Yükleniyor

HPV aşısı nedir? Kimlere yapılır?

HPV aşısı nedir? Kimlere yapılır?

Human Papilloma Virüs yani HPV yaygın görülen, belirti göstermeyen, oldukça bulaşıcı DNA virüsleridir ve cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyonlardan biridir. 200 civarında HPV tipi mevcuttur. Ancak bilinen  yaklaşık 20 farklı türü genital enfeksiyona neden olmaktadır. HPV’nin kanser yapan (yüksek riskli) ve siğil yapan (düşük riskli) tipleri mevcuttur. Yüksek riskli HPV tipleri kadınlarda servikal kanser, vulva, vajina, orofarinks, anüs kanserleri ve ilgili prekanseröz (kanser öncü hücreleri ) lezyonlar; erkeklerde ise anüs ve penis kanserleri ile ilişkilidir.

İçindekiler

Human Papilloma Virüsün (HPV) ana bulaşma yolu cinsel ilişki ile olur. Enfekte bir kişinin vajina veya dış genital bölgesi ile temas sonucu bulaşır. Oral veya anal yolla enfekte bir genital bölgeye temas edilmesi halinde de bulaşma olur veya cilt bütünlüğü bozulmuş enfekte cilt bölgesinin, sözgelimi elle, temasıyla da bulaşabilir. Prezervatiflerin mutlak koruyuculuğu yoktur, çünkü enfekte cildi tamamıyla kapatmak mümkün değildir. Ancak her ilişki öncesi kondom kullanımı yine de önerilmektedir. 

HPV Aşısı Nedir?

HPV aşısının birincil amacı virüsü kontrol altına almaktır. HPV rahim ağzı kanserlerinin neredeyse % 99’undan sorumludur. HPV’ye yönelik geliştirilen koruyucu (proflaktik) aşılar ile birincil korunma sağlanmaktadır. Özellikle HPV bulaşması olmadan korumaya başlayarak rahim ağzı ve diğer HPV’ye bağlı kanserler ve öncü lezyonların oranını azaltma hedeflenmiştir. Bu amaçla üç aşı tipi geliştirilmiştir (Gardasil, Gardasil-9 ve Cervarix aşıları).  Gardasil dört (HPV tip 6, 11, 16, 18), Gardasil 9 dokuz (6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, ve 58 ), Cervarix iki HPV alt tipine (16, 18) karşı geliştirilmiş aşılardır.

HPV Aşısı Kimlere Yapılır?

HPV aşısı kimlere yapılır? ya da HPV aşısı kimlere yapılmalıdır? soruları merak edilen konular arasındadır. HPV aşısı hem kadına hem de erkeğe yapılabilmektedir. HPV aşısı, 11 veya 12 yaşlarındaki kız ve erkek çocuklar için rutin olarak tavsiye edilir, ancak 9 yaşından itibaren de verilebilir. Kız ve erkek çocuklarının cinsel temas ve HPV'ye maruz kalmadan önce aşıyı almaları idealdir.

HPV Aşısı Nasıl Uygulanır?

“HPV aşısı nasıl yapılır?”,  “HPV aşısı ne zaman yapılmalıdır? , “HPV aşısı kaç doz yapılmalıdır?” ,  “HPV aşısı doz aralıkları ne kadardır?” , “HPV aşısı kaç yaşına kadar yapılır?” , “HPV aşısı yaş sınırı var mıdır?” , “HPV aşısı hangi yaşlarda yapılır?” soruları HPV aşısı ile ilgili en merak edilen konuların başında gelmektedir.

HPV aşı nasıl kullanılır? Sorusunun yanıtı şu şekildedir.

9 yaşından itibaren kız ve erkeklere HPV aşısı yapılabilir. 9-14 (14 yaş dahil ) yaş arası 2 doz HPV aşısı tavsiye edilir. 14-26 (26 yaş dahil ) yaş arası ise 3 doz HPV aşısı önerilmektedir.

HPV aşısı doz aralıkları ise yaşa göre değişebilmektedir.

HPV aşısı ilk doz sırasında kişi 9 – 14 yaş arasındaysa ( 14 yaş dahil)

 • İlk doz HPV aşısı: Belirlenen bir tarihte
 • İkinci doz HPV aşısı: İlk HPV enjeksiyonundan 6 ay sonra

HPV aşısı ilk doz sırasında kişi 15-26 yaş arasındaysa ( 26 yaş dahil )

 • İlk doz HPV aşısı: Belirlenen bir tarihte
 • İkinci doz HPV aşısı: İlk HPV enjeksiyondan 2 ay sonra (İlk dozdan sonra bir aydan önce olmayacak şekilde)
 • Üçüncü doz HPV aşısı: İlk HPV enjeksiyondan 6 ay sonra (İkinci dozdan sonra 3 aydan önce olmayacak şekilde)

Yeni çalışmalar sonrasında 27-45 yaş aralığındaki kadınlarda da HPV aşısının bu yaş grubunda etkili olduğu ortaya koymaktadır.

HPV Aşısı Yan Etkisi Var mıdır?

HPV aşısının en sık görülen yan etkisi;

 • Aşı yerinde oluşan kızarıklık
 • Hafif şişlik
 • Ağrıdır

Yapılan çalışmalarda HPV aşısının herhangi bir ciddi yan etkisi gözlenmemiştir. Bu özellikleriyle HPV aşısı zararsız ve oldukça güvenli bir aşıdır.

