Yükleniyor

Hyaluronik Asit Nedir? Hyaluronik Asit Ne İşe Yarar?

Hyaluronik Asit Nedir? Hyaluronik Asit Ne İşe Yarar?

Hyalüronik asit, sağlıklı bir cilt yapısının temelini oluşturarak bakım ürünlerinde de karşımıza çıkan ve su tutma özelliği bulunan bu madde kozmetik amacıyla kullanılarak farklı formlarda karşımızı çıkar.

İçindekiler

Hyaluronik Asit Nedir?

Hyaluronik asit (HA), eklem ve göz sıvılarında bulunan, yine ciltte de görülen şeker molekülünden oluşan vücudun doğal ürettiği yapışkan ve kaygan bir maddedir. Birbirine bağlı uzun bir molekül zinciri olan madde, eklemlerde ve doku içerisinde tampon ve yağlayıcı görevi görür. Vücudun bağ dokusu boyunca bulunan maddenin suyu bağlayabilme özelliği olup, aynı zamanda doğal olarak oluşan bir glikozaminoglikandır.

Hyaluronik Asit Ne İşe Yarar?

En önemli yararı doku hücreleri içerisinde yer alan suyu hapsederek eklemler ve kaslar gibi vücudun hareketli kısımlarını yağlı ve gözleri nemli tutmaktır. Cildin de nem dengesini koruyan hyaluronik asidin vücuttaki miktarı azalmaya başladığında ciltte kırışıklık, sarkma ya da ince çizgi gibi yaşlanma belirtileri görüldüğü için, güzellik ve kozmetik alanında cilt bakım ürünlerinde, estetik uygulamalarında da kullanılmaktadır. Hyaluronik asitin sağladığı yararlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Eklemlere kayganlık ve esneklik kazandırır
 • Yaşlanma karşıtıdır
 • Göz kuruluğunu önler
 • Pürüzlü cilde iyi gelir
 • Yaraları onarır
 • Eklemlere enjekte edilerek osteoartriti tedavisinde kullanılır
 • Cilt için nemlendirici görevi görür
 • Cilde esnek bir görünüm verir
 • Egzamayı tedavi edebilir
 • Yüzdeki kızarıklıklara iyi gelir
 • Ortopedi alanında protez uygulamasında kullanılır

Hyaluronik Asit Faydaları Nelerdir?

Cildin nem dengesini sağlamada önemli bir rol oynayan hyaluronik asit, ciltte dolgun, nemli ve genç bir görüntü oluşturur. Cildin elastikiyetini artırarak, kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur.

Eklemlerde ve kaslarda ihtiyaç duyulan eklem içi sıvısını tutarak, kayganlık sağlar ve sağlıklı hareket etmeyi kolaylaştırır. Böylelikle su tutma özelliği sayesinde eklemlerin rahat hareket etmesinde önemli rol oynar.

Gözün doğal yapısında bulunan hyaluronik asit,  göz kuruluğunun giderilmesini sağlar ve göz sağlığını korumada etkili olur.

Herhangi bir kozmetik ürününde ya da estetik uygulamada hyaluronik asit kullanmadan önce dikkatli bir şekilde kullanım talimatlarını takip etmek ve bir uzman doktora danışmak önemlidir.

Hyaluronik Asit Nasıl Kullanılır?

Hyaluronik asit nemlendirici, serum gibi farklı formlarda karşımıza çıkabilir. Uzman doktor ya da dermatolog kişinin cilt hasarı varsa ya da neme ihtiyaç duyan bir cilt yapısı varsa krem, merhem ve serum önerebilmektedir. Hyaluronik asit ürünleri direkt olarak cilde uygulanabilir. Kas ya da eklemler için oral tablet şeklinde bir kullanımı olabilir. Göz kuruluğundan şikayetçi olan kişiler göz damlası formunda kullanabilmektedir.

Hyaluronik Asit Kimler Kullanabilir?

Hyalüronik asit herkes tarafından kullanılabilir. Doğru kullanımı ile tüm cilt tipleri için uygun bir yapıdadır. Tahriş edici özelliği bulunmayan hyaluronik asit, sivilce, gül hastalığı (rosacea) ya da alerjik durumları tetiklememektedir.

Hyaluronik Asit Kaç Yaşında Kullanılır?

