Yükleniyor

Kalp Pili (Kardiak Pacemaker) Nedir?

Kalp Pili (Kardiak Pacemaker) Nedir?

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Kalp krizinden kaynaklı kalp hasarları, bazı genetik durumlar veya yaşlanma kalpte hasara sebep olabiliyor. Bu gibi durumlarda kalp pili hayati önem taşıyor. Uygun durumlarda, uygun hastalara takılan kalp pili hem hastaların ömrünü uzatıyor hem de yaşam kalitelerini yükseltiyor. Memorial Şişli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü uzmanları, kalp pili hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Kalp pili (kardiak pacemaker- kardiyak) nedir?

Kalp, ikisi solda ve ikisi sağda olmak üzere dört odacıklı, kaslı, yumruk büyüklüğünde bir pompadır. Üst odacıklar (sağ ve sol kulakçıklar) ve alt odacıklar (sağ ve sol karıncıklar), kalbin uygun bir hızda atmasını sağlamak için elektriksel bir sistemle çalışır. Yetişkin bir kişinin kalbi dinlenme halindeyken dakikada 60 ila 80 kez atar. Kalbin elektrik sistemi, kalbin üst kısmında bilgisayar gibi çalışan (sinüs düğümü) bir grup hücreden başlayarak ve kalbin en uç kısmana kadar yayılarak kalp atışını kontrol eder ve kanın kasılmasına ve vücuda pompalanmasını sağlar.

Yaşlanma, kalp krizinden kaynaklanan kalp kası hasarı, bazı ilaçlar ve bazı genetik durumlar düzensiz kalp ritmine neden olabilir. Kalbin elektriksel sisteminde (bilgisayarında) bir sorun olursa kalp pili takılması gerekebilir. Kalp pili, en basit anlatımla pille çalışan küçük bir cihazdır. Bu cihaz, kalbin düzensiz veya çok yavaş attığını algılar. Kalbe, kalbin doğru hızda atmasını sağlayan bir sinyal gönderir. Kalp pili jeneratör ve lead isimli iki bölümden oluşur. Jeneratör, kalp atışını kontrol etmek için gereken bilgileri içerir. Lead ise kalbi jeneratöre bağlayan ve elektriksel mesajları kalbe taşıyan kablolardır. Kişinin durumuna göre kalp pili türleri de değişir. Tek odacıklı, çift odacıklı ve biventriküler kalp pili hastanın durumuna göre takılır.

Kalp pili neden takılır?

Kalbin uyarı merkezinin yani sinüs düğümünün yeteri şekilde ve miktarda uyarı oluşturamaması, kalp hızının yavaşlaması, buna bağlı olarak da hastanın hayatını sürdürebilmesi sebebiyle kalp pili takılmaktadır.

Kalp pili hangi durumlarda takılır?

Kalp pilleri kalpte ritim bozukluğu ve iletim sorunu yaşayanlara takılmaktadır. Bu kişilerin nabzında bir sorun olduğu için uygulama yapılır. Nabız çok yavaş ya da çok hızlı olabilir. Bunun yanında kalp yeterli kanı pompalamayabilir. Kalp pili bu sorunları çözerken; kişilerin yaşam kalitesini de yükseltmektedir.

Kalp pili yapısı nasıldır?

Kalp pili elektriksel uyarıları üreten bir jeneratör ve elektriksel uyarıları ileten elektrottan oluşmaktadır. Jeneratörler lityum içerikli bataryalar taşır. Bu bataryalar da sağ ya da sol göğüs duvarının içine veya karnın içine konulur.

Kalp pili çeşitleri nelerdir?

Geçici ve kalıcı kalp pili olarak iki tür kalp pili vardır. Kalıcı kalp pilleri arasında VVİ, DDD, ICD ve CRT kalp pilleri bulunmaktadır.
VVİ kalp pili: VVİ, tek kabloludur. En basit ve diğer kalp pillerine göre daha ekonomik olan kalp pilidir. Bazı hastalarda kalp pili eksikliğini gidermek için kullanılır.

DDD kalp pili: DDD ise çift kabloludur. Pek çok hastada kullanılan bir kalp pilidir.

ICD: Bu kalp pili defibrilatör olarak da bilinir. Bu kalp pilinde elektroşok özelliği vardır. İleri düzey kalp yetmezliği olan hastalarda ICD'den yararlanılabilir. Hacim olarak daha büyüktür.

CRT: Kalp yetmezliği olan hastalarda elektriksel sistemdeki eksikliği tamamlamak ve kalbin kasılma gücünü artırmak için kullanılmaktadır. Bazılarında defibrilatör özelliği de bulunmaktadır.

Kap pili ve ICD lerin MR uyumlu olanları da mevcuttur, çok pahalı olmasına rağmen mümkünse tercih edilmelidir.

