Yükleniyor

Fraksiyonel karbondioksit lazerin avantajları nelerdir?

Fraksiyonel karbondioksit lazerin avantajları nelerdir?

İletişime Geçin

Sivilce, yanık, yara, leke gibi cilt sorunları birçok kişinin ortak sorununu oluşturuyor. Estetik olarak olumsuz bir görüntüye sebep olan bu sorunların çözümü için lazer teknolojileri başarılı sonuçları ile ön plana çıkıyor. Son dönemlerde en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alan Fraksiyonel Karbondioksit Lazer (Co2) uygulaması ile hem derideki sorunların tedavi edilmesi hem de kolajen oluşumunun uyarılması sağlanıyor. 

İçindekiler

Fraksiyonel karbondioksit lazer nedir?

Cilt yenileme amacıyla derinin üst ve orta tabakalarına etki ederek, cilt yaşlanması, sivilce, yara, çatlak ve yanık gibi izlerin tedavisinde kullanılan en güçlü lazer teknolojisidir.

Fraksiyonel karbondioksit lazer hangi hastalıklarda kullanılır?

Fraksiyonel karbondioksit lazer uygulaması sivilce izleri başta olmak üzere, ameliyat, yanık ve yara izleri, gebelik ve doğum sonrası oluşan çatlaklar, anti aging amaçlı olarak cilt kırışıklıkları ve sıkılaştırma amacıyla da yüz sarkmalarında kullanılmaktadır. Bununla birlikte yaşlılık ve güneş lekelerinde, gebelik maskesi olarak adlandırılan melazma tedavisinde de uygulanabilir

Fraksiyonel karbondioksit lazerin avantajları nelerdir?

Cilt yenileme amacıyla kullanılan ve en güçlü lazer teknolojisi olan Fraksiyonel karbondioksit lazer, iyileştirici tedavi etkilerinin yüksek, yan etkilerinin düşük olması sebebiyle son dönemlerde en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alır. Cildin hem üst hem de alt tabakasında etki gösteren bu teknolojiyle cildin yenilenmesi sırasında üst derideki lekeler tedavi edilmekte ve kolajen oluşumu uyarılmaktadır.

Cilt gençleştirici olarak uygulanan lazerlerin en etkilisi olan Fraksiyonel CO2 Lazer işlemi sonrasında bir yıl boyunca kolojen liflerinin oluşması ve yapılanması devam eder. Özellikle derin yapılan işlemlerde, kişinin şikayeti ve cilt ihtiyacına göre işlemi daha yüzeysel veya daha derin yapma şansı bulunur. Bu kararın doktor tarafından verilmesi gerekir. 

Fraksiyonel karbondioksit lazer nasıl uygulanır?

Bu uygulamada, lazer ışını mikroskobik yuvarlak kolonlar halinde cilde gönderilir. Böylece yuvarlak kolonlar arasında sağlam doku alanlarının kalması sağlanır. Bu yöntem ile esas olarak uygulama yapılan bölgelerde bulunan su hedef alınmaktadır. Yani kolajen, kan damarları, keratinositler gibi su içeren yapılar, lazer ışını ile kontrollü bir şekilde termal hasara uğratılır. Hasara uğratılan bölgenin hemen yanında bulunan sağlam dokulardaki canlı hücrelerin, hasarlı alana giderek zarar görmüş dokuyu yenilemesi için uyarı göndermesi sağlanır. Cildin yenilenmesi sırasında bir taraftan üst derideki lekeler tedavi edilirken, diğer taraftan da kolajen oluşumu uyarılır.

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer ile ilgili sık sorulan sorular 

Fraksiyonel karbondioksit lazer başka uygulamalarla birleştirilebilir mi?

Fraksiyonel karbondioksit Lazer ile birlikte diğer anti aging uygulamalar arasında bulunan PRP ve mezoterapi gibi yöntemler de tedaviye eklenebilir. Özellikle anti aging ve melazma tedavisinde PRP ve mezoterapi ile birlikte yapılan Fraksiyonel karbondikosit lazer uygulaması ile oldukça etkili sonuçlar alınabilir.

Tedaviden sonra normal hayata ne zaman geçilir?

İşlem sonrasında hastanın iyileşmesi 7-10 gün kadar sürebilir. Cilt ilk üç gün kızarıp ödem toplamakta, daha sonraki süreçte ise soyulmalar başlamaktadır. Hastalar yaklaşık bir hafta sonra normal yaşantısına dönebilmektedir.

Tedavinin etkinliği ne zaman ortaya çıkar?

Tedavinin etkinliği genellikle üç aydan sonra belirginleşir ve etkisi hemen ortaya çıkmaz. İlk başlarda gerçekleşen soyulmalar bir peeling etkisi gibi görülse de, derideki tedavi etkisi ve iyileşme genellikle 3-6 ay içerisinde kendini göstermeye başlar. Çünkü derideki kolajen üretimi bu süreler içerisinde tamamlanır.

Tedavi kaç seans uygulanmalıdır?

İşlemin seans sayısı yapılan tedavinin amacına, tedavi edilecek bölgeye ve kişinin deri özelliklerine bağlı olarak değişir. Seans sayısı genellikle 3-6 arasında olurken, iki seans arasındaki süre ise bir ay olarak ayarlanır. Daha yüzeysel yapılan işlemlerde ise seans sayısını artırmak gerekir.

Fraksiyonel karbondioksit lazer işlemi ne zaman uygulanmalıdır?

Fraksiyonel karbondioksit lazer uygulaması kış dönemlerinde daha çok uygulanır.

İşlem sonrası nelere dikkat edilmelidir?

İşlem sonrasında yüzde meydana gelen kızarıklıkların ve soyulmaların güneş ile temas etmesi durumunda pigment, yani yüzde leke oluşumu riski ortaya çıkar. İşlem sonrasındaki günlerde güneş kremi kullanılması yeterli olmamakta, bu sebeple hastaların işlemden sonra 3-5 gün boyunca dışarı çıkmaması gerekmektedir.

Kişinin ten renginin işleme bir etkisi var mıdır?

Koyu tenli kişiler bölgesel pigmentleşme ya da pigment kaybı gibi durumlardan daha çok etkilenirken, bu tedavide açık tenliler daha şanslı grubu oluşturur.

İşlemi yaptırmak için bir yaş sınırı var mıdır?

Yaş sınırı olmayan ve herkese uygulanabilen bu tedavi yöntemini kronik hastalığı olanlar da yaptırabilir

Bu işlem kimlere uygulanmamalıdır?

Fraksiyonel karbondioksit lazer, sadece aşırı yara iyileşmesi olan hipertrofik skar ve keloid riski olanlarda uygulanmaması gerekir. Bu tip aşırı doku iyileşmesi olan kişilerde deriye verilen hasar, kalın bir parmak kalınlığında yani anormal şekilde iyileşir. Bununla birlikte kan pıhtılaşmasını engelleyen, ışığa karşı duyarlılık meydana getiren ilaç kullananlar ve solaryuma girenler de uygulama yapılmayacak kişiler arasında yer alır.

Fraksiyonel karbondioksit lazer uygulaması tekrarlanabilir mi?

Bu tedavide yaşlanmanın devam etmesi ile birlikte yeniden bir geriye dönüş söz konusu olur. Ancak bu uygulamaların düzenli olarak yaptırılması uzun vadede yenilenmiş bir cilt sağlar. Kişinin durumu yaşlanma hızına, hayat şekline, uyku düzenine ve genetiğine göre değişir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 15 Ocak 2021

Yayınlanma Tarihi: 15 Ocak 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al