Yükleniyor

Sivilce İzleri Nasıl Geçer? Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir?

Sivilce İzleri Nasıl Geçer? Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir?

Beslenme şekilleri, hava kirliliği, stres ve hijyen gibi nedenlerden dolayı özellikle ergenlikten başlayarak ortalama 30 yaşına kadar insanlarda sivilce görülebilir. Bu sivilceler, görüntü olarak rahatsız etse de bir süre sonra söner ve geçmeye başlar. Müdahale edilen sivilceler ya da bazı akneler yüzde, göğüste ve sırtta sivilce izi olarak kalabilir. Sivilce izleri, ciltte dokusal değişikliğe ve renk eşitsizliğine neden olur. Birçok kişi krem kullanarak ya da işlem yaptırarak sivilce izlerinden kurtulmanın yollarını araştırmaktadır.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce izleri, müdahale edilmediğinde bir yıldan uzun süredir ciltte yerini koruyarak ve kalıcı hasar oluşturarak, ciltte girintiler ya da kabarık noktalar bırakır. Tedavi gerektirmeyen durumlarda cilt bakım rutininin uygulanmasının yanında sivilce izlerine evde doğal yöntemlerle müdahale edilebilir. Uzun süreler güneşe maruz kalmak, günlük hijyeni sağlayamamak sivilce izlerinin daha görünebilir olmasına neden olabilmektedir. Sivilce izlerine karşı cilt bakım rutininizi uygulamanın yanında hem doğal yöntemler hem de klinik tedaviler bulunur. Bu müdahale şekilleri sivilce izlerinin boyutuna, derecesine ve kişinin cilt tipine göre farklılık gösterir. 

 1. Elma sirkesini suyla seyrelterek cilde uygulayın
 2. Limon suyu ile cilt tonunu eşitleyin
 3. Çay ağacı yağı ve su ile ciltteki iltihabı azaltın
 4. Bal ve tarçın maskesi ile sivilceleri önleyin
 5. Cildi temizleyin, tonik ile gözenekleri açın, ilaç tedavisi yapın, nemlendirici krem kullanın
 6. Kimyasal Peeling ile ciltteki ölü hücrelerden kurtulun
 7. Dermabrazyon işlemi ile cilt tahribatını onarın
 8. Fraksiyonel lazer ile cildi yenileyin
 9. Mikro İğneleme ile cildin kolajen üretimine destek sağlayın
 10. Dolgu madde uygulamaları ile deri yüzeyindeki çukurları doldurun

Elma sirkesini suyla seyrelterek cilde uygulayın

Elmanın fermente edilmesiyle oluşan bir ürün olan elma sirkesi, sitrik asit gibi organik asit içermektedir. Sirkede bulunan bu organik asit, sivilce izlerini önleyerek iyi bir cilt görünümüne sahip olmanızı sağlar.

Cildin hassasiyetine karşı elma sirkesinin kullanım şekli ve miktarı oldukça önemlidir. Cildinize uygulamadan önce bunun tahrişe neden olabileceğini unutmayınız. Suyla seyreltilmiş elma sirkesini az miktarda alarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Limon suyu ile cilt tonunu eşitleyin

Cilt tonunu eşitlemeye ve sivilce izlerini yok etmeye yardımcı olan limon suyu, asidik bir yapıya sahiptir. Cildinize limon suyu uygulaması yapmadan önce cilt yapınızın hassasiyetine dikkat etmeniz gerekir. Limon suyu, doğru miktarda uygulandığından sivilce izlerine iyi geldiği bilinmektedir.

Çay ağacı yağı ve su ile ciltteki iltihabı azaltın

Bakterilerle savaştığı bilinen çay ağacı yağı, ciltte oluşan iltihabı azaltarak, cildin renk tonunun eşitlenmesinde önemli bir rol oynar. Organik asit olan benzoil peroksit ile karıştırılan çay ağacı yağı, cilt tahrişini önleyerek sivilce izlerini geçirmede etkili olur. Çay ağacı yağı güçlü içeriğe sahip olduğundan cildinize uygulamadan önce mutlaka seyreltmeniz gerekmektedir.

