Yükleniyor

Kozmetik Dermatoloji (Kozmetoloji)

Kozmetik Dermatoloji (Kozmetoloji)

İletişime Geçin
Aşağıdaki başlıklara tıklayarak, Kozmetik Dermatoloji (Kozmetoloji) alanındaki ilgili içeriklere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bölüm Hakkında

Memorial Kozmetik Dermatoloji Bölümü’nün deneyimli hekim kadrosu, modern ve teknolojik tedavi yöntemleri ile hizmet vermektedir.

İçindekiler

Botoks ile kırışıklık tedavisi

Botoks, clostridium cinsi bakteriden elde edilen botulinum toksinidir. Yüz gençleştirme uygulamaları herhangi bir cerrahi işleme gerek kalmadan botoksla konforlu bir şekilde uygulanabilmektedir. Botoks, yüzün üst bölgesinin, özellikle yatay alın, kaş çatma ve göz kenarındaki çizgilerin (kazayağı) düzeltilmesinde çok etkilidir. Ayrıca bu bölgedeki kırışıklıkların giderilmesinin yanı sıra kaşları kaldıran bir etkiye de sahiptir. Kaş arası, alın, göz etrafı kırışıklıkları ile kaşın kaldırılmasında kullanılan botoks ile birkaç dakikalık işlemde maksimum etkinlik sağlanır. Yaşlanma belirtileri ile mimiklere bağlı kırışıklıklar kısa sürede etkin bir şekilde ortadan kaldırılabilir.

Botoksla aşırı terleme tedavisi

Botoks tedavisiyle, aşırı terleme sorunundan kurtulmak da mümkündür. Botoks işlemi uygulamadan önce hastaların şikayeti olan alanlara iyot-nişasta testi yapılır. Bu testin sonucunda aşırı terlemeye neden olan aktif alanlar belirlenir ve bu alanlara botoks uygulanır. İnce iğnelerle,  cilt altında 3mm derinliğe botoks enjeksiyon edilerek yapılan işlem, 15-45 dakika arasında sürmektedir. Uygulamadan hemen sonra kişi günlük hayatına dönebilir. Yaşam kalitesini düşüren hatta bazen ruhsal bozukluklara dahi sebep olabilen el, ayak ve koltuk altı aşırı terlemeleri botoks uygulamasıyla kontrol altına alınabilmektedir.

Dolgu enjeksiyonları

Dolgu enjeksiyonları yüzü ve çene hattını şekillendirmede ve ayrıca yaşla birlikte oluşan sarkmaların ve kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Hyalüronik asit dolgularla ciltteki sorunlar doğal bir görünüm verilerek giderilebilmektedir. Özellikle dudak üzerinde oluşan barkot çizgileri de denen kırışıklıklarda, gözaltı çökmeleri ve kırışıklıklarında, elmacık kemiğinin belirginleştirilmesinde, dudak dolgunlaştırma işleminde hyaluranik asit dolgular kullanılır. Kolay ve etkili bir gençleştirme işlemi olup, kısa zaman içinde uygulanır.

Mezoterapi

Cilt için gerekli olan vitamin, mineral, aminoasit ve peptidlerin küçük iğnelerle cilde enjeksiyon tekniğidir. Yüz, el ve dekolte bölgesinde ise leke, iz ve kırışıklık tedavisinde ayrıca cilt parlaklığı ve cilt kalitesinin artırılması amaçlı kullanılmaktadır. Mezoterapi saçlı deriye de uygulanabilmektedir. Erkek tipi saç dökülmesi, kadınlarda hormonal kaynaklı ya da doğum sonrası ve strese bağlı saç dökülmelerinde saç mezoterapisi başarılı sonuçlar vermektedir.

