkları, ağız ve diş sağlığı sorunlarına, kronik obstrüktif akciğer hastalığına (KOAH), amfizem, felç ve mide-dil-gırtlak-akciğer başta olmak üzere kansere neden olur. Ayrıca bağışıklığın düşmesi, verem, göz hastalıkları ve romatizma iltihaplanması riskini de artırır.

  Sigaranın en büyük zararı nedir?

  Sigaranın vücuda verdiği en büyük zarar kanserojen maddelerin büyümesine neden olarak kanser türlerinin oluşmasına zemin hazırlar. Özellikle akciğer kanseri için sigara tüketimi önemli bir risk faktörüdür.

  Günde 1 sigara zararlı mı?

  Sigara kullanımında güvenli bir kullanım sayısı yoktur. Pasif sigara dumanına maruz kalmak bile çeşitli kalp ve akciğer hastalıkların oluşumuna neden olur.

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Güncelleme Tarihi : 18 Temmuz 2024

  Yayınlanma Tarihi: 20 Haziran 2023

  Bu Konuda Uzman Doktorlar

  İletişim Formu

  Detaylı bilgi için iletişime geçin.

  * Bu alan gereklidir.
  Sosyal Medya Hesaplarımız
  Canlı Destek Kolay Randevu Al