Yükleniyor

Mezobotoks nedir?

Mezobotoks nedir?

İletişime Geçin

Mezobotoks, son yıllarda oldukça yaygın olarak kullanılan, özellikle oyuncu ve TV ekranı önündeki kişilerin sıklıkla tercih ettiği kozmetik bir yöntemdir. Bu işlem mimikleri bozmadan, yüze doğal ve canlı bir görünüm vermesi ile öne çıkmaktadır. Memorial Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Yeliz Karakoca, mezobotoks uygulaması hakkında bilgi verdi. 

İçindekiler

Mezobotoks nedir?

Botoks uygulaması ameliyatsız bir şekilde estetik sorunların giderilmesinde uygulanan en başarılı yöntemlerdendir ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Mezobotoks ise klasik ve alışılagelmiş uygulama alanları dışındaki yüz ve vücut bölgelerine uygulanmaktadır. Klasik botoks tekniklerinden farklı olarak uygulanan bu yöntemde botulinum toksin maddesi doğrudan kas yapısının içine değil, derinin alt katmanlarına enjekte edilmektedir.  İçerisinde çok az dozlarda botulinum toksin koyularak hazırlanan vitamin, mineral, hyaluronik asit ve aminoasitlerden oluşan mezoterapi ürünleri uygulanır. Bu zengin içerik cildin nem dengesini kazandırıp cilde aydınlık, parlak, pürüzsüz ve dinlenmiş bir görünüm verir, ince kırışıklıkları doğal bir şekilde açar. İçeriğindeki düşük miktardaki botulinum toksin ise ifadeyi bozmadan doğal bir şekilde kırışıklıkların açılmasını sağlar.

Mezobotoks nasıl uygulanır?

İşlem öncesi uygulama yapılacak cilt alanı lokal anestezik kremle 20-30 dk. uyuşturulur. Botoks gibi kas içi değil, daha yüzeysel 1’er cm aralıklarla küçük enjeksiyonlar yapılır. Uygulama ortalama 15-20 dakika sürmektedir, sonrasında hasta günlük yaşamına devam edebilir. İşlem sonrası hafif kızarıklık ve ödem oluşabilir, kızarıklık birkaç saat içerisinde, ödem ise 2-3 gün içinde tamamen gerilemektedir. Nadiren enjeksiyon yerlerinde küçük morluklar oluşabilmektedir. 

Mezobotoksun avantajları nelerdir?

Mezobotoks uygulamasında ise mezoterapi uygulama yöntemi ile botoksun güçlü etkisi bir araya getirilir. Özellikle doğallığını kaybetmeden, cildini yenilemek, daha genç görünmek isteyen kişiler için idealdir.

Mezoterapi işleminde, cildin esnek yapısını güçlendiren, cildi besleyen bileşenler cildin alt katmanlarına enjekte edilir. Böylece cildin birçok yönden yenilenmesi ve desteklenmesi sağlanır.

Mezobotoks, hem cildin nemini korumasını, yapısının düzelmesini ve esnekliğinin artmasını sağlarken, hem de mimik kırışıklıklarını azaltır. Birçok kişi, botoks uygulamasından sonra donuk ve kasılmış bir yüz ifadesine sahip olmaktan korkmaktadır. Mezobotoks, bu endişeye çözüm üreten, cildi gergin ve ışıltılı gösterirken, doğal yapısını da koruyan bir işlemdir. 

  • Yüz yüz ovalini eski haline getirmeye,
  • Yanak ve çene yanlarındaki sarkmaları toparlamaya,
  • Bunlara bağlı olarak çene ovali belirginleştirmeye,
  • Boyunda ve dekoltedeki kırışıklıkları azaltmaya,
  • Gıdı sarkmalarını azaltmaya yardımcı bir uygulamadır.

Mezobotoks tekniği medikal bir müdahaledir, dolayısıyla mutlaka uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmelidir. Uzman ve deneyimli bir doktor tarafından uygulandığı takdirde başarılı estetik sonuçlar alınabilmektedir.

Mezobotoksun fark yaratan özellikleri nelerdir?

Mezobotoksun normal botokstan farkları şöyle sıralanmaktadır: 

  • Mimikleri değiştirmeden ince kırışıklıkların ve sarkmaların azaltılması,
  • İçerdiği vitaminler sayesinde cildinizin ihtiyacı olan vitaminlerin karşılanması ve hücrelerin kollajen üretiminin yenilenmesi ve bunlara bağlı olarak daha canlı, parlak ve sıkılaşmış bir görünüm elde edilmesi,
  • Ayrıca yağ ve ter bezlerinin salgılama fonksiyonlarını düzenleyerek cildin aşırı terleme ve yağlanmasının azaltılmasıdır.

