Yükleniyor

AHA ve BHA Nedir? AHA ve BHA Ne İşe Yarar?

AHA ve BHA Nedir? AHA ve BHA Ne İşe Yarar?

AHA ve BHA’ların her ikisi de ölü cilt hücrelerinin ciltten arındırılmasını (eksfoliye) sağlar. AHA, cilt pigmentasyonu ile ilgili sorunların tedavisinde daha etkinken, BHA ise ek antibakteriyel özelliklere sahiptir. Hem AHA hem de BHA güneşten zarar görmüş cildi onarır. Güzellik ve cilt bakım ürünlerinde kullanılan iki yaygın bileşen olan alfa hidroksi asitler (AHA'lar) ve beta hidroksi asitler, ölü cilt hücrelerinin cildin üst tabakasından ayrılmasına yardımcı olur. Böylelikle daha temiz ve güzel bir cilt dokusu elde edilir. Maskeler, nemlendiriciler, tonerler ve temizleyiciler gibi cilt bakım ürünleri içerisinde bu maddelere rastlanır. Cildin görünümünü iyileştirmek ve cilt bakımını sağlamak isteyenler için tercih edilmektedir.

İçindekiler

AHA (Alfa Hidroksi Asit) Nedir?

Alfa hidroksi asit’in kısaltması olan AHA, şeker kamışı (glikolik asit), süt (laktik asit) ve meyvelerden elde edilerek, suda çözünebilen bir tür peeling asididir. Cildin pul pul dökülmesini sağlayarak, genel cilt dokusunu iyileştiren AHA kimyasal peeling olarak kullanılır. AHA’lar, glikolik, laktik, sitrik, tartarik, sitrik ve malik asitlerden oluşur. Bu asitlerin amacı ciltte doğal nemlendirme faktörlerinin artmasını sağlayarak kuru ve zarar görmüş ciltlerin onarımının sağlanmasıdır.

AHA Ne İşe Yarar?

AHA içeren ürünler akne gibi cilt sorunlarının yarattığı iltihabı azaltma, yüzey kırışıklıklarını giderme, ölü cilt hücrelerinden arındırma, cilt tonu ve dokusunu iyileştirerek genel cilt sağlığını korumaya yardım eder. AHA kullanımı sonrasında cildin üst tabakası pul pul dökülür ve pürüzsüz bir cildin ortaya çıkması kolaylaşır.

Yine, kahverengi lekelerin yok olması, yaşlılık izlerinin giderilmesinde de etkilidir. AHA kullanımı güneş ışınlarına karşı duyarlılığı artırdığından bu asit maddesini kullanan kişilerin güneş kremi kullanmaları gerekir.

AHA (Alfa hidroksi asit) Faydaları Nelerdir?

Alfa hidroksi asit (AHA), cildin her bölgesinde kullanılabilen bir asit maddesi olarak ölü hücrelerin arınmasından kullanılır. Cildin pürüzsüzleşmesine yardımcı olarak temiz bir cilt görünümü elde edilmesini sağlar. Sadece dış katman olan epidermisi değil cildin derin katmanlarını da etkiler. AHA’nın faydaları şöyle sıralanabilir:

Cildi pul pul dökerek ölü cilt hücrelerinden kurtulmayı kolaylaştırır

AHA içeren ürün kullanımı sonunca cilt pul pul dökülür ve cilt yenilenir. Aşındırıcı yüz bezleri ve fırça kullanımı tahrişe sebebiyet vererek cilt dokusunda bozulmalara yol açabilir. AHA içeren bir ürün kullanmadan önce mutlaka bu maddeye karşı alerjiniz olup olmadığını kontrol ettirin.

Cilt dokusunu iyileştirir ve parlak bir cilde kavuşturur

AHA, kuru cilt ve lekeli görünümü azaltmak için kullanılarak pürüzlü cilt dokusunun iyileşmesine yardımcı olur. Cildin tahrişe neden olmadan güzelleşmesine destek sağlar.

Kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini azaltır

Yaş ile birlikte cilt dokularının kaybından kaynaklı olarak kırışıklık ve ince çizgiler ortaya çıkar. Zaman içerisinde güneşin zararlı ışınlarının da etkisiyle ciltte yaşlanma belirtileri görülür. AHA, bu oluşan ölü hücrelerin üst tabakasının çıkmasına yardımcı olarak yeni hücrelerin oluşmasını sağlar. Düzenli kullanımda AHA’lar cildin kolajenini de artırarak elastikiyete yardımcı olur.

Hiperpigmentasyon sağlar ve güneş hasarını azaltır

AHA içeren ürünlerin ya da peeling kullanımının düzenli olarak yapılması deride lekelerin kaybolmasına yardımcı olur. Bunların yanında hiperpigmentasyon yaşlılık lekeleri ve güneş hasarının engellenmesine katkı sağlar.