Bal ve tarçın maskesi ile sivilceleri önleyin

Bal ve tarçın, karıştırıldığında antibakteriyel özelliğe sahip olarak sivilce oluşumuna neden olan bakterilerle savaşır. Sivilce oluşumunun önlenmesiyle birlikte sivilce izleri de azalma eğilimi göstermektedir.

Cildi Temizleyin, Tonik İle Gözenekleri Açın, İlaç Tedavisi Yapın, Nemlendirici Krem Kullanın

Cildiniz sivilce ve akne oluşumuna yatkınsa mutlaka cilt tipinize uygun olan ürünlerden yararlanarak sağlıklı bir cilt bakım rutinin oluşturabilirsiniz. Bu durum gözeneklerini temiz kalmasını sağlayarak önceden oluşmuş sivilce lekelerinin de iyileşmesini hızlandıracaktır. Sivilce lekelerine karşı yapılabilecek olan cilt bakım rutininde şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Cildinizi Temizleyin

Karma bir cilde sahipseniz ve yüzünüz çok fazla sivilce içermiyorsa sivilce izlerin olduğu bölgeleri günlük olarak yıkayabilirsiniz. Bunun yanında organik asit olan benzoil peroksit ve salisilik asit içeren ürünlerden yararlanmak cilt temizliğini sağlayarak sivilce izlerine iyi gelecektir. Burada önemli olan bu ürünleri kullanmadan önce mutlaka kullanım talimatına uymanız olacaktır.

 • Tonik ile Gözenekleri Açın

Temizlik işleminden sonra bir sonraki adım, toner yardımıyla yüzünüzde kalan ve sivilce oluşumuna zemin hazırlayan makyaj kalıntılarından kurtulmaktır. Tonerler cilt tonunda eşitlik sağlayarak, ciltteki fazla yağı giderir ve lekelere karşı savaşır. Bu ürünleri kullanmadan önce alkol içermediğinden emin olmanız gerekir. Alkol içeren ürünler cildin kurumasına ve tahriş olmasına sebep olabilir.

 • İlaç Tedavisi Yapın

Sivilce eğilimine sahip olanlar, ilk iki aşamayı uyguladıktan sonra ciltteki kolajen üretiminin artmasını sağlayan retinoid içeren ilaçlar kullanabilir. Bu da cildin dokusunu iyileştirir, renk dengesini sağlar ve sivilce izlerinin daha az görünür olmasına yaramaktadır.

 • Nemlendirici Kullanın

Temizlik, tonikle temizleme, ilaç tedavisinde sonra nemlendirici ile cildin nemini sağlamak gerekir. Sivilceye karşı kullanılan ilaçlar cildin nemini alarak kuruluğa neden olabilir. Cildin kurumasını ve soyulmuş bir görünüm yaratmasını engellemek için gün içerisinde sabah ve akşam olmak üzere nemlendirmek sivilce izlerini geçirmeye de yardımcı olacaktır.

Kimyasal Peeling ile ciltteki ölü hücrelerden kurtulun

Ciltteki sivilce lekelerine karşı kullanılabilen kimyasal peeling, lekeli ve sorunlu ciltler için kullanılabilir. Güçlü bir asit kullanılarak uygulanan kimyasal peeling uygulamasında cilt yüzeyinde bulunan ölü hücrelere etki ederek cildin soyulmasını sağlar ve lekelerin giderilmesinde etkili olur. Kimyasal peeling işlemi, sivilce izlerinin yoğunluğuna ve derinliğine bağlı olarak uzmanı tarafından farklı seviyelerde uygulanabilir.

