Yükleniyor

CA 125 Nedir? CA 125 Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

CA 125 Nedir? CA 125 Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Kandaki Kanser Antijen 125 adı verilen bir protein olan CA 125, yumurtalık kanseri olan kişilerin kanında sıklıkla yükselen, yumurtalık kanseri için bir tür biyobelirteçtir. CA 125 değerleri CA 125 testi ile belirlenir ve CA 125 proteininin kandaki değerleri yüksek çıktığında yumurtalık kanserinden şüphelenilir. Ancak her yüksek değer de kansere işaret etmeyebilir.

İçindekiler

CA 125 Nedir?

Kanser antijen 125 olarak da bilinen CA 125, çoğu yumurtalık kanseri hücresinde bulunan, kan dolaşımına salgılanan, MUC16 geni tarafından kodlanan ve ölçülebilir bir proteindir. Bu proteinin kandaki yüksek değerleri yumurtalık kanseri şüphesi taşıyabilir.

CA 125 proteininin kandaki değerleri CA 125 testi ile ölçülür ve sonuçlar bazı hastalıklar için bir fikir verebilir. CA 125 değeri, başta yumurtalık kanseri olmak üzere rahim kanseri, pankreas kanseri, göğüs kanseri ve kolon kanseri gibi hastalıkların teşhisinde de faydalanılan bir tümör belirteci olarak işe yarar.

Sağlıklı bireylerde düşük seviyelerde seyreden CA 125 değeri, menstrüasyon ve rahim miyomları gibi kanserli olmayan faktörlere bağlı olarak artış gösterebilir. Bu artışın diğer nedenleri arasında yumurtalık, endometrial, peritoneal ve fallop tüpü kanserleri de yer alır.

CA 125 Testi Nedir?

CA-125 testi, vücuttaki kanser antijeni 125 olarak da adlandırılan CA-125 proteininin miktarını ölçen bir kan testidir. Bu kan testi başta yumurtalık kanseri olmak üzere bazı kanser türlerinin teşhisinde de faydalanılan bir testtir. Ancak genel olarak CA 125 testinde protein değerinin yüksekliği yumurtalık kanserine işaret edebilir.

CA 125 testinin yüksek çıkmasının nedenleri arasında menstrüasyon ve rahim miyomları yer alır. Bu rahim miyomları genellikle kötü huylu değildir ancak değerlerde bir yükselmeye yol açabilir. Bunların yanı sıra yumurtalık, endometrial, peritoneal ve fallop tüpü kanserleri de CA 125 değerinin yüksek çıkmasına neden olabilir.

Ancak bu noktada yüksek çıkan her değer yumurtalık kanseri göstergesi olmayabilir. CA 125 değerinin yüksek çıkması bazen bir enfeksiyon kaynaklı da olabilir. Burada uzman doktor tarafından yüksek değerlerin ne anlama geldiği hastaya anlatılmalı ve düzenli bir süreç takibi yapılmalıdır.

CA 125 Kaç Olmalı?

CA-125 proteininin kandaki normal referans aralığı 0 ila 35 U/mL arasında olmalıdır. 50’ye kadar çıkan değerler kontrol altına alınmalı ve süreç takibi gerektirir. Eğer CA 125 proteininin kandaki değeri 50 U/mL’nin üstüne çıktıysa yumurtalık kanseri şüphesi doğar. Burada kanserin kesinliğine bağlı olarak tanı ve tedavi süreci başlar.

Ancak şunu belirtmek gerekir ki yüksek çıkan her değerler de kanser anlamına gelir demek doğru değildir. Laboratuvar sonuçlarının değişkenlik gösterebilme ihtimali veya yüksek değerlerin her zaman kansere işaret etmeyeceğini düşünerek değerlerin iyi analiz edilmesi ve değerlerin neden yüksek çıktığının doğru bir şekilde belirlenmesi gerekir. Bazen kanser olarak ifade edilen CA 125 değerinin yüksekliği altta yatan bir enfeksiyona bağlı da görülebilir.

CA 125 Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

CA 125 yüksekliği, kandaki değerin 35 U/mL’nin üstüne çıkması durumudur. Bu durum bazen bir enfeksiyon veya rahim miyomu kaynaklı da olabilirken çok yüksek çıkan CA 125 değerleri yumurtalık kanserinin göstergesi olabilir.

Ancak yüksek çıkan her değer kanser özelliği taşımaz. Çünkü yumurtalık kanseri olan kadınlarda CA 125 değerinin düşük çıkması da rastlanabilir bir durumdur. Burada ek testlerle değer yüksekliğinin nedeni teyit edilmelidir.

CA 125 yüksekliğine neden olabilecek faktörler şu şekildedir:

  • Enfeksiyon
  • Menstrüasyon (adet kanaması)
  • Rahim miyomu
  • Yumurtalık kanseri
  • Endometrial kanser
  • Peritoneal kanser
  • Fallop tüpü kanseri
  • Gebelik
  • Karaciğer hastalığı

CA 125 değerleri yukarıda yer alan faktörlere bağlı olarak yükselebilir ancak değerlerin yüksekliğine neden olan faktörün teyit edilmesi için kan testinin yanında ultrason veya doktorun gerekli gördüğü görüntüleme yöntemleri de ele alınabilir. Bu şekilde bir yol izlenirse sonuçlar daha sağlıklı bir şekilde ortaya çıkar.

CA 125 Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

CA 125 düşüklüğü, kandaki protein değerinin 0 ila 35 U/mL arasında olmasıdır. Bu durum sağlıklı kabul edilir ve kişi için herhangi bir tanı koymaya veya ekstra test yapılmasına gerek yoktur.

Eğer yumurtalık kanseri tedavisi gören bir kişinin ölçülen değerleri bu aralıkta yer alıyorsa kişi tedaviye yanıt veriyor demektir. Ancak değerler hala yüksek çıkıyorsa tedaviye olumlu bir geri dönüş henüz alınmamıştır.

CA 125 Hakkında Sık Sorulan Sorular

CA 125 ne demek?

Kanser Antijeni 125 anlamına gelen CA-125, yumurtalık kanseri olan hastaların kanında yüksek miktarda bulunabilen bir proteindir.

CA 125 kaç olursa tehlikeli?

CA 125 proteininin kandaki normal değerleri 0 ila 35 U/mL aralığıdır. Ancak özellikle 50 ve üstü çıkan değerler yumurtalık kanseriyle ilişkilendirilir ve eğer kanser varlığı kesinleşirse tedavi sürecine başlanır.

CA 125 kaç olursa kanser anlamına gelir?

CA 125 proteininin kandaki değeri 50 U/mL’nin üstüne çıkarsa bu durumda kanserden şüphelenilebilir.

CA 125 kanser dışında neden yükselir?

CA 125 değerinin yüksekliği eğer kansere bağlı değilse enfeksiyon, rahim içi miyomları, hamilelik ve karaciğer hastalıkları bu değerin yükselmesine sebebiyet verebilir.

Çikolata kisti CA 125 değerini yükseltir mi?

Çikolata kisti vakalarında CA 125 değerinin yükseldiği görülebilir. Bu durum çikolata kistinin kansere dönüşebileceği anlamına gelmez. Değerlerin iyi analiz edilmesi ve değerlerin ne sıklıkla yüksek seyrettiğinin takibi yapılmalıdır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 22 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 22 Mayıs 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al