Yükleniyor

Akciğer Nodül Merkezi

Akciğer Nodül Merkezi

İletişime Geçin
Aşağıdaki başlıklara tıklayarak, Akciğer Nodül Merkezi alanındaki ilgili içeriklere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bölüm Hakkında

Akciğer nodülleri son yıllarda oldukça sık görülen sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Bu nodüllerin varlığı insanların düzenli yaptırdıkları check- up’larda ya da başka hastalıklar için çektirdikleri röntgen veya bilgisayarlı tomografilerde ortaya çıkmakta ve endişeye yol açabilmektedir. Her nodül kanser demek değildir fakat kanser riski olan nodüllerin erken evrede tespit edilmesi akciğer kanseri tedavisinde büyük önem taşımaktadır. 

İçindekiler

Akciğer (Pulmoner) Nodülü Nedir?

Nodül, normal olmayan, normalden farklı görünen doku büyümesi anlamına gelmektedir. Pulmoner nodül ise akciğerde 1-30 milimetre çapındaki anormal doku büyümeleri olarak tanımlanmaktadır. 3 santimetreden büyük olanlar ise kitle olarak adlandırılmaktadır. Nodüllerin en önemli özelliklerinden biri, çevresindeki dokuya göre daha yoğun ve sert olmalarıdır. Akciğer nodülü iyi ya da kötü huylu olabilmektedir. Genellikle belirti vermez ve tesadüfen tespit edilir. Nodül tek (soliter) olabileceği gibi birden fazla da olabilmektedir.  Eğer nodül 6 milimetrenin üzerinde ve sertleşmiş ise kanser ihtimali arttığı için radyolojik/cerrahi biyopsi, kan analizi ile likit biyopsi ya da yakın takip gerektirmektedir. En ufak bir şüphede ameliyat ile nodülü çıkarmak hayat kurtarıcı olabilmektedir.

Akciğer Nodülü Neden Olur?

Akciğerlerde nodül teşhisinde hastanın ayrıntılı tıbbi öyküsü önemlidir. Akciğer nodülüne bakteri, mantar veya parazitlerin neden olduğu enfeksiyon hastalıkları neden olabilmektedir. Ülkemizde de enfeksiyon hastalıklarının yaygın olarak görülmektedir. Tüberküloz da sıklıkla akciğerlerde nodüllere ve doku bozukluklarına yol açabilmektedir.

Kişinin sigara içip içmediğini bilmek de önemlidir. Kötü huylu akciğer nodülünün tütün tüketimi ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Sigara tüketimi ve yaş nodül tanısında karar verilirken dikkate alınan en önemli iki kriterdir. Sigara içmeyen ve 35 yaş altındaki kişilerde görülen bir nodülün kanser olma ihtimali %1’den daha azdır. 55 yaşın üzerinde ve sigara içen bir insanın akciğerinde sert kıvamlı, kenarları düzensiz, 15 mm’den büyük nodül görüldüyse, bunun kanser olma riski %50’dir. Tüketilen sigara miktarı ve yaş arttıkça bu risk daha da artmaktadır. Diğer önemli kriterler ailede akciğer kanseri hikayesi, amfizem varlığı, cinsiyet, nodülün sertlik derecesi, nodülün büyüklüğü ve bazı radyolojik özellikleridir.

Akciğer Nodülleri Nasıl Sınıflandırılır?

Akciğer nodülleri 3 farklı görünümde olabilir. Solid (katı), buzlu cam görünümlü (düşük dansiteli yer kaplayıcı lezyonlar) veya solid lezyonların çevresinde buzlu cam görünümünün eşlik ettiği yarı solid (yarı katı) olarak sınıflanabilirler. Bu nodüllerin özellikleri ve boyutlarına bağlı olarak uluslararası rehberler kullanılarak takip ve tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Akciğer nodüllerinde düşük ve yüksek olmak üzere 2 tür risk grubu bulunmaktadır. Eğer kişi düşük risk grubunda ise takip altında tutulmalıdır. Özellikle buzlu cam görüntüsü olan bir nodülün takip edilme süresi düşük risk grubunda bile 5 yıla kadar sürmektedir. Bu takipler deneyimli uzmanların kontrolü altında gelişmiş radyolojik görüntüleme sistemleri kullanılarak hastayı panik ve korku haline sokmadan, gereksiz müdahaleler olmadan yapılmalıdır.

Memorial Şişli Hastanesi Akciğer Nodül Merkezi’nde nodüllerin tanı, takip ve tedavisi, konusunda uzman hekimler tarafından, multidisipliner bir anlayışla yürütülmektedir.

Nodül takip ve tedavisi her hastaya özel olarak oluşturulur.