Geçici kalp pili nasıl takılır?

Geçici kalp pili takılması işlemi lokal anestezi altında, röntgen cihazı eşliğinde, büyük bir toplar damardan kalbin içine elektrod yerleştirilir. Bu elektrod da jeneratöre bağlanır. Bu sırada da hastaya uygun ayarlar yapılır. Genelde kasıktan, omuzdan ya da boyun bölgesinden girilerek takılmaktadır.

Kalıcı kalp pili ve ıcd nasıl takılır?

Kalıcı kalp pilleri ve ICD de steril alanda, lokal anestezi ile uygulanmaktadır. Kalp pilinin takılacağı noktaya göğüs duvarının köprücük kemiğinin 1 ya da 2 cm omuza doğru olan bölgeye küçük bir kesi yapılır. Sonrasında bu bölgeye kalp pilinin jeneratörü konulur. Elektrod için de toplardamara girilerek kalbin sorun oluşturan odacığına yerleştirilir. Sonrasında bu elektrod ya da elektrodlar jeneratöre bağlanır.

Kalp pili ameliyatı riskli midir?

Kalp pili işleminde hayati risk düşüktür. Güvenli ellerde ve büyük sağlık kuruluşlarında yapılan kalp pili işleminde risk çok az olmaktadır.

Kardiak pacemaker operasyonu sonrası ne yapılır?

Kardiak pacemaker işlemi sonrası hastanın hastanede bir gece kalması yeterlidir. İşlemden sonra ilk 48 saat içinde ufak bir ağrı ve rahatsızlık hissi oluşabilir. Bunlar için ağrı kesici verilmektedir. Bazen de (özellikle kan sulandırıcı kullanan hastalarda)  kalp pilinin yerleştirildiği yerde geçici olarak morarma olabilmektedir. Kalp pili takıldıktan sonra doktorun belirlediği sürelerde rutin kontroller yapılmaktadır. Kalp pili işleminden sonraki 4 ila 6 hafta boyunca operasyonun olduğu kısma doğru yatmamak gerekir. Yüksek yerlere uzanmamak, yükseğe çamaşır asmamak gerekir. İşe dönüş süresi ise doktor belirlemektedir.

Kalp pili olan hasta bakımı nasıl olmalıdır?

Kalp pili işlemi sonrasında hastanın doktorun önerdiği zaman içinde pansumanının yapılması gerekir. Pansumanda dikiş olan bölge steril solüsyonla temizlenir ve üzeri steril bezle kapatılır. Dikişler alınana kadar banyoda o bölgenin korunmasına dikkat edilmeli. Bir- iki ay kadar pilin uygulandığı kol 90 dereceden fazla yana açılmamalı, hasta ağır kaldırmamalı, pilin uygulandığı bölgenin üzerine yatılmamalıdır. Rutin kontrollere dikkat edilmelidir.

Kalp pili (kardiak pacemaker) fiyatları nedir?

Kalp pili fiyatları kalp pilinin türüne, hastanın hastalığının durumuna göre ve dolar kuruna göre değişmektedir.

Kardiak Pacemaker ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Kalp pilinin ömrü ne kadardır?

Kalp pillerinin ömrü hastanın durumuna ve takılan pilin özelliğine ve hastanın kullanma sıklığına göre ortalama 4-10 yıl arasında değişmektedir.

Kalp pili olanlar cep telefonu kullanabilir mi?

Cep telefonları mümkün olduğu kadar pil jeneratöründen uzak tutmalıdırlar. Eğer cep telefonu kalp piline 15 cm mesafede çalarsa pilin programını bozabilir. Mümkün olduğu kadar cep telefonu kullanılmamalı, konuşma sırasında pilin olduğu tarafın aksi taraftaki kulak kullanılmalıdır.

Kalp pili olanlar X-ray cihazlarından geçebilir mi?

X-Ray cihazları kalp pilinde sorunlara neden olabilir. Metal dedektörlerin de kalp pilinden en az 15 cm uzak tutulması gerekmektedir. Yeni jenerasyon olan kalp pillerinde nadir olarak etkileşim görülse de yine de x-Ray cihazlarından veya metal dedektörlerden uzak durulmalıdır. Kalp pili ile ilgili raporun hastanın üzerinde taşınması gerekmektedir.

Kalp pili olanlar operasyon sonrası araba kullanarak eve gidebilir mi?

Operasyondan hemen sonra araba kullanılmamalıdır. Araba kullanmak için en az bir hafta beklenmelidir.

Kalp pili olanlar neler yapamaz?