HPV AŞISI HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

HPV Aşısı Canlı Virüs Aşısı mıdır?

HPV aşısı canlı aşı değildir. Rekombinant bir aşıdır. Rekombinant aşılar mikroorganizmanın tamamı yerine küçük bir parçasını içeren aşılardır.

HPV Aşısı Nereye Yapılmaktadır?  

HPV aşısı kas içine yapılmaktadır. Bir doz aşı 0,5 ml. olup kol veya bacak kasına yapılabilir.

HPV Aşırı Erkeklere Yapılır mı?

HPV aşısı her iki cinsiyete de yapılabilir.

HPV Aşısı Genital Siğilden %100 Korur mu?

“HPV aşısı sonrası siğil oluşur mu?” veya “HPV aşısı genital siğilden korur mu? sorusunun yanıtı şunu içerir. HPV 6 ve HPV11 en çok görülen genital siğil sebebidir. HPV aşısı içerdiği HPV tipine karşı %100 koruma sağlar.

 HPV Aşısı Ne Kadar Süre İle Koruma Sağlar?

HPV aşısı olan insanların aklındaki soru HPV aşısının ne kadar süre koruma sağlayacağıdır. HPV aşısı sonrası 10 yıl boyunca HPV için koruma devam etmektedir. 10 yıl sonrası için de korumanının devam ettiği düşünülmektedir.

HPV Aşının Koruyuculuğu Ne Zaman Başlar?

HPV aşısı kaç yıl korur sorusunun yanında HPV aşı ne zaman korumaya başlar sorusu da doktorlara sık sorular arasındadır. HPV aşısını koruyucu antikor düzeyi 2. Doz HPV aşısından sonra başlamaktadır.

HPV Aşısı Öncesi HPV testi ve/veya Smear Yaptırmaya Gerek var mı?

HPV aşısını yaptırmadan önce HPV veya Smear testi gibi her hangi bir taramaya gerik yoktur.

HPV Aşısı Sonrası Rahim Ağzı Tarama Testi veya Takibi Yaptırmaya Gerek var mı?

HPV aşısı sonrasında rahim ağzı kanser taraması aşılanmayan hastalar gibi yapılması gerekmektedir. Çünkü aşılama sonrası bile diğer nadir HPV tipleri ile rahim ağzı kanseri oluşturabilmektedir. Bu nedenle rahim ağzı kanser taraması ihmal edilmeyerek aynı şekilde devam etmelidir.

HPV Aşısı Hamile Kadınlarda Yapılabilir mi?

Anne adayı kadınların aklını en çok kurcalayan konuların başında HPV aşısını yaptırıp yaptıramayacağı gelir. “HPV aşısı gebeliği olumsuz etkiler mi?” ,”Hamile kadınlar HPV aşısı yaptırabilir mi?” sorusu kadın hastalıkları ve doğum doktorlarının sık karşılaştıkları sorulardır.

HPV aşısının gebelik veya gebelik şüphesi olan kadınlarda kullanılması önerilmemektedir. Ancak gebelik sırasında farkına varılmadan yapılan aşılarda herhangi bir anomali artışı da saptanmamıştır.

HPV Aşısı Tipleri Nelerdir?  

HPV için üç aşı tipi geliştirilmiştir

 • Gardasil 4; HPV tip 6, HPV tip11, HPV tip16, HPV tip 18’e karşı geliştirilmiş aşılardır.
 • Gardasil 9 dokuz; HPV tip 6, HPV tip 11, HPV tip 16, HPV tip 18, HPV tip 31, HPV tip 33, HPV tip 45, HPV tip 52 ve HPV tip 58’e karşı geliştirilmiş aşılardır.
 • Cervarix; HPV tip 16 ve HPV tip 18’e karşı geliştirilmiş aşılardır.

Cinsel İlişkiden Sonra HPV Aşısı Yaptırılabilir mi?

Cinsel ilişkiden sonra da HPV aşısı yaptırılabilir. Cinsel ilişki ile bir HPV türü yaşansa bile, henüz sahip olmadığınız diğer HPV tiplerine karşı koruma sağlanabilir.  Ancak aşıların hiçbiri mevcut bir HPV enfeksiyonunu tedavi etmemektedir. Aşılar sadece henüz mevcut olmayan HPV tiplerine karşı koruma sağlamaktadır.

HPV Aşısı Nerede Yapılır?

“HPV aşısı devlet karşılıyor mu?” , “HPV aşısı SGK karşılıyor mu?” , “HPV İstanbul’da nerede yapılır?” , “HPV Ankara’da nerede yapılır?” , “HPV Aşısı İzmir’de nerede yapılır?”  gibi konular ile HPV aşısını fiyatı ne kadardır? Sorusunu yanıtı merak edilen konular arasındadır.

HPV aşısını Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamamaktadır. HPV aşısının fiyatı farklılıklar gösterebilmektedir. HPV aşısı İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri, Diyarbakır, Antalya, Bursa ve diğer birçok şehirde hastanelerde yapılabilmektedir. Her ne kadar HPV aşısını bir yan etkisi bulunmasa da olası bir alerjik reaksiyona karşı HPV aşısının hastanelerde yapılması daha sağlıklıdır.

Güncelleme Tarihi : 13 Kasım 2023

Yayınlanma Tarihi: 24 Eylül 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al