PRP

PRP tedavisi kişinin kendi kanından elde edilen plazma ile yavaşlayan hücre yenilenmesinin yeniden sağlamasıdır. PRP tedavisi ile bazı hastalıkları iyileştirmek ve cilt gençleştirmek mümkündür. PRP tedavisi, saç dökülmesi tedavisi için saça, anti-aging (yaşlanma karşıtı) amaçlı yüz ve dekolte bölgesine uygulanabilmektedir. Anti-aging amaçlı PRP tedavisinde derideki kolajen ve elastin liflerin yapımının artırılması hedeflenmektedir.

Kimyasal Peeling

Deriyi canlandırmak, gençleştirmek, lekeleri gidermek, görünüşü iyileştirmek için bazı kimyasal solüsyonların uygulanmasıdır. Bu tedavide deriye, yüzeysel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olan kimyasal bir solüsyon uygulanır. Sivilce, siyah noktalar, sivilcelerin oluşturduğu izler, küçük çukurcuklar, güneş, yanık ve yaşa bağlı olan kırışıklıklar,  yaş ve gebelik nedeniyle ortaya çıkan lekeler, çiller, kanser potansiyeli taşıyan kabuklu deriden kabarık lezyonlar peeling ile iyileştirilebilir. Kimyasal peeling sonbahar ve kış aylarında uygulanması gereken bir işlemdir.

Lazer Tedavileri

Lazerle cilt gençleştirme

Cildin genç kalması ve yaşlanma izlerinin giderilmesi için uygulanan en teknolojik yöntem, lazerle cilt yenileme ve cilt gençleştirmedir. Gelişmiş lazer teknolojileriyle cilt ve cilt altı hücrelerinin, yani kolajen ve elastin liflerinin çoğalması sağlanır. Böylece kırışıklıklar azalıp yok olurken ciltte belirgin gençleşme hissedilir. Lazer tedavileri; yüz, el, dekolte, boyun ve bacaklara uygulanabilmektedir. Dolgu ve botoks gibi iğne ile uygulanan tedavilere alternatif olarak lazer tedavileri tercih edilebilmektedir.

Lazerle yara, yanık, akne, leke ve kızarıklık, damar benleri,  damar genişlemesi ve ince varislerin tedavisi

Lazer tedavisi ciltte oluşturduğu ısı sütunları yardımıyla kolajen ve elastin sentezini tetikleyerek yara, yanık, akne ve akne izleri ve çatlakların tedavisinde kullanılmaktadır. Lazer ile akne tedavisinde, akneler kurutulur, akne oluşumuna zemin hazırlayan cilt yağlanması kontrol altına alınır, gözenekler sıkılaştırılır ve sivilceler önlenir. Güneş, yaş ve hamilelik sonrası oluşan cilt lekelerinde ayrıca yüzde ve vücutta kızarıklık yapan damarsal lezyonlarda yine yüzde kızarıklıkla seyreden “Rozasea” hastalığında, yara, yanık ve akne izlerinde lazer tedavileri tercih edilebilmektedir. Ayrıca lazer tedavisi vücuttaki damarsal benlerin, ince damar genişlemelerinin ve özellikle bacaktaki varislerin tedavisinde etkin şekilde uygulanmaktadır.

Lazer epilasyon

Lazer epilasyon vücuttaki istenmeye tüyleri yok eden kalıcı bir yöntemdir. Özel olarak seçilen dalga boyutundaki lazer ışınları kıl kökünde bulunan melanin pigmentini hedef alır. Lazer ışınını emen melanin pigmenti ısınır ve kıl kökü tahrip olur. Lazer uygulamaları çoğu zaman radyasyon gibi algılanmakta ve zararlı etkiler meydana getireceği düşünülmektedir. Oysa lazer ile radyasyon arasında hiçbir ilişki yoktur. Lazer uygulamasının, deri altındaki doku ve organlara herhangi bir etkisi yoktur. Lazer ışığı vücutta ancak kıl kökü seviyesine kadar ulaşılabilir. Epilasyon uygulamalarına artık yalnızca kadınlar değil erkekler de sıklıkla başvurmaktadır. Erkeklere en sık uygulama yapılan bölgeler; omuz, sırt, göğüs, boyun- ense ve elmacık kemiklerinin üzerindeki sakallardır. Erkekler, daha kalın ve koyu renk kıl köklerine sahip olmaları nedeniyle, lazere çok daha iyi yanıt verirler ve böylelikle başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Saç Sağlığı ve Saç Dökülmesi Tedavisi