Akciğer Nodül Teşhisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Nodül teşhisinde kullanılan yöntemler; akciğer filmi, bilgisayarlı tomografi, PET/ CT, likit biyopsi, iğne ile biyopsi, kamera ile bronşların görüntülenmesi yani bronkoskopidir. 10 milimetrenin üstündeki nodüller düz akciğer filminde belirgin olarak görülebilirken 10 milimetrenin altındaki nodüller bilgisayarlı tomografi ile saptanabilmektedir. Akciğer nodüllerinin takibindeki en etkin yöntem bilgisayarlı tomografidir. Akciğer nodül merkezi konseyinde bütün bu bilgilerin ışığında eski görüntüler, yeni görüntüler ve uygulanabilecek ek tanı yöntemleri tartışılarak her hastaya özel takip ve tedaviler yapılmaktadır.

Likit Biyopsi Nedir?

Likit biyopsi; vücuttaki tümör hücreleri ya da bunlardan kopan hücre parçacıkları ile DNA ve RNA’yı kan dolaşımında tespit etmeye yönelik yapılan bir testtir. Likit biyopsi yapılarak kanser erken dönemde tespit edilebilmektedir. Cerrahi bir müdahale gerektirmez. Sadece koldan alınan 10 ml kan ile işlem gerçekleştirilir. Her bireyin kendine özgü tümör hücrelerinde oluşan genetik değişiklikler en son uygulanan teknolojik işlemler ile tespit edilir. Bu değişiklikler tümörün takibinde ve tedavi planlanmasında çok önemli ve yol göstericidir. Likit biyopsinin çok farklı türleri bulunmaktadır. 

Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Her akciğer nodülünün ameliyat edilmesine gerek yoktur. Akciğer nodüllerinin ameliyat edilip edilmeyeceği yapılan tetkikler sonucu belirlenmektedir. Eğer nodül; 6 mm’den küçük, şekli düzgün, büyüme göstermemişse ve genç bir hastada ise ameliyat edilmesine gerek olmayabilmektedir. Hasta 55 yaşın üzerinde, sigara içen ve akciğerinde yeni gelişmiş bir nodülü bulunuyorsa ve nodülün şekli şüphe uyandırıyorsa gerekli radyolojik görüntüleme teknikleriyle incelenir. Sonuçlara göre hasta ameliyat edilebilir. Eğer nodülde bir kanser riski varsa nodülün erken teşhis edilmesi ve çıkarılması tedavinin başarı oranını artırmaktadır. Bu nedenle akciğerlerde nodül teşhis edildiğinde mutlaka önemsenmeli ve takibi düzenli olarak yapılmalıdır.

Memorial Şişli Hastanesi Akciğer Nodül Merkezi’nde hastaların tanı ve tedavileri Göğüs Hastalıkları, Göğüs Cerrahisi,  Radyoloji, Tıbbi Genetik ve Radyasyon Onkolojisi uzmanlarından oluşan konsey tarafından gerçekleştirilir.

Deneyimli Akademik Kadro Ve Multidisipliner Yaklaşımlar

Akciğerler, vücuttaki tüm kanın içinden geçtiği narin organlardır. Kanser geliştiğinde, bu yaygın damar ağı hastalığın hızla yayılmasına neden olabilmektedir. Nodüllerin erken evrede tespit edilmesi kanser riskinin kontrol altına alınmasını sağlamaktadır. Memorial Şişli Hastanesi Akciğer Nodül Merkezi’nde hastaların tanı ve tedavileri Göğüs Hastalıkları, Göğüs Cerrahisi, Radyoloji, Tıbbi Genetik ve Radyasyon Onkolojisi uzmanlarınca oluşturulan konsey tarafından gerçekleştirilir. Akciğerde bir nodül tespit edildiğinde önce bilgisayarlı tomografi bulgusu konsey üyeleri tarafından değerlendirilerek hastanın nasıl bir sürece girmesi gerektiği söylenmektedir. Tetkik ve kontrol zamanları hastaya hatırlatılarak nodül boyutlarında herhangi bir değişiklik olması durumunda en ileri teknoloji kullanılarak gerekli işlemler ve süreçler başlatılmaktadır. Ayrıntılı bilgi ve randevu için 0212 314 66 33 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

 

Bölüm Uzmanları

Hastanelerimiz

Anlaşmalı Kurumlar

Hastanelerimizin anlaşmalı olduğu özel sigorta şirketleri, tamamlayıcı sigortalar, diğer kurum ve şirket anlaşmalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Sonuç bulunamadı.

  Teknolojilerimiz

  Memorial Sağlık Grubu’nun teknolojik altyapısı, uluslararası standartlarda ileri teknoloji ürünü cihazlarla donatılmış ve hasta konforuna özel olarak dizayn edilmiş sistemlerden oluşmaktadır. Kullanılan ileri teknoloji sayesinde, hastaların teşhis ve tedavi süreçlerini, konforlu ve güvenli bir şekilde geçirmeleri hedeflenmektedir. Bu teknolojilerin birçoğu Türkiye’de ilk kez hastanelerimizde kullanılmaktadır.

  Son Teknolojilerimiz

  Tüm Teknolojileri Gör
  İletişim Formu

  Aşağıdaki İletişim formunu doldurarak hastanemiz ile ilgili bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

  * Bu alan gereklidir.
  Sosyal Medya Hesaplarımız
  Canlı Destek Kolay Randevu Al