Yükleniyor

Cilt gençleştirme yöntemleri nelerdir?

Cilt gençleştirme yöntemleri nelerdir?

Yaşın ilerlemesi, güneş maruziyeti ve kilo değişimleri gibi pek çok faktör dokularda çökme ve hasara yol açarak ciltte de istenmeyen değişimlere yol açıyor. Ancak sağlıklı bir cilt kişinin olduğundan daha genç ve zinde görünmesini sağlayabiliyor. Bu nedenle yüz gençleştirme ve yüze ait özelliklerde değişiklikler yapma amacıyla uygulanabilen minimal invaziv girişimlerin popülaritesi ise bu arzuları gerçekleştirme isteği ile hızla artıyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Cildiye Bölümü Uzmanları, cilt gençleştirme yöntemleri hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Cilt nedir?

Cilt, vücudun her noktasını kaplayarak dış etkenlerden koruma görevini üstlenen organ olarak tanımlanmaktadır. Deri ya da ten olarak da nitelendirilen cilt, zararlı bakteri, virüs, güneş ışınları ve dışarıdan gelebilecek her türlü zararlı duruma karşı savaşçı konumundadır. Bu savaşçı genç yaşlarda kendini yenileyerek ölü hücrelerden arınma işlevini daha sık gerçekleştirmektedir. İlerleyen yaşlarda cildin kendini yenilemesi genç yaşlara oranla azalır ve dokularda çökme, lekelenme ile daha soluk ve kırışık bir cilt görülmesi olağandır.

Cilt bakımı neden önemlidir?

Davranış biçiminden saç rengine kadar pek çok özellik genetik geçiş ile aileden gelmektedir. Cilt problemleri bazı durumlarda genetik olarak görülebilmektedir. Genç yaşlarda daha sık kendini yenileyen cilt, ölü deriden kolayca arındığı için daha parlak ve temiz bir görüntü oluşturmaktadır. İleri yaş, güneş maruziyeti, alkol ve tütün kullanımı, yetersiz beslenme zaman içerisinde ciltte morarma, kızarıklık, kırışma, çökme ve lekelenme gibi daha soluk benizli bir görüntü oluşturmaktadır. Özellikle kadınlarda kozmetik ürünlerin çok sık kullanılması cildin hava ile temasını önleyerek cilt problemleriyle sonuçlanmaktadır. Daha sağlıklı ve ışıldayan bir cilt için günlük yaşamda yoğun kimyasal içeren kozmetik ürünlerin kullanımı minimum seviyeye indirilmesi gerekmektedir.

Cilt nasıl korunmalıdır?

Cilt, kendini yenileme ve dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı koruma sağlayan organ olmasına rağmen çok hassas bir yapıya sahiptir. Bu hassas yapıyı korumak için bazı önlemler alınmalıdır. Ancak cilt bakımları kişiye özeldir. Çünkü cilt tipleri hassas, normal, yağlı, kuru ve karma olarak beş gruba ayrılmaktadır. Kısaca her cilt tipine uygun önlemler şöyle sıralanabilir;

  • Kozmetik ürünlerin kullanımı minimum seviyeye indirilmelidir.
  • Yüz ve vücut havluları sık sık yıkanmalıdır.
  • Zararlı UV ışınları ya da güneş ışınlarından korunulmalıdır.
  • Soğuk ve sert rüzgarlı havalarda nemlendirici kremler kullanılmalıdır.
  • Tütün ürünleri ve alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.
  • Gün içerisinde su yeteri kadar tüketilmelidir.
  • Vitamin ve kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir.
  • Nevresim, yastık kılıfı ve çarşaf takımları sık sık değişmelidir.
  • Uzman Hekim takibi olmadan tarif, krem, jel ya da cerrahi işlemler uygulanmamalıdır.
  • Yağlı besinlerin tüketimi minimum seviyeye indirilmelidir.

Cilt gençleştirme yöntemleri nelerdir?

Gençlik aşısı

Daha parlak ve ışıldayan bir cilt türü için tercih edilen gençlik aşısı yan etkisi bulunmayan hyaluronik asitten üretilmektedir. Belirli aralıklarla seansların tekrarlanması gerekmektedir. Gençlik aşısı lokal anestezi yöntem ile minimum sürede acısız uygulanmaktadır.

Botox

Son dönemlerde cinsiyet fark etmeksizin trend haline gelen Clostridium botulinum bakterisinden elde edilen botox, sinirler arasındaki akımın azalmasına, kopmasına neden olarak terleme ve kırışıklıkların giderilmesinde kullanılmaktadır. Yüz şekillendirme botox yöntemi genç görünüm arzulayan ya da cilt kusurlarının bulunduğu düşünenler için sık tercih edilen yöntemlerden başında gelmektedir. İşlem sonrası kısa süre içerisinde gündelik yaşama dönülmektedir. Uygulanacak işlem sonrası bölgede hassasiyet oluşturacağından erken dönemde bölgeye göre dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunabilir.

