Yükleniyor

Dermapen Nedir? Dermapen Ne İşe Yarar?

Dermapen Nedir? Dermapen Ne İşe Yarar?

İletişime Geçin

Dermapen, kolajen üretiminin artırılarak ciltteki ince çizgiler, kırışıklıklar ve akne izlerinin azaltılması ve cilt renginin iyileştirilmesinin hedeflendiği mikroiğneleme tedavi yöntemini içeren cilt yenileme işlemidir. Dermapen işlemi, kolajen ve elastin üretimini artırmak için kendi onarım ve yenileme işlevini uyaran tamamen doğal bir süreç içinde gerçekleşir. 

İçindekiler

Dermapen Nedir?

Dermapen, kolajen üretimi yoluyla cildin yenilendiği minimal invaziv bir kozmetik prosedürü olan mikroiğneleme yöntemidir. Cilt yaşlandıkça, cildin birincil yapı taşının (kolajen) üretimi yavaşlar ve bu durum da cildin incelmesine neden olur. Mikroiğneleme, yeni cilt hücrelerinin üretimini uyararak daha genç ve homojen bir cilt görünümü yaratır. Mikroiğnelemenin klinik sonuçları doğaldır, hemen göze çarpmaz ve zamanla vücut kendini onardıkça elde edilir. Sonuç olarak dermapen tüm cilt tiplerinde kırışıklıkları, genişlemiş gözenekleri küçültmek ve yara izlerinin görünümünü iyileştirmek için kullanılabilir.

Dermapen Kullanılabildiği Cilt Sorunları Nelerdir?

Dermapen; yaşlanmaya bağlı cilt sorunları yaşayan herkese uygulanabilen bir cilt gençleştirme uygulamasıdır. Dermapen işlemi daha çok yüz bölgesine uygulanmakla birlikte kişinin sağlık durumunun elverişli olduğu durumlarda el, sırtı, kol bölgesi, kalça bölgesine de uygulanabilir.

Dermapen işlemi daha çok aşağıdaki cilt sorunları için tercih edilir:

 • İnce çizgiler ve kırışıklıklar, güneşten zarar gören cilt (Dermapen, ciltte kırışık azaltma, cildin sıkılaşması, ciltteki güneş hasarının azalması, cilt tonunun iyileştirilmesi, geniş yüz gözeneklerinin küçültülmesi ve genel olarak canlı bir görünüm dahil olmak üzere kişiye harika sonuçlar verecektir. Başarılı sonuçlar için genellikle 4-6 seans gereklidir.)
 • Akne veya akne izleri  (Dermapen ile akne izleri için fraksiyonel lazer, IPL, lazerle yüzey yenileme ve kimyasal peeling gibi herhangi bir ablatif tedaviyle neredeyse benzer sonuçlar elde edebilir.)
 • Melazma dahil pigmentasyon 
 • Genişlemiş gözenekler
 • Yara izleri (Küçük yüz yanıklarından kaynaklanan cilt hasarı)
 • Ciltteki siyah noktalar
 • İstenmeyen dövmeler
 • Deri çatlağı
 • Gül hastalığı
 • Göz kenarındaki kırışıklıklar

Dermapen İşleminin Faydaları Nelerdir?

Tedaviden sonraki haftalarda yeni cilt hücreleri gelişebileceği için cilt daha sıkı, daha canlı ve daha genç görünebilir. Dermapen işleminin faydaları şunlardır:

 • Kolajen üretimini uyarır
 • Cilt sıkılaştırma, doğal kolajen indüksiyonu, lifting ve cilt gençleştirme (Dermapen kırışıklık azaltma, cilt sıkılaştırma ve güneş hasarını azaltmada etkilidir.
 • Cilt tonunda iyileşme ve büyük yüz gözeneklerinde azalma ilk seanstan sonra dahi fark edilir.
 • Yara izlerini ve hiperpigmentasyonu azaltmaya yardımcı olabilir
 • Kırışıklıkların görünümünü azaltabilir
 • Kullanılan iğneler güvenlidir ve alerjik değildir. (Enfeksiyon riskini azaltan veya ortadan kaldıran tek kullanımlık iğneler kullanır.)
 • Aktif bileşenlerin penetrasyonuna yardımcı olur
 • Daha az ağrılı ve minimal invaziv
 • Streç işaretleri iyileştirir
 • Daha kontrollü olma ve sonuçların daha tutarlı olmasını sağlayan daha tek tip bir tedavi sunma yeteneği
 • Minimize edilmiş gözenekler
 • Alopesi gibi saç dökülmesi problemlerini tedavi etmek
 • Cilt bakım ürünlerinden maksimum faydanın elde edilmesini sağlar. Zira işlem sonrası iğnelerle açılan delikler, cilde uygulanan krem vb. cilt bakım ürünlerinin derinin alt tabakalarına geçişini artırır.
 • Tüm vücut bölgeleri (göz, ağız ve boyun çevresindeki hassas cilt dahil) güvenle tedavi edilebilir.

Dermapen İşlemi Nasıl Uygulanır?

Dermapen işlemi cilt sorunlarını çözmeye yardımcı olan benzersiz bir yaylı iğne ucuna sahip mikro iğneleme kalemiyle uygulanır. 11 ultra ince steril paslanmaz çelik iğneden oluşan kalem şeklindeki dermapen cihazı ile küçük yüzey kanamalarına yol açan küçük delikler oluşturulur.

