Yükleniyor

Cildinizi Yeniden Canlandırın

Cildinizi Yeniden Canlandırın

Yaz mevsiminin zararlı etkileriyle yıpranan ve kuruyan cilt, doğru bakım ve nemlendirme uygulamaları yapılmadığı takdirde zamanla matlaşıyor ve sağlıksız bir görünüm alıyor. Ciltte kuruluk, pullanma ve güneş sonrası lekeler oluştuğundan sonbahar cildi canlandırmak için önemli bir fırsat olarak tanımlanıyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Dermatoloji Bölümü Uzmanları, sonbaharda cilt bakımı hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Önce peeling sonra nemlendirme

Güneş ışınlarına maruz kalan cilt, kendini korumak adına kalınlaşır ve pigment hücrelerini çoğaltarak rengini koyulaştırır. Yazın bronzlaşan cilt mevsim sonunda donuk ve kalın bir hal almaktadır. Bunun için sonbaharda cilde ilk önce peeling uygulanmalı, sonrasında ise göz çevresi, yüz ve boyun olmak üzere uygun kremlerle nemlendirilmelidir. Sivilce problemi olan ciltlerde su bazlı kremler tercih edilmelidir. Evde yapılan bakımlar yetersiz kalabileceğinden uzman kontrolünde cilt temizliği ve bakımı yaptırmak daha sorunsuz ve güzel bir sonuç alınmasını sağlayacaktır.

Doğru bakım cildi yeniden canlandırıyor

Medikal cilt bakımı; temizleme, buhar, gözenek temizleme ve nemlendirici maske aşamaları ile 1-1,5 saat süren, klinik ortamda doktor kontrolünde dermokozmetik ürünler kullanılarak yapılan işlemlerden oluşmaktadır. Her cilt tipi için ayrı ürün ve teknikler kullanılarak yapılmaktadır. Sonbahar aylarında yağlı ciltlerde sebum salgısı artar ve gözeneklerde daha çok genişleme, daha sık ve yoğun sivilce problemi ile karşılaşılır. Sivilceli ve yağlı ciltlerde, siyah noktalar temizlenmeli ve cildin yağlı görünümünü matlaştıracak özel ürünler kullanılmalıdır. Nemsiz ve kuru ciltte daha yoğun nemlendirici maskeler ve vitaminr içeren ürünler tercih edilmelidir.

Hollywood bakımı cilde ışıltı veriyor

Cansız ve mat görünen cildin tekrar parlamasını ve ışıldamasını sağlamak için kollajen, vitamin ve enzim içeren ürünlerle bir cilt bakımı sağlanmalıdır. Klasik cilt bakımı, her mevsimde her cilt tipine uygulanabilmektedir. Hollywood bakımı olarak bilinen C vitamini, kojik asit, arbutin, kök hücreler, büyüme faktörleri ve renk açıcı ajanları içeren cilt bakımı, ciltte anında parlaklık, nemlendirme, canlandırma etkisi yaratan cilt bakımlarındandır. Kollajen içeren ürünlerle yapılan bakımlarda, yüzeysel kırışıklarda hafif açılma ve daha enerjik göz alıcı cilt rengine ulaşılmaktadır. Bu uygulamalar genellikle hem boyun hem de yüz bölgesine uygulanmaktadır.

Göz çevresine hassas bakım

Göz çevresi daha hassas ve ince bir deri olduğu için farklı ürünler kullanılmalıdır. Göz çevresindeki morluklar ve şişliklerinin giderilmesi, yorgun görünümün engellenmesi amacıyla bakım sağlanabilir. Göz çevresine bakım esnasında yapılan roller uygulamalarıyla da, göz kapağı sarkmalarında lifting etkisi sağlamaktadır.

Sonbaharda uygulanabilen lazer uygulamaları

Sonbahar, lazer tedavileri için güneşin etkisini tamamen kaybetmemesi nedeniyle biraz erken bir dönem olarak değerlendirilebilir. Bronzlaşmış ciltte soyucu veya derin yenileyici etkileri olan lazerler sonrasında pigmentasyon; yani lekelenme ihtimalleri olabilir. Bunun için güneşin etkisini kaybettiği, bronzlaşmış tenlerin normal rengine döndüğü kış mevsimi başlangıcı uygun bir dönemdir. Ancak hafif dozlarda yapılan fraksiyonel lazer ile cilt yenileme ve gençleştirme işlemleri veya karbon peeling denilen lazerle (Q-switch) yapılan peeling sonbaharda uygulanabilen lazer işlemleridir. Karbon peeling ile ciltteki lekeler, büyümüş gözenekler, sebum düzensizliği, hafif kırışıklıklar tedavi edilebilir.

Öğle arasında uygulama yaptırabilirsiniz

Karbon peeling; her cilt tipine uygun, gün içerisinde öğle arasında bile uygulanabilen kısa süreli, ağrısız bir işlemdir. Her işlem sonrası olduğu gibi bu işlem sonrasında da güneş koruyucu kullanılmalıdır. Yüz veya bacaklardaki ince kılcal damarların genişlemeleri de lazer (Nd-Yag, pulse dye, KTP) ile tedavi edilebilmektedir.

HydraFacial ile 11 cilt problemine çözüm

Kadın ve erkeklere her yaşta uygulanabilen HydraFacial işleminin daha ilk seansında gözle görülür bir gelişme kaydedilmektedir.

Total cilt bakımı

Genişlemiş ve tıkalı gözenek tedavisi

Siyah nokta tedavisi

Cilt tonu düzensizlikleri

Sebum dengelenmesi (yağlı cilt)

Cildin nemlendirilmesi

İnce çizgiler ve kırışıklıkların tedavisi

Cildin elastikiyetini arttırma

Sivilce tedavisi

Leke tedavisi

Cildin canlandırılması

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 11 Aralık 2023

Yayınlanma Tarihi: 6 Ekim 2015

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al