Sağlıklı bir saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunur ve erişkinlerde yıkanma ve taramaya bağlı olarak günde ortalama 50-100 adet saç teli dökülmesi normal kabul edilir. Saç dökülmesi; hormonal ve besinsel faktörler, kimyasal maddelere maruz kalmak, genetik yatkınlık, sistemik hastalıklar, kıl gelişimi bozuklukları, ilaçlar, psikolojik stres ve saçlı deri hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Sağlıklı bir insanda saç dökülmeleri 2 aya kadar sürebilmektedir. Yılda 3 kez tekrarlanan saç dökülme süresinin 2 ayı aşması ise bazı ciddi hastalıkların habercisi olabileceği gibi uzman yardımı alınmasını gerektirebilir. Saç dökülmesi genellikle tetikleyici faktörden 3-4 ay sonra başlamakta ve bu faktörler tedavi edildikten 6-12 ay sonra normale dönebilmektedir. Saç dökülmesini önlemek ve var olan saçların kalınlaşmasını sağlayan FDA onaylı ilaçlar hekim kontrolünde kullanılabilir. İlaç tedavisi saçların inceldiği ve zayıfladığı bölgelerde, yeni başlamış hafif-orta derecede saç dökülmesini önlemek için yararlı olabilir. Saç mezoterapisi saç dökülmesinde oldukça sık kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir. Saç mezoterapisi saçın sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için gerekli olan vitamin, antioksidan, mineral ve dolaşım düzenleyici maddelerin bir mikro iğneler ile saçlı deriye doğrudan enjekte edilmesi sürecini içerir. Saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerin en etkin sonuçlar aldığı yöntem olan PRP işlemi de hastanın kendi kanının alınıp belirli işlemlerden geçirilmesi ile yapılmaktadır. Burada fibroblast denilen ve kökleri besleyecek, gelişimini sağlayacak olan kısım ayrılır ve dökülen bölgeye enjekte edilir. Bu yöntem özellikle genetik dökülmelerde çok etkilidir. Saç mezoterapisi de yine genetik dökülmesi olanlara PRP ile kombine uygulanabilir.

Bölüm Uzmanları

Anlaşmalı Kurumlar

Hastanelerimizin anlaşmalı olduğu özel sigorta şirketleri, tamamlayıcı sigortalar, diğer kurum ve şirket anlaşmalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Sonuç bulunamadı.

  Teknolojilerimiz

  Memorial Sağlık Grubu’nun teknolojik altyapısı, uluslararası standartlarda ileri teknoloji ürünü cihazlarla donatılmış ve hasta konforuna özel olarak dizayn edilmiş sistemlerden oluşmaktadır. Kullanılan ileri teknoloji sayesinde, hastaların teşhis ve tedavi süreçlerini, konforlu ve güvenli bir şekilde geçirmeleri hedeflenmektedir. Bu teknolojilerin birçoğu Türkiye’de ilk kez hastanelerimizde kullanılmaktadır.

  Son Teknolojilerimiz

  Teknolojilerimizi İncele
  Wonder Bölgesel Zayıflama ve Vücut Şekillendirme Cihazı
  İncele
  Teknolojilerimizi İncele
  Teknolojilerimizi İncele
  Da Vinci Robotik Cerrahi
  İncele
  Teknolojilerimizi İncele
  Tüm Teknolojileri Gör
  İletişim Formu

  Aşağıdaki İletişim formunu doldurarak hastanemiz ile ilgili bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

  * Bu alan gereklidir.
  Sosyal Medya Hesaplarımız
  Canlı Destek Kolay Randevu Al