Yükleniyor

Kaş kaldırma yöntemleri nelerdir?

Kaş kaldırma yöntemleri nelerdir?

İletişime Geçin

Kaşlar yüzün estetik açıdan en önemli bölgelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Yüzün, göz ve kaş bölümü, kişinin görünüşünün en karakteristik özelliklerini taşıyor. Kaşlar, yüz ifadesini yansıtan ve mimik yaparken en çok kullanılan bölgeler arasında yer alıyor. Yaşlanma süreci ise kaşlarda düşme ve üst göz kapağında sarkmaya neden olabiliyor. Kaşların doğal yapısı ya da ilerleyen yaşla birlikte kaşların düşmesi, kişiyi olduğundan daha yaşlı, daha yorgun ve mutsuz gösteriyor. Estetik açıdan ifadeyi düzeltmek için ise kaş kaldırma yöntemleri ön plana çıkıyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Yeliz Karakoca, kaş kaldırma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Kaş kaldırma yöntemleri nelerdir?

Kaş kaldırma uygulamaları, zamanla sarkan ve görünümü değişen kaş bölgesinin çeşitli yöntemlerle kaldırılması ve bu sayede eski görünümüne, daha canlı ve genç bir yüz ifadesine kavuşturulması işlemleridir. Yorgun ve agresif yüz ifadesi yerini dinç ve pozitif bakışlara bırakmaktadır. Alnın ve kaşların yukarı taşınması, yüzün tamamında bir lifting etkisi yaratmaktadır.

Yaş almaya bağlı olarak cildin sarkması sebebiyle oluşan alın kırışıklıklarından ve kaş düşmesinden rahatsızlık duyan her yaştan kadın ve erkek, kaş kaldırma ve alın germe yaptırabilir. Yapısal olarak kaşlarının düşük olmasından şikayetçi olan, 18 yaşından büyük herkes kaş kaldırma ve alın germe ile bu şikayetlerinden kurtulabilmektedir.

Cerrahi ve cerrahi olmayan uygulamalar olmak üzere kaş kaldırma işlemleri iki ana grupta incelenebilir. Kaş kaldırma için kişiye en uygun yönteme, alanında uzman doktor ile yüz yüze muayenede karar verilmektedir. Uygulama sürecinde doktorun tavsiyelerine uyulması önem taşımaktadır. Uygulama yapılmadan önce kaşların ne kadar kaldırılması gerektiği ve nasıl bir işlem yapılması gerektiği tasarlanmalıdır.

Ameliyatsız kaş kaldırma teknikleri nelerdir?

Kaşlarının yapısından memnun olmayan, kaşlarını kaldırmak isteyen ancak cerrahi bir müdahale yaptırmaktan çekinen kişiler için ameliyatsız kaş kaldırma yöntemleri büyük bir fırsat sunmaktadır. Pratik bir şekilde uygulanan, günlük hayatı etkilemeyen ve çok hızlı sonuç alınan ameliyatsız kaş kaldırma yöntemleri, hayat kalitesini artırmakla kalmaz kişilerin özgüvenini de ciddi anlamda yerine getirir.

Ameliyatsız kaş kaldırma yöntemleri:

  • Botoks ile kaş kaldırma
  • Dolgu ile kaş kaldırma
  • İple kaş kaldırma
  • Fokus Ultrason (HIFU) Yöntemi
  • Fraksiyonel Radyo Frekans (Altın iğne) ile kaş kaldırma

Botoks uygulaması ile kaş kaldırma nasıl yapılır?

Botoks uygulaması ameliyatsız kaş kaldırma yöntemleri arasında en sık yapılan uygulamadır. Kısa sürede uygulanan, kolay ve yan etkisi çok az olan dermokozmetik uygulamalar arasındadır. Uygulama öncesi kişinin yüzüne uygun ideal kaş şekli belirlenir ve doğal bir görünüm elde edilmesi için planlama yapılır. Kişinin daha yumuşak ifadeli, canlı ve sağlıklı bir görünüme sahip olması hedeflenir.