Hyalüronik asidi krem, serum ya da nemlendirici şeklinde kullanan kişilerin en az 25 yaş ve üstü olması gerekmektedir. 25 yaş altındaki kişilerin cilt yapısı hassas olabileceğinden hyalüronik asit uygulamaması önerilir.

Hyaluronik Asit Cilde Nasıl Uygulanır?

Cildin neme doymasını sağlayan hyaluronik asidin kullanımı ve uygulanışı kişinin cilt yapısına göre değişiklik gösterebilir. Bu noktada uzman desteği almak oldukça önemlidir.

Hyaluronik Asitin Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

Hyaluronik asit, tıbbi ve estetik uygulamalarında, cilt bakımı ürünlerinde sıklıkla kullanılan bir bileşiktir. Cildin nemli, genç ve dolgun görünmesine yardımcı olmak için cilt dolgusu, cilt bakım ürünlerinde nemlendirici, kuru göz sendromuna karşı göz damlası, eklem rahatsızlıklarında sıvıyı artırıcı olarak yararlanılmasının yanında ortopedik cerrahi, plastik cerrahi ve oftalmoloji gibi alanlarda hyaluronik asit bazlı ürünler kullanılabilir.

Hyaluronik Asitin Yan Etkisi Var Mıdır?

Hyaluronik asit kullanımından sonra geçici şişlik ve kızarıklık, morarma, enfeksiyon riski, alerjik reaksiyonlar gibi yan etkiler görülebilir. Kişinin hassasiyetine göre bu yan etkiler değişiklik gösterebilir fakat genellikle hafif ve geçici olmaktadır.

Hyaluronik Asit Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Hyaluronik asit kullanırken aşağıdaki konulara dikkat etmek gereklidir:

 • Hyaluronik asit enjeksiyonları, dermatologlar, plastik cerrahlar veya diğer uzman sağlık profesyonelleri tarafından uygulanmalıdır
 • Hyaluronik asit enjeksiyonları, hijyenik koşullarda yapılmalıdır.
 • Hyaluronik asit enjeksiyonlarının dozu ve uygulaması, kişinin cilt yapısına göre dikkatlice belirlenmelidir.
 • Hyaluronik asit ürünlerinden yararlanacaksanız güvenilir ve orijinal ürünleri kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Bunun yanında kozmetik alanında kullanılan hyalüronik asit kullanımında yapılan en büyük hatalardan biri, hyaluronik asit içeren bir serumu cilde tek başına uygulamaktır. Bu durum cildin kurumasına neden olarak fayda sağlamamaktadır. Bu yüzden hyaluronik asit kullanımından sonra nemlendirici krem kullanmak önemlidir.

Hyaluronik Asit İçeren Besinler Nelerdir?

Bazı besinler içerisinde doğal olarak hyaluronik asit bulunmasa da asit üretimini destekleyerek vücutta seviyesini artırmak için yararlanılabilir. C vitamini, magnezyum ve çinko içeren gıdalar ve sebze, meyvelerin büyük bir kısmı hyaluronik asit içermektedir. Hyaluronik asit içeren besinler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ispanak, lahana, brokoli, marul, kuşkonmaz, bezelye ve tatlı patates
 • Sardalya ve somon gibi soğuk su balıkları,
 • Ahududu, yaban mersini, çilek ve kiraz gibi kırmızı meyveler,
 • Soya fasulyesi ve soya ürünleri.
 • Kemik suyu
 • Badem

Hyraluronik Asit Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hyaluronik asit sivilce yapar mı?

Hyaluronik asit, sivilce yapıcı bir molekül değildir. Cildin nemini sağlayarak iltihaplanma, tahriş ve aknelere karşı korur.

Hyaluronik asit ciltte ne işe yarar?

Hyalüronik asit, cilt dokularının yağlanmasını sağlayarak cildin nemini korumasına yardımcı olur. Bunların yanında ciltte nemlendirici görevi görür.

Hyaluronik asit gündüz kullanılır mı?

Hyalüronik asit uyguladıktan sonra güneşe maruz kalmamak için gece kullanılması tercih edilmelidir.

Hyaluronik asit cildi soyar mı?

Hyaluronik asit, cilt yüzeyini soyan bir moleküle sahip değildir. Asit olarak bilinse de kimyasal yapısından dolayı cildi soyan bir etkisi bulunmamaktadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 3 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 13 Nisan 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al