Dermabrazyon işlemi ile cilt tahribatını onarın

Zımpara yöntemi olarak da bilinen dermabrazyon işlemi, cilt yüzeyinde bozulmuş ve tahribata uğramış alanların soyularak eşitlenmesini sağlamaktadır. Yüzeysel tabakanın soyulmasıyla yapılan bu işlem, sivilce lekelerine karşı kullanılmasının yanında siyah noktalara, yaşlılık lekelerine ve güneşin ciltte yarattığı hasarlara karşı da tercih edilmektedir.

Fraksiyonel lazer ile cildi yenileyin

Cildin üst ve alt kısımlarında etkili olan fraksiyonel lazer işlemi, sivilce izi ve cilt yenileme tedavisinde kullanılan bir lazer sistemidir. Sivilce lekelerine karşı iyileştirici etkisi yüksek olan bu işlemde, yan etkilerinin az olmasıyla nedeniyle son zamanlarda sıklıkla tercih edilmektedir.

Mikro İğneleme ile cildin kolajen üretimine destek sağlayın

Cilt yüzeyine mikro iğnelerle müdahale edilerek serumlarla desteklenmesiyle uygulanan, sivilce izlerine ve cilt tonunun eşitlenmesine yarayan bir işlem türüdür. Mikro iğneler uyuşturulan cildi delerek, cildin kendini yenilemesi aşamasında kolajen üretmesini sağlar. Böylelikle sivilce izleri gözle görülür bir şekilde yok edilebilmektedir.

Dolgu madde uygulamaları ile deri yüzeyindeki çukurları doldurun

Sivilce izlerinin cilt yapısında tahribata neden olmasıyla birlikte deri yüzeyinde çukurlar oluşabilmektedir. Dermatolog tarafından cilt tipinize uygun olanları belirlenerek, deri yüzeyinizin altında dolgu maddeleri enjekte edilebilir. Bu işlem süreklilik gerektirebilir.

Sivilce İzlerini Önlemenin Yolları

Yaşam tarzındaki değişikliklerle, tüketilen besinler ve günlük bakım rutininizi uygulayarak sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz. Bu durum da akne ve sivilce oluşumundan sonra görülen izlerin önlenmesini sağlar. Hareketli kalmak ve sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek de cilt sağlığını iyileştirerek sivilce izlerinin önünce geçecektir. Akne ve sivilceleri önlemeye yardımcı olmak için şu yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

 1. Sağlıklı Bir Beslenme Rutini Oluşturun
 2. Her Gün Hareket Edin
 3. Cilt Bakım Rutinini Yapın

Sağlıklı Bir Beslenme Rutini Oluşturun

Akne ve sivilceye karşı iyi bir beslenme rutini oluşturmak sivilcelerin çıkmasını engelleyerek izlerin oluşmasının önüne geçecektir. Dermatologlar, sivilce izleri ile başa çıkmanın en iyi yolunun taze meyve ve sebzelerden geçtiğini, bunların yanında protein ve tahıl açısından zengin gıdaların tüketimine dikkat çekmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenme rutini oluşturarak A, E vitaminleri, çinko, karbonhidrat, omega-3 ve antioksidanlar içeren besinleri tüketmek sivilce oluşumunu sınırlandırarak sivilce izlerinin önüne geçecektir.

Bunların yanında glisemik indeksi yüksek gıdalardan uzak durarak, yağ besin tüketimini de sınırlandırmak gerekmektedir.

Her Gün Hareket Edin

Spor ve egzersiz yapmak cilt sağlığına iyi gelerek stres nedeniyle oluşan sivilcelerin önüne geçer. Vücudun güçlenmesini sağlamak, ciltte kan dolaşımını artırır ve cildin iyileşme süresini kısaltır. Her gün hareket etmek aynı zamanda cilde oksijen de sağlar ve bu da sivilceleri önlemektedir. Stresle başa çıkarken egzersiz yapmak iyi bir yöntem olsa da bakterilerin gelişmemesi için spor öncesi ve sonrasında mutlaka cilt temizliğini sağlamanız önemlidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 23 Kasım 2023

Yayınlanma Tarihi: 24 Mayıs 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al