Lokal anestezik etkisi olan kremlerin cilde uygulanmasından sonra yaklaşık 10 dakikada tamamlanır. Kasların felç edilmesine dayanan işlem sırasında botulinum toksini ince uçlu iğnelerle, önceden belirlenen noktalara kaşın kalkmasını sağlayacak şekilde enjekte edilir. Kaşın doğal hareketini yapmasını tam engellemeyecek şekilde küçük dozlarda uygulanır. Botoks ile kaş kaldırma uygulamasından birkaç gün sonra kişi yüzündeki değişimi fark etmeye başlar. En önemli avantajı işlemden sonra yüzde herhangi bir şekilde yara izi oluşmamasıdır. Uzmanlar tarafından uygulandığında yan etkisi neredeyse hiç görülmeyen bu uygulama sonrası kişiler günlük hayatlarına hemen geri dönebilir.

Her ne kadar kişiden kişiye farklılık gösterse de, kaşın pozisyonunun korunması için botoks işleminin ortalama 4-6 ay aralığında, yani yılda ortalama 2 kez tekrarlanması önerilir.

Kaş kaldırma dolgusu nasıl yapılır?

Dolgu uygulaması kaşın doğal hareketini yapmasını engellemeyecek, kaslardaki bozulmayı en aza indirecek şekilde küçük dozlarda gerçekleştirilir. Dolgu, çok fazla tercih edilen bir uygulama değildir ve hasta seçimi iyi yapılmalıdır. Ameliyatsız bir işlem olan bu uygulama 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilir. Dolgu uygulandıktan itibaren 7-10 gün arasında sonuçlar tam olarak ortaya çıkar ve yılda 1-2 kere tekrarlanması gerekmektedir.

İple kaş kaldırma ve kaş asma nasıl yapılır?

Yüz germe yöntemi olarak uygulanan iple askı yöntemi, kaş bölgesinde de uygulanabilmektedir. Kişinin cilt yapısı, yaşı, kaş düşüklüğü oranı gibi kriterler göz önünde bulundurularak planlanır. Özel imal edilmiş olan, üzerinde dikensi tırtıklar bulunan ipler kullanılır. Lokal anestezik kremlerle deri anestezisi sağlanır. İplerle özel bir iğne yardımıyla cilt altına girilir, kaşın içerisinden geçirilen iplik gerilerek kaşın kaldırılmak istenilen yere gelmesi sağlanır. İp yardımıyla asılan cilt altı dokuları kemik yapıya sabitlenerek düşen kaşlar askıya alınır. İpin üzerindeki tırtıklar kaşın tekrar aşağıya doğru hareketini engeller.

Bu yöntemin en net etkileri, uygulamadan yaklaşık 3 hafta sonra elde edilir. Uygulama sonrası alın bölgesinde kızarıklık, hafif şişme ya da sızı oluşabilir; şikayetler 1-2 gün sonra geçecektir. Bundan sonra hastanın dikkat etmesi gereken nokta 3 hafta boyunca sert kaş hareketlerinden kaçınmak, alın bölgesini ovalamamak ve ağır makyaj yapmamaktır. İşlemden 3 gün sonra duş alınabilir.  Dikiş kullanılmadığı için hiçbir iz kalmaz.

En büyük avantajı 3-5 yıl arasında kalıcılık sağlaması olan bu yöntemde en önemli adım işlem öncesinde yüz analizinin doğru yapılması ve en doğal sonuçların alınmasıdır. Yüzün yapısına en uygun şeklin seçilmesi, kaşlar arasındaki asimetrilerin düzeltilmesi aynı zaman yüzün daha genç görünmesini sağlamaktadır.

İple kaş asma yönteminin avantajları nelerdir?

  • İşlem süresi yaklaşık 20 dakikadır.
  • Operasyon sonrası hemen günlük yaşama dönülebilir.
  • Kesi ve ameliyat izi olmaksızın cerrahiye gerek kalmayan bir operasyondur.
  • İyileşme süresi kısadır.
  • Kaş bölgesindeki sinirlere dokunulmadığı için his kaybı ve komplikasyon görülmez.

Fokus ultrason ile (HIFU) kaş kaldırma nasıl yapılır?