Kalp pili olan hastalar, havalimanlarında, adliye binalarında, AVM'lerde; yüksek güvenlikli olan yerlerde x-Raydan geçerken alarm vereceği için kalp pili raporu mutlaka hastanın yanında olmalıdır. Bu hastaların yanlarında kalp pili ile ilgili raporlarının olması güvenlik alanlarında sorun yaşamamaları anlamında önem taşımaktadır. Mikrodalga, ev güvenlik sistemleri, bilgisayar, elektrikli battaniye, saç kurutma makinesi, uzaktan kumanda, televizyon gibi cihazların kalp pili üzerinde etkisi türüne göre değişebilir. Cep telefonları ile ilgili uyarılar da dikkate alınmalıdır.

Kalp Pili Takılan Hasta Kalp Krizi Geçirir Mi?

Kalp pili takılan hastalar da kalp krizi geçirebilir. Kalp krizi damar tıkanıklığıyla ilgili bir durumdur. Pil ile damarlar ayrı sistemlerdir. Kalp pili, kalp ritmiyle ilgili bir aparattır. ICD ise ani ritim bozukluğu oluştuğu durumlarda otomatik olarak ritim düzenleyici şok ile hayat kurtarıcı olabilir.  

Kalp pilinin yan etkileri nelerdir?

Kalbe pil takılması küçük cerrahi işlemler arasındadır. Komplikasyon oranı çok düşüktür, hayati önem taşımaz.

Kalp pili ameliyatı ne kadar?

Kalp pili fiyatları pilin türüne, hastanın durumuna ve işlemin yapıldığı merkeze göre değişebilir.

Kalp pili iyi mi?

Kalp pili hastaların yaşam kalitesini yükselttiği için önemli ve iyi bir uygulamadır.

Kalp pili nasıl takılır kaç saat sürer?

Geçici kalp pili takılması işlemi lokal anestezi altında, röntgen cihazı eşliğinde, büyük bir toplar damardan kalbin içine elektrot yerleştirilir. Bu elektrot da jeneratöre bağlanır. Ortalama 30-45 dakika arasında sürer.

Kalp pili ömrü uzatır mı?

Pek çok kişi “Kalp pili ne işe yarar?” sorusunun yanıtını merak eder. Kalp pili, kalpte elektriksel uyarıları normale çevirir böylece hastanın ömrü uzar. Kalp pili takılması hastaların hayat kalitesini düzeltir. ICD ise hayat kurtarıcıdır.

Kalıcı kalp pili kimlere takılır?

Kalp pili kalbinde iletim sorunu ve kalbinde ritim bozukluğu olanlara takılmaktadır.

Kalp pili takıldıktan sonra ağrı olur mu?

Kalp pili takıldıktan sonra geçici olarak ameliyat yerinde ağrı olabilir. Bu ağrılar ağrı kesicilerle dindirilir.

Kalp Pili Kaç Yaşında Takılır?

Her yaşta kişinin (bebekler dâhil) kalp pili ihtiyacı olabilmektedir.

Kalp pili takıldıktan sonra ne zaman banyo yapılır?

İşlemden 48 saat sonra dikiş yeri kollanarak duş alınabilir. Ortalama bir hafta içinde de dikişler eriyecektir.

Kaç çeşit kalp pili vardır?

Geçici ve kalıcı kalp pili olarak iki çeşit kalp pili vardır. Kalıcı kalp pilleri arasında VVİ, DDD, ICD ve CRT kalp pilleri bulunmaktadır.
VVİ kalp pili: VVİ, tek kabloludur. En basit ve diğer kalp pillerine göre daha ekonomik olan kalp pilidir. Bazı hastalarda kalp pili eksikliğini gidermek için kullanılır.

DDD kalp pili: DDD ise çift kabloludur. Pek çok hastada kullanılan bir kalp pilidir.

ICD kalp pili: Bu kalp pili defibrilatör olarak da bilinir. Bu kalp pilinde elektroşok özelliği vardır. İleri düzey kalp yetmezliği olan hastalarda ICD'den yararlanılabilir. Hacim olarak daha büyüktür.

CRT: Kalp yetmezliği olan hastalarda elektriksel sistemdeki eksikliği tamamlamak ve kalbin kasılma gücünü artırmak için kullanılmaktadır. ICD de defibrilatör özelliği de bulunduğu için hayat kurtarıcıdır.

Pacemaker nedir?

Kalp piline pacemaker de denilmektedir.

Kalp pili değişimi nasıl yapılır?

Kalp pili değişiminde jeneratör değişir, elektrodlar kalır. Jeneratör de basit bir operasyonla değiştirilir.

Kalbe pil takılması riskli mi?

Uzman girişimsel kardiyologların, tam teşekküllü sağlık kuruluşlarında yapılan kalp pillerinde risk çok düşüktür.

Kalp pilinden ses gelmesi neden olur?

Pacemaker ve ICD nin bitimine doğru bir sinyal sesi duyulur. Ayrıca ICD şok verdiği zaman hasta bunu hisseder.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 3 Ağustos 2023

Yayınlanma Tarihi: 19 Ekim 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al