Mezobotoksun en belirgin etkileri pürüzsüz bir cilt, daha sıkı gözenekler, yüz kaslarının hareket yeteneğini korumak ve donuk bir ifade oluşturmadan, ışıl ışıl parlayan doğal bir görünüm oluşturmaktır.

Mezobotoks hakkında sıkça sorulan sorular 

Mezobotoks ne işe yarar?

Mezobotoks tekniğinde toksinin deri alt katmanına tutunmuş olan kas liflerine etki etmesi ve bu liflerin gevşemesi amaçlanmaktadır. Bu şekilde ciltte lifting etkisi elde edilebilmektedir. Bu etkinin sonucu olarak da deri gözeneklerinde kapanma gözlemlenir. Mezobotoks uygulamasında kasa direkt herhangi bir işlem uygulanmadığı için doğallık ve mimik kaybı yaşama durumu ortadan kalkmaktadır. Bu teknik sayesinde hastanın vücudunda gerekli görülen ve form kaybı yaşayan her bölgeye botoks uygulanması mümkün kılınmaktadır. Enjeksiyondan sonra hasta tüm kaslarını tamamen hareket ettirebilir ve ifade değişikliği yaşanmadan tamamen ciltte yenilenme (kolajen ve elastik lif üretiminin artırılması), daha canlı ve parlak bir cilt elde edilmesi ve ince kırışıklıkların açılması hedeflenmektedir.

Mezobotoks hangi bölgelere yapılabilir?

Mezobotoks, botoks gibi sadece alın, kaş arası ve kazayağına yapılmıyor. Özellikle gözaltında ve ağız çevresindeki ince kırışıklıklarda, botoksun direkt olarak uygulanamadığı alanlarda mezobotoks daha etkindir. Yanaklardaki ince çizgiler başta olmak üzere tüm yüze boyuna ve dekolte bölgesine uygulanabilmesinin yanı sıra ellere, bacak ve kol içlerine de konforlu bir şekilde uygulanmaktadır. Genişlemiş gözeneklerin sıkılaşmasında da estetik açıdan çok etkilidir.

Mezobotoks kaç seans uygulanır?

Tek seanslık bir uygulamadır, fakat her uygulamada olduğu gibi kişiden kişiye ve ciltteki kırışıklık ve sarkma derecelerine göre seans sayısı değişebilir. 15 günün sonunda toparlama, sıkılaşma gibi beklenen sonuçlar görülmeye başlar, kalıcılığı ise 4-6 ay kadar sürmektedir. Daha sonrasında cilt eski durumundan daha kötü olmaz. Tüm uygulamalarda olduğu gibi düzenli olarak yaptırıldığı zaman daha belirgin sonuçlar elde edilebilir.

Oyuncu / Sanatçı botoksu nedir?

Mezobotoks, halk arasında oyuncu botoksu ya da sanatçı botoksu olarak da bilinen son yıllarda oldukça popüler hale gelen, özellikle oyuncu ve spikerlerin sıklıkla tercih ettiği yeni bir kozmetik yöntemdir. Klasik botoks uygulamasına göre daha doğal ve canlı bir sonuç ortaya çıkarmaktadır.

Mezobotoks etkisi ne zaman başlar?

Mezobotoks işlemi yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Mezobotoksun etkisi yaklaşık 3 gün içerisinde kendini göstermeye başlar ve 1 hafta içerisinde en iyi sonuçlar elde edilmektedir. 

Mezobotoks etkisi ne kadar sürer?

Kişinin cilt yapısına, yaşına ve mimik kullanımına göre değişmekle birlikte 4-6 ay kadar etkisi devam etmektedir. 

Mezobotoks fiyatları ne kadardır? 

Mezobotoks fiyatları hastalar tarafından sıkça sorulmaktadır. Uygulanacak bölge ve miktar kişinin cilt yapısına, yaşına ve mimik kullanımına göre değiştiğinden en doğru yanıt yüz yüze muayene sonrası verilebilir. 

Mezobotoks içeriğinde ne vardır?

İçerisine çok az dozlarda botulinum toksin koyularak hazırlanan vitamin, mineral, hyaluronik asit ve aminoasitlerden oluşan mezoterapi ürünüdür.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 6 Haziran 2023

Yayınlanma Tarihi: 25 Haziran 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al