Yükleniyor

Kimyasal Peeling nedir?

Kimyasal Peeling nedir?

İletişime Geçin

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için kadın erkek pek çok insan çeşitli dermokozmetik uygulamalardan faydalanmaktadır. Bunlardan en önemlilerinden biri de kimyasal peelingtir. Bu uygulama cildin kendini yenileme özelliğinden faydalanılarak, ışıltılı bir cilde kavuşmanızı sağlar.

İçindekiler

Kimyasal peeling nedir?

Deriyi canlandırmak, gençleştirmek, görünüşünü iyileştirmek için bir veya birkaç kimyasal ajanın deriye uygulanması ile farklı derinliklerde kontrollü hasar oluşturarak sağlıklı bir derinin ortaya çıkmasını sağlayan uygulamadır. “Kimyasal peeling”te amaç, deri tabakalarında istenilen derinliğe kadar hasar oluşturmak ve rejenerasyon sırasında yara iyileşmesinin tetiklediği kolajen ve elastin üretimi artışından yararlanarak çeşitli lezyonların tedavisini sağlamaktır. Bu tedavide deriye, yüzeyel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olan kimyasal bir asit uygulanır. Çok sayıda kimyasal peeling ajanı olmakla birlikte en sık kullanılanlar alfa hidroksi asitler (AHA) (glikolik asit, meyve asitleri, laktik asit),  salisilik asit (beta hidroksi asitler (BHA)),  trikloroasetik asit(TCA), Jessner solüsyonu ve kombinasyonlarıdır.

Kimyasal peeling neden uygulanır?

Günümüzde kimyasal peeling sadece dermato-kozmetolojide değil birçok dermatolojik hastalıkların tedavisinde de sık kullanılan basit ve kolay uygulanabilir işlemlerden biri haline gelmiştir. Güneş, yanık ve herediter faktörlerin deride oluşturduğu ince kırışıklar, güneşe ve yaşa bağlı lekeler, çiller, kanser potansiyeli taşıyan kabuklu kızarıklık veya yüzdeki koyu renkli lekeler, melazma denilen hormonal veya gebelik lekeleri peeling ile düzeltilebilir; hatta iyileştirilebilir. Rozase ve aktif aknede iyileşmeye ve akne izlerinde düzelmeye yardımcıdır. Ciltte yağlanma ve gözenekleri azalma üzerine de olumlu etkisi vardır. Ciltteki kollajen dokusu ve elastin liflerdeki bozulmalar sonucu meydana gelen ince çizgiler ve kırışıklıklara karşı etkilidir. Deride oluşturulan soyulmanın ardından yeni gelen cildin dokusu daha genç, parlak, pürüzsüz, lekesiz ve homojendir.

Kimyasal peeling nasıl uygulanır?

Yüz, boyun, göğüs, eller ve kollara doktorun seçimi ve hastanın derisinin durumuna göre bir asit solüsyonu seçilerek hastane, muayenehane ve klinik şartlarında doktor tarafından uygulanabilir. Kimyasal peeling; işlemin derinlik seviyesine göre yüzeyel, orta ve derin uygulamalı olarak 3 farklı tipte gerçekleştirilmektedir.

Yüzeyel kimyasal peeling: Derinin en üst tabakası yani epidermis hedeflenmektedir.  Öncelikle hafif bir yanma, batma ve kızarıklık olur ancak deri kısa sürede kendini toparlar. İnce kırışıklıklar, akne, düzensiz cilt tonu ve kuruluğu başarıyla tedavi edilebilmektedir. 1-4 hafta aralıklarda genellikle 4-8 seans uygulanmaktadır.

Orta derinlikteki kimyasal peeling: Derinin en üst (epidermis) ve orta tabakası (üst dermiş) hedeflenir. Deride daha derin bir soyma etkisi olur. İlk olarak kızaran deri kabuklanıp soyulmaya başlar. Ardından daha sağlıklı bir cilt görünümü ortaya çıkar. 2-4 ay aralıklarda 2-4 seans işlem tekrarlanabilir.

Derin kimyasal peeling: Epidermis, dermis ve orta deri hücrelerine bu işlem uygulanır. İyileşme süresi de cildin daha derin bir tabakasına işlem yapıldığı için uzayabilir. Bu uygulama genellikle tekrarlanmaz ve bir süre sonra cildin istenilen görünüme kavuşması sağlanabilir.

Kimyasal peeling ile ilgili sık sorulan sorular 

Kimyasal peeling ağrılı bir uygulama mıdır?

Yüzeysel ve orta derinlikte peeling uygulama sırasında ve sonrasında ciltte hafif bir yanma oluşabilir. Genellikle ağrı olmaz. Derin peeling ağrılı bir uygulamadır. Genellikle lokal anestezi altında uygulanır.

Kimyasal Peeling sonrasında ciltte istenmeyen bir görünüm olur mu?

Kimyasal peeling işleminin derinliğine bağlı olarak hafif kızarıklık veya güneş yanığı benzeri reaksiyon oluşur. Yüzeyel tipte 1-5 gün süren kızarıklık, hafif soyulmalar olur. Orta derinlikte peeling sonrası belirgin kızarıklık, ödem ve deride gerginlik yanı sıra kahverengi bir tabaka oluşumu olağandır; bu tabaka 7-10 günde soyulur.

Kimyasal peeling işlemi sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

 • Oluşabilen kabuklar soyulmamalıdır.
 • Hekim tarafından önerilen nemlendirici ve güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.
 • Güneşten korunmaya dikkat edilmelidir.
 • Uygulama sonrasında makyaj yapılmamalı, bazı özel kremler dışında farklı bir ürün kullanılmamalıdır.

Kimyasal peeling kimlere uygulanmamalıdır?

 • Uygulama alanında aktif uçuk enfeksiyonu veya açık yarası olanlarda
 • Gebelik veya emzirme döneminde
 • 6-Son 6-12 ay içinde izotretinoin tedavisi alanlarda (yüzeysel peeling için 3-6 ay, orta-derin peeling için 6-12 ay beklenmelidir)
 • Fotoduyarlılığa neden olabilecek ilaç (tetrasiklin) kullanımı ve doğum kontrol hapı kullananlarda
 • Aspirin alerjisi olanlarda
 • Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda
 • Hipertrofik skar, keloid hikayesi olanlarda
 • Koyu cilt rengi olanlarda
 • Yoğun güneş ışığı maruziyeti olanlara uygulanmaz.

Kimyasal peeling hangi mevsimde yaptırılmalıdır?

Bu uygulama sıklıkla kış aylarında yapılmaktadır. İşlem sonrası güneşten korunmak gerektiği için genellikle havanın güneşli olmadığı dönemler tercih edilmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 29 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al