Aknelerin azalmasını sağlar

AHA’lar gözenekleri tıkayabilecek olan aknelerin engellenmesini sağlayarak ölü hücrelerin temizlenmesine katkıda bulunur.

BHA (Beta Hidroksi Asit) Nedir?

Beta hidroksi asidin kısaltması olan BHA, daha çok güneş ve akne sorunları yanı sıra, kırışıklık ve ince çizgi görünümlerini azaltarak cilt dokusunu da iyileştirmek için kullanılan ve topikal olarak uygulanan bir asit türüdür. Daha çok salisilik asit adı altında cilt bakım ürünlerde yer alır. BHA'lar yaşlılıktan kaynaklı ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmada ve AHA'ların kullanımıyla ilişkili ara sıra tahriş olmaksızın genel cilt dokusunu iyileştirmede etkilidir. BHA bileşenleri şu şekilde listelenebilir:

  • Salisilik asit
  • Beta hidroksibütanoik asit
  • Tropik asit
  • Tretokanik asit

BHA içeren bir ürünü kullanmadan önce öncelikle cildinizin küçük bir bölgesinde test edin. BHA içeren kozmetik ürünleri kullanıyorsanız ve ciltte tahriş ya da uzun süreli batma yaşarsanız, ürünü kullanmayı bırakın ve uzman doktora danışın.

BHA Ne İşe Yarar?

Beta hidroksi asit, epidermis tabakasında bulunan hücrelerin yapışkan bir hale gelmesini sağlayarak ölü cilt hücrelerinin soyulmasına izin verir ve böylelikle yeni derinin gelişmesi için alan açar. Yine salisilik asit içeren BHA’nın yaygın kullanım alanı özellikle şiddetli akneleri tedavi etme amaçlıdır. Beta hidroksi asidin, uzman doktorun verdiği kullanım şekline uyduğunuzda cildin kırışmasını engeller, pürüzlülüğü artırır ve alacalı pigmentasyonunu iyileştirir.  

BHA Nasıl Kullanılır?

Beta hidroksi asit, temizleyici, nemlendirici, göz kremi, güneş kremleri gibi cilt bakım ürünlerinde yer alır. Cildin ölü katmanını soymak için kullanılan madde veya yöntem olarak kullanmak istiyorsanız buna yönelik bir ürün seçtikten sonra cilt tahrişini azaltmak adına hidroksi asit içermeyen diğer cilt bakım ürünlerini tercih etmek gerekir. BHA’ları nemlendirici bazında kullanmak cilt tipinize göre doğru bir seçenek olabilir.

AHA ve BHA Arasındaki Fark Nelerdir?

Alfa hidroksi asitler (AHA’lar) ile beta hidroksi asit (BHA’lar) arasındaki fark, lipid (yağ) çözünürlükleri olarak bilinir.  AHA’lar yalnızca suda çözünürken, beta hidroksi asit yağda çözünür. BHA’lar, yağlı sebum içeren gözeneklere nüfuz ederek gözenek içinde biriken ölü deri hücrelerini pul pul döker. Beta hidroksi asit genellikle yağlı ciltler için daha iyi kullanılır. Alfa hidroksi asitler (AHA’lar) ise güneşten zarar görmüş ciltlerde kullanılır.

AHA Ve BHA Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

AHA ve BHA kullanımında güneş hassasiyeti önemli olduğundan bu maddeleri içeren ürünlerin kullanıldığı durumlarda mutlaka güneş kremi kullanmadan güneşe çıkmamak gerekir. Özellikle beta hidroksi asit kullananların UVA ve UVB koruması içeren iyi bir güneş koruyucu kullanmalıdır. BHA’lar gözeneklerin daha derinlerine nüfuz etse de AHA’lardan daha az tahriş edici olarak bilinir. Yine de beta hidroksi asit cilt tahrişine neden olabilir. Tahriş belirtileri arasında kızarıklık, yanma, kaşıntı, ağrı şeklinde ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda dermatoloji bölümüne başvurarak uzman doktordan görüş almanız önerilir.

AHA ve BHA Hakkında Sık Sorulan Sorular

AHA BHA her gün kullanılır mı?

AHA ve BHA, ciltteki ölü hücrelerden kurtulmanızı sağlayarak daha temiz bir görünüm elde etmenizi sağlayan kimyasal peeling asitler olarak tanımlanır. Ciltte reaksiyon yaratmamak için akşamları yatmadan önce cildi tonik yardımıyla temizledikten sonra ürün kullanımı sağlanır.

AHA BHA hangi cilt tipine uygun?

AHA içeren cilt bakım ürünleri kuru ciltler için tavsiye edilirken, BHA içeren cilt bakım ürünleri daha çok akneye yatkın, yağlı cilde sahip kişilere önerilmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 5 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 2 Ağustos 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al