Yükleniyor

IPL (BBL) Nedir? Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

IPL (BBL) Nedir? Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

İletişime Geçin

Yaşın ilerlemesiyle birlikte cilt de yaşlanıyor ve çizgiler, kırışıklıklar, sarkma, çökme gibi sorunlar hem kadınlar hem de erkekler için rahatsız edici olabiliyor. Buna karşılık cilt gençleştirme için bazı teknolojilerden faydalanılıyor. Bu teknolojiler sadece cildi aynı zamanda rozase sonucu görülen kızarıklık ve damar tedavisinde, akne ve akne izlerinde, deride ortaya çıkan çatlak ve izlerde de kullanılıyor. Intense pulsed light yani yoğunlaştırılmış atışlı ışık anlamına gelen IPL (BBL) cilt gençleştirme amacıyla kullanılıyor.

İçindekiler

IPL Nedir?

“Intense pulsed light” kelimelerinin kısaltması olan IPL, “yoğunlaştırılmış atışlı ışık” ya da “geniş bant ışık” anlamına gelmektedir. IPL (BBL) teknolojisi farklı dalga boylarındaki ışıkları lekesi kullanan bir ışık tedavisi sistemidir. IPL teknolojisi ile tek atışta daha geniş alanlara uygulama yapılabilir. BBL teknoloji daha da yoğunlaştırılmış IPL (IPDL) sistemidir ve cilt yenilemede kullanılmaktadır. Geniş bant lazer teknolojisi düşük enerji ile cilt altına etki edebilmekte ve farklı nanometrelik filtreleriyle beraber birçok cilt probleminde uygulanmaktadır.

IPL Hangi Rahatsızlıklarda Kullanılır?

IPL (BBL) sistemi ayrıca rozase hastalığı, kızarıklık ve damarlanma tedavisi, aktif akne lezyonları ve akne izleri ve deride leke tedavisinde kullanılır. Cihaz NT800 başlığı ile antiaging, deride sıkılaşma, parlaklık verme ve gençleştirme amacıyla da kullanılmaktadır. IPL kullanım alanları:

 • Pigmente lezyonlar ( Çiller, karaciğer, yaşlılık ve doğum lekeleri)
 • Lentigo (bir çeşit güneş lekesi)
 • Melazma (gebelik ve güneş lekeleri)
 • Vasküler yani damarsal lezyonlar
 • Telanjiektazi (ciltte kırmızı lekeler şeklinde görülen lezyonlar)
 • Poikiloderma (kızarıklık)
 • Akne
 • Rozasea
 • Rejuvenasyon (cilt yenileme)
 • Epilasyon
 • Skar (yara izleri)

IPL Nasıl Uygulanır?

IPL (Yoğun atımlı çift ışık), stabil enerji ve odaklı ışık teknolojisi ile çalışmaktadır. Yoğun darbeli bir ışık atımı kullanılan IPL teknolojisi birbirinden farklı tedavi filtreleri ile tedavi seçenekleri sunmaktadır. 400-1200nm arası dalga boylarına sahip bir ışık, özel filtreler ve başlıklar kullanılarak belli dalga boylarına dönüştürülebilir. Lekeli cildi tedavi edilirken, cildi sıkılaştırıp gençleştirmek için, kırmızı yüzü tedavi etmek için ya da akneyi tedavi etmek için ayrı dalga boylarında kullanılabilir. Hızlı ışın teknolojisi ile 20 Hz bir ışık maksimum 16 saniyede maksimum 16 kez çalışmaktadır ve 320 atışın tamamı süper yüksek hızda pürüzsüzce oluşmaktadır. Standart ve opsiyonel safir odak başlıkları ile kontrollü spot atışları sağlar. Cilt altına doğrudan etki eden nanometrik filtre teknolojisi ile çeşitli cilt problemlerinde uygulanabilmektedir.

IPL Uygulaması Hakkında Sık Sorulan Sorular 

IPL ile Lazer arasındaki fark nedir?

IPL ile Lazer arasındaki fark, tedavide uygulanan ışığın tipidir. IPL (Yoğun Darbeli Işık) geniş bantlı, darbeli bir ışık kaynağıdır. Lazer tek dalga boyunda, daha güçlü bir ışınla çalışır. IPL,  birden fazla dalga boyuna sahip geniş bir ışık spektrumu kullanır. IPL enerjisi lazer cihazlarına kıyasla daha zayıftır ve doğrusal yayılmaz. Saçılarak daha geniş bir alanı etkisi altına alır.

IPL işlemi esnasında ağrı ya da acı olur mu?

IPL uygulaması genel anlamda ağrılı ya da acılı bir yöntem değildir. Ancak hastaların ağrı eşikleri farklı olabileceği için düşük ağrı eşiği olan kişilerde anestezik kremler kullanılabilir. Hastalar ağrı ya da acıdan daha çok uygulamanın yapıldığı bölgede ısı artışından bahsetmektedir.

IPL (BBL) hangi bölgelere uygulanır?

 • Yüz
 • El
 • Dekolte
 • Boyun
 • Bacaklar başta olmak üzere etkinlik sağlanmak istenen tüm deri alanlarında kullanılabilir.

IPL leke tedavisi kaç seans, ne sıklıkta kullanılır?

IPL yöntemiyle tedavi edilecek cilt sorununa göre uygulanacak seans sayısı ve periyodlar farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak değerlendirmek gerekirse 3 hafta aralıkla 3 seans tedavi genellikle yeterli olabilmektedir. Her seans ortalama olarak 30-45 dakika arasında sürmektedir. Lekenin yüzeyel olması, hastanın ten rengi, tedaviden sonra dikkat edilmesi gereken kurallara uyulması başarını oranını etkilemektedir.

IPL tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

IPL tedavisinde sonra başarı oranın artması için doktorun tavsiyelerine uyulması gerekmektedir. Genel olarak IPL uygulamasından sonra dikkat edilmesi gereken konular şu şekildedir;

 • Güneşten çok iyi korunmak gerekir. Gerekirse yüksek koruma faktörü içeren kremlerle korunmalıdır.
 • Tedavi süresince nemlendirici kullanılmalıdır.
 • IPL uygulaması sonrası dökülmekte olan ince kabuklar olursa koparılmamalı kendi kendine iyileşmesi beklenmelidir.
 • Leke tedavisinde ilk 2 hafta lekede koyulaşma olup ardından açılmaktadır. Endişe edilmemelidir.

 IPL uygulamasından sonra etkiler ne zaman görülmeye başlanır?

IPL kızarıklık için uygulandığında ilk seanstan itibaren kızarıklıkta hafifleme olmaktadır.

IPL akne için uygulandığında başlangıçta hafif inflamasyon artsa da, 2-3 hafta içinde aknelerde sönme olmaktadır.

IPL tedavisinden hemen sonra lekenin rengi koyulaşır. 7-10 gün içinde deri yüzeysel olarak hafifçe soyulur ve genellikle lekenin rengi açılır. Daha parlak, canlı ve renk tonu eşit bir cilt ortaya çıkar.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 6 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 25 Kasım 2021

IPL (BBL) Teknolojisi Bulunan Hastanelerimiz

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al