Yükleniyor

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt bakımı, cildi günlük olarak temizleyip losyon kullanmanın yanında daha fazlasını yapmayı içerir. Cilt için sağlıklı beslenmek, yeterli uyumak, stresi kontrol etmek ve egzersiz yapmak önemlidir. Bunun yanında cilt tipine uygun peeling ve nemlendiriciler kullanmak cilt bakım için uygulanacak yöntemler arasında yer alır.

İçindekiler

Cilt Tipleri Nelerdir?

Doğru cilt bakım rutinini oluşturmak için hangi tür cilde sahip olduğunuz bilmek gerekir. Böylelikle cilt tipinize göre ürün kullanabilir buna göre nasıl ilgileneceğinizi tespit edebilirsiniz. Cilt tipleri şöyle sıralanır:

 • Kuru cilt: Pul pul yapıda pullu veya pürüzlü bir cilttir.
 • Yağlı cilt: Parlak, yağlıdır ve büyük gözeneklere sahip cilt yapısıdır.
 • Karma cilt:  Ciltte bazı noktalar örneği yanaklar kuru, alın, burun ve çene gibi diğer noktaları ise yağlıdır.
 • Normal cilt: Dengeli yapıdadır ve hassas değildir.

Günlük olarak kullanılan makyaj ya da bakım ürünleri cilt yapısında hassasiyet, acı, yanma ya da kaşıntı oluşturuyorsa kullanımı bırakılmalıdır.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı yanında sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapmak, doğal yaşlanmanın geciktirilmesine ve çeşitli cilt sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir. Cilt bakımı, leke, sivilce, akne, siyah nokta problemlerinin azalmasını sağlar. Cilt tipine uygun olarak yapılan bakımda ise cildin ihtiyacı olan vitaminler ve yağlar cildin onarılmasında etkili olur. Cilt bakımı yaparken bu aşamalara dikkat edin:

 • Yüzünüzü kirden arındırmak için yıkayın
 • Yüz yıkamasından sonra cilt gözeneklerini açmak için buhar uygulayın
 • Cildi arındırmak için peeling yapın
 • Cilt tipinize uygun maske yapın
 • Cildi ferahlatmak ve kalan ürünlerin temizlenmesi için tonik uygulayın
 • Bu aşamalardan sonra cildi nemlendirin

Cilt Bakımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Cilde zarar vermeden, cilt tipine uygun bakım yapmak cildin parlamasına, onarılmasına ve güzel görünmesine yardımcı olur. Cilt bakımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir:

Mutlaka güneş kremi kullanın

Cildinize bakım yapmanın ve hasardan korumanın en önemli yollarından biri onu güneşe karşı korumaktır. Yaşam boyu güneşe maruz kalmak kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve diğer cilt sorunlarına neden olabilir. Hatta cilt kanserine sebebiyet verebilir.

Bu yüzden her gün güneş koruyucu kullanmak gerekir. Hatta her iki saatte bir güneş kremi kullanmak önemlidir. Güneş ışınlarının en güçlü olduğu saat 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşten kaçınmak cilt bakımının bir parçasıdır.

Sigara kullanımından kaçının

Sigara içmek cildin daha yaşlı görünmesine neden olabilir. Bunun yanında kırışıklıkların oluşmasına katkıda bulunur. Sigara içmek cildin en dış katmanlarındaki küçük kan damarlarını daraltır, bu da kan akışını azaltır ve cildin soluk görünmesine neden olur. Sigara içmek kullanmak cildin güç ve elastikiyet veren lifler olan kolajen ve elastine de zarar verdiği bilinir.

Cildinize nazik davranın

Günlük temizlik ve tıraş, cildin hasar görmesine neden olabilir. Bu yüzden uzun süreli olarak duşta sıcak suya maruz bırakmamak gerekir. Sıcak su yerine ılık sudan yararlanmak cildin yağlanmasını önler. Tıraş olurken mutlaka öncesinde tıraş kremi, losyon veya jeli uygulamaya özen gösterin. Tüylerin uzadığı yöne doğru tıraş edin.

Sağlıklı beslenmeye özen gösterin

Sağlıklı bir beslenme planı oluşturmak, cildin parlamasına ve en iyi şekilde görünmesine yardımcı olabilir. Bol miktarda meyve, sebze, tam tahıl ve yağsız protein tüketmek cilt bakımına destek sağlar. Bunun yanında bol su içmek cildin nemli kalmasına yardımcı olur.

Stresi yönetmeyi öğrenin

Kontrolsüz stres cildi daha hassas hale getirerek sivilce oluşumuna zemin hazırlar ve cilt problemlerini tetikleyebilir. Sağlıklı bir cildi ve sağlıklı bir ruh halini teşvik etmek için stresinizi yönetecek adımlar atmaya özen gösterin. Yeterince uyuyun ve keyif aldığınız şeyleri yapmaya zaman ayırın.

Cilt Bakımı Faydaları Nelerdir?

 • Rutin olarak yapılan cilt bakımı, cildin kirden, yağlardan ve bakterilerden arınmasını sağlar.
 • Tıkanmış olan gözeneklerin açılmasına yardımcı olarak sivilce izleri, akne ve siyah noktanın önüne geçer
 • Yorgun ve yıpranmış görünene cilt yapısının parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur
 • Yaşlanmanın getirdiği kırışıklıkların engellemesini sağlar
 • Cildin kaybettiği nemi geri kazanmasına destek olur böylelikle cilt parlak ve canlı görünür
 • Cilt bakım rutininde uygulanan peeling, lekelerin ortadan kalkmasını amaçlar

Cilt Bakımı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Cilt bakımı gerçekten işe yarıyor mu?

Düzenli olarak cilt bakım rutini oluşturmak sağlıklı görünmenin temelini oluşturur. Cildi güneşten, kirlerden ve çeşitli faktörlerden uzak tutmak yaşlılık görüntülerinin daha geç oluşmasını sağlar. Bu yüzden cilt bakımı kişinin sağlıklı görünümü açısından işe yarar.

Cilt bakımı yapılmazsa ne olur?

Cilt bakımı yapılmadığı durumda ciltte yağlı bir görüntü oluşabilir. Bunun yanında siyah nokta ve aknelerde artış yaşanabilir. Uzun süre temizlenmediğinde ise lekeli bir görünüm oluşur.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 16 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 16 Ekim 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al