Dolgu

Dolgu maddeleri iki şekilde elde edilmektedir. Biyolojik dolgular canlı dokularından elde edilirken sentetik dolgular ise kimyasal yollardan üretilmektedir. Genel olarak dokuda yaş ilerlemesi ve kilo faktörüne bağlı olarak oluşan çöküntüler için tercih edilmektedir. Daha çok dudak şekillendirmede, gözaltı koyu halkaların azaltılmasında, elmacık kemiğinin belirginleştirilmesinde kullanılır. Zaman içerisinde işlem uygulanmadan kendiliğinden eriyerek yok olma özelliği nedeni ile çok sık tercih edilen yöntemlerin başında bulunmaktadır.

Dermamelan-Cosmelan

Peeling çeşitlerinden biri olan dermamelan-cosmelan cilt tonunda oluşan koyu renkli lekelerin açılması için daha sık tercih edilmektedir. Tüm cilt tiplerine uygun olan bu yöntem uzman hekim tarafından uygulanmaktadır. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan lekeler için sık tercih edilen bir tedavi yöntemi olan dermamelan, uygulama sonrası kızarıklık ve hassasiyet oluşabilir. Kısa bir süre sonra kızarma ve acı hissi kendiliğinden geçmektedir.

Lazer

Yüzü gençleştirme ve cilt yenileme yöntemlerinde cerrahi işlem uygulanmadan konfor sağlayan lazer yöntemi kısa iyileşme süresi ve erken sonuç vermesi nedeni ile uygulanmaktadır. Lazer, ciltte görünür tabakların ısıtılarak alt tabakada kalan yıpranmış tabakların ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Bu şekilde cilt yenileme gerçekleşmektedir.

Mezoterapi

Mezoterapi, cilt lekeleri, selülit, saç dökülmeleri ve çatlaklar için ince uçlu iğneler ile yapılan bu yöntem belirli periyotlarla uygulanmaktadır. Uygulama dönemlerinde şişme, kızarma ve morluklar görülebilmektedir. İşlem sonrası kimyasal içerek kozmetik kullanımı ve güneş ışınları başta olmak üzere enfeksiyon riskini karşı dış etkenlere dikkat edilmelidir. Gebe ve kalp rahatsızlıkları bulunan kişilere uygulanmamaktadır.

PRP (Trombositten Zengin Plazma)

Vücutta bulunan kan alınır ve santrifüj ve filtreleme işlemden geçirilmektedir. Bu ayrışma sonrasında platelet yönünden zengin kısmı ayrıştırılarak iğne yardımı ile işlem yapılacak bölgelere enjekte edilmektedir. Cilt yenileme ve yüzü gençleştirme yöntemleri arasında tercih edilen bu yöntem birkaç uygulama sonrasında etkisini belirgin şekilde göstermektedir.

Somon DNA aşısı

Göz çevresi problemleri, akne tedavisi ve vücutta sarkmalar için kullanılan somon DNA aşısı ilk işlem sonrası dahi farkı ortaya koyabilmektedir. Somon DNA aşısı seanslar şeklinde uygulanarak cildin nem dengesini eşitlenmesine yardımcı olarak güçlendirmektedir. Cildi gençleştime, lazer, dolgu ve botox işlemleri ile eş zamanlı yapılabilmektedir.

Ameliyatsız yüz germe

Cerrahi müdahale yapılmadan ip yardımı ile yüz asma veya germe olarak da bilinmektedir. Genç bir görünüm elde etmek için hedefe odaklı yöntemlerden biri olan ameliyatsız yüz germe uzun bir süre etkisini göstermektedir. Lokal anestezi ile acı ve ağrıyı minimum seviyeye indirerek ince uçlu iğneler yardımı ile gerçekleşen yüz germe cilt gençleştirme yöntemleri arasında yerini almaktadır. Gebe ve otoimmün hastalığı bulunan kişilere uygulanmamaktadır.

Cilt gençleştirme yöntemleri her yaşta uygulanır mı?

Hayır. Ameliyatlı ya da ameliyatsız uygulanan yöntemler 18 yaş üzeri uygulanmaktadır.

Cilt gençleştirme yöntem fiyatları ne kadardır?

Cildi gençleştirme ve vücuda uygulanacak her türlü işlemler öncelikle uzman hekim takibinde yapılmalıdır. Yöntemler ya da işlemlerin farklılığından ve aralıklı seanslar şeklinde uygulandığından fiyatlar değişkenlik göstermektedir.

Cilt gençleştirme yöntemleri zararlı mıdır?

Alerjik durumlar ve cilt tipi farklılığından kaynaklı oluşabilecek zararlara karşı tedbir alınabilmesi için işlem öncesi hekim tavsiyesi alınmalıdır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 14 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 11 Ocak 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al