İşlem sırasında iğneler sadece derinin katmanlarını deldiği için çok az acı hissedilir. Rahatsızlığı en aza indirmek için tedavi öncesi topikal anestezik kremi kullanılabilir.

Dermapen'in son derece kontrollü yapısı, onu diğer mikro iğneleme tedavilerinden tıbbi olarak daha güvenli hale getirir.

İşlemin uygulandığı bölge iyileştikçe, kolajen oluşmaya başlar, böylece daha pürüzsüz ve daha canlı bir cilt elde edilir. İnsan vücudu yaşlandıkça daha az kolajen üretme eğiliminde olduğundan dermapen işlemi yaşlanmaya bağlı cilt sorunları yaşayan herkese uygulanabilir.

İşlem sonrası cildin iyileşmesi birkaç gün sürebilir. Bazı hastalarda hafif kızarıklık, pullanma veya kaşıntı olabilir; ancak bu durum oldukça doğaldır. Bu tür şikayetler kısa sürede son bulur.

Dermapen işlemi aşamaları özetle aşağıdaki gibidir:

Aşama 1-Temizleme

Her şeyden önce ölü hücreler, kir ve toz derinlemesine temizlenir. Böylece iğnelerin cilde etkili bir şekilde nüfus etmesi sağlanmış olur.

Aşama 2-Tedavi

Tedavi aşaması yukarıda açıklanan mikro iğneleme işleminin gerçekleştiği aşamadır. Özetle dermapen işlemi için belirlenen bölgeye yaklaşık 20-30 dakika boyunca titreşimli mikro iğnelerle micro kanal açılır.

Aşama 3- Maskeleme

Tedavinin ardından cilde bir soğutma maskesi uygulanabilir.

Aşama 4- Cilt Nemlendirici

İşlemin son aşaması cildin nemlendirilmesi ile ilgilidir. İşlemden maksimum faydayı elde etmek için cildi nemli tutmak çok önemlidir.

Dermapen İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cildinizin mümkün olan en kısa sürede normale dönmesini sağlamak ve dermapen uygulaması sonrası en iyi sonuçları elde etmek için aşağıda sıralanan hususlara dikkat edilmelidir:

 • İşlem sonrası tedavi edilen bölgeye dokunurken ellerin temiz olduğundan kesinlikle emin olunmalıdır. 
 • Kızarıklık geçene kadar cilt bakım ürünlerinden kaçınılmalı ve işlem sonrası ilk 24 saat boyunca makyaj yapılmaması gerekmektedir.
 • Dermapen işleminin yapıldığı bölgedeki kızarıklıklar düzelene kadar sauna, sıcak banyo, egzersiz yapmaktan kaçınılmalıdır.
 • İşlemden sonra en az 2-3 hafta süreyle yoğun güneş ışığına ve yapay UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.
 • Dermapen uygulamasından 10-14 gün önce ve dermapen işleminin ardından en az bir hafta yoğun güneş ışığına maruz kalınmamalıdır.

Dermapen ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Dermapen tedavisi güvenli midir?

Evet, dermapen tamamen güvenlidir. Zira mikro iğneleme uygulaması cildin doğal bariyerini delmez, sadece epidermise (cildin dış tabakasına) nüfuz ederek kolajen üretimini uyarır. Epidermis genellikle birkaç saat içinde hızla iyileşir ve cilt 24 ila 48 saat içinde tamamen normale döner.

Dermapen ne kadar derine etki edebilir?

Penetrasyon seviyesi gerçekten aranılan sonuçlara bağlıdır. Dermapen ile ışık penetrasyonu, belirli tedavi serumlarının etkili bir şekilde emilmesi için cildi yeterince uzun süre açar. Güneş hasarı ve hafif yara izi belirtilerini tersine çevirmeyi isteyenler için, orta penetrasyon cilt dokusu ve tonu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Dermapenin sivilce izlerini ve çatlak izlerini iyileştirmesi için daha derine nüfuz etmesi gerekir.

Dermapen tedavisi için kimler uygun aday değildir?

Aşağıda sıralanan kişilerde dermapen tedavisi yapılması uygun değildir:

 • Hamileler
 • Sedef hastalığı veya egzama gibi belirli cilt hastalıkları olan kişiler
 • Dermapen yapılması istenilen bölgede açık yaraları olan kişiler
 • Son zamanlarda radyoterapi tedavisi uygulanan kişiler

Dermapen tedavisinde sonuçlar ne zaman görülmeye başlar?

Çoğu hasta, tek bir mikro iğneleme tedavisinden sonra ciltlerinin tonunda ve dokusunda gözle görülür bir iyileşme yaşar. Bu gençleştirme tedavisinin tam etkileri, genellikle tedavi seansının ardından birkaç hafta içinde gelişir. Seanslar ile birlikte cildin görünümünde sürekli bir iyileşme sağlanır.

Dermapen işlemi öncesi nelere dikkat edilmelidir?

İşlemden önceki hafta bol su içmek, bol meyve ve sebze ile sağlıklı beslenmeye çalışmak cildin tedaviye hazırlanmasına yardımcı olacaktır. İşlem öncesi iyi bir cilt bakım rutini sürdürmek de tavsiye edilir.

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Güncelleme Tarihi : 5 Haziran 2024

  Yayınlanma Tarihi: 19 Mart 2024

  Bu Konuda Uzman Doktorlar

  İletişim Formu

  Detaylı bilgi için iletişime geçin.

  * Bu alan gereklidir.
  Sosyal Medya Hesaplarımız
  Canlı Destek Kolay Randevu Al