Ultherapy HIFU (High-Intensity Focused Ultrasound) yani yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason enerjisi ile cildi sıkılaştırmayı ve olabildiğince yenilemeyi sağlayan bir sistemin genel adıdır. Fokus Ultrason (HIFU) ile kaş bölgelerine uygulanacak elektromanyetik ses dalgaları cilt dokusunu ısıtarak dokularda kendini yenileme yanıtını açığa çıkarır. Kaş bölgesindeki doku kendi kendini tamir etmeye başlar. Cildin esnekliği artar ve hücresel düzeyde yenilenmesi hızlanır, böylece kaşın sarkması giderilir.  Kaşın düşme seviyesine göre birkaç seans yapılabilir. Seanslar yaklaşık 10-20 dk. kadar sürer. Pratik ve çok hızlı bir çözümdür. Uygulama sonrası kişi günlük hayatına hemen dönebilir.

Çoğu lazer ya da radyofrekans sistemleri sadece cilde etki eder, cildin altındaki derin dokulara ya da fasiyal yapılara etkileri yoktur. Bu yüzden bu tarz uygulamaların etkileri sadece ciltle sınırlıdır. Ulterapi tedavisi ile ciltte herhangi bir yara izi oluşturulmadan, cildin 4.5 mm derinine kadar ulaşmak mümkündür. Ulterapi işleminin etkileri hemen görülse de, ortalama olarak 3 aylık bir sürede istenilen maksimum etkiye ulaşılır.

Fraksiyonel radyofrekans (altın iğne) ile kaş kaldırma işlemi nasıl yapılır?

Kaş kaldırma işleminde kullanılan bir diğer yöntem olan fraksiyonel radyofrekans uygulamasında, radyofrekans teknolojisinin altın iğneli başlığı kullanılarak ameliyatsız kaş kaldırma yapılmaktadır. Kaş bölgesindeki gerekli alanlara mikro iğneler ile yeterli derinlikte girilerek cilt altına işlem yapılan bu uygulamada cilt üstüne hasar verilmez. İşlemin seans aralıkları ve seans sayısı hastadan hastaya değişkenlik göstermektedir.

Ameliyatlı kaş kaldırma teknikleri nelerdir?

Ameliyatsız yöntemlerin işe yaramayacağı durumlarda uzun süre kalıcı sonuçlar elde etmek için cerrahi yöntemlerle kaş kaldırma ve alın germe işlemlerini tercih etmek gerekir. Cilt sarkması ve kırışıklıklar söz konusu ise en doğru seçim ameliyatlı kaş kaldırma uygulamaları olacaktır.

Endoskopik kaş kaldırma ameliyatı nasıl yapılır?

Saçlı deriye açılan minicik kesilerden mikro kameralar aracılığıyla gerçekleştirilen endoskopik kaş kaldırma operasyonudur. Genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilen son derece başarılı uygulamalardır. Endoskopik kaş kaldırma işleminin, klasik kaş kaldırma cerrahisinden önemli farkları şöyle sıralanmaktadır:

İyileşme süreci daha hızlıdır, yara izi oluşmaz, daha az morarma ve şişlik oluşur, ağrı çok azdır, saç kaybı gibi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkmaz.

Kaş kaldırma ve alın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Klasik kaş kaldırma ameliyatı, şakak bölgesinden deri çıkarma şeklinde uygulanmaktadır. Günümüzde pek tercih edilmiyor olmasının sebebi, derinin zamanla gevşemesinin ardından saçların arasındaki yara izinin belirgin hale gelmesidir. Yıllar içinde sarkma ve gevşeme devam ettiği için, şakaklarda saçsız, uzun bir dikiş izi ortaya çıkabilir. Ameliyatı tekrar ederek bu görüntüden kurtulmak mümkün olsa da, endoskopik kaş kaldırma gibi çok daha pratik bir yöntem varken klasik kaş kaldırmaya genellikle başvurulmaz.

Bitkisel kaş kaldırma yöntemleri var mıdır?

Piyasada ve internetteki satış kanallarında kaş kaldırma bantları, kremleri ya da benzeri bitkisel kremler bulmak mümkündür. Kaşın düşmesi kaş ve çevresindeki kasların etkisi ile ortaya çıkar. Bu da dışarıdan basit müdahaleler ile giderilebilecek bir şey değildir. O nedenle bitkisel kaş kaldırma teknikleri çok etkili sonuçlar verebilecek, gerçekçi tedavi yöntemleri değildir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 18 Temmuz 2023

Yayınlanma Tarihi: 20 Eylül 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al