Yükleniyor

Cilt sağlığı ile ilgili doğru bilinen 11 yanlış

Cilt sağlığı ile ilgili doğru bilinen 11 yanlış

En kusursuz görünen ciltlere sahip olan kişiler bile ara sıra sivilcelerini sıkabiliyor, makyajla uyuyabiliyor ya da ciltlerinin güzelliğini sadece peelinge borçlu olduklarını ifade edebiliyor. Bu küçük yanlışlar belki kısa vadede cilt üzerinde çok ciddi problemlere neden olmayabiliyor ama sürekli tekrarlandığında etkilerini yüzde görmek kaçınılmaz hale gelebiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Füsun Bilgin Karahallı, ciltle ilgili doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Cilt sağlığı genel sağlığı da etkiliyor

Bakımlı bir cilt sadece estetik açıdan değil genel sağlık açısından da oldukça önemlidir. Karmaşık ve çok yönlü bir yapıya sahip olan cilt, insan bedeninin sayısız temel işlevini yerine getiren değerli bir tabakadır. Cilt sayesinde iç organlarımız dışarıdan gelebilecek hasarlara karşı korunmaktadır. Cilt, dokusunun sağlamlığından dolayı vücudu mikroplara karşı koruyan bir kalkan görevi üstlenmektedir.

Cilt, bedenin aynasıdır. İç organlardaki sorunlar kendini ilk olarak cilt üzerinde göstermektedir. Dolayısıyla, cilde iyi ve doğru bakmak çok önemlidir. Ancak bazen bilgi kirliliği sebebiyle ciltle ilgili pek çok yanlış, doğru olarak bilinmektedir. Yanlış uygulanan ürünler ya da doğruluğuna inanılan bazı bilgiler, cilt sağlığını dolayısıyla da hayatı da olumsuz etkilemektedir.

Geleneksel uygulamalar yerine uzman tavsiyesi ile hareket edilmeli

Cilt sorunları ile karşılaşıldığında kulaktan dolma bilgilerle kişisel çözümler aramak yerine mutlaka bir dermatoloji uzmanından görüş alınmalıdır. Bu yanlış uygulama ve inanışlardan bazıları şöyle sıralanmaktadır.

 • “Keselenmek ölü deriyi artırır”: YANLIŞ!

 Keselenmek dozunda olduğu zaman uygundur. Fazla uygulandığında cildi tahriş etmekle birlikte kızarıklık oluşturup; kuru ciltler için sakıncalı olabilmektedir.

 • Peeling sıkça uygulanmalı: YANLIŞ!

 Peeling işlemleri ölü deriyi atmada yararlıdır ancak farklı cilt tipleri için farklı ürünler kullanılmaktadır. Çok sık peeling uygulamaları faydadan çok zarar getirebilmektedir. Bazı kremlerin içinde soyucu bulunduğundan bu kremleri kullananların peeling yapması ya da keselenmesi cilt tahrişlerine yol açabilmektedir.

 • Derideki açık yaralara bitkilerle çözüm bulunabilir: YANLIŞ!

Deride herhangi bir açık yara ya da iltihaplı bir oluşum varsa mutlaka doktora gidilmelidir. Bu oluşum tedavi edilmezse, enfeksiyon tüm vücuda yayılabilmekte ve daha kötü sonuçlar getirebilmektedir.

 • Sivilceleri sıkmak gerekir: YANLIŞ!

Sivilcelerin sıkılarak kurutulması doğru değildir. Çünkü bu uygulama, sivilce artışını sağlamakta ve ciltte iz bırakmaktadır.

 • Saçkıranın üzerini çizip sarımsak sürülmeli: YANLIŞ!

Saç kıran probleminde o bölgenin üzerini çizip sarımsak uygulaması kesinlikle yapılmamalıdır. Bu işlem, bölgeyi enfekte edip, saç foliküllerine zarar vermektedir. Bu durumda mutlaka hekime gidilmelidir.

 • Bulutlu havada güneş koruyucu sürülmez: YANLIŞ!

Bulutlu havalarda da güneş koruyucu kullanılmalıdır. Yazın kapalı havalarda bile güneşin ultraviyole ışınlarının cilt lekesi yapabileceği ya da lekeleri artırabileceği unutulmamalıdır.

 • Yağlı cilde nemlendirici sürülmez: YANLIŞ!

 Yağlı ciltlerin de neme ihtiyacı vardır. Yağlı cilde sahip olanlar su bazlı ürünleri tercih etmelidir.

 • Yüz ne kadar yıkanırsa o kadar iyidir: YANLIŞ!

Yüzü çok sık yıkamak cildin sebum dengesini bozabilmektedir. Ciltte sebum dengesi sağlanamadığı durumlarda cilt dış etkenlere karşı korunmasız kalmaktadır bu da cildin kurumasına neden olmaktadır.

 • Siyah noktaya bant çok etkilidir: YANLIŞ!

 Sadece bant uygulamasıyla siyah noktadan kurtulmak mümkün değildir, bantların kısmen etkili olduğu bilinmektedir.

 • Gözeneklerin açılması kapanması vardır: YANLIŞ!

 Gözenekte açılma ya da kapanma diye bir deyim yoktur. Gözenekler cilt yapısıyla ilgilidir, genellikle yağlı ciltlerde daha belirgindir ve bazı ürünlerle sıkıştırılabilmektedir.

 • Mükemmel cilt genetik mirastır: YANLIŞ!

Cilt yapısı genetik özelliklerle şekillenmekle beraber temizleme, nemlendirme ve güneş koruma gibi temel bakımlar yapılmazsa çabuk yıpranmaktadır.

Güncelleme Tarihi : 10 Mart 2021

Yayınlanma Tarihi: 